Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Vad ca nu o dau la pace cu tine... dar o sa incerc sa iti explic cat de bine pot.

xspirit 3 nu are nicio treaba cu nxr . Cum sa spui ca este bazata pe nxr doar pentru ca au aceeasi viziera si sistem de inchidere? Ti se pare ca seamana la forma macar?? Xspirit 3 este pur si simplu vechiul model imbunatatit. Cele 5 straturi de fibre AIM(plus chiar) le au ambele asa ca nu are nicio relevanta. Cum sa crezi ca o densitate dubla a interiorului iti da o protectie mai buna in caz de accident? Din contra, teasta o sa aiba mai mult de suferit fiindca cu aceasta o sa intre in contact direct. Ca are straturi cu diferite densitati este cu totul alta mancare de peste. Dar asta au majoritatea castilor, deci iar irelevant. Faptul ca nxr are un sistem rapid de scoatere a buretilor nu influenteaza cu nimic protectia in caz de accident. Doar ca paramedicii pot scoate casca fara sa iti provoace daune( sunt curios cati stiu sa faca asta) Cum ai calculat tu ca aerodinamica la nxr este 99% perfecta? :crack:

Exemplul tau nu are sens din moment ce nu ti-am comparat RF-R cu Nxr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:)) pai 100% nu exista...iar toata lumea care da review-uri spune ca nu ai rezistenta la vant atunci cand intorci capul in lateral sau cand il scoti din carena,asa cum au castile cu profil alungit, asta combinata cu faptul ca este o casca destul de silentioasa spun eu ca ar trebui sa aiba o aerodinamicitate aproape perfecta.

Acum depinde si care sunt lucrurile pe care le consideri tu bune la o casca...eu iau in calcul si silentiozitatea ei subiectiva si chestiile pe care le ofera in afara circuitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@supapa:eu zic sa mai citesti putin pe net niscaiva detalii,review-uri si alte cele inainte sa dai asa inainteasa dupa ureche.no offence!ce spui tu si la ce nivel compari doua casti e cel putin pueril.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

X spirit 3 e facuta doar pentru circuit? Ar fi mai buna ca gt-air pentru ss in oras/ munte? Am citit ceva reviews, dar inca nu au aparut asa multe posturi in legatura cu ea

Ramai la gt air...

La gt air ai ochelari si sa nu mai zic ca diferenta de pret e cam mare intre ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am gasit un shoei la un pret excelent doar ca e XS. Nu stiu daca sa-l comand sau nu. Eu am 55 in cap deci ar veni S. Un amic de-al meu a spus ca el purta si xs la shoei in conditiile care amandoi aveam S la agv. Nu am nici un magazin in apropiere ca sa probez. Ce spuneti?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. As vrea sa imi comand o casca Shoei GT-AIR si cum pe stoc in magazinele din Bucuresti nu am vazut postez aici in speranta ca voi gasi pe cineva care si-am cumparat acest model si poate sa faca un review. Ma intereseaza confortul la drum lung....zgomot, forma interiorului etc.

 

MULTUMESC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O am cam de un an dar am purat-o doar vreo 2-3000km pana acum (mai am si alte casti).

Construita foarte fain din toate punctele de vedere. Interiorul comod, forma normala shoei (cumva o medie intre un cap rotund si unul alungit). Dar ca marime pare o idee mai stansa fata de modelele anterioare, la aceeasi marime. Eu port L si, pana se mai lasa, imi este foarte fixa. Ceva intre M si L aprox :)

O simti usurica pe cap iar aerodinamica este f buna (cel putin pe touring).

Ochelarii de soare se actioneaza usor si sunt ok ca pozitionare (doar ca se aburesc f repede). Viziera mi se pare ca se inchide mai greu ca la alte casti (dar probabil se mai rodeaza dupa mai multe inchideri/deschideri).

Este silentioasa si nu am auzit vreun vajait anormal de undeva. Dar aici depinde si de motor, parbriz, pozitie etc.

Nu imi place ca nu are inchidere double D, iar curelusele parca sunt o idee cam scurte si ai uneori impresia ca nu o poti prinde bine cand o tragi pe cap. Dar curelusa vine ok sub barbie, nu a[asa pe gat sau ceva de genul asta.

Desi majoritatea spun ca se aeriseste ok, pe motorul meu (1200gs) vara am impresia uneori ca ma sufoc si trebuie sa ridic viziera un dinte. Cel putin cu chin si breath guard montate.

 

Per total nu regret achizitia, e o casca faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru informatii.

Sa fiu sincer pe mine ma interesa partea de zgomot. In acest moment am un Airoh Mathisse (flip-up) care devine extrem de zgomotoasa (vantul) de la 80km/h in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X spirit 3 e facuta doar pentru circuit? Ar fi mai buna ca gt-air pentru ss in oras/ munte? Am citit ceva reviews, dar inca nu au aparut asa multe posturi in legatura cu ea

 

 

Salutare!

Am gasit un shoei la un pret excelent doar ca e XS. Nu stiu daca sa-l comand sau nu. Eu am 55 in cap deci ar veni S. Un amic de-al meu a spus ca el purta si xs la shoei in conditiile care amandoi aveam S la agv. Nu am nici un magazin in apropiere ca sa probez. Ce spuneti?

Multumesc!

felul cum incalta o casca depinde mult de forma capului.

 

Salut. As vrea sa imi comand o casca Shoei GT-AIR si cum pe stoc in magazinele din Bucuresti nu am vazut postez aici in speranta ca voi gasi pe cineva care si-am cumparat acest model si poate sa faca un review. Ma intereseaza confortul la drum lung....zgomot, forma interiorului etc.

 

MULTUMESC.

 

Ca o tentativa de review gt-air pentru doritori:

Este o casca foarte usoara din punctul meu de vedere, nu ma deranjeaza deloc la viteze mari (conduc o motocicleta naked) deci pot spune ca taie bine aerul chiar si atunci cand intorc capul. lucrul asta m-a uimit totusi facand comparatie cu celelalte casti pe care le-am avut.

Materialele interioare sunt comfortabile, de calitate superioara, cusaturi perfecte si nu prind miros asa de repede cum mi s-a intamplat la alte casti de 50-100 de euro. se vede imediat pe ce s-au dat banii.

Marimile de la shoei am observat ca sunt lejer mai stranse pe cap fata de alte modele (HJC de exemplu) dar pe parcurs se lasa suficient de mult incat sa stea ferma pe cap si sa ramana si comfortabila in acelasi timp.

Izoleaza foarte bine zgomotul exterior dar nu te izoleaza de ce ai in jur.

Singura problema care m-a deranjat pe mine, este aerisirea frontala. Iarna, chiar si cu aerisirea de deasupra inchisa, se simte un puternic flow de aer rece care-mi intra pe la frunte spre ochi. Este deranjant numai daca nu folosesc cagula. Cu cagula este totul ok.

Si-a meritat fiecare banut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o comparatie idioata ce arati tu mai sus...se compara mere cu pere...in realitate orice casca omologata iti asigura faptul ca nu se va sparge la UN impact. In ziua de astazi nici plasticul nu mai e plastic, nici fibra de carbon nu e fibra simpla pentru ca s-ar sparge rapid...

Alegerea o faci pentru confortul interior, greutatea castii si finisajele exterioare/interioare...e ca la masini sau mobre...toate te duc din A in B...unele cu stil si confort...altele in/pe care ai vrea sa le arunci intr-un sant din pricina zgomotelor si a calitatii generale scazute ce adesea reflecta pretul platit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta era ideea, pe langa facptul ca era si putin sarcasm...comparatie chinezism neomologat cumparat cu trei boabe de pe net vs o casca Yamaha.

Cu alte cuvinte cati bani dai atat face, sau mai bine spus te intrebi cati bani valoreaza "bostanul" pe care vrei sa il protejezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se simte ca un flip-up? :)) ce simti adica?...nu sunt ironic...pe bune incerc sa-mi dau seama.

La salon o sa ai ocazia sa vezi noul N87 care se anunta a fi o casca foarte avansata tehnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se simte ca un flip-up? :)) ce simti adica?...nu sunt ironic...pe bune incerc sa-mi dau seama.

La salon o sa ai ocazia sa vezi noul N87 care se anunta a fi o casca foarte avansata tehnic.

Imi da senzatia ca nu-mi protejeaza barbia...adica parca ramane in afara castii. Am probat si un X Spirit care a fost mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...