Jump to content

SHOEI - Discutii Generale

zÎmbesc
 Share

Recommended Posts

Cat de multumit esti de SLR? 

Am vazut pe si net si auzit  discutii ca are unele dezavantaje (face gasca mai galagioasa?), dar marele avantaj ar fi integrarea perfecta in casca. Vreau sa iau doua intercomuri, pt mine si pasagera, dar parca m-as indrepta spre Cardo, chiar daca se monteaza mai greu si putin mai in spate datorita mecanismului mandubulei.

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Admin

Este primul intercom Bluetooth pe care îl am, deci nu pot face comparație cu altele.

Dpdv calitativ totul este ok, muzica și comunicațiile se aud bine. Eu port și dopuri Alpine cu filtru la drumuri afara și chiar și așa volumul este suficient și discuțiile le poți purta decent. 

Nu am auzit niciun zgomot parazit și nu îmi dau seama cum un sistem intercom integrat perfect ar face o cască mai gălăgioasă. 

Într-adevăr, sistemul integrat arată foarte bine și elegant. 

Un minus ar fi faptul că datorită integrării în cască, butoanele de acces sunt destul de mici și nu sunt așa proeminente (+ și -), ceea ce duce la pipăirea lor prin mănuși înainte de acționare. Cu mănuși groase este mai greu, dar este chestie de obișnuință. 

Un altul este și faptul că nu am văzut acumulatori de schimb pentru el, nu știu însă câte cicluri de încărcare suporta sistemul, vom vedea, deocamdată tine 8 ore. 

• 2 weeks later...

In caz ca sunt doritori de NXR la pret bun , sunt doua modele la reduceri mari pe Martimotos . Unul este Rumpus si al doilea este asta :

https://www.martimotos.com/en/decorated/14091-shoei-nxr-tale.html

Si la pretul afisat se mai scade 5% ( reducere valabila pt orice de pe site) cu un cod usor de gasit pe prima pagina.

NXR Rumpus e la sub 360 €.

• 2 months later...
  • 7 months later...

Salutari, intrebari pentru deținătorii de Shoei GT Air 2: a-ti avut probleme cu sistemul de închidere a vizierei? Se poate inchide corect cu o singura mana? Etanseaza perfect? Am probat modelul asta de casca si viziera in sine impreuna cu sistemul de inchidere, mi-au dat senzatia de fragilitate. In acelasi timp am probat modele mai ieftine de la Nolan si X-Lite si am avut cu totul o alta senzatie (mult mai buna). Ma gandesc ca GT Air 2 face parte  din categoria castilor premium, insa senzatia lasata de viziera nu a fost una foarte placuta in cazul meu. 

Acum 1 oră, MirceaB a spus:

Salutari, intrebari pentru deținătorii de Shoei GT Air 2: a-ti avut probleme cu sistemul de închidere a vizierei? Se poate inchide corect cu o singura mana? Etanseaza perfect? Am probat modelul asta de casca si viziera in sine impreuna cu sistemul de inchidere, mi-au dat senzatia de fragilitate. In acelasi timp am probat modele mai ieftine de la Nolan si X-Lite si am avut cu totul o alta senzatie (mult mai buna). Ma gandesc ca GT Air 2 face parte  din categoria castilor premium, insa senzatia lasata de viziera nu a fost una foarte placuta in cazul meu. 

Nu am Gtr 2 dar am 1, se inchide ca dracu, ca 2 draci, zici ca.i usa de garaj ruginita si nedeschisa de 10000000 de ani, am schimbat v8ziera si pinlok.ul, este un pic mai bine dar tot groaznica este, comparativ cu Agv,Nolan si HJC, mai ales la Agv se misca zici ca este pe ulei si da,mecanismul la GTAair il ung cu silicon.

Mda, nu ma asteptam la asa ceva. M-am gandit ca sunt eu prea exigent, dar se pare ca la modelul asta chiar este o problema cu viziera. In magazin am probat si Nolan si X-Lite. Clar sisteme mai bune de inchidere si viziere mai trainice. Am ajuns acasa si mi-am pus pe cap actuala casca ce o am deja de vreo 3 ani. Viziera si sistemul de blocaj mult mai bine gandite comparativ cu Shoei. Ma intreb cum mama dracului o casca de 180 - 200 euro poate sa fie pusa in vanzare cu o viziera mai buna fata de o casca de aproape 500 euro. 

Noi avem trei Shoei (2xGT1 și 1xNXR). Se închid foarte bine cu o singură mână și etanseaza perfect.

Mircea, ești binevenit să le testezi în comparație cu ce ai sau cu Nolan N105 pe care o folosesc în oraș. 

Later edit:

@Djenavar, toate căștile de model nou, inclusiv GT Air 1, au posibilitatea de a li se regla viziera. A ta a venit cu imbusul necesar, dacă nu mă înșel. Apoi, pinlock-ul nu are nicio legătură cu închiderea sau etanșeitatea vizierei. @goe 75 are dreptate, ține și de utilizator.

1 oră în urmă, Kagemusha a spus:

Noi avem trei Shoei (2xGT1 și 1xNXR). Se închid foarte bine cu o singură mână și etanseaza perfect.

Mircea, ești binevenit să le testezi în comparație cu ce ai sau cu Nolan N105 pe care o folosesc în oraș. 

Later edit:

@Djenavar, toate căștile de model nou, inclusiv GT Air 1, au posibilitatea de a li se regla viziera. A ta a venit cu imbusul necesar, dacă nu mă înșel. Apoi, pinlock-ul nu are nicio legătură cu închiderea sau etanșeitatea vizierei. @goe 75 are dreptate, ține și de utilizator.

Multumesc de invitatie. In ceea ce priveste castile sunt destul de selectiv, am cateva conditii care trebuie indeplinite in mod obligatoriu de o casca buna: etanseizare perfecta a vizierei, ochelari de soare incorporati, ventilatie buna, interior detasabil si lavabil, posibilitatea de montare a unui sistem de comunicatie, aerodinamica buna. In cazul chipiului pe care-l folosesc acum (Schubert S2) singura problema pe care o am, este aceea ca este extrem de zgomotoasa atunci cand deschid aerisirea din barbie si asta se datoreaza pozitiei pe motor. Aceeasi casca pe o sportiva este EXTREM de silentioasa (am probat acest aspect). De aceea mi-am indreptat atentia spre Shoei GT air 2, dar dupa ce am probat-o in magazin am serioase semne de intrebare. In plus, sincer sa fiu, nu-mi pare o idee buna sa platesc peste 2000 lei pe o casca la care sa trebuiasca sa ma apuc sa reglez viziera pentru a se inchide sau a etansa perfect.

Edited by MirceaB

Sa reglat si dereglat si rasreglat mecanismul si mama si tata mecasnimesmelor si nu de mine, pinlokul a trebuit sa.l schimb ca de la atat inchis stramb viziera sa intamplat ceva xu el de nu mai statea lipit siam schimbat ca sa f8e trwba treaba  nu am mai avut Shoei eu comparam cu restul marcilor din posesie.Sa nimerit la mine o casca defecra ,naiba stie

Pe Louis gasesti viziere Shoei (pentru Air si Neotec, dar multe sunt interschimbabile) 

Exista si viziere heliomate, dar astea chiar costa cam ireal de mult. Si cum nu am folosit, nu ma pronunt.

Daca o sa gasesti si o sa optezi pentru asa ceva, as fi curios. 

Edited by _Raul_

• 3 weeks later...
La 12.10.2020 la 20:24, caracterincompatibil a spus:

Mai găsesc undeva viziera fumurie pentru xr1000/x spirit 1?

Am zgâriat viziera de la x spirit, in ghearele unei păsări pe care am lovit o in mers

Hai noroc. Am eu doua viziere, una clara si una fumurie, ambele cu pinlock montat, aproape noi.

Eu le-eam folosit ocazional pe un raid 2 pe care l-am scos din uz, dar din cate stiu sunt aceleasi ca pe xr1000 (cx1v cred).

Da-mi un semn daca te tenteaza.

Nu m-am gandit la un pret. Pe louis sunt (la reducere) 30€ cea clara, 40€ cea fumurie, 30€ pinlock-ul (fiecare viziera are montat pinlock-ul ei ;) ).

Fa si tu o oferta sa fie bine pt amandoi  :)

Nu mă interesează pinlokul.il distrug instantaneu.se zgarie și de la șervețelele umede

Nu știu ce oferta as putea face pentru cea fumurie(daca e dark smoke)

Clara am.chiar 2

Totodată am fost colegi de ieșiri prin 08-09..... nu prea ne simpatizam 😁

• 4 months later...

Pana la urma am facut pasul catre Shoei GT Air. Dupa un drum de aprox 200 km ma declar multumit. Am avut mari emotii in ceea ce priveste modul cum inchide viziera, dar este ok. Ma bucura mult faptul ca am scapat de zgomotul pe care-l aveam in casca, atunci vand deschideam aerisirea din barbie la Schuberth. 

M-am uitat putin si la sistemul de comunicatie dedicat si imi pare extrem de scump.