Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Voi de pe unde mai cumparati? Am gasit cate ceva pe louis da bineinteles ca nu au marimea mea, XL. Am vazut vreo 2-3 NXR-uri si cautam un pret cat mai bun.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Voi de pe unde mai cumparati? Am gasit cate ceva pe louis da bineinteles ca nu au marimea mea, XL. Am vazut vreo 2-3 NXR-uri si cautam un pret cat mai bun.

Sportsbikeshop.uk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sportsbikeshop.uk.

Nu se incarca situl, mi l-o bloca proxy-ul?

» Post actualizat in 18 Jan 2016 14:12

Omul se referea la casti noi presupun, ai varianta si cu MyMoto in Cotroceni.

O sa ma duc o fuga, sa vad daca au ceva oferte, plus ca nu stiu daca imi vine L sau XL.

» Post actualizat in 18 Jan 2016 14:14

Vad ca pe helmet city sunt cele mai bune preturi..aproape la fel ca pe ebay.com.uk

 

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-permutation-tc-1-jeans-offer/

 

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-inception-tc-1-jeans-offer/

» Post actualizat in 18 Jan 2016 14:14

sint pe olx la pret f bun.

Mersi dar cautam niste modele anume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NXR ... clar, ia in calcul ca XSpirit 2 nu se mai fabrica...si e cu mult in urma NXR-ului, asta e parerea mea umila.

GT-Air este o casca buna ca si aerisire si aerodinamica, dar este cu aproximativ 100 de grame mai grea, avantajul ei este ca are ochelari de soare incorporati, este incadrata pe segmentul sport-touring...daca nu te deranjeaza diferentele de pret si diferenta de greutate, o poti lua in calcul.

Nu inteleg de ce spui ca x spirit 2 este mult in urma nxr-ului. In afara de viziera si un sistem de ventilatie prin buretii obrazului nu vad nimic nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata-mi te rog cum o casca de circuit bazata pe sasiu de 2010-11 ar putea bate o casca 2014...este deja o casca invechita, are aceeasi greutate ca si NXR, are un sistem de prindere al vizierei comun cu qwest ... Daca vorbim de 3 atunci se schimba situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asta e logica ta, atunci..... polo 2016 este mai smecher decat passatul 2011 pentru ca este mai nou si are prezoane mai smechere(imitatie carbon).Este normal sa aiba greutate asemanatoare din moment ce au schimbat forma fata de xr 1100(vezi suprapunerea). Dar au facut asta cu anumite sacrificii: a scazut protectia in caz de accident si aerodinamica(chiar daca nu conteaza atat de mult la genul acesta de casca). Are intr-adevar anumite feature-uri fata de x spirit 2 dar asta nu inseamna ca puteau fi aplicate la toate categoriile de casti. Dovada este chiar x spirit 3. Dar sa spui ca nxr este "mult peste" x spirit 2 este total gresit.

Editat de mad.alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xsp 3 este bazat pe sasiul de NXR intr-o mare masura, X-spirit in general este o casca de circuit.

Ce te face sa crezi ca XR1100 e mai buna ca si siguranta decat NXR? Cand NXR vine cu cele 5 straturi de material (A.I.M.), dubla densitate a 'polistirenului' de atenuare a socului sau sistemul de quick release al buretilor de la pometi !?

X-Spirit 2 este o casca mai buna decat XR-1100...asta s-a vrut, 1100 in anumite circumstante este mai silentioasa dar nu mai aerodinamica, NXR a venit cu un look nou, aerodinamica 99% perfecta pentru o casca allround impacand si capra si varza.

Si da...cumva daca vrei sa comparam lucrurile asa...Mercedes CLA este mai bun decat E-Klass 2006 din orice punct de vedere din pricina sistemelor pasive si de confort adaugate in ultima perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu o dau la pace cu tine... dar o sa incerc sa iti explic cat de bine pot.

xspirit 3 nu are nicio treaba cu nxr . Cum sa spui ca este bazata pe nxr doar pentru ca au aceeasi viziera si sistem de inchidere? Ti se pare ca seamana la forma macar?? Xspirit 3 este pur si simplu vechiul model imbunatatit. Cele 5 straturi de fibre AIM(plus chiar) le au ambele asa ca nu are nicio relevanta. Cum sa crezi ca o densitate dubla a interiorului iti da o protectie mai buna in caz de accident? Din contra, teasta o sa aiba mai mult de suferit fiindca cu aceasta o sa intre in contact direct. Ca are straturi cu diferite densitati este cu totul alta mancare de peste. Dar asta au majoritatea castilor, deci iar irelevant. Faptul ca nxr are un sistem rapid de scoatere a buretilor nu influenteaza cu nimic protectia in caz de accident. Doar ca paramedicii pot scoate casca fara sa iti provoace daune( sunt curios cati stiu sa faca asta) Cum ai calculat tu ca aerodinamica la nxr este 99% perfecta? :crack:

Exemplul tau nu are sens din moment ce nu ti-am comparat RF-R cu Nxr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) pai 100% nu exista...iar toata lumea care da review-uri spune ca nu ai rezistenta la vant atunci cand intorci capul in lateral sau cand il scoti din carena,asa cum au castile cu profil alungit, asta combinata cu faptul ca este o casca destul de silentioasa spun eu ca ar trebui sa aiba o aerodinamicitate aproape perfecta.

Acum depinde si care sunt lucrurile pe care le consideri tu bune la o casca...eu iau in calcul si silentiozitatea ei subiectiva si chestiile pe care le ofera in afara circuitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@supapa:eu zic sa mai citesti putin pe net niscaiva detalii,review-uri si alte cele inainte sa dai asa inainteasa dupa ureche.no offence!ce spui tu si la ce nivel compari doua casti e cel putin pueril.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...