Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie cineva unde pot sa imi fac un cablu de ambreiaj? Am tubul acela exterior dar imi trebuie cablul cositorit la capete...

Eu unul lam dat la cineva care la dus la facut si este stas nam probleme cu el ma interesez si iti spun pe mine ma costat 30 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde pot sa imi fac un cablu de ambreiaj? Am tubul acela exterior dar imi trebuie cablul cositorit la capete...

 

Nu stiu daca se merita...pe mine m-a costat 80 RON cu transport din UK par avion de la http://www.wemoto.com/

 

In 3 zile l-am avut acasa de cand am plasat comanda si am primit si un breloc cadou. Nu cred ca e asa mare diferenta intre cablul tau si al meu, cred ca gasesti la ei pe site ce cauti. De fapt...au piese de poti sa-ti faci o motoreta intreaga numai din piese, si preturi foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde pot sa imi fac un cablu de ambreiaj? Am tubul acela exterior dar imi trebuie cablul cositorit la capete...

 

 

Este pe Louis un kit universal de cabluri,cod 10019100.Daca ti urgent, pot sa-ti dau eu imprumut unul ,poate iti potriveste ceva de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru furtun rezistent la ulei incerca pe bucuresti la magazinul ala de piese auto aproape de intersectia cu fabricii pe partea dreapta cum vi catre fabricii. sau la orice magazin de piese auto cere furtun pentru retur motorina. si ala e rezistent la ulei.dar e de diametru mai mic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru furtun rezistent la ulei incerca pe bucuresti la magazinul ala de piese auto aproape de intersectia cu fabricii pe partea dreapta cum vi catre fabricii. sau la orice magazin de piese auto cere furtun pentru retur motorina. si ala e rezistent la ulei.dar e de diametru mai mic

 

multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se merita...pe mine m-a costat 80 RON cu transport din UK par avion de la http://www.wemoto.com/

 

In 3 zile l-am avut acasa de cand am plasat comanda si am primit si un breloc cadou. Nu cred ca e asa mare diferenta intre cablul tau si al meu, cred ca gasesti la ei pe site ce cauti. De fapt...au piese de poti sa-ti faci o motoreta intreaga numai din piese, si preturi foarte bune.

Merci dar nu e pentru Yamaha ci pentru Honda XR.

Oricum am intrat pe site-ul ala si nu prea au piese pt honda mea...

 

Revenind...se pricepe cineva la instalatia electrica la honda XR600R? eu am schema dar am mari dubii ca lipsesc unele chestii si nu stiu cat de importante sunt... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine stie pe careva care imi poate pune asta pe aprilia ca nu potrivesc gaurile tr facut un suport si apoi prins pe suportu de la moto. sau un suport vero la un pret ok.

ia vezi daca vine pe suport de givi am io unul vero...0745538663

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine stie pe careva care imi poate pune asta pe aprilia ca nu potrivesc gaurile tr facut un suport si apoi prins pe suportu de la moto. sau un suport vero la un pret ok.

 

 

nu te pot ajuta cu ala in schimb voiam sa te intreb ce fel de ulei imi trebuie pt aprilia pegaso de 600 (nu 650) motorul original de aprilia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde pot sa imi fac un cablu de ambreiaj? Am tubul acela exterior dar imi trebuie cablul cositorit la capete...

 

iei cablul si o piulita, introduci capatul la cablu in piulita, bati piulita pe o nicovala in asa fel incat piulita batuta sa stranga cablul la capat... voila ai cablu "cositorit la capete" si tine foarte bine. ai grija sa nu bati piulita prea tare ca sa-ti taie cablul.eu asa imi faceam mai demult cablu de frana la bicicleta.

 

avand in vedere ca plumbul se topeste foarte repede poti sa te apuci sa topesti niste plumb. mai mare e daraua pana faci forma...dar se poate face si din hartie (plumbul topit nu topeste hartia;)

 

 

aceste metode se recomanda doar daca gradul de zgarcenie este foarte ridicat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iei cablul si o piulita, introduci capatul la cablu in piulita, bati piulita pe o nicovala in asa fel incat piulita batuta sa stranga cablul la capat... voila ai cablu "cositorit la capete" si tine foarte bine. ai grija sa nu bati piulita prea tare ca sa-ti taie cablul.eu asa imi faceam mai demult cablu de frana la bicicleta.

 

avand in vedere ca plumbul se topeste foarte repede poti sa te apuci sa topesti niste plumb. mai mare e daraua pana faci forma...dar se poate face si din hartie (plumbul topit nu topeste hartia;)

 

 

aceste metode se recomanda doar daca gradul de zgarcenie este foarte ridicat ;)

mici corecturi, daca vrei sa tina :P

1. se foloseste un capat de spita de bicileta care se scurteaza putin daca e cazul cu un bomfaier si caruia i se sculpteaza doua sau trei santuri diametrale in cap cu o pila mica.

2.apoi se introduce capatul de la miezul cablului dupa ce in prealabil s-a cositorit cam 0,5 cm. Deasemenea capatul de spita se cositoreste si el bine interior si exterior, apoi se incalzeste bine si se bate prins in patent de menghina cit e fierbinte ca sa iasa excesul de cositor. Ca decapant se foloseste cel mai bine flux special(pasta) sau apa tare.

3. se rasfringe capatul cablului cu patentule evazind firele de otel. Acestea vor intra in santurile facute in prealabil cu pila sau cu ceva pinza ingusta.

4.se cositoreste incalzind bine si adaugind fludor intrteg ansamblul, dupa care se stringe capatul de spita in menghina. Fiind din alama, se poate stringe pina inainte sa crape, nu va taia cablul din otel oricum.

 

Acesta lucrare duce la rezultate comparabile ca fiabilitate cu sertizarea originala, adica mult mai mult decit o improvizatie cu piulita care te duce pina acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde pot sa imi fac un cablu de ambreiaj? Am tubul acela exterior dar imi trebuie cablul cositorit la capete...

 

 

mergi la Biassimi (reprezentanta aprilia) din manastur spre zorilor pe stanga cu cablu si cu camasa si iti fac in "2 zile... teoretic" practic... nush

Mesaj completat

ai pm

 

 

"pm" ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....nu mai putem folosi limba romana ? "Ai mesaj!" ....

daca stai si te gandesti PMS poate fi si ...Post Menstrual Symptom ....foarte des utilizat in engleza

 

 

 

pm - personal message , post meridian, pofta mare si chiar pi*da matii .... ;) ...lista e lunga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...