Sari la conținut

Accident Otopeni


Antistress
 Share

Postări Recomandate

In loc de poezii ce ar fi sa puneti mana sa iesiti sa invatati franare evitare eventual cateva lapuri pe amkart , asta va poate salva viata . nu o poezie dupa un forum scrisa de unul care in mintea lui crede ca merge BINE si ca daca nu a patito pana acum e bun.

 

Uite daca se gasesc doritori facem niste intrari duminica sau cand e mai liber pe amkart in care invatam franare etc

:10: ...nu numai ca din teoriile astea ieftine nu are nimeni ce invata, dar Doamne Fereste !...prin absurd daca vreun incepator ar citi ce s-a tot postat aici, ar fi vai de mama lui...Pai unul spunea ca cica daca n-ar fi intrat in panica si n-ar fi franat, nu s-ar fi intamplat nimic, altul se lega ca n-au avut cizme profi, de parca la impactul cu stalpii aia de otel cizmele te salveaza... :-L Cum sa scrii ineptiile astea ??? Iar la Amckart n-o sa vezi vreun "profesor" de pe aici, parerea lor este ca o motocicleta supersport e numai pentru teribilisti, cocalari, frustrati care vor sa compenseze prin cai putere etc...

 

Bafta, poate ne vedem duminica ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 431
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In loc de poezii ce ar fi sa puneti mana sa iesiti sa invatati franare evitare eventual cateva lapuri pe amkart , asta va poate salva viata . nu o poezie dupa un forum scrisa de unul care in mintea lui crede ca merge BINE si ca daca nu a patito pana acum e bun.

 

Uite daca se gasesc doritori facem niste intrari duminica sau cand e mai liber pe amkart in care invatam franare etc

 

Edited by OveR, 12 minutes ago.

 

Mai ai de lucrat nitel daca vrei sa te ia cineva in serios.

 

Pacat de vietile lor!

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Eu nu am nevoie sa ma ia nimeni in serios , Nu ma intereseaza cine vrea sa fie carne de mici e treaba lui , Am incercat si o sa incerc sa fac un gest sa invat persoanele care doresc niste chesti elementare si foarte utile . Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc de poezii ce ar fi sa puneti mana sa iesiti sa invatati franare evitare eventual cateva lapuri pe amkart , asta va poate salva viata . nu o poezie dupa un forum scrisa de unul care in mintea lui crede ca merge BINE si ca daca nu a patito pana acum e bun.

 

Uite daca se gasesc doritori facem niste intrari duminica sau cand e mai liber pe amkart in care invatam franare etc

UP cu vorba asta!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este primul si nici ultimul, din pacate. peste tot sunt accidente de genul asta! nu inteleg de ce faceti atata circ!!!!!!

 

dupa parerea mea, la cate gropi-cratere, carute, analfabeti , femei idioate, betivi, carute, caini, taranoi, etc, etc, chiar nu sunt multe accidente fatale in Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe forumul asta se face reclama la amckart

Unul din cei mai buni baieti care se dau la curse a lansat o invitatie in a va invata sa franati mai bine, sa luati o curba mai in siguranta, voi ati retinut doar ca se face reclama la circuit.

S-apoi iesi in decor la 50 la ora si vii si dai povete incepatorilor pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vor sa ii invat pe strada :)) sau poate au prea multi bani si vor saii invat pe un circuit afara . Am zis amkart ca e cel mai apropiat loc dar uni mai sunt si ipocriti

Editat de OveR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul din cei mai buni baieti care se dau la curse a lansat o invitatie in a va invata sa franati mai bine, sa luati o curba mai in siguranta, voi ati retinut doar ca se face reclama la circuit.

S-apoi iesi in decor la 50 la ora si vii si dai povete incepatorilor pe forum.

 

1. The posts about Amkart are toooo daaamn hiiiigh!

2. Consider ca am fost kosher ca mi-am expus public greseala, pe un topic pe subiect, initiat de o persoana fara km dupa obtinerea plasticului. Poate ca la prima ieseala in afara Bucurestiului va intra in curba cu o viteza care sa ii permita sa vireze in conditii de siguranta, fara sa aiba emotiile mele

3. Legat de punctul 2 - E clar, trebuie sa ma duc si eu pe Amkart!

 

Poate vor sa ii invat pe strada :)) sau poate au prea multi bani si vor saii invat pe un circuit afara . Am zis amkart ca e cel mai apropiat loc dar uni mai sunt si ipocriti

 

Sau poate nu e nimeni interesat de "serviciile" tale, la asta te-ai gandit ?

 

Daca e curata, initiativa ta e nobila si demna de salutat, dar cel mai bine e sa inveti pe strada pe mintea ta ca de-aia te-ai facut motoretist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amkart si ilioara.

mergeti fratilor acolo 2 ore pe luna si accidentele se vor reduce.

 

da, vreti reclama?

vreti accidente mai putine, sa evitati panica, sa aveti incredere in voi, sa cunoasteti ce inseamna motocicleta?

amkart si ilioara.

nu in trafic se cunoate motocicleta si nici reactiile tale, alea-s lectii care trebuiesc invatate INAINTE.



Sau poate nu e nimeni interesat de "serviciile" tale, la asta te-ai gandit ?

Daca e curata, initiativa ta e nobila si demna de salutat, dar cel mai bine e sa inveti pe strada pe mintea ta ca de-aia te-ai facut motoretist.

 

n-as spune "nimeni", ci doar concurentii la rubrica de accidente care dau vina pe faptul ca nu e strada dreapta.

 

strada nu iarta greselile, si fara greseli greu se poate zice ca inveti. doar bazat pe noroc. si ca veni vorba de noroc, de cate ori ai castigat la loto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate nu e nimeni interesat de "serviciile" tale, la asta te-ai gandit ?

 

Daca e curata, initiativa ta e nobila si demna de salutat, dar cel mai bine e sa inveti pe strada pe mintea ta ca de-aia te-ai facut motoretist.

 

Asta e din ciclul Dumnezeu iti da dar nu iti baga-n sac - un baiat care stie "cu se mananca" se ofera sa dea niste tips fara sa ceara bani pentru timp si efort - ce ai vrea mai mult, sa vina in fata blocului sa nu trebuiasca sa te deplasezi :) ?

 

Nici eu nu sunt adeptul invatatului pe strada. Traficul logic ca nu il exersezi pe circuit sau in poligon insa manevrele da.

 

My 2 cents.

 

Chapeau OveR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e din ciclul Dumnezeu iti da dar nu iti baga-n sac - un baiat care stie "cu se mananca" se ofera sa dea niste tips fara sa ceara bani pentru timp si efort - ce ai vrea mai mult, sa vina in fata blocului sa nu trebuiasca sa te deplasezi :) ?

 

Nici eu nu sunt adeptul invatatului pe strada. Traficul logic ca nu il exersezi pe circuit sau in poligon insa manevrele da.

 

My 2 cents.

 

Chapeau OveR.

 

Am precizat, o initiativa curata lipsita de interese ascunse sau mai stiu eu ce este demna de apreciat. Mult succes OveR! Ideea cu Amkartu' era alta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amkart-ul e cel mai apropiat loc unde te pot invata sa apleci o motoreta safe , daca vreti doar franare mergem intr-o parcare dupa a2 si facem acolo o ora .... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amkart-ul e cel mai apropiat loc unde te pot invata sa apleci o motoreta safe , daca vreti doar franare mergem intr-o parcare dupa a2 si facem acolo o ora .... bafta

 

 

eu as veni... poate iti dau un mesaj in privat dupa ce ii schimb cauciucurile micutei.... nu de alta dar cu cele pe care le are nu cred ca te poti apleca nicaieri safe....

 

Oricum e laudabila initiativa ta. Poate cineva citeste topicul asta si, dupa ce se ingrozeste, salvezi si o viata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Am incercat si o sa incerc sa fac un gest sa invat persoanele care doresc niste chesti elementare si foarte utile . Bafta

 

Chapeau! Orice om de bun simtz nu poate decat sa aprecieze o asemenea oferta. Cainele mic invatza de la cainele mare...

 

Asa cum se observa insa, reactia majoritara este pe dos. Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dooammmmmmneeeeee, cum cititi voi printre randuri si cum trageti concluzii pripite si nefondate, ca si asupra cauzelor accidentului de altfel...

 

..cand de fapt nimeni nu stie cata experienta avea de fapt copilul ala, ce viteza halucinanta avea (desi cum arata mobra dupa impact, pozitia alaturata a trupurilor, distanta relativ mica a mobrei viis-a-vis de locul impactului...toate astea sunt lucruri care denota viteza relativ mica)...CE AR AVEA DE INVATAT ?

Si cam cata experienta avea copilul ala? De ce nu ne spui tu? Se pare ca tu stii mai bine.

Uite sunt de acord cu tine ca nu ar fi avut viteza. Mai conteaza? El oricum nu avea destula experienta incat sa isi permita sa ia pasager.

A gresit grav si a platit.

Ce ar putea sa invete unul mai tanar din ce scriu eu aici? SA NU IA PASAGER DUPA DOAR 3-4 LUNI DE PERMIS.

Spui ca tinerii trebuie sa invete de la prieteni si apropiati? Eu cred ca traiesti in alta lume. Da, pe vremea noastra ne strangeam la Arc si invatam de la aia mai experimentati. Ascultam povesti despre accidente, despre calatorii si curse. Asa arata forumul pe vremea noastra. Eram mai putini. Apreau doi trei incepatori pe an in fiecare grup. Nu ne era greu sa ii invatam asa cum am fost si noi invatati.

In ziua de astazi tinerii stau 80% din timp pe net. E normal sa isi ia majoritatea informatiilor de aici.

E normal pentru cei mai in varsta sa fie sceptici la noile metode si tehnologii. Tine de deschiderea mintii fiecaruia la tot ce e nou.

Sunt sigur ca tu nu vei intelege nimic din ce am scris dar altii vor intelege si vor fi dea acord cu mine. Altfel nu te mai bagam in seama ca nu are rost. Din pacate imi stai in drum.

 

parerea mea personala este ca daca nu intra in panica si nu ar fi atins frana, ar fi trait astazi

Si eu cred la fel. Dar asta tine de experienta capatata in timp.

Cum si unde se poate explica mai bine incepatorilor ca unele obstacole se depasesc si prin alte metode.

 

2. Noaptea nu e nicaieri ca ziua, iar in Romania cu atitia conducatori de vehicole orgoliosi in special! Asa ca e bine sa adoptati si un "night trafic mode". Cel mai bine va plasati in "coada" unui sofer vioi si experimentat la o distanta strategica de acesta si il lasati pe el sa absoarba riscurile mai mult sau mai putin previzibile, ca are "armura" in jurul lui. in nici un caz nu slalomati noaptea printre conserve. Doua din cele 3 accidente semnificative avute in trei decenii de motociclism noaptea mi s-au intamplat.

 

3. Daca intr-un film apare un pistol, chiar daca nu e folosit in primul episod, va fi folosit cu siguranta in cele din urma. Nu aveti temperament de ice-man, tineti-va departe de vitezane, momentan nu prea aveti ce face cu ele in Romania dincolo de jocuri puerile gen ruleta ruseasca! Daca nu intelegeti acest principiu simplu, macar taiati cu bomfaierul si detasati jumatatea din spate a seii. Nu va insurati si faceti maximum de fapte bune sa va poarte o amintire placuta rudele si prietenii.

 

Nu cunosc amanunte, dar imi pot imagina scenariul care a dus la un astfel de tragic deznodamant:

 

Bikerul simtea apasarea calduta a trupului prietenei in spate si pulsurile de adrenalina de fiecare data cand gasea cu succes cate un culoar sa incapa putin mai in fata, putin mai repede decat altii, aproape cu totii procedam la fel, asta e jocul. Doar ca trebuie sa stim cand o putem face cu riscuri minime.

 

 

Bafta maxima domnilor!

 

Foarte corect spus.

Dar cum se face ca 10 oameni vin cu argumente diverse si logice iar alti 3-4 incearca sa sfideze logica? Multi spun ca baiatul nu trebuia sa ia pasager, nu trebuia sa merga pe banda 1 si ca la experienta lui mai bine evita sa merga noaptea. Si vin aia 3-4 care spun sa facem aici un priveghi, sa se inchida topicul, sa ne cenzureze moderatorii, sa ne, sa ne. Baaaaaa.

Si mie imi pare rau de acel tanar si mai ales de fata, si eu as vrea sa nu se fi intamplat. Dar datoria noastra este sa scriem lucruri care sa ajute tinerii motociclisti sa nu ajunga in situatii dramatice. Si in ziau de azi nici un loc din lume nu este mai potrivit decat mediul virtual pentru asta. Poate vor exista parinti care or sa citeasca aici si nu vor mai cumpara rachete copiilor si or sa ii educe mai bine. Cand copilul meu va creste mare si va dori sa ii cumpar scuter zburator o sa ma documentez deunde voi putea atunci, propabil telepatic, ca sa inteleg care sunt pericolele si ce jucarie e mai sigura si mai stabila la curentii ascendenti. Dar cel mai important este ca de acum cat este mica sa ii dau o educaie care sa o fereasca de pericole.

In zilele noastre foarte multi motociclisti nu au de la inceput prieteni motociclisti care sa ii invete. In ziua de azi oamenii nu mai au rabdare sa ii invete. Multi nici nu vor sa plece la drum cu incepatori fiindca ar trebui sa mearga mai incet.

Ce e atat de complicat de inteles ca atat noi cat si cei mai tineri trebuie sa invatam din greselile altora.

Dar Romania este singura tara din lume unde majoritatea se supune minoritatii pe toate planurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amkart-ul e cel mai apropiat loc unde te pot invata sa apleci o motoreta safe , daca vreti doar franare mergem intr-o parcare dupa a2 si facem acolo o ora .... bafta

Andrei...crede-ma ca iti bati gura degeaba ... ai terminat cu rodajul la HP4??? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eminescu aici erai !

 

Dap bomba mai trebuie sa ma joc putin la geometria ei dar in principiu e sf motorul

 

Observ ca ma agit degeaba sau ma scuz in fata zeitatilor dupa acest forum care in materia mersului pe motor nu au ce invata de la un biet muritor ..... la ei cand le iese o masina in fata intra repede pe forum la sectiunea franari de urgenta si cauta solutia ...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare...daca te duci pe amk duminica, da-mi un semn si vin si eu sa o vad live :D

 

P.S. - stand in otopeni, am fost pana la piata sa iau ceva zarzavaturi si tocmai venea cortegiul cu fata in cauza... S-a zbarlit pielea pe mine cand din toata harmalaia care este de obicei la piata , acum era o liniste de auzeai si musca... foarte multa lume a iubit-o din ce am vazut eu pe acolo si foarte multi colegi si vreo cateva motorete au venit sa ii aduca un ultim omagiu.

Eu zic ca cel mai bine lasam cearta , neintelegerile, injuraturile pt alte topicuri si sa lasam copii astia sa se odihneasca in pace...

Sa le fie tarana usoara si sa aibe Doamne Doamne grija de ei acolo sus...

Asta a fost ultimul meu post pe topicul asta ca vad ca s-a ajuns la un nivel mai rau decat puteam sa imi explic vreodata... si sfat pt toti cei care au o vaga idee despre ce inseamna motociclism pe crotch rocketuri sa termine cu postarile aici, sa dea dovada de intelepciune si sa lase topicul sa se stinga usor de la sine... Aviz Michele, Over, Bianco, Niko, etc....

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred la fel. Dar asta tine de experienta capatata in timp.

Cum si unde se poate explica mai bine incepatorilor ca unele obstacole se depasesc si prin alte metode..

 

nu mai dau sfaturi pentru ca dupa super-stiutori "vorbesc aberatii"

pentru majoritatea e suficienta o musca sau o pata de ulei sa te dezechilibreze.

asta vine din vise. in realitate inertia motocicletei si giratia rotilor creeaza o stabilitate dinamica serioasa.

desigur, daca n-ai gandit inainte ce iti poate aparea in fata, nu te-ai gandit cum sa reactionezi, nu ai facut ceva practica sa treci peste obstacole, se instaureaza panica care conduce la frana si incercarea evitarii prin bruscarea comenzilor.

 

ma rog, fiecare sa faca cum il taie capu.

 

scoateti stalpii, podurile, padurile, casele si sa restrictionam circulatia conservelor si oamenilor. experienta, practica, pregatirea, n-are nici un rol, TOTUL este la noroc. oricine era in locul bikerului murea. nu asta e ideea rezultanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam cata experienta avea copilul ala? De ce nu ne spui tu? Se pare ca tu stii mai bine.

Uite sunt de acord cu tine ca nu ar fi avut viteza. Mai conteaza? El oricum nu avea destula experienta incat sa isi permita sa ia pasager.

A gresit grav si a platit.

Ce ar putea sa invete unul mai tanar din ce scriu eu aici? SA NU IA PASAGER DUPA DOAR 3-4 LUNI DE PERMIS.

Spui ca tinerii trebuie sa invete de la prieteni si apropiati? Eu cred ca traiesti in alta lume. Da, pe vremea noastra ne strangeam la Arc si invatam de la aia mai experimentati. Ascultam povesti despre accidente, despre calatorii si curse. Asa arata forumul pe vremea noastra. Eram mai putini. Apreau doi trei incepatori pe an in fiecare grup. Nu ne era greu sa ii invatam asa cum am fost si noi invatati.

In ziua de astazi tinerii stau 80% din timp pe net. E normal sa isi ia majoritatea informatiilor de aici.

E normal pentru cei mai in varsta sa fie sceptici la noile metode si tehnologii. Tine de deschiderea mintii fiecaruia la tot ce e nou.

Sunt sigur ca tu nu vei intelege nimic din ce am scris dar altii vor intelege si vor fi dea acord cu mine. Altfel nu te mai bagam in seama ca nu are rost. Din pacate imi stai in drum.

 

Si eu cred la fel. Dar asta tine de experienta capatata in timp.

Cum si unde se poate explica mai bine incepatorilor ca unele obstacole se depasesc si prin alte metode.

 

 

Foarte corect spus.

Dar cum se face ca 10 oameni vin cu argumente diverse si logice iar alti 3-4 incearca sa sfideze logica? Multi spun ca baiatul nu trebuia sa ia pasager, nu trebuia sa merga pe banda 1 si ca la experienta lui mai bine evita sa merga noaptea. Si vin aia 3-4 care spun sa facem aici un priveghi, sa se inchida topicul, sa ne cenzureze moderatorii, sa ne, sa ne. Baaaaaa.

Si mie imi pare rau de acel tanar si mai ales de fata, si eu as vrea sa nu se fi intamplat. Dar datoria noastra este sa scriem lucruri care sa ajute tinerii motociclisti sa nu ajunga in situatii dramatice. Si in ziau de azi nici un loc din lume nu este mai potrivit decat mediul virtual pentru asta. Poate vor exista parinti care or sa citeasca aici si nu vor mai cumpara rachete copiilor si or sa ii educe mai bine. Cand copilul meu va creste mare si va dori sa ii cumpar scuter zburator o sa ma documentez deunde voi putea atunci, propabil telepatic, ca sa inteleg care sunt pericolele si ce jucarie e mai sigura si mai stabila la curentii ascendenti. Dar cel mai important este ca de acum cat este mica sa ii dau o educaie care sa o fereasca de pericole.

In zilele noastre foarte multi motociclisti nu au de la inceput prieteni motociclisti care sa ii invete. In ziua de azi oamenii nu mai au rabdare sa ii invete. Multi nici nu vor sa plece la drum cu incepatori fiindca ar trebui sa mearga mai incet.

Ce e atat de complicat de inteles ca atat noi cat si cei mai tineri trebuie sa invatam din greselile altora.

Dar Romania este singura tara din lume unde majoritatea se supune minoritatii pe toate planurile.

E ultima oara cand mai postez in acest topic, nu de alta, dar e efectiv pierdere de vreme si-n plus chiar nu vreau sa intru in categoria celor care posteaza ca sa faca pe desteptii sau ca sa aiba mai multe posturi.

 

N-as fi postat deloc sau as fi spus doar RIP, din compasiune si bun simt ptr. victime si familliile acestora, daca n-as fi citit atatea mizerii si atatea afirmatii nefondate.

 

Nu sunt 3-4 motociclisti care au spus ca-n proportie de 99,99 % n-ar fi putut evita si ei accidentul, sunt mult mai multi.Si pe vremea mea si acum, cum sa conduci cat mai bine masina, motocicleta, scuterul etc., nu se invata nici la Arc, nici la Victoriei si cu atat mai mult in fata monitorului.Nu stiu cata experienta avea, cu ce viteza mergea, cat de mult l-a incomodat pasagera sau nu, de ce mergea pe banda 1...asa ca nu mi-am dat cu parerea, asa cum in mod deplasat tu si inca catva gen tsunami, carpanosu' etc. v-ati dat-o.

 

Din teorie nici la scoala nu inveti aproape nimic, cu atat mai putin vei invata din postarile unor "motociclisti" care doar pentru ca au supravietuit 10, 15, 20 pe soselele Romaniei considera ca au dreptul sa emita tot felul de teorii. In primul rand au avut BULAN ! Si sa zici ca daca n-ar fi franat probabil nu s-ar fi intamplat nimic, chiar mi se pare CEA MAI MARE TAMPENIE scrisa aici ! Si dupa sa mai si zici ca are cineva ce invata din ce scrie aici...

 

Asfalt uscat tuturor (exceptand jigodiilor care o dau cu selectia naturala etc.), faceti niste cursuri de perfectionare ca nu strica nimanui, incercati pe cat se poate sa fiti OAMENI si acceptati ideea ca fiecare are dreptul sa se manifeste-n viata si altfel decat o faceti voi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Observ ca ma agit degeaba sau ma scuz in fata zeitatilor dupa acest forum care in materia mersului pe motor nu au ce invata de la un biet muritor ..... la ei cand le iese o masina in fata intra repede pe forum la sectiunea franari de urgenta si cauta solutia ... :)

 

Andrei, nici nu are rost sa-ti bati capul cu multi de pe-aici.

Succes in noul an competitional!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...