Sari la conținut

TransFagarasan + TransAlpina


ghostrider000
 Share

Postări Recomandate

Pentru a circula in siguranta pe cele 2, trebuie sa fie minim iunie. Anul trecut de 1 mai, pe Transfagarasan era inca foarte multa zapada. Ajungeai pana la Balea Cascada, iar mai sus, era drumul inchis dar motoarele se puteau strecura, si mai ajungeai pana unde era zapada topita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi pe partea nordica, din pacate doar pana la Balea Cascada. Daca anul trecut poate se puteau strecura motoarele pe langa bariere, anul asta nu - cel putin, nu boxerul. Altfel, drumul plin de nisip insa... LIBER!!! De la Cartisoara pana la Cascada si inapoi, nu am intalnit nicio masina!!!

:bike-037:

 

 

post-53322-0-85472600-1366146169_thumb.jpg

post-53322-0-03598500-1366146173_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu cu un prieten sambata trecute pe cheia si era zapada pe marginea drumului + temperatura (real feel) -1 grad. Pe transalpina/transfagaras probabil ca este un pic mai frig. Drum bun totusi daca pleci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi pe partea nordica, din pacate doar pana la Balea Cascada. Daca anul trecut poate se puteau strecura motoarele pe langa bariere, anul asta nu - cel putin, nu boxerul. Altfel, drumul plin de nisip insa... LIBER!!! De la Cartisoara pana la Cascada si inapoi, nu am intalnit nicio masina!!!

:bike-037:

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa mai gasesc si ceva zapada , asa pe marginea drumului cum am mai vazut in poze . portiuni de zapada de 80-120 cm in stanga si dreapta drumului



Am fost azi pe partea nordica, din pacate doar pana la Balea Cascada. Daca anul trecut poate se puteau strecura motoarele pe langa bariere, anul asta nu - cel putin, nu boxerul. Altfel, drumul plin de nisip insa... LIBER!!! De la Cartisoara pana la Cascada si inapoi, nu am intalnit nicio masina!!!

:bike-037:

multam fain de poze . o rampa metalica (usurica) ar fi buna sau poate o bucata de scandura . nu stiu daca eu as putea cu transalpul . tu ce parere ai ca stii modelul ? m-as putea strecura ?



o ranga sa misti cumva obstacolele sau un cablu pe care sa-l legi de motor si sa tragi ar fi indicate ? ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa mai gasesc si ceva zapada , asa pe marginea drumului cum am mai vazut in poze . portiuni de zapada de 80-120 cm in stanga si dreapta drumului

 

multam fain de poze . o rampa metalica (usurica) ar fi buna sau poate o bucata de scandura . nu stiu daca eu as putea cu transalpul . tu ce parere ai ca stii modelul ? m-as putea strecura ?

 

o ranga sa misti cumva obstacolele sau un cablu pe care sa-l legi de motor si sa tragi ar fi indicate ? ce parere aveti ?

Io cred ca Transfagarasanul n-o sa fuga de-acolo si ca vei putea sa-l parcurgi pe tot dupa ce se deschide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa mai gasesc si ceva zapada , asa pe marginea drumului cum am mai vazut in poze . portiuni de zapada de 80-120 cm in stanga si dreapta drumului

 

multam fain de poze . o rampa metalica (usurica) ar fi buna sau poate o bucata de scandura . nu stiu daca eu as putea cu transalpul . tu ce parere ai ca stii modelul ? m-as putea strecura ?

 

o ranga sa misti cumva obstacolele sau un cablu pe care sa-l legi de motor si sa tragi ar fi indicate ? ce parere aveti ?

 

Intrucat drumul e blocat, nu-l curata nimeni (ca nici ei nu pot trece de bariera), asa ca zapada din povesti, inalta pe margini e foarte putin probabil sa o intalnesti. Va fi si pe margine, dar si pe sosea.

 

Ideea cu rampa nu mi se pare buna deloc! Bariera e destul de inalta si nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar intampla cand ajungi in varf si basculeaza! In marginea din dreapta, intre un fel de bordura destul de mica de inaltime (insa si ingusta) si blocul de beton ar fi vreo 30 de cm. Posibil sa intre la limita TA-ul. Poti incerca si pe bordura din marginea drumului, dar cu conditia sa fie cineva sa te ajute, ca-n stanga e hau.

 

Nu-ti recomand insa sa incerci mutarea blocurilor cu ranga/cablu/dinamita. Nu deschide drumul calului de foc, ca se baga vreun bezmetic si il ai pe constiinta!!

 

Daca vrei sa dai de zapada, poti incerca traseul de sud. Din cate stiu, acolo blocajul fizic e la intrarea in tunel (o poarta ingusta lasata prin care chiar ai putea sa incapi). E suficient de sus incat sa ai atata zapada de nici sa nu ajungi pana acolo.

 

Am atasat o poza cu poarta, de anul trecut din 28 noiembrie.

post-53322-0-61131700-1366178032_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei zapada poti sa mergi la cabana Piatra Arsa. Drumul nu este inzapezit dar pe unele portiuni sunt aluviuni scurse pe asfalt. In rest drumul este bun si in mare parte uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei zapada poti sa mergi la cabana Piatra Arsa. Drumul nu este dezapezit dar pe unele portiuni sunt aluviuni scurse pe asfalt. In rest drumul este bun si in mare parte uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doua zile, la cota 1850 a noii statiuni Vidra (Snow Resort Transalpina) ningea... grosimea stratului de zapada e de minim 2 metri in culme, statiile superioare ale instalatiilor de la Vidra sunt la doar cativa km de Transalpina, asa ca va puteti imagina cam ce e pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...