Sari la conținut

Primul meu accident !


Kawaba
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Corect; dar nu se potriveste la acest accident; aici motociclistul se deplasa pe un drum principal si a dorit sa faca stanga si sa intre spre o parcare dintre(de langa) blocuri, si a fost ajuns din spate, depasit pe contrasens, si lovit cu oglinda dreapta; se poate intelege ca nu a mai ajuns in parcare si nici macar pe alee.....Sau nu a fost atent si a incercat sa taie fata masinii, si a intrat in oglinda ei dreapta redresand in acelasi timp, adica incercand si el speriat sa revina in dreapta...masina care l-a evitat cat a putut.



Norocul minorului care plange dupa rezervorul infundat al asteia mici de 125 cmc e ca accidentul nu s-a intamplat cu Suzuki GSXR de 750 cmc(din dotare, cu care se presupune ca merge numai pe circuit), ca plangea si mai tare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu știu un singur lucru, cel care se încadrează pentru a face stînga și semnalizează acest lucru trebuie să fie depășit prin dreapta! OBLIGATORIU! Deci, din punctul meu de vedere, inițiatorul topicului are dreptate. Vina lui este lipsa de experiență și asigurarea deficitară (exact din această lipsă de experiență).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovat , nevinovat , soferita nu a avut rabdare sa bagat sa ma depasasca si nu pe unde trebuie ....

 

 

Daca o sa ies vinovat promit sa ii tai toate cauciucurile de la masina + incendiere ! :mexicanwave:

 

Deja m-am gandit cum o sa repar motocicleta , o sa o revosesc negru perlat , semnale carbon , scarite cromate , toba sport , stop fumuriu , suport numar lateral , genti de piele , si etc o sa il modific putin sa fie mai frumos ca inainte !

 

Eu no sa ii dau nici o asigurare si nici un ban la blonda cu A6 asta e clar ! Sa ma dea in judecata !

 

Va multumesc tuturor pentru pareri ! Eu ma consider nevinovat si vreau ca idioata sa plateasca !!! Astazi am iesit cu motoru si merge drept ( asta e bine ) rezervor am gasit pe ebay cu 30 euro + transport , sau il indrept pe al meu cu 100 lei + revopsit ( ori cum vreau sa revopsesc totul ) Sper sa o fac mai frumoasa de cat a fost !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot ma intreb cum l-a surprins. S-a uitat in oglinda dupa ea, ok, s-au acrosat dar aproximez ca soferita l-a vazut ca da semnal. El spune ca era langa axul drumului deci nu a plecat din partea dreapta a benzii si i-a sarit in fata soferitei. Nu cred ca a fost vorba de surprinderea soferitei ci a fost vorba de tupeu de femeie. M-am lovit de multe ori de aceasta atitudine nemamoasa. Sunt unele care te calca zambind spunandu-si in gand "ce l-am facut pe fraier!". Tot consider ca soferita este in culpa daca motociclistul era langa axul drumului si soferita nu a semnalizat intentia de depasire deci nimeni nu avea nici cea mai vaga idee daca soferita depaseste sau e prudenta si reduce viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Vinovat , nevinovat , soferita nu a avut rabdare sa bagat sa ma depasasca si nu pe unde trebuie ....

Deci si tu admiti ca nu stii cum esti...vinovat sau nevinovat; de fapt cred ca tu nu prea cunosti legislatia, daca nu stii cum esti! decat sa te fi bagat in fata ei sa o fortezi sa te evite in extremis, mai bine o lasai sa treaca in drumul ei, fara sa o incurci si apoi te bagai tu; aveai si moto perfect si pielea nejulita; retine ca numai cocalarii umbla pe motor in slapi, sort si tricou. Restul mai folosesc si ceva de protectie intre piele si asfalt.

Daca o sa ies vinovat promit sa ii tai toate cauciucurile de la masina + incendiere ! :mexicanwave:

Cum adica sa "iesi vinovat"? Esti asa cum esti...si cum sa-i tai cauciucurile si sa-i incendiezi masina? Hai ca acum m-am lamurit destul cu tine; incendiaza tu ca scapam de tine pe drumurile publice; mai bine stai la puscarie, decat sa omori pe cineva si tot tu sa incerci sa vezi cum te scoate vinovat sau nu...

 

Eu no sa ii dau nici o asigurare si nici un ban la blonda cu A6 asta e clar ! Sa ma dea in judecata !

De ce sa nu-i dai asigurarea? nu trebuie sa-si repare masina stricata de tine cand i-ai taiat fata? Zi mersi ca femeia din reflex a luat cat a putut de volan stanga si ti-a salvat viata. Facerea de bine, stii cum se zice....

Va multumesc tuturor pentru pareri ! Eu ma consider nevinovat si vreau ca idioata sa plateasca !!!

Parerea mea nu o sa-ti placa, dar asta este si mi-o sustin, draga PLM; eu te consider vinovat si cred ca trebuie sa-i platesti reparatia, si sa-i duci si un buchet de flori ca nu te-a facut terci. Si sa-ti inveti lectia, sa nu mai tai fata altor participanti la trafic, sa le dai prioritate; faptul ca iti semnalizezi intentia, nu inseamna ca ai prioritate; semnalizeaza, asigura-te, da prioritate si apoi baga-te. Si daca faci asa nu o sa aiba cine sa te mai loveasca.

E doar parerea mea si incerc sa fiu nepartinitor desi am si permis A, si B...deci votez impotriva ta; altii vor vota cu tine....eu sunt "mancat" de cei care procedeaza ca tine in trafic, atat conservari cat si motociclisti...

Ce ma uimeste, si e f. grav e ca tu nu stii daca esti sau nu vinovat, si daca si cu ce ai gresit....astepti sa vezi cum te scoate politia.... cam multa inconstienta...pune repede mana pe legislatie sa te lamuresti, altfel aventurile tale nu se vor opri aici, si e pacat ca est baiat tanar si ai toata viata inainte.

Bine ca ai scapat sanatos! Si sa nu te puna naiba sa faci ceva la masina blondei, ca nu te vad bine; o sa trebuiasca sa vindeti ambele moto din familie ca sa platiti avocatii...ca sa scapi mai ieftin din penal.

 

Bafta!

 

Klux,

Am citit cu atentie, si din tot ce a scris pustiul, daca le pui cap la cap, e clar ca minte de rupe...nu se leaga nimic. Asa ca de data asta, eu dau dreptate blondei; pacat ca nu posteaza si ea sa vedem si varianta ei. A lui mi se pare falsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-i tin partea lui dar blonda misca 1,5 tone si acroseaza un moto de 125cc care semnaliza stanga si circula cu 20km/h. E doar relatarea motociclistului si o descriere ce a necesitat trei postari ca sa intelegem configuratia drumului :)

La o banda pe sens tu cum crezi ca s-ar fi intamplat astfel incat moto sa fie in culpa? Sa zicem ca era pe partea dreapta a benzii si moto trage spre masina tot da cu virgula. Eu zic ca e culpa comuna desi avem o banda pe sens si auto vine din spate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma uimeste, si e f. grav e ca tu nu stii daca esti sau nu vinovat, si daca si cu ce ai gresit....astepti sa vezi cum te scoate politia.... cam multa inconstienta...pune repede mana pe legislatie sa te lamuresti, altfel aventurile tale nu se vor opri aici, si e pacat ca est baiat tanar si ai toata viata inainte.

Bine ca ai scapat sanatos! Si sa nu te puna naiba sa faci ceva la masina blondei, ca nu te vad bine; o sa trebuiasca sa vindeti ambele moto din familie ca sa platiti avocatii...ca sa scapi mai ieftin din penal.

 

Bafta!

 

Klux,

Am citit cu atentie, si din tot ce a scris pustiul, daca le pui cap la cap, e clar ca minte de rupe...nu se leaga nimic. Asa ca de data asta, eu dau dreptate blondei; pacat ca nu posteaza si ea sa vedem si varianta ei. A lui mi se pare falsa.

Eu stiu ca sunt nevinovat ! Blonda se cunostea cu politistul ..... a fost o proasta sa bagat sa ma depasasca prin stanga nu prin dreapta (cum ar fi trebuit ) cand eu mergeam pe axu drumului cu intentia de a schimba directia de mers spre stanga ... ba chiar am inceput manevra si ea atunci a inceput manevra de depasire cand eu eram deja inscris in manevra .... Echipament port de obicei dar atunci sa intamplat sa nu il iau ca nu am plecat prea departe de casa ..... iti doresc sa ti se intample si tie exact cum mi sa intamplat mie sa vezi si tu ca sunt nevinovat sa vina o blonda cu pile si sa te tavaleasca de asfalt de cateva ori asa ... apoi sa incerci sa explici pe motociclism accidentul si sa vina unul si sa te faca cocalar asa cum ma faci tu pe mine !

 

Eu nu-i tin partea lui dar blonda misca 1,5 tone si acroseaza un moto de 125cc care semnaliza stanga si circula cu 20km/h. E doar relatarea motociclistului si o descriere ce a necesitat trei postari ca sa intelegem configuratia drumului :)

 

La o banda pe sens tu cum crezi ca s-ar fi intamplat astfel incat moto sa fie in culpa? Sa zicem ca era pe partea dreapta a benzii si moto trage spre masina tot da cu virgula. Eu zic ca e culpa comuna desi avem o banda pe sens si auto vine din spate....

Ai foarte mare dreptate ! Si iti multumesc ! Tot timpul se mai gasesc gica contra ca Sir George Mihail Burghy

 

 

 

 

 

 

Ori cum sper sa se rezolve treburile si sa reusesc sa imi dovedesc nevinovatia !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Kawaba,

 

1)Te-am intrebat de 3 ori "cate benzi de circulatie pe fiecare sens are drumul acolo?"...ai evitat sa raspunzi! una sau doua? ...zi macar acum! Nu ai raspuns nici "unde a oprit blonda sa se uite la tine daca te ridici(in fata pe drum sau in parcare?).

 

2)De unde stii tu ca esti nevinovat daca spui ca nu cunosti legislatia?

 

3)Ca blonda avea pile la Politie, nu inseamna ca e si vinovata! Putea sa fie si fata Sefului Politiei, ce vroiai sa faca dupa accident, ca poate era la prima intamplare? (nu am negat ca poate fi si ea vinovata)

 

4)Sa fi tu sanatos, la cate chestii din astea ni se intampla noua in Bucuresti(fata de Cisnadie acolo la tine) la 1,5 milioane de masini. Eu cel putin de 5-6 ori pe zi am parte de "taieri de fata" si majoritatea nesemnalizata si de la conservari si de la motoristi; si asta in conditiile in care merg cat pot de putin in oras.

 

5)Nu sunt gica contra, dar dupa ce am analizat toate postarile tale, si am pus informatiile cap la cap, (si fara a avea si punctul de vedere al blondei), concluzia mea este ca TU ai surprins-o pe ea si nu ea pe tine; mai ales ca tu ai spus ca ai vazut-o INAINTE de a se intampla accidentul, deci puteai sa faci ceva, sau sa nu faci nimic ca sa il previi. CE ai facut tu, a surprins-o si mai tare, si te-a evitat in extremis.

 

6)Daca vei fi dovedit nevinovat legal, si ne postezi si de ce, voi fi primul care iti voi cere scuze public.

 

7)Totusi amenintarile tale cu incendierea masinii si taierea caucicurilor, in fata mea, sunt incalificabile(adica prin asta chiar singur iti pui eticheta de cocalar), chiar daca accidentul a fost din vina blondei. Adica tu crezi ca respectiva avea ceva cu tine si a vrut sa te omoare? Crezi ca pt. ea nu a fost un accident neplacut, nedorit, ceva care i-a stricat ziua? Crezi ca ea nu s-a sperit, nu s-a stresat deloc? Sa fim seriosi!

 

8)Iar parerea mea nu conteza, e doar una...aici sunt mii de useri! Problema ta, acum dupa ce te-ai plans pe forum si ai primit "dreptate si alinare" de la colegi, este ca toata aceasta intamplare nedorita sa te "invete" ceva ca sa nu mai patesti si alta data.

 

Ai grija de tine ca ai o viata inainte, da mereu prioritate si atunci cand gresesti, asuma-ti!

Mergi la biserica si fa o rugaciune de multumire, ca ai scapat numai cu atat.

 

Kawaba,

 

Eu cred ca tu esti un mare mincinos; la deschidera topicului chiar la inceputul primei postari, ai spus ca ai "primul accident dupa 5000 km facuti de la deschiderea sezonului; asta m-a uimit de la inceput; unde naiba ai facut tu atatia km in cateva luni, doar sa fi navetist zilnic la mare distantata. Si apoi am gasit postare ta de mai jos:

 

10 April 2013 - 09:05 AM

Aceasta este mobra mea : an fabricatie 1997 , km 19.000( in crestere ) 125 cmc , vreo 11 kw .

Functioneaza destul de bine , consum mic , am cumparato acum vre-o luna am cu ea vreo 2500 -3000 km , trebuie sa imi cumpar kit lant si cauciuc pe spate ...

Eu locuiesc in Cisnadie langa Sibiu am 17 ani ( Permis cat A1 )

Am fost cu Mobra pe la Fagaras de vreo 3 ori pe la Brasov odata ieri am fost pe la Balea cascada (poza in zapada acolo e facuta ) + ca mai fac naveta zilnica la scoala 20-30 de km in fiecare zi ...

Sezonul trecut lam facut pe o mobra hoinar (7000 km am calarito) pe care am vanduto unui amic ...

Tatal meu conduce un gsxr 750 1997 si acum vrea sa treaca pe gsxr 1000 dupa 2000 ....

Si pe motor ma plimb de pe la 12 ani am tot avut comuniste cu care ma plimbam pe camp sau prin locuri in care nu circula militieni :mexicanwave:

 

Asfalt uscat !

 

Ai mobra din 10 martie 2013...cum ai facut 5000 km??????????..nu te doare fundul de la atata sta in sa? :)

Ai o problema cu "adevarul"....oricum povestea a fost interesanta, ca ne descrie un anumit gen de "mobrist".....din pacate, tot aceasta categorie se afla pe primele locuri la tot felul de intamplari, ca a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Si uite cum rezolva ace ventura un caz direct din saua burgmanului de 400.Copchii astia sunt mai tupeisti decat pensionarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawaba,

 

1)Te-am intrebat de 3 ori "cate benzi de circulatie pe fiecare sens are drumul acolo?"...ai evitat sa raspunzi! una sau doua? ...zi macar acum! Nu ai raspuns nici "unde a oprit blonda sa se uite la tine daca te ridici(in fata pe drum sau in parcare?).

 

2)De unde stii tu ca esti nevinovat daca spui ca nu cunosti legislatia?

 

3)Ca blonda avea pile la Politie, nu inseamna ca e si vinovata! Putea sa fie si fata Sefului Politiei, ce vroiai sa faca dupa accident, ca poate era la prima intamplare? (nu am negat ca poate fi si ea vinovata)

 

4)Sa fi tu sanatos, la cate chestii din astea ni se intampla noua in Bucuresti(fata de Cisnadie acolo la tine) la 1,5 milioane de masini. Eu cel putin de 5-6 ori pe zi am parte de "taieri de fata" si majoritatea nesemnalizata si de la conservari si de la motoristi; si asta in conditiile in care merg cat pot de putin in oras.

 

5)Nu sunt gica contra, dar dupa ce am analizat toate postarile tale, si am pus informatiile cap la cap, (si fara a avea si punctul de vedere al blondei), concluzia mea este ca TU ai surprins-o pe ea si nu ea pe tine; mai ales ca tu ai spus ca ai vazut-o INAINTE de a se intampla accidentul, deci puteai sa faci ceva, sau sa nu faci nimic ca sa il previi. CE ai facut tu, a surprins-o si mai tare, si te-a evitat in extremis.

 

6)Daca vei fi dovedit nevinovat legal, si ne postezi si de ce, voi fi primul care iti voi cere scuze public.

 

7)Totusi amenintarile tale cu incendierea masinii si taierea caucicurilor, in fata mea, sunt incalificabile(adica prin asta chiar singur iti pui eticheta de cocalar), chiar daca accidentul a fost din vina blondei. Adica tu crezi ca respectiva avea ceva cu tine si a vrut sa te omoare? Crezi ca pt. ea nu a fost un accident neplacut, nedorit, ceva care i-a stricat ziua? Crezi ca ea nu s-a sperit, nu s-a stresat deloc? Sa fim seriosi!

 

8)Iar parerea mea nu conteza, e doar una...aici sunt mii de useri! Problema ta, acum dupa ce te-ai plans pe forum si ai primit "dreptate si alinare" de la colegi, este ca toata aceasta intamplare nedorita sa te "invete" ceva ca sa nu mai patesti si alta data.

 

Ai grija de tine ca ai o viata inainte, da mereu prioritate si atunci cand gresesti, asuma-ti!

Mergi la biserica si fa o rugaciune de multumire, ca ai scapat numai cu atat.

 

Kawaba,

 

Eu cred ca tu esti un mare mincinos; la deschidera topicului chiar la inceputul primei postari, ai spus ca ai "primul accident dupa 5000 km facuti de la deschiderea sezonului; asta m-a uimit de la inceput; unde naiba ai facut tu atatia km in cateva luni, doar sa fi navetist zilnic la mare distantata. Si apoi am gasit postare ta de mai jos:

 

10 April 2013 - 09:05 AM

Aceasta este mobra mea : an fabricatie 1997 , km 19.000( in crestere ) 125 cmc , vreo 11 kw .

Functioneaza destul de bine , consum mic , am cumparato acum vre-o luna am cu ea vreo 2500 -3000 km , trebuie sa imi cumpar kit lant si cauciuc pe spate ...

Eu locuiesc in Cisnadie langa Sibiu am 17 ani ( Permis cat A1 )

Am fost cu Mobra pe la Fagaras de vreo 3 ori pe la Brasov odata ieri am fost pe la Balea cascada (poza in zapada acolo e facuta ) + ca mai fac naveta zilnica la scoala 20-30 de km in fiecare zi ...

Sezonul trecut lam facut pe o mobra hoinar (7000 km am calarito) pe care am vanduto unui amic ...

Tatal meu conduce un gsxr 750 1997 si acum vrea sa treaca pe gsxr 1000 dupa 2000 ....

Si pe motor ma plimb de pe la 12 ani am tot avut comuniste cu care ma plimbam pe camp sau prin locuri in care nu circula militieni :mexicanwave:

 

Asfalt uscat !

 

Ai mobra din 10 martie 2013...cum ai facut 5000 km??????????..nu te doare fundul de la atata sta in sa? :)

Ai o problema cu "adevarul"....oricum povestea a fost interesanta, ca ne descrie un anumit gen de "mobrist".....din pacate, tot aceasta categorie se afla pe primele locuri la tot felul de intamplari, ca a ta.

Lam cumparat in 3 martie cu 1600 mi si acum are 2100 mi suna vanzatorul ca era pe aicia topicul de vanzare si intreabal .... fac zilnic naveta 30-40 km si merg unde am treaba ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

:)

Tot nu raspunzi la pct.1).....ce inseamna la tine "mi"?...cred ca mile, adica km x 1.6....deci asta inseamna 500 mile sau 800 km...deci de ce ai scris ca ai facut 5000 km?...oricum experienta e ta f. mica chiar si daca ai fi avut 5000 km, asa ca mare atentie.

 

Sa ne spui ce mai zice blonda; si ai RCA?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca sunt nevinovat ! Blonda se cunostea cu politistul ..... a fost o proasta sa bagat sa ma depasasca prin stanga nu prin dreapta (cum ar fi trebuit ) cand eu mergeam pe axu drumului cu intentia de a schimba directia de mers spre stanga ... ba chiar am inceput manevra si ea atunci a inceput manevra de depasire cand eu eram deja inscris in manevra .... Echipament port de obicei dar atunci sa intamplat sa nu il iau ca nu am plecat prea departe de casa ..... iti doresc sa ti se intample si tie exact cum mi sa intamplat mie sa vezi si tu ca sunt nevinovat sa vina o blonda cu pile si sa te tavaleasca de asfalt de cateva ori asa ... apoi sa incerci sa explici pe motociclism accidentul si sa vina unul si sa te faca cocalar asa cum ma faci tu pe mine !

 

pustiulica....ma uit la tine pe profil..scrie gsxr de 750...tu nu ai voie sa te sui pe ala nici ptr poza la salonul moto

cat despre ralatarile tale...si mie mi se par cusute cu ata alba. faptul ca prietenii tai de seminte la scara pot declara ce spui tu aici la politie..e una....sa ai dreptate e alta

echipamentul il porti de obicei cand mergi drumuri de 500 de km..adik niciodata.

esti un mucos care se plange pe aici si cauta dreptatea colegilor de acelasi nivel

Nu exista o zi in care unu sa nu moara nevinovat pe motor desi el nu avea permis moto (dar garanteaza altii ptr el ca stia bine de tot sa mearga)...sau o ardea cu 200 in localitate sau o freca in slapi ca tine. daca nu se intampla una din cele de mai sus..nu exista zi in care eu nu as vrea sa opresc minim 5 gaozari pe motocicleta si sa le bag manetele de frana prin viziera castii ptr ca sunt atat de prosti incat e pacat sa faca umbra pamantului. merg si cu moto si cu masina.....dar daca legea ar fi mai simpla...eu as curata zilnic soseaua de cativa cocalalri pe motocicleta.

nu te agita..nu am zis ca esti cocalar.....dar ai aberat destul cu ramasu' in chiloti si inocenta ta la ghidon. si tot tie ti se pare ca esti nedreptatit. de la intentiile tale la efectuarea corecta a unei manevre e cale lunga. eu zic sa stai sa rumegi ce-ai patit.....si sa casti ochii data viitoare...ca daca tu nu ai grija de tine,...nu poti avea pretentia de la altii. trebuia sa te invete asta cel care ti-a dat bani de motocicleta. ai grija data viitoare si nu mai abera pe aici contra tuturor celor care nu sunt de acord cu tine. In general te invata de bine daca stii sa alegi din context. acum iti cumperi slapi noi..si gata...

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am avut primul meu accident dupa 5000 km de cand a inceput sezonul pana astazi ... ma asteptam ca sa intre un prost in mine ca e plin de ei ....

 

 

Totul sa intamplat asa mergeam pe un drum cu 2 benzi cu circulatie din ambele sensuri , eu aveam intentia sa virez la stanga in parcarea unui bloc , aveam viteza mica circa 20 km/h dau semnal si ma-am asigurat in fata totul era ok ma asigur in spate am vazut o masina neagra dar la distanta incep sa virez la stanga ma uit usor in partea stanga si ce vad ? Masina neagra langa mine , trag repede dreapta dar nu am reusit sa evit , ma lovit cu oglinda si toata laterala mo sters pe ea apoi eu am cazut pe jos si ea a plecat fara intentia de a frana macar ... aveam si pasager sau rupt hainele pe noi am ramas pur si simplu in boxeri si in sosete la un picior puloverul sa rupt tot franjuri era .... amici mei motociclisti ma asteptau in fata blocului cand au vazut ce sa intamplat au venit repede sa dea primul ajutor , blona a parcat masina si se uita de la distanta sa vada daca a omorat pe cineva , cand a vazut ca m-am ridicat a venit la mine si a zis : (cuvant jignitor) esti vinovat , sper ca ai asigurare ! In masina tipei mai era o domnisoara care a iesit si a fugit apoi a aparaut o ruda sau ceva avocat era ...

 

 

Eram foarte derutat amicul meu plin de sange eu plin de sange ( noroc cu casca ca am dat un cap de asfalt ) prieteni nostri repede au adus haine unul statea chiar in bloc ne-am dus sus ne-am spalat imbracat si sunat la politie ( sunase blonda inainte era deaia cu pile si echipajul nu a vrut sa vina sa constate la fata locului ) Apoi cand am iesit afara m-am uitat la pagube ( maneta ambreaj rupta , semnale rupte , rezervor infundat bine ( cu genunchiu meu ) bord zgariat , scarita stramba , schimbator stramb .... si altele ... am sunat de 3-4 ori la 112 si zicea sa mergem la birou de tamponari .... din noi se scurgea sange .... si motorul nu creadeam ca mai funcitoneaza , blonda sa urcat in masina si a plecat , eu ce sa fac ? Pasagerul meu sa urcat pe motorul unui amic impreuna cu el si am pornit spre sectie eu am pornit motorul dar ce constat ? Nu mai vroia sa iasa din a2a .... asa am mers pana la birou de tamponari... unde vine politistu se uita o cunostea pe tipa si zice tu esti vinovat ! Eu ii spun cum sa intamplat el zice ... nu conteaza ca te-ai asigurat , ca ai semnalizat , conteaza ca ai strambat masina doamnei si esti vinovat , imi scrie un proces verbal 300 ron si cand sa completez declaratia de tamponare imi spune nu asa asa ... deseneaza asa nu asa ca iti iau carnetu daca desenezi asa si ma putut influienta pentru ca eram tulburat ... apoi am venit acasa si mam reintors cu parinti si sa facut o expertiza mam dus la urgente , am chemat prieteni martori sa dea declarati ... politistu pachet de nervi imi fugarea amici ba chiar la prins de gat pe unul .... in final sper sa se rezolve si sa se constate nevinovatia mea ... mi sa deschis un dosar de urmarire penala pentru vatamare corporala de inculpa ca cica e autovatamare ... amicul meu nu sa dus la urgente ... acuma sper sa rezolv toate problemele si sa imi dovedesc nevinovatia .

 

Cel mai tare ma doare orgoliul ranit si ca in tara asta motociclisti sunt tot timpul de vina ! Rog sa scuzati greselile gramaticale dar acuma am venit de la sectie si sunt foarte tulburat ! Motocicleta a fost un daelim vs 125

prieteneste iti spun , sa nu te superi. esti prost. trebuia sa suni la salvare. cum adica te-a influentat? pe ce lume traiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coae, dar semnalizarile alea ale tale merg? Se vad? Esti sigur ca se vad? Esti sigur ca ai semnalizat?

Cand te asiguri iei in considerare distanta la care e masina, viteza ei si viteza ta. Nu merge cu din astea, m-am uitat si era departe si in secunda urmatoare m-a lovit.

Eu vad lucrurile asa, te-ai uitat sau nu, poate ti s-a parut ca ai timp, te-ai bagat cu tupeu si i-ai taiat fata sa faci stanga, incet si sgur ca vaca (nu e o jignire, asa face o vaca, e bine sa stii ca daca incepe sa traverseze nici nu se opreste nici nu se intoarce, trece pana la capat in ritumul ei. Cand traverseaza o vaca strada, intotdeauna treci prin spatele ei ca n-o sa se intoarca ca o pisica).

Cand ai facut tu 5000km sezonul asta? Ca pana acum o luna erau temperaturi negative noaptea. Ai facut turul Romaniei de cateva ori?

 

Las-o mai moale cu taiat cauciucuri si incendieri, ca nu esti in curtea scolii, s-ar putea sa plateasca taticu asa multi bani de te dezmosteneste cand aude ce-ai facut. Nu conteaza ce consideri tu, conteaza ce constata politistul. Daca are casco isi repara masina pe casco si te dau aia in judecata, nu ea.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai putin ca nu se vede toata poza; pai masina nu avea voie sa depaseasca, deci sa ruleze pe banda 2, in intersectii de drumuri depasire este interzisa. omul a semnalizat stanga s-a asigurat si a venit masina din spate pe banda 2 acorsandu-l cu oglinda. Evidend ca intre blocuri nu exista marcaje stradala care sa delimiteze benzile si sa interzica depasirea dar toate accidentele se judeca in litera legii!

Acum tipa de la volan o sa sustina ca nu stia ca e intersectie si ca putea sa depaseasca, DAR daca a vazut semalul de schimbare de mers al motociclistului nu trebuia sa execute depasirea; sau poate spune ca moto nu a semnalizat. Motociclistul dupa cum vad eu are vina "morala", ca se afla acolo!

cam asa vad eu si am inteles ca s-a intamplat!

Man, esti gresit, depasirea in intersectii este permisa..... In rest prietenul motociclist e vinovat.... Imi pare rau ca a avut accident dar poate fi o lectie buna ca pe viitor sa se asigure si sa zica merci ca nu a fost mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mai baieti, haideti sa nu sarim calul!

Se prea poate ca lucrurile sa fie asa cum spune el desi sunt niste neconcordante in ceea ce spune, nici stilul de a aranja cuvintele in text nu-l ajuta, dar hai sa nu fim noi mai catolici decit Papa si sa-l punem pe rug pt.ca nu purta echipament sau pentru ca nu stiu ce!

Pina la urma a fost implicat intr-un accident, bine ca este intreg el si prietenul lui, are 17 ani si toata viata inainte, vorba cuiva, o sa invete din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serviciul 112 trebuie trebuie sesizat pentru ce s-a întâmplat acolo, poliţia trebuie să analizeze tentativa miliţianului de a muşamaliza.

Dacă accidentatul ar fi mers la spital medicii erau obigaţi să cheme poliţia. Se pare că toţi sunt genul "azi n-am chef" ,incusiv motociclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai va rog sa calculati voi de la 16200 de km pana la 20860 cati sunt ..... nu sunt 5000 dar foarte aproape ! Am circulat in fiecare zi chiar daca a fost sub 0 grade !

 

 

Cine ma cunoaste poate sa confirme ca atatia km am facut !

 

 

Ieri am fost prin sibiu de 2 ori , am fost pana aproape de fagaras astazi am fost pana la gatu berbecului si prin sibiu de vreo 2 ori ....

 

in fiecare zi peste 100 de km am facut .... doar naveta e undeva la 30 pe zi

Editat de Kawaba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de fiecare data zici alt kilometraj. Cam inclin sa cred si eu ca e o mica inventie accidentul asta, ai sintetizat elementele comune in multe accidente in care sunt implicate moto (jeep, blonda, neacordare de prioritate, politist partinitor , motociclist inocent) si ai vrut sa iesi putin in evidenta pe aici. Dar ai cateva nepotriviri grave in text (cea mai tare e cea referitor la refuzul de a trimite ambulanta ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de fiecare data zici alt kilometraj. Cam inclin sa cred si eu ca e o mica inventie accidentul asta, ai sintetizat elementele comune in multe accidente in care sunt implicate moto (jeep, blonda, neacordare de prioritate, politist partinitor , motociclist inocent) si ai vrut sa iesi putin in evidenta pe aici. Dar ai cateva nepotriviri grave in text (cea mai tare e cea referitor la refuzul de a trimite ambulanta ).

Apai io inclin sa cred ca voi suferiti de paranoia . Normal ca spun alt km pentru ca circul cu motocicleta , am schimbat maneta de ambreaj si circul .... poza e facuta acum 2 zile ( ultima )

 

 

Si imi pare rau ca v-am povestit si voua ce mi sa intamplat ! Trebuia sa tin pentru mine ! Multumesc tuturor ! Acest topic se poate inchide !

 

Cine ma cunoaste poate sa confirme ca spun adevarul !

post-66717-0-59121400-1367243431_thumb.jpg

post-66717-0-61177200-1367243446_thumb.jpg

post-66717-0-18251800-1367243475_thumb.jpg

post-66717-0-22049700-1367243548_thumb.jpg

Editat de Kawaba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Cine te cunoaste stie povestea si nu trebuie sa citeasca forumul.

 

Ai venit sa ne spui o poveste. Spune-o frumos si poate te crede lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...