Sari la conținut

Tanara de 15 ani decedata


THE VADER
 Share

Postări Recomandate

Salutari la toata lumea,

S-au intamplat 3 evenimente in ultima perioada de luat in seama,si la mine in coltul asta de lume,primul si cel mai putin grav a fost un baietas dornic de afirmare facand raliuri prin centru sfarsind prin a se tavali pe jos:Al doilea a fost un scuterist,FARA CASCA care sa infipt undeva in zona aripii spate dreapta a unei masini virand la stanga,a scapat,cu ceva rani usoare,doar in zona fetei/capului e ,,fardat,, bine,nimic foarte grav, trece.Al treilea si cel mai grav,implicati 2 tineri(el 21,ea 15 ani) si o femeie care le-a iesit in fata,cu masina,fiind parcata pe partea dreapta de mers a motociclistului,izbindu-se frontal.Daunele masinii o nimica toata,soferul acesteia(la feminin)a fost in stare de soc,motocicleta(Aprilia RSV)facuta terfelita,motociclistul avea doar cateva zgarieturi,nimic pronuntat,in schimb pasagera a fost cea mai grav ranita,mai trebuie sa fac o parantaza si sa spun ca niciunul NU AVEA CASCA, suferind o operatie pe creier, stand in coma din data de 21.04 pana in 29.04 cand a decedat,ieri inmormantand-o.

Viteza pe care o aveau nu o stiu sigur,nu ma pronunt,dar dupa mine daca exista si o casca altul ar fi fost deznodamandul.

Sper sa ne intre la bibilica ceva,mai ales din acest ultim eveniment si macar casca sa o purtam,indiferent ca mergem 100 de metri sau 100 kilometri,indiferent daca e cald sau frig,indiferent daca ploua sau ninge,indiferent de orce situatie.

Asfalt uscat si cati mai multi kilometri cu cat mai putne evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris acum cateva zile despre echipament pe un alt topic legat de accidente si am fost luat la oha cu "ce crezi ca facea diferenta". Nu ca zic eu dar diferenta o face pana si culoarea castii ....de restul ce sa mai zic. Dar ma rog, unii au incredere doar in ei nu in experientele altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A inceput ''in forta'' sezonul de accidente... Parca sunt mult mai multe decat anul trecut, in acceasi perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acceste accidente s-au întâmplat în românia? Trăiam cu impresia că, casca de protecție pe la noi prin țară este purtată de marea majoritate a motocicliștilor. Foarte rar văd motocicliști circulând fără cască, mai des îi întâlnesc pe cei care o poartă prost, nelegată, pentru că spun ei n-are cum să iasă de pe cap. Ar trebui să se pună accentul atât pe purtarea căștilor de protecție cât și pe asigurarea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai zic de cate ori am vazut rideri in echipament full ce isi ridicau casca (de asemenea full) in varful capului cand ajungeau in oras dupa o tura pe afara...

Editat de Sofeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa nasc un scandal, dar si selectia asta naturala sa se aplice tampitului ... adica pasagerul cu ce-a gresit? fiecare dintre noi am gresit, si eu am mers in masina cu prieteni, unuii foarte tare, altii mai incet, nu m-am mai suit a doua oara cand nu mi-a placut, etc etc. cred ca pretul platit de pasager doar pentru ca ti-a incredintat sanatatea (in cazul de fata viata) este mult prea mare. asta fara a mai spune ca tu ca pasager nu prea ai putere de coercitie (sau cum vrei sa-i spuneti) sa-l faci pe tampit sa conduca mai incet. mai intervine si inconstiinta .. nu am echipament si tampitul spune lasa frate ca nu are ce sa se intample, mergem pana la colt si inapoi (ca sa iti arat ca am e oo) ...

 

eu cel putin asa vad lucrurile...aruncati cu pietre daca nu va place!

 

 

PS: am prietena buna pe care am luat-o pe motor si conventia a fost simpla: te sui, merg 10 m iti place continuam, nu ...te dai jos si gata. nu pe o roata, nu nimic. PS: mi-a zis ca ar mai merge :D Adica...iei pasagerul sa-i placa si lui, nu numai tie, mergi ca un bezmetic ...

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris acum cateva zile despre echipament pe un alt topic legat de accidente si am fost luat la oha cu "ce crezi ca facea diferenta". Nu ca zic eu dar diferenta o face pana si culoarea castii ....de restul ce sa mai zic. Dar ma rog, unii au incredere doar in ei nu in experientele altora.

nu stiu daca este bine ce intreb.... cei care au patit accidentele... erau incepatori ? sau erau sa zicem asa ... veterani ? se poate intampla oricui... azi am vazut un tip pe la unirii cu un r-gsx fara casca fara echipament... in tricou blugi 3 sferturi si adidasi ... la cateva minute altul cu o honda cbr la fel .... abia al treilea avea tot ce ii trebuia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca este bine ce intreb.... cei care au patit accidentele... erau incepatori ? sau erau sa zicem asa ... veterani ? se poate intampla oricui... azi am vazut un tip pe la unirii cu un r-gsx fara casca fara echipament... in tricou blugi 3 sferturi si adidasi ... la cateva minute altul cu o honda cbr la fel .... abia al treilea avea tot ce ii trebuia

poate aveai halucinatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se numeste selectie naturala...

..din pacate!

 

nu vreau sa nasc un scandal, dar si selectia asta naturala sa se aplice tampitului ... adica pasagerul cu ce-a gresit?

in acelasi ton, de a nu isca un scandal, ..cum adica "pasagerul cu ce-a gresit?" ... pai daca iti "incredintezi" viata in mana unui "incepator"(sau teribilist) asta nu se numeste vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Copilu ala n-avea multa minte, ca avea doar 15 ani. Motociclistul avea 21. Mai putina decat fata aia de 15 daca a luat-o fara casca. E usor de zis selectie naturala. Si adevarat in cazul asta. Dar parca prea nedrept cu ala nevinovat. Prost + Proasta + mers in oras + 0 echipament + proasta la volan = proasta moarta. Statistica e o curva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea si a altora( a se citi si firme,companii de specialitate) va pot spune sa accidentele nu se intampla ele sunt cauzate, de una din parti. ( sau mai multe).

Acum...fiecare dupa cultura dobandita(a nu se interpreta jignire) pune in balanta cele doua cuvinte: intamplator vs. cauzat.( cuvinte ajutatoare: nu l-am vazut..., a aparut din "senin"...., ghinionul a facut sa...., nesansa a fost sa....etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 ani. Era un copil. Nici macar nu a apucat sa se bucure de viata ... pacat! Dumnezeu sa o ierte.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 ani. Era un copil. Nici macar nu a apucat sa se bucure de viata ... pacat! Dumnezeu sa o ierte.

 

de completat: era un copil fara minte ori asta i-a fost fatal. Sunt unele chestii pe care le faci la timpul potrivit. Una e sa stai in masina pe locul mortului la 15 ani, fie si cu un pusti de 21, alta e sa te urci pe sportiva cu racerul comunal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...