Sari la conținut

Insula Imbros ( Gockeada ), 14 - 17 iunie


Postări Recomandate

propun excursie moto pe insula imbros, turcia, intre 14 si 17 iunie

 

traseu: buc - ruse - veliko - nova zagora - svilengrad -kapitan andreevo - edirne - kesan - kabatepe

 

distanta : 627 km x 2 = 1254 km + aprox 100 km pe insula = 1354 km in TOTAL

 

viteza deplasare : aprox 13okmh unde se poate

 

cazare : 20 euro / camera dubla, acces internet, acces bucatarie proprie, curte cu masute afara, acces moto in curte inchisa, locatia este intr-un sat unde inca exista o biserica ortodoxa

 

participanti : lancelot, mihai varadero si eu

 

bineinteles, asteptam si alti participanti

 

zilele trecute povesteam unui amic motociclist de excursia asta si mi-a raspuns sec ca nu merge ca este benzina scumpa in turcia,,,asa ca am sa fac niste calcule aproximative, detaliate, pt a vedea ca in realitate nu e chiar asa de rau

 

cazare : 3 nopti x 10 euro = 30 euro

benzina : bucuresti - kpt andreevo - sunt 382 km x 2 = 764 km mergem pe benzina romaneasca si bulgareasca cu aprox 6 lei litrul

kpt andreevo - kabatepe sunt 245 km, ATENTIE ,,, aprox 300 km mergi cu plinul de benzina facut deja la bulgari,,,

ramai golash dupa ce te vei fi plimbat aprox. 55 km pe insula,,,

benzina pe insula este la fel ca pe continent,,, faci un plin cu benzina turceasca ( 4,65 try x 2,2 ron = 10,23 ron / litru ),,,cu care vei inapoi ajunge la bulgari

concluzia este ca iti trebuie doar un plin de benzina turceasca, care este f scumpa, intradevar,,,iar daca faci diferenta intre benzina romaneasca/bulgareasca si cea turceasca, vei constata ca diferenta este de aprox 85 ron, pt numarul de km parcursi

calculul este facut pt mobra mea care are autonomie de aprox 350 km cu un plin, cu cutiile laterale, top case

deci trebuie benzina romaneasca/bulgareasca pt cei 1064 km parcursi,,,sa zicem un consum de 5,71 l / 100 km ar fi cam 60,75 l x 6 ron = 365 ron

trebuie benzina turceasca pt cei 290 km parcursi,,,16,56 l x 10,23 = 170 ron

benzina total = 535 ron

mancare : de acasa imi iau niste conserve peste, conserve porumb, fructe uscate, apa si suc de pe drum + fructe, sucuri si multa bere efes de acolo,,,maxim 100 ron

feribot : 2,5 try x 2,2 ron de persoana = 5,5 ron

10 try x 2,2 ron pt o bucata mobra = 22 ron

 

recapitulare costuri ; cazare 130 ron

gaz 535 ron

potol 100 ron

ferry 55 ron

total 820 ron toata distractia

 

eu am mai fost pe insula cu motociclisti de pe forum, anul trecut,am stat doar 1 zi , la inceputul lui mai, a fost o tura cam pe fuga,,,apa era prea rece de baie si m-am gandit sa revin,,, la mijlocul lui iunie ar trebui sa fie ok, sa putem face baie / plaja

 

drumurile la turci pe traseul propus sunt foarte bune, la fel si pe insula, iar portiunea aia dea lungul peninsulei galipoli este de vis

 

nu exista taxe la vama, taxe autostrada ori vigniete pe traseul propus

 

plajele sunt multe, curate si nu sunt deloc aglomerate

 

turistii straini sunt priviti ca niste martieni, fiindca nu prea este o insula turistica

 

pietele abunda de fructe si legume proaspete iar berea efes este de vis

 

nu gasesc topicul de anul trecut dar atasez un filmutet facut de mine,,,

 

 

NOTA : Mihai a promis ca face cinste cu bere ( numai efes) pe toata durata sederii noastre pe insula :)

 

marius

0722564401

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce sa mai ...mura n gura,toate detaliile de care ai nevoie.

Sper ca intr un viitor apropiat sa mi iau si eu o mobra ( touring ) si sa "trag" si eu niste drumetii,de ce nu,chiar cu voi; dar deocamdata raman doar cu speranta...

Calatorie placuta/fara evenimente si sa ne auzim cu bine!

ps: asteptam poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

NOTA : Mihai a promis ca face cinste cu bere ( numai efes) pe toata durata sederii noastre pe insula :)

 

marius

0722564401

 

"Mihai a promis ca face cinste cu O bere ( numai efes) pe toata durata sederii noastre pe insula"

poate asa,...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propun excursie moto pe insula imbros, turcia, intre 14 si 17 iunie

 

traseu: buc - ruse - veliko - nova zagora - svilengrad -kapitan andreevo - edirne - kesan - kabatepe

 

distanta : 627 km x 2 = 1254 km + aprox 100 km pe insula = 1354 km in TOTAL

 

viteza deplasare : aprox 13okmh unde se poate

 

cazare : 20 euro / camera dubla, acces internet, acces bucatarie proprie, curte cu masute afara, acces moto in curte inchisa, locatia este intr-un sat unde inca exista o biserica ortodoxa

 

participanti : lancelot, mihai varadero si eu

 

bineinteles, asteptam si alti participanti

 

zilele trecute povesteam unui amic motociclist de excursia asta si mi-a raspuns sec ca nu merge ca este benzina scumpa in turcia,,,asa ca am sa fac niste calcule aproximative, detaliate, pt a vedea ca in realitate nu e chiar asa de rau

 

cazare : 3 nopti x 10 euro = 30 euro

benzina : bucuresti - kpt andreevo - sunt 382 km x 2 = 764 km mergem pe benzina romaneasca si bulgareasca cu aprox 6 lei litrul

kpt andreevo - kabatepe sunt 245 km, ATENTIE ,,, aprox 300 km mergi cu plinul de benzina facut deja la bulgari,,,

ramai golash dupa ce te vei fi plimbat aprox. 55 km pe insula,,,

benzina pe insula este la fel ca pe continent,,, faci un plin cu benzina turceasca ( 4,65 try x 2,2 ron = 10,23 ron / litru ),,,cu care vei inapoi ajunge la bulgari

concluzia este ca iti trebuie doar un plin de benzina turceasca, care este f scumpa, intradevar,,,iar daca faci diferenta intre benzina romaneasca/bulgareasca si cea turceasca, vei constata ca diferenta este de aprox 85 ron, pt numarul de km parcursi

calculul este facut pt mobra mea care are autonomie de aprox 350 km cu un plin, cu cutiile laterale, top case

deci trebuie benzina romaneasca/bulgareasca pt cei 1064 km parcursi,,,sa zicem un consum de 5,71 l / 100 km ar fi cam 60,75 l x 6 ron = 365 ron

trebuie benzina turceasca pt cei 290 km parcursi,,,16,56 l x 10,23 = 170 ron

benzina total = 535 ron

mancare : de acasa imi iau niste conserve peste, conserve porumb, fructe uscate, apa si suc de pe drum + fructe, sucuri si multa bere efes de acolo,,,maxim 100 ron

feribot : 2,5 try x 2,2 ron de persoana = 5,5 ron

10 try x 2,2 ron pt o bucata mobra = 22 ron

 

recapitulare costuri ; cazare 130 ron

gaz 535 ron

potol 100 ron

ferry 55 ron

total 820 ron toata distractia

 

eu am mai fost pe insula cu motociclisti de pe forum, anul trecut,am stat doar 1 zi , la inceputul lui mai, a fost o tura cam pe fuga,,,apa era prea rece de baie si m-am gandit sa revin,,, la mijlocul lui iunie ar trebui sa fie ok, sa putem face baie / plaja

 

drumurile la turci pe traseul propus sunt foarte bune, la fel si pe insula, iar portiunea aia dea lungul peninsulei galipoli este de vis

 

nu exista taxe la vama, taxe autostrada ori vigniete pe traseul propus

 

plajele sunt multe, curate si nu sunt deloc aglomerate

 

turistii straini sunt priviti ca niste martieni, fiindca nu prea este o insula turistica

 

pietele abunda de fructe si legume proaspete iar berea efes este de vis

 

nu gasesc topicul de anul trecut dar atasez un filmutet facut de mine,,,

 

 

NOTA : Mihai a promis ca face cinste cu bere ( numai efes) pe toata durata sederii noastre pe insula :)

 

marius

0722564401

 

i like you, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal .

90% ma bag si eu , NU cred ca cei din [ grupul vesel de la 9 ] vor initia o iesire mai serioasa in perioada [ 14/ 16 ] poate da poate nu m-am cam saturat de Dn1 / A1 /A2 si asa mai dep , tinem leg pt mai multe detalii gen : este cazul sa car cortul dupa mine , articole plaja eventuoal , ustensile / tacamurii etc ............

O zi buna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok atunci 99% sa fie numai ceva naspa rau mai poate intoarce decizia .

Tinem legatura aici si pe Pm daca este cazul cu Nr de tel .

Vik.

 

* De prognoza meteo cam cand crede-ti ca putem avea o evaloare sigura ?

** Cred ca se duce usor in 1000 ron toata distractia suma de 100 ron pt papa 3 zile ?

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi'a dat Marius vestea cea buna ca ai fost de acord sa ne intoarcem pe 18. Nu de alta, dar mi-e sete....

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pasarica mi'a soptit ca ar vrea sa vina si Bea, dar ii este teama ca o sa ne incurce, zice ca poate nu vreti fete in grup. Voi ce ziceti, copii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... fie vin cu voi( destul de putin probabil ) ...

 

have fun

 

Corect, bere cu noi, ca face Mihai cinste.

 

Amin!

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vik : -referitor la prognoza meteo, ne orientam cel mai bine cu 2 zile inainte

-eu am facut un calcul aproximativ cu benzina si potolul raportand cheltuielile la necesitatile mele,,,poate am exagerat putin cu 100 ron / pt 3 zile, dar dieta mea de vara consta in principal din salate diferite, putina carne si muuulte fructe/legume,,,sa vezi ce "pide" bune au turcii aia pe acolo,,,cu cascaval, cu branza,,, aminteste-mi si-ti povestesc cum este cu dieta hipocalorica si capacitatea de efort, ca sa nu bat campii pe aici

 

lancelot : oricine e binevenit in excursia asta, atata timp cat tine un ritm si o viteza rezonabila,,,putem sa mergem mai incet de 130kmh, daca este cazul,(oricum viteza reala este mai mica decat cea de pe bord), putem sa facem pauze mai dese

bea a stat in fata mea la tura de kavarna si mi-a placut cum se da

 

apropo de fete in grup,,, acum cativa ani eram vreo 20 de motorete intr-o benzinarie, ne pregateam de plecare spre vama veche, erau numai masculi pe acolo si se opreste un mosulica si intreaba zambind : dar fetele unde sunt ? iar iulian22 zice : ce fete ? noi suntem homosexuali,,, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

...fac si eu ca aia de le pute tot - daca schimbati insula turceasca cu insula greceasca merg si eu, cred ca nici nu pot merge cu motorul meu la turci fara sute de acte ca e pe firma.

...creta?

Editat de GSA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie doar o procura in lb turca.

practic mergi la ambasada cu procura in engleza (daca vrei iti dau modelul meu pe mail), 10-12, si-i dai lu' nenea ala 100 de lei. vii a doua zi, dupa 5 parca, si-ti iei procura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

are p-- timp de mers la ambasade. fac si eu ca unul de zicea ca nu se duce in america pana nu se ridica vizele, nu ma duc la turci pana nu termina cu prostiile. multumesc oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca schimbati insula turceasca cu insula greceasca merg si eu

Pai asta a fost insula greceasca, inca mai sunt biserici si sate grecesti incremenite in timp... doar ca e mai ieftin si serviciile mai bune.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...