Sari la conținut

Accident Electronicii cu str Heliade


GabaRab
 Share

Postări Recomandate

nu jupanule, a zis sa franeze ca ea are prioritate.

 

nu cred ca va mira dar 90% dintre soferi catB nu au habar despre dinamica unei motociclete.

 

Intamplarea face sa ma aflu pentru a doua oara in apropierea unei gravide si, crede-ma ca, in perioada asta, ii pasa cel mai mult de viata/ siguranta ei si a celui caruia urmeaza sa ii dea nastere. Si nu e singura. Toate sunt la fel. Pot sa accept faptul ca nu s-a uitat in oglinda, presupunand gresit ca nu poate sa o depaseasca nimeni, dar in niciun caz nu pot sa cred ca a virat la stanga vazand un motociclist in depasire.

 

Si nu uitati un lucru. Cine nu a condus o motocicleta, nu poate sa prevada unele manevre pe care motociclistii le pot face si pe care, la randul lor, le pot anticipa.

Adica nu stiu cator soferi (nemotociclisti) le-ar fi putut trece prin cap ca vor fi depasiti de CEVA, in conditiile in care in spate, cand s-a uitat in oglinda (cu cateva secunde in urma) nu era nimeni.

 

Tu stii in schimb ce distanta poti parcurge in cele cateva secunde si anticipezi o eventuala manevra de acest gen... Altii, nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 370
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tocmai de-aceea, cei 99% din motociclistii care au habar (?) de dinamica unei motociclete...

hahahhahahaha, corect...

...ar trebui sa fie mai precauti.

corect again, dar e suficient sa te surprinda o data si esti (in acceptiunea carcotasilor) neatent 99% din timp...

 

si dupa sa se inceapa cu scuzarea celor care te-au schingiuit, omorat sau mai stiu eu ce...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal n-as zice nimic, niciodata, daca n-ar incepe la fiecare accident:

 

1. Corul nevinovatilor (in Mi minor): "nu stiu, nu sunt vinovat, eu am franat, eu m-am asigurat, eu aveam prioritate". "Eu", in general, e ok. Casca nu e casca, e aureola.

2. Corul acuzatorilor conservarilor (in Re major). "nu s-a uitat, nu s-a asigurat, s-a bagat, mi-a taiat calea, n-avea ce cauta pe drum, n-avea prioritate etc.". Ai 4 roti? Esti trimisul Satanei care secera vieti nevinovate (vezi punctul 1).

 

Dar ce stiu eu... am baut (cafea...) si vorbesc prostii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HG nr. 1391/2006

 

(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:

a) în intersecţii cu circulaţia nedirijată;

B) în apropierea vârfurilor de rampă, când vizibilitatea este redusă sub 50 m;

c) în curbe şi în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusă sub 50 m;

d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri şi în tuneluri. Prin excepţie, pot fi depăşite în aceste locuri vehiculele cu tracţiune animală, motocicletele fără ataş, mopedele şi bicicletele, dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m;

e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare şi marcaje;

f) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la mai puţin de 50 m înainte de acestea;

g) în dreptul staţiei pentru tramvai, atunci când acesta este oprit, iar staţia nu este prevăzută cu refugiu pentru pietoni;

h) în zona de acţiune a indicatorului "Depăşirea interzisă";

i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;

j) când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducătorul acestuia este obligat să efectueze manevre de evitare a coliziunii;

k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

 

Intersectia e asta cred:

 

https://maps.google.ro/maps?q=%C8%98oseaua+Electronicii,+Bucure%C8%99ti&hl=ro&ie=UTF8&ll=44.451446,26.137305&spn=0.011657,0.01929&sll=45.941947,25.02008&sspn=11.628594,19.753418&oq=strada+electroni&hnear=%C8%98oseaua+Electronicii,+Sector+2,+Bucure%C8%99ti&t=m&z=16&layer=c&cbll=44.451446,26.137305&panoid=p7gNT1fMu67y6K73uty1iQ&cbp=12,118.84,,0,14.4

 

Iar intersectia este definita astfel:

 

16. intersecţie - orice încrucişare, joncţiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spaţiile formate de acestea;

 

Bine, asta fara nicio relevanta...

Doar ca sa ne formam o parere si sa invatam din asta...

 

Exact aia e intersectia.

Cel mai bun post (fara cele care dau informatii despre accident)

Va contraziceti pe vitezometru cand cel mai important lucru e sa invatati din asemenea accidente. Macar daca se pierde timpul pe forum sa se piarda cu folos invatand.

 

Acolo urma si o trecere de pietoni , deci intra si liter E din HG nr. 1391/2006 in discutie .

Dar oricum mare pacat de baiat!

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Heliade este marcaj de cedeaza trecerea. Oare o face intersectie dirijata? Este o intersectie proasta, slab marcata si semnalizata si aici e vorba de un cumul de factori. Poate a intrat la 30km/h in masina, daca si-a rupt gatul tot nu conteaza. Ca mergea prea repede cand s-a apropiat de intersectie e clar, ca soferita nu s-a asigurat e iarasi clar dar "colaborarea" asta fatidica la omorat pe unul dintre ei si nenorocit pe celalalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumenzeu sa l ierte...si tare mila imi este de tineretea lui, dar si de aia de urmeaza sa nasca.

Sincer confratii mei si noi ne o facem pe mana noastra dreapta ....care esti ala de te am scutit ieri de o frontala pe Ion Campineanu tutzi mortii matii ? ca azi ma acuzau colegii ca sunt un conservar nenorocit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplarea face sa ma aflu pentru a doua oara in apropierea unei gravide si, crede-ma ca, in perioada asta, ii pasa cel mai mult de viata/ siguranta ei si a celui caruia urmeaza sa ii dea nastere. Si nu e singura. Toate sunt la fel. Pot sa accept faptul ca nu s-a uitat in oglinda, presupunand gresit ca nu poate sa o depaseasca nimeni, dar in niciun caz nu pot sa cred ca a virat la stanga vazand un motociclist in depasire.

 

Si nu uitati un lucru. Cine nu a condus o motocicleta, nu poate sa prevada unele manevre pe care motociclistii le pot face si pe care, la randul lor, le pot anticipa.

Adica nu stiu cator soferi (nemotociclisti) le-ar fi putut trece prin cap ca vor fi depasiti de CEVA, in conditiile in care in spate, cand s-a uitat in oglinda (cu cateva secunde in urma) nu era nimeni.

 

Tu stii in schimb ce distanta poti parcurge in cele cateva secunde si anticipezi o eventuala manevra de acest gen... Altii, nu...

de aia am spus membrilor familiei mele ca daca au in campul vizual motocicleta sa nu faca nicio manevra pana nu trece CHIAR DACA MOTOCICLETA NU ARE PRIORITATE SAU MERGE AIUREA.

 

 

merg mult si cu masina dar asta nu imi da dreptul sa daram pe cei ce ma incomodeaza sau mai fac alte faze. eu cred ca pur si simplu soferita nu s-a gandit ca-l omoara pe motociclist. l-a vazut asa cum vede alte masini si a trecut.

Pe Heliade este marcaj de cedeaza trecerea. Oare o face intersectie dirijata? Este o intersectie proasta, slab marcata si semnalizata si aici e vorba de un cumul de factori. Poate a intrat la 30km/h in masina, daca si-a rupt gatul tot nu conteaza. Ca mergea prea repede cand s-a apropiat de intersectie e clar, ca soferita nu s-a asigurat e iarasi clar dar "colaborarea" asta fatidica la omorat pe unul dintre ei si nenorocit pe celalalt.

in cazul asta este intersectie dirijata si se poate depasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in intersectia aia n-ai voie sa depasesti

uite cum ma faci sa fiu o data de acord cu tine :)

si daca era dirijata, depasirea se facea pe dreapta, pt ca aia sigur avea semnal si isi arata intentia de a face stg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumenzeu sa l ierte...si tare mila imi este de tineretea lui, dar si de aia de urmeaza sa nasca.

Sincer confratii mei si noi ne o facem pe mana noastra dreapta ....care esti ala de te am scutit ieri de o frontala pe Ion Campineanu tutzi mortii matii ? ca azi ma acuzau colegii ca sunt un conservar nenorocit

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aia am spus membrilor familiei mele ca daca au in campul vizual motocicleta sa nu faca nicio manevra pana nu trece CHIAR DACA MOTOCICLETA NU ARE PRIORITATE SAU MERGE AIUREA.

 

 

merg mult si cu masina dar asta nu imi da dreptul sa daram pe cei ce ma incomodeaza sau mai fac alte faze. eu cred ca pur si simplu soferita nu s-a gandit ca-l omoara pe motociclist. l-a vazut asa cum vede alte masini si a trecut.

in cazul asta este intersectie dirijata si se poate depasi

pe dreapta ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de neatentia motociclistului si de viteza. ambele generate de cearta cu taica-su, care n-as vrea sa banuiesc ce e in sufletul lui. gusterita a picat ca fraiera. parerea mea este ca nu l-a observat.

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta in cazul in care chiar depasea.

 

daca facea lane splitting si doamna a decis sa vireze ?

 

deja intram in speculari ca la tv-urile de 2 lei. ideea e ca daca nu vezi ditamai agregatul pe sosea nu ai drept la permis.

nu exista sa nu vezi un agregat pe sosea.

 

motociclistul este vinovat doar moral. ptr orice altceva pedeapsa o stabilea politia nu doamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era o intersectie dirijata sau nu, ce conteaza asta, in fond si la urma urmei?

 

La stabilirea cauzei de DUPA accident? E irelevant si e prea tarziu dpdv al vietii pierdute.

 

Important e ce faci inainte. Si inainte e bine sa nu gandesti "a, e intersectie dirijata, hai ca ma bag in depasire", ca e o gandire gresita. In momentul asta, iti pui poate viata in maina:

 

1. unei autoritati incompetente, care poate n-a montat peste tot semne de circulatie, din varii motive

2. unor jegosi care fura semne de circulatie.

 

Nu e mai bine sa nu te bazezi pe nimic, sa mergi paranoic, sa nu presupui nimic si sa actionezi in consecinta?

 

Codul rutier e o CONVENTIE. E un set de reguli pe care unii il respecta, altii nu. Ne putem baza pe el, cand e viata noastra in joc? Nu.

 

D-aia, instinctul de conservare spune: nu te baza pe ce face unul sau altul in intersectie, ca-ti da sau nu-ti da prioritate, ca pune semnal sau ca face ce zice semnalul sau nu, ca sunt semnele de circulatie puse sau ba, sau ca merge semaforul. Mergi incet, pana rezolvi situatia. Si-apoi da-i 300 la ora pana la urmatoarea intersectie, daca asta ai chef (desi, intr-un oras cu gropi, caini, copii si in general cu chestii mobile care-ti ies in cale, e o idee extrem de proasta).

 

In fine, cum iti asterni, asa dormi. Uneori, somnul de veci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era o intersectie dirijata sau nu, ce conteaza asta, in fond si la urma urmei?

 

La stabilirea cauzei de DUPA accident? E irelevant si e prea tarziu dpdv al vietii pierdute.

 

Important e ce faci inainte. Si inainte e bine sa nu gandesti "a, e intersectie dirijata, hai ca ma bag in depasire", ca e o gandire gresita. In momentul asta, iti pui poate viata in maina:

 

1. unei autoritati incompetente, care poate n-a montat peste tot semne de circulatie, din varii motive

2. unor jegosi care fura semne de circulatie.

 

Nu e mai bine sa nu te bazezi pe nimic, sa mergi paranoic, sa nu presupui nimic si sa actionezi in consecinta?

 

Codul rutier e o CONVENTIE. E un set de reguli pe care unii il respecta, altii nu. Ne putem baza pe el, cand e viata noastra in joc? Nu.

 

D-aia, instinctul de conservare spune: nu te baza pe ce face unul sau altul in intersectie, ca-ti da sau nu-ti da prioritate, ca pune semnal sau ca face ce zice semnalul sau nu, ca sunt semnele de circulatie puse sau ba, sau ca merge semaforul. Mergi incet, pana rezolvi situatia. Si-apoi da-i 300 la ora pana la urmatoarea intersectie, daca asta ai chef (desi, intr-un oras cu gropi, caini, copii si in general cu chestii mobile care-ti ies in cale, e o idee extrem de proasta).

 

In fine, cum iti asterni, asa dormi. Uneori, somnul de veci.

:10: :10: :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami , dupa postul cu "in intersectia aia nu se depaseste" , mai ca ma gindeam daca sa imi mai fac la carpatica rca sau nu...dar m-ai calmat cu postul cu "gusterita" :tempted:

Da pana la urma de ce a scos-o politia, cel putin in reportaj, vinovata? Asa-i ca sunt profesionisti, daca se pronunta asa ?

Platiti-va amenzile si nu le mai contestati, ca doar stie politia mai bine ce si cum. X-(

 

Si cu asta eu am terminat aici, ca ce a fost de spus s-a spus...vorba multa saracia omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi marii acuzatori nu mi-au raspuns, cine era vinovat daca in locul masinii era o alta motocicleta, care facea stanga (eventual tot prieten de al vostru)?

amandoi si-si meritau soarta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta in cazul in care chiar depasea.

 

daca facea lane splitting si doamna a decis sa vireze ?

 

deja intram in speculari ca la tv-urile de 2 lei. ideea e ca daca nu vezi ditamai agregatul pe sosea nu ai drept la permis.

nu exista sa nu vezi un agregat pe sosea.

 

motociclistul este vinovat doar moral. ptr orice altceva pedeapsa o stabilea politia nu doamna.

Lucica tata, vorbesti vorbe....lane splitting

speculari de 2 lei vad cu tu indrugi

vb clar pe caz

a gresit s a dus , sa ii fie tarana usoara

conteaza ce invatam noi din astea

de aia este si topicul asta, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami , dupa postul cu "in intersectia aia nu se depaseste" , mai ca ma gindeam daca sa imi mai fac la carpatica rca sau nu...dar m-ai calmat cu postul cu "gusterita" :tempted:

Da pana la urma de ce a scos-o politia, cel putin in reportaj, vinovata? Asa-i ca sunt profesionisti, daca se pronunta asa ?

Platiti-va amenzile si nu le mai contestati, ca doar stie politia mai bine ce si cum. X-(

 

Si cu asta eu am terminat aici, ca ce a fost de spus s-a spus...vorba multa saracia omului.

 

imi spusei parerea in functie de cate stiu aici.

in realitate poate sa fi fost altceva. eu imi dau cu presupusul, ceilalti au rapsundere.

poate gresi si politia si ai cai de reparare a situatiei daca nu esti de acord.

 

ce-mi vine-n cap acum este... daca ea vorbea la tel in timp ce facea stanga?

ca vad sute de oameni cu telefonul la ureche cand merg pe sosea. vad circa 50% fara centuri si peste 80% cu copiii liberi prin masina

 

tu iti poti face asigurare unde vrei. e libertate, e legal, nu ma enervez din asta, oricum carpatica va iesi din viata mea definitiv la anu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci parol, dar stanga pe Heliade nu este intersectie, este o strada laturalnica mai lata care are un cedeaza cat casa pus venind din sensul opus. Este cum ar fi o straduta laturalnica intre blocuri, doar ca are deschiderea foarte mare. Strada principala este Electronicii care este cu prioritate, ca sa citez pe un politist de la accidente rutiere "cel care schimba directia se asigura si daca nu are prioritate implicit este vinovat".

 

Va rog sa nu mai vorbiti prostii si din poze de pe google, vin in fiecare zii pe strada respectiva si cei care fac stanga o fac din scurt fara nici un fel de asigurare, sa mai adaug ca nici nu se vede ca este strada la stanga daca vii dinspre Kaufland, deci motociclistul putea depasii fara sa stie ca acolo e strada pe care vrea sa intre cucoana. Manevra corecta ar fi fost din partea tipei sa semnalizeze, sa opreasca, sa se asigure si dupa sa traga de covrig.

 

Am avut aceasi dezbatere cu un coleg de munca care sustinea sus si tare ca mai jos pe Doamna Ghica daca ii vine lui un motociclsit pe stanga cand el vrea sa faca stanga din bulevard poate sa il calce fara nici o greata ca nu e vina lui, dupa ce a vazut accidentul de ieri mi-a dat dreptate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucica tata, vorbesti vorbe....lane splitting

speculari de 2 lei vad cu tu indrugi

vb clar pe caz

a gresit s a dus , sa ii fie tarana usoara

conteaza ce invatam noi din astea

de aia este si topicul asta, nu ?

 

am invatat ca daca o mierlesc voi fi scos vinovat prin orice mijloc de catre "comunitatea motociclistilor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...