Sari la conținut

Accident Electronicii cu str Heliade


GabaRab
 Share

Postări Recomandate

@last, cînd ai mașina oblică și aștepți fereastra, nu mai vezi în oglinzi, absolut de acord! Dar atunci vezi deja cu coada ochiului. Poate tu nu-ți dai seama acum, dar vederea periferică este cea care intră în ecuație. Tu, conștient, nu-ți dai seama de asta. Dar așa funcționează lucrurile și funcționează cu atît mai bine cu cît capeți experiență în trafic.

 

Cand conduci mult observi multe. Crede-ma cand iti spun ca sunt situatii in care iti e imposibil sa te asiguri din spate. Poate ca eu nu sunt un supraom cum sunt altii. Exista strazi cu circulatie foarte mare dar cu o singura banda pe sens. Daca vrei sa virezi la stanga si astepti mai mult de doua minute ca te asiguri blochezi doua intersectii.

Asa ca franezi din timp si urmaresti ce vine pe contrasens apoi virezi din mers. Se uita ciuciu in oglinda in asemenea situatii. Dar un sofer cu creier cand vede ca franezi fara motiv nu se apca sa intre in depasire chiar daca nu dai semnal. Asteapta sa vada ce o sa faci.

Cand virezi imediat ce a trecut masina de pe contrasens nu te astepti sa vina racheta din spatesa te depaseasca. Si am patit asemenea situatii. Si da vederea periferica m-a salvat. Dar am avut si mult noroc.

 

 

 

Daca vrei sa inveti evitarea unui accident/pericol, te duci in poligon, nu pe forum

 

Daca vrei sa inveti despre diferite situatii intamplate IN TRAFIC o faci de oriunde sau poti sa fii as-ul poligonului si sa mori ignorant infipt in prima masina care vireaza regulamentar la stanga.

 

Stiu, stiu: Motociclisti de tastatura, sa incetam discutiile din respect, vorbim discutii, nu stabilim noi vinovatul ci politia, etc.

E un forum si asta se face aici, se discuta. Despre ce se discuta? Despre orice. De ce se dicuta? Ca sa treaca timpul.

E simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 370
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand conduci mult observi multe. Crede-ma cand iti spun ca sunt situatii in care iti e imposibil sa te asiguri din spate. Poate ca eu nu sunt un supraom cum sunt altii. Exista strazi cu circulatie foarte mare dar cu o singura banda pe sens. Daca vrei sa virezi la stanga si astepti mai mult de doua minute ca te asiguri blochezi doua intersectii.

Asa ca franezi din timp si urmaresti ce vine pe contrasens apoi virezi din mers. Se uita ciuciu in oglinda in asemenea situatii. Dar un sofer cu creier cand vede ca franezi fara motiv nu se apca sa intre in depasire chiar daca nu dai semnal. Asteapta sa vada ce o sa faci.

Cand virezi imediat ce a trecut masina de pe contrasens nu te astepti sa vina racheta din spatesa te depaseasca. Si am patit asemenea situatii. Si da vederea periferica m-a salvat. Dar am avut si mult noroc.

 

ai ca cu asta m-ai enervat.

da-mi intersectia si fac un film. camera atasata pe casca in asa fel incat sa vezi unde ma uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deschideti ochii!!! cand ajungeti reci, nu va vor incalzi RIP-uri si trandafirasi pe forum!

intelegeti ca bunul simt este conditie esentiala in viata, in tot ce facem!

niciodata nu e altul vinovat, EU sunt prinicipalul vinovat, EU am fost singurul care putea sa ma mentina in viata, daca gandeam mai mult decat celalalt. de cele mai multe ori, celalalt traieste,EU nu reusesc....

Ai mare dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie invatat din acest accident:

1. Intr-o intersectie nu depasesti niciodata prin stanga

2. Intr-o intersectie din Bucale, daca ai prioritate (chiar daca e semafor), nu intri cu mai mult de 40 la ora, poate sa te claxoneze oricine din spate

3. Invata sa folosesti toate posibilitatile de franare ale motocicletei (frana fata, spate si de motor) si sa le aplici corect in functie de suprafata de rulare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul accidentului de fata, am dubii ca motociclistul venea cu o viteza suficient de mica ca sa poata fi observat in timp real de un sofer mediocru.

Nu trebuie depasit pe stanga in intersectie cu 150 km/h in oras - cam asta ar fi concluzia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai ca cu asta m-ai enervat.

da-mi intersectia si fac un film. camera atasata pe casca in asa fel incat sa vezi unde ma uit.

 

Stai usor ca nu sunt inamicul tau.

Eu ma refeream la asiguratul din conserva.

Uite de exemplu incerca sa faci la stanga din Amurgului pe Epigonilor dar pe la ora 6-7.

Doar sa ai grija ca pe acolo jumatate din colegii de trafic nu au permise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah tu chiar vrei sa ma vezi la accidente aicea?

 

tu-ti dai seama ce stire ar fi asta?

"prostu' de tsunami a luat-o-n freza!"..., :lol:

 

ai scapat ocazia, dar te tin minte sa stii. sf lui august sau septembrie. pun camera si-o fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneste-te in pace!

Vina dupa parerea mea

Moral - riderul (am incercat sa ma pun in situatia lui, din fericire pentru mine nu am "ales" niciodata solutia lui, am oprit daca era nevoie, am injurat si am plecat mai departe)

Legal - riderul (...vezi cele 16 pagini dinainte)

 

Femeia - are o parte de vina, morala (debusoland riderul prin "stilul" de mers, ca melcul). Eu sincer o compatimesc pe ea si mai putin pe rider. Nu mai iesi "om" dupa o astfel de experienta.

Daca era sa i se intample sotiei o "dinamica" similara, chiar daca scapa riderul il jucam in picioare. Sincer sper macar legal sa i se faca "dreptate".

 

Viata nu e ca in filme! Tu esti singurul care are grija de tine! Tu esti cel care te pune in acea situatie (exceptie fac fatalitatile)! Tu te feresti! Tu te omori! Nu altii sunt de vina!

Cel putin asta e filosofia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai scapat ocazia, dar te tin minte sa stii. sf lui august sau septembrie. pun camera si-o fac

 

De ce asa tarziu? Ahhh, vrei sa prinzi concediul la mare?

:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume vorbeste , putini au habar . Relatarea unuia martor la accident . Gestanta foarte aproape de bordura , a avut intentia sa opreasca sau asa ceva , oricum viteza redusa . Motocicleta vine din spate PE ACELASI SENS DE RULARE ,dar mai aproape de axul drumului , asta in mod firesc datorita obstacolului pe 4 roti . Manevra clasica , masina stinga fara sa se asigure . reflex sau nu tragi ghidon stinga si ajungi pe contra-sens rugindu-te sa te vada in ultima clipa , rugindu-te ca inaintarea botului masinii sa se opresca si sa-ti ramina un loc pe unde sa te strecori . Nu s-a intimplat nici in cazul asta . Motocicleta nu venea incet dar nici ca la curse . Probabil asa cum ii dau 70% pe strada aia . Facea si zgomot chiar . Apoi a murit un om .

Despre povesti cu turometrul intepenit pe rosu ...orice om cu o vaga cultura tehnica poate sa accepte ca in urma unui impact , acele aparatelor de control pot fi gasite si pe turcoaz cu reflexe ocru in oglinda curcubeului .Chiar atit de prosti au mai ramas unii , de se tot perpetueaza ineptia asta ,acest cretism transformat in cutia neagra a motocicletelor ?

Vad ca toata lumea trage concluzii morale si le extrapoleaza chiar . Pina la urma 1 si cu 1 fac doar doi , chiar daca trebuie sa fetzi peste o saptamina : in trafic ramii cu aceleasi drepturi si indatoriri , nu ca in particular unde toti trebuie sa-ti ofere scaunul si faci mitinguri sa-ti dea alocatie de plod cinshpemideani fara sa te duci la servici . In aceiasi tara unde oameni batrini si bolnavi , care au muncit o viata intreaga si care in mod firesc ar merita sprijin de la stat mor de foame si boli . La propriu !

Inchei cu un ultim aspect , pozitiv de data aceasta dar ipotetic .Poate a pierdut dreaq sarcina , ca prea multe neamuri de idioti se perpetueaza excesiv in aceasta tara . Lesne de vazut dupa ceea ce a ajuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea multe neamuri de idioti se perpetueaza excesiv in aceasta tara . Lesne de vazut dupa ceea ce a ajuns !

you got thos right, i can see it actually!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume vorbeste , putini au habar . Relatarea unuia martor la accident . Gestanta foarte aproape de bordura , a avut intentia sa opreasca sau asa ceva , oricum viteza redusa . Motocicleta vine din spate PE ACELASI SENS DE RULARE ,dar mai aproape de axul drumului , asta in mod firesc datorita obstacolului pe 4 roti .

 

De unde veniti bai nene cu din astea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume vorbeste , putini au habar . Relatarea unuia martor la accident . Gestanta foarte aproape de bordura , a avut intentia sa opreasca sau asa ceva , oricum viteza redusa . Motocicleta vine din spate PE ACELASI SENS DE RULARE ,dar mai aproape de axul drumului , asta in mod firesc datorita obstacolului pe 4 roti . Manevra clasica , masina stinga fara sa se asigure . reflex sau nu tragi ghidon stinga si ajungi pe contra-sens rugindu-te sa te vada in ultima clipa , rugindu-te ca inaintarea botului masinii sa se opresca si sa-ti ramina un loc pe unde sa te strecori . Nu s-a intimplat nici in cazul asta . Motocicleta nu venea incet dar nici ca la curse . Probabil asa cum ii dau 70% pe strada aia . Facea si zgomot chiar . Apoi a murit un om .

Despre povesti cu turometrul intepenit pe rosu ...orice om cu o vaga cultura tehnica poate sa accepte ca in urma unui impact , acele aparatelor de control pot fi gasite si pe turcoaz cu reflexe ocru in oglinda curcubeului .Chiar atit de prosti au mai ramas unii , de se tot perpetueaza ineptia asta ,acest cretism transformat in cutia neagra a motocicletelor ?

Vad ca toata lumea trage concluzii morale si le extrapoleaza chiar . Pina la urma 1 si cu 1 fac doar doi , chiar daca trebuie sa fetzi peste o saptamina : in trafic ramii cu aceleasi drepturi si indatoriri , nu ca in particular unde toti trebuie sa-ti ofere scaunul si faci mitinguri sa-ti dea alocatie de plod cinshpemideani fara sa te duci la servici . In aceiasi tara unde oameni batrini si bolnavi , care au muncit o viata intreaga si care in mod firesc ar merita sprijin de la stat mor de foame si boli . La propriu !

Inchei cu un ultim aspect , pozitiv de data aceasta dar ipotetic .Poate a pierdut dreaq sarcina , ca prea multe neamuri de idioti se perpetueaza excesiv in aceasta tara . Lesne de vazut dupa ceea ce a ajuns !

Sper sa nu faci copii niciodata! Sunt curios tot gestanta iti vei face viitoarea nevasta,Eva Braun sau cine o fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde veniti bai nene cu din astea ....

Scria simplu , romaneste in topic " Relatarea unui martor la accident|" . Nu ai citit ? Sau ai fost martor si ai vazut altceva ? Nu te intreb la mistho , te intreb pur si simplu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu faci copii niciodata! Sunt curios tot gestanta iti vei face viitoarea nevasta,Eva Braun sau cine o fi?

Dupa 19 pagini de pareri ,implicatii emotionale ,supozitii, etc , eu ma marginesc la raportul sec al politiei rutiere, cel ma abilitat pt. a stabili vinovatul :conducatoarea autovehiculului . Daca gindeste ca o vaca sau viseaza la culoarea caruciorului sau aroma pampersilor folositi , e bine sa foloseasca taxiul , nu sa omoare oameni . Vis a vis de adjectivul "gestanta" .

De asemeni , consider acest forum o discutie publica . Ne exprimam fiecare o parere despre ceea ce s-a intimplat , tragem concluzii , incercam in situatii caracterizate de ambiguitate sa deslusim adevarul dupa umila noastra pricepere sau umilele noastre puteri iar in mod specific acestor topicuri cu accidente incercam sa invatam din greseala altora in speranta ca asa ceva nu ni se va intimpla noua . De aici pina la a face referire la viata particulara a colegilor de forum incepe o cale marcata de indicatorul " Atentie , proasta crestere , drum lipsit de buna cuvinta .

El este omul ucis de .....caracterizati-o cum doriti voi : https://www.facebook.com/eugen.magiaru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW 19 pagini despre un accident cu un motociclist venind din spate pe un drum cu o singura banda pe sens si care a intrat intr-o masina care vroia sa faca la stanga de pe acelasi sens?????

 

Se mai mira unii de ce atatea accidente!!!!!!! Lasati tastatura si iesiti in trafic atunci o sa invatati cum sta treaba cu legea si cu mersul pe strada. Am citit niste tampeni pe aici de ma doare capu`! Unii din voi cu siguranta sunt urmatorii! Poate ca soferita a facut o greseala dupa lege dar lipsa de experienta a motociclistului a fost fatala.

 

Cum spuneau si altii daca nu va purtati de grija si ziceti ca aveti prioritate o sa muriti pe capete!!! De aia are conserva centuri, airbag-uri si 5 stele ca au acces toti inconstientii!!!!!

 

RIP si atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-a ucis propria gandire,daca gandea normal circula legal si nu murea.

Jura-te ca circuli legal!

Mor cand vad basinosi dastia cu legalu'n gura toata ziua!

Daca mergi legal si respectand toate regulile de circulatie,in doua zile esti mort sau olog in Bucuresti!

Prostii care cred ca mergand legal sunt feriti de pericole ,sunt la fel de prosti ca cei care duc ilegalul mai sus decat propria viata!

In orasul asta nu se merge legal sau ilegal,se merge cu ochii beliti,creierul in functiune si atentia sporita!De multe ori esti mai in siguranta sarind limita legala

decat tarandute legal in coloana cu toti conservarii suind-use pe tine!

La fel de bine mergi cu 5 la ora daca e nevoie si nu cu 50 (legal)!Prioritate ai numai cand ti se da si nu te bazezi pe un semn belit(legal) crezand in el mai tare decat in Dumnezeu!

 

@ettore:poate te ia si pe tine una tot asa ca pe baiatul asta!vai de capul tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine e de vina, politia ca nu te taxeaza sau tu ca mergi mai tare decat evitarea oricarui pericol?

 

Fiecare moare pe barba acceleratiei.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jura-te ca circuli legal!

Mor cand vad basinosi dastia cu legalu'n gura toata ziua!

Daca mergi legal si respectand toate regulile de circulatie,in doua zile esti mort sau olog in Bucuresti!

Prostii care cred ca mergand legal sunt feriti de pericole ,sunt la fel de prosti ca cei care duc ilegalul mai sus decat propria viata!

In orasul asta nu se merge legal sau ilegal,se merge cu ochii beliti,creierul in functiune si atentia sporita!De multe ori esti mai in siguranta sarind limita legala

decat tarandute legal in coloana cu toti conservarii suind-use pe tine!

La fel de bine mergi cu 5 la ora daca e nevoie si nu cu 50 (legal)!Prioritate ai numai cand ti se da si nu te bazezi pe un semn belit(legal) crezand in el mai tare decat in Dumnezeu!

 

@ettore:poate te ia si pe tine una tot asa ca pe baiatul asta!vai de capul tau!

 

Da,uite,ma jur ca merg legal!E o rusine ca tin la viata mea? Spune-mi si mie,baiatul asta care a murit,avea sanse la 50 sa scape?Se mai intimpla ceva daca respecta viteza?Dupa logica ta probabil vei spune ca ar fi trebuit sa mearga cu 200 ca sa treaca inaintea masinii,nu?Cam asa te duce capu'! Pentru ce exista legile astea?Mai pune mina pe legislatia aia ca circulati haotic si nu respectati nimic si mai aruncati si vina pe altii pentru ca voi nu sunteti capabili sa va protejati singuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...