Sari la conținut

dilema: am cazut inainte sa lovesc masina care mi-a taiat calea


imhotep
 Share

Postări Recomandate

Ieri pe soseaua Oltenitei in dreptu' la mcdonald's am plecat de la semafor si de pe o straduta secundara mi-a iesit un autoturizm pe care l-am evitat obligandu-ma sa schimb banda de pe 1 pe 2, la nici 2 metrii un al doilea autoturizm iesit de pe o alta straduta secundara imi iese in cale pana pe a doua banda si franeaza brusc. Nu am mai reusit sa-l evit si am franat cat am putut, pana in momentul impactului am pirdut aderenta si am cazut, motocicleta oprindu-se in autoturizmul oprit pe banda 2. Dilema mea este ca nu se pune ca el ar fii vinovat in aceasta situatie deoarece eu nu eram pe motocicleta in momentul impactului. Mentionez ca autoturizmul avea cedeaza trecerea, si din semafor pana in locul unde sa produs nefericitul eveniment sunt maxim 15 m. Ce ma puteti sfatuii, cum sa procedez?

 

http://goo.gl/maps/JcYth

Editat de imhotep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din moment ce in minunea asta de lume nu exista autor moral al acidentului(masina 1) si tu l-ai lovit din spate pe al doilea, e cam clar vina ta. Cica trebuie sa circuli in asa fel incat sa poti evita orice pericol.

 

Asta cu nu erai pe motor cand l-a lovit e un fel de nu tineam glontul in mana cand a intrat in tine.

Editat de noobzor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Cred ca lucrurile stau cam asa: dupa cum bine spunea cineva mai sus, d.p.d.v. moral cea mai mare vina o au cei cu autoturismele, insa ceea ce conteaza este partea legala a acestui eveniment. Intrucat impactul motorului cu masina s-a produs din spate, consider ca politia (daca este cazul) te scoate pe tine vinovat, la fel si cei de la asigurari (asta inseamna ca o sa trebuiasca sa suporti din buzunarul tau reparatiile mobrei).

Daca mergi pe ideea asta, atunci cred ca e bine sa-ti scoti o autorizatie de reparatie de la politie, (spui ca ai scapat-o pe jos) iar daca te-ai lovit cumva, despre asta sa nu pomenesti nimc, pentru ca sunt in stare sa deschida dosar pentru auto-vatamare si sa te mai poarte aiurea prin sala de judecata.

Daca ai semnat formularul de constat amiabil, in care-ti recunosti vina, ai scapat de politie, insa tot trebuie sa scoti niste bani din buzunar pentru reparatii.

 

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa stituatia ....trebuie sa ai martori "de pe strada" la momentul impactului pe care "nu-i cunosti" dupa parerea mea ca aia ti-au taiat fata si nu ca ai venit tu tare si nu ai pastrat distanta.....e grea situatia dar trebuie sa te zbati un pic si sa te ti tare la politie (asta in cazul in care nu ai declarat deja si nu ai ce sa mai faci). Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din moment ce in minunea asta de lume nu exista autor moral al acidentului(masina 1) si tu l-ai lovit din spate pe al doilea, e cam clar vina ta. Cica trebuie sa circuli in asa fel incat sa poti evita orice pericol.

 

Asta cu nu erai pe motor cand l-a lovit e un fel de nu tineam glontul in mana cand a intrat in tine.

nu l-am lovit din spate ci din lateral , a iesit de pe straduta din dreapta si a oprit in fata mea pe banda 2 cu botul si cu fundul masinii pe banda 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu deja te pusesei pe banda a 2-a in momentul cand a iesit a 2-a masina de pe straduta in fata ta si a pus frana el e vinovat ;)

chiar daca nu l-am lovit si eu doar mobra? am cazut la circa 2 metrii de el, de la semafor pana in el am avut de parcurs 10 m deci viteza nu aveam cum sa am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce mai e de discutat??? e vinovat ia si un martor de pe strada sa te ajute la rca sa iei banii mai repede sa nu existe riscu sa stai 3 luni dupa ei si gata

eu trebuie sa dau declaratie la politie , habar nu am cum se ajunge la cei de la asigurari sau daca ala cu masina are asigurare, iar martorul cum ma poate ajuta la cei de la rca?

La 2 minute dupa ce m-am dezmeticit erau 2 tipi cu cartile de vizita in mana sa ma sustina in cazul ca am probleme la politie sustinand ca au vazut totul, unu din ei tocmai imi facuse loc la semafor si era primul in spatele meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perfect trecei pe declaratia de la politie cei 2 tipi la martori si declara in tocmai cum s-a intamplat si e gata.

Multumesc pt solidaritate

Editat de imhotep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva ai plecat tu lansat de la semafor? Cam ce viteza poti sa prinzi in 15 m ca sa eviti o masina si dupaia sa pui frana si sa te duci in alta. Nu stiu daca asa s-a intamplat, dar in ideea ca asa a fost: Nu mai plecati tare imediat ce s-a facut verde fara sa va asigurati ca nu vine nimeni care a fortat galben/rosu si sa va zboare prin toata intersectia. S-au intamplat cazuri, unul chiar in fata mea. Daca se dovedeste ca nu a fost vina ta, sper sa iti repari moto repede si ma bucur ca nu ai patit nimica grav tu. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva ai plecat tu lansat de la semafor? Cam ce viteza poti sa prinzi in 15 m ca sa eviti o masina si dupaia sa pui frana si sa te duci in alta. Nu stiu daca asa s-a intamplat, dar in ideea ca asa a fost: Nu mai plecati tare imediat ce s-a facut verde fara sa va asigurati ca nu vine nimeni care a fortat galben/rosu si sa va zboare prin toata intersectia. S-au intamplat cazuri, unul chiar in fata mea. Daca se dovedeste ca nu a fost vina ta, sper sa iti repari moto repede si ma bucur ca nu ai patit nimica grav tu. Numai bine.

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva ai plecat tu lansat de la semafor? Cam ce viteza poti sa prinzi in 15 m ca sa eviti o masina si dupaia sa pui frana si sa te duci in alta. Nu stiu daca asa s-a intamplat, dar in ideea ca asa a fost: Nu mai plecati tare imediat ce s-a facut verde fara sa va asigurati ca nu vine nimeni care a fortat galben/rosu si sa va zboare prin toata intersectia. S-au intamplat cazuri, unul chiar in fata mea. Daca se dovedeste ca nu a fost vina ta, sper sa iti repari moto repede si ma bucur ca nu ai patit nimica grav tu. Numai bine.

am plecat claxonat de la semafor ca nu am fost atent la momentul cand sa facut verde si dupa ce l-am evitat pe primul nu am mai accelerat. si cei care mi-au taiat calea nu aveau semafor ci cedeaza trecerea

Editat de imhotep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator 01Hornet

Ieri pe soseaua Oltenitei in dreptu' la mcdonald's am plecat de la semafor si de pe o straduta secundara mi-a iesit un autoturizm pe care l-am evitat obligandu-ma sa schimb banda de pe 1 pe 2, la nici 2 metrii un al doilea autoturizm iesit de pe o alta straduta secundara imi iese in cale pana pe a doua banda si franeaza brusc. Nu am mai reusit sa-l evit si am franat cat am putut, pana in momentul impactului am pirdut aderenta si am cazut, motocicleta oprindu-se in autoturizmul oprit pe banda 2. Dilema mea este ca nu se pune ca el ar fii vinovat in aceasta situatie deoarece eu nu eram pe motocicleta in momentul impactului. Mentionez ca autoturizmul avea cedeaza trecerea, si din semafor pana in locul unde sa produs nefericitul eveniment sunt maxim 15 m. Ce ma puteti sfatuii, cum sa procedez?

 

http://goo.gl/maps/JcYth

autoturiSSSSSSSSSSSSSSSSSm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e simpla: in romania nu exista in codul rutier VINOVAT MORAL, deci daca nu a existat contact cel care a produs accidentul( sau a determinat producerea acestuia ) este absolvit de orice vine, SHIT, asa ca singura varianta este sa te intelegi cu el, daca a avut bunul simt sa opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care a patit cam la fel . Mergea regulamentar si a iesit unul dintr-o curte fara sa se asigure. Prietenul meu a franat brusc, a cazut si a alunecat vreo 10 metri cred, si doar l-a atins pe ala putin in bara. Chiar daca a comentat ala cu masina, la politie a iesit vinovat de neacordare de prioritate si a platit.

Dpdv legal esti nevinovat, mult succes in lupta cu conservarul si cu asiguratorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lu' fratemiu i-a iesit o masina in fata, a franat, a pierdut aderenta, motocicleta s-a oprit in bordura si a atins si un Logan. politia a venit la fata locului si fratemiu a luat amenda. motivul? din moment ce nu a lovit motocicleta lui masina care i-a taiat calea, inseamna ca nu a pastrat distanta, deci el e vinovat. concluzia: cand iti taie unu calea, intra cu motocicleta in el, altfel tu iti faci si motocicleta si masina lui. stiu ca suna bizar, dar astea sunt regulile in Romania, ala e nesimtit si spune: era departe, dar mergea cu viteza. eu m-am asigurat, am iesit iar dupa aia ala nu a pastrat distanta, si esti BINE PA. succes acolo si vezi cum o dai sa iasa macar egalitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...