Sari la conținut

Aerisitor rupt si locul acoperit cu rasina epoxidica


Postări Recomandate

N-am mai apucat sa fac poza si nu se vedea mare lucru oricum. Ca a turnat de nu se mai vede nimic. Iti dai seama doar ca acolo trebuia sa fie ceva. :D O sa iau etrier nou si pace ca doar e vorba de frana fata si nu vreau sa improvizez. Credeam doar ca pot face aerisirea cu el asa si simplu. Bani se gasesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate intampla ca aerisitorul sa rugineasca si cand incerci sa il desfaci, sa se rupa. De aia e bine ca de fiecare data, sa dai cu spray dinala de deblocat suruburi rupte si sa bati usor cu ciocanul metalic in aerisitor, ca sa se dezmorteasca.

 

Daca e prea tarziu, cum e si cazul la tine, aerisitorul ala e deja rupt. Rasina nu e acolo ca sa tina lichidul sa nu iasa :) E pusa ca sa nu intre jeg probabil. Ce te sfatuiesc eu e sa dai jos etrierul si sa il prinzi pe o masina de gaurit de banc, sa dai o gaura mai mica in el si apoi, cu un set de extractoare de suruburi rupte, DE CALITATE (pe la 50 ron), sa incerci sa scoti. E foarte important sa fie de calitate, altfel risti sa rupi extractorul inauntru, caz in care chiar nu mai ai ce face cu etrierul respectiv.

 

Toata treaba presupune foarte multa rabdare. Daca nu ai mai facut asta, du-te la careva care stie cum se face.

Salut, pe unde se gasesc extractoare din astea? Am fost pe la Hornbach dar nu auzisera de asa ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu te-ai adresat cui trebuie la hornbach.

Eu de acolo le-am cumparat.

La cel din militari este in zona din extrema dreapta cum intri, pe langa masinile de polishat, de gaurit, burghie, si alte chestii.

Extractor%20suruburi%20rupte%205146%201.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact unul de-asta am rupt eu intr-un etrier la masina. Zbang! :lol:

Eram 100% convins ca-l scot... mai ales ca gaura din aerisitor e perfecta pentru infiletat un extractor in el .. dar ghinion. Dupa ce am rupt extractorul m-am enervat si am cioplit cu dalta si ciocanul in etrier sa reusesc sa-l scot chit ca stric de tot etrierul dar n-am reusit. Efectiv s-a sudat acolo.

Bine, in cazul meu etrierul era de fonta, de masina, la unul moto de aluminiu s-ar putea sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati-va la pietrele de polizat, tipul care care se monteaza pe bormasina. axul metalic e fixat pe partea abraziva cu o rasina epoxidica. sper ca sintem de-acord ca probabil e sificient de dura :) chiar sint curios daca operatiunea va iesi dar in locul celui cu problema as tine un etrier de rezerva prin preajma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu te-ai adresat cui trebuie la hornbach.

Eu de acolo le-am cumparat.

La cel din militari este in zona din extrema dreapta cum intri, pe langa masinile de polishat, de gaurit, burghie, si alte chestii.

Extractor%20suruburi%20rupte%205146%201.

Chiar in zona aia am intrebat doar ca la ala din Berceni, mersi mult o sa ma duc si in militari poate totusi aici n-or avea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact unul de-asta am rupt eu intr-un etrier la masina. Zbang! :lol:

Eram 100% convins ca-l scot... mai ales ca gaura din aerisitor e perfecta pentru infiletat un extractor in el .. dar ghinion. Dupa ce am rupt extractorul m-am enervat si am cioplit cu dalta si ciocanul in etrier sa reusesc sa-l scot chit ca stric de tot etrierul dar n-am reusit. Efectiv s-a sudat acolo.

Bine, in cazul meu etrierul era de fonta, de masina, la unul moto de aluminiu s-ar putea sa iasa.

noah da-on temnita...eu am scos surub cu filet de 8 cu extractor dinasta si nu s-a rupt nimic...si tie ti s-a rupt in aerisitor...ce marca erau?PROLINE?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, exact de-astea. Exact aceiasi cutiuta, cumparate din hornbach.

Vrei sa-ti mai povestesc odata? Vrei poze cu etrierul si cu extractorul rupt? Fac daca vrei...

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de gand sa improvizez. Daca a ramas ceva din aerisitor blocat in gaura (asta banuiesc) si il pot scoate, voi schimba aerisitorul. Daca e ceva mai grav, voi schimba etrierul.

oricare varianta ar fi, nu cred ca ai tu sculele care sa rezolve problema, probabil ca ai sculele care o vor agrava ... du-te la un strungar sau mecanic care stie strungarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, exact de-astea. Exact aceiasi cutiuta, cumparate din hornbach.

Vrei sa-ti mai povestesc odata? Vrei poze cu etrierul si cu extractorul rupt? Fac daca vrei...

aaa ..nu ,scuze...ma refeream la tipul de extractor...ale mele sunt YATO...astea din poza is ceva Shinglingbang...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s chiar asa proaste astea pe care le am eu, am scos alte suruburi cu ele, pur si simplu acolo s-a rupt. Era si cel mai mic din set.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala il scoti doar gaurit, el etanseaza prin conicitatea lui, automat se blocheaza destul de usor daca il strangi tare si daca stai sa te gandesti un pic taranul care l-a rupt cred ca a strans destul de tare, indiferent ca l-a rupt la strangere sau cand incerca sa il desfaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am rupt un exctractor de ala mic in surubul de la etrier, ala de tine placutele, tot din hornbach, cred ca cele mai scumpe de la ei.

Cu alea mai mari nu am avut nici eu probleme.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...