Sari la conținut

Giurgiu - ce e de vizitat?


frigider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Calatoria de ieri a fost una pe placul meu: mers linistit si vizitat cam tot ce era de vizitat ( atat cat ne-a permis timpul ).Trecerea la vama a fost fara casca jos ci " lasa ca va vad doar la ochi" si oprire doar pe partea romana, atat la dus cat si la intors.Nu am stat mai mult de 3 min in vama.

 

Mancarea si servirea la "Hepi" au fost ireprosabile . Pentru o portie de midii ,un gratar de pui cu salata de legume, 2 beri si paine cu branza si usturoi am platit 25 leva cu cardul. Se putea plati in leva, lei, euro, iar chelnerita stia o boaba de romana, una de engleza si probabil ca mai stia si alte "boabe" suficient cat sa ia comanda. Nu stiu cum era la celelate terase insa cred ca merita si o inghetata din aia uriasa care se vinde la tarabe in piata. Eu din pacate nu am putut manca pt ca eram putin racit, insa prezentarea era pe masura iar cornetul cam de 2-3 ori mai mare fata de ce stim ca exista pe la noi. Era un kinder mic murdarit pe la gura cu inghetata si manca cu lingurita din acel cornet.

 

De curatenie nu mai zic: Ruse ( prin piata centrala ) arata destul de bine, dar nici prin locurile prin care am fost nu am vazut pet-uri sau alte mizerii. Drumul este in general bun, mare parte prin padure.

 

La Cherven, dupa ce urci mai multe randuri de scari ajungi pe creasta pietrelor unde se pot vedea ruinele unei foste fortarete. Intrarea , ca si la Ivanovo , costa 4 leva/ persoana sau 10 lei. Ruinele seamana cu cele de la Sarmizegetusa, iar panorama de sus este foarte frumoasa. La barul din parcarea unde am lasat mobrele am cumparat apa plata cu 3.5 lei, iar colegului Festina Lente i s-a eliberat si bon fiscal pt ce cumparase.

 

Pentru cine vrea o iesire de week-end sau chiar de o zi traseul indicat de Festina Lente este unul foarte bun. Pe aceasta cale rog pe cei care mai au sugestii despre trasee asemanatoare sa le impartaseasca cu noi. Multumesc si celor care au scris despre traseu, locuri de vizitat/evitat dar si lui Festina pt ca a acceptat sa mergem impreuna. ( initial am vrut sa merg doar pana la Basarabov, neavand nici harta, nici GPS )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Multumesc si lui Festina pt ca a acceptat sa mergem impreuna. ( initial am vrut sa merg doar pana la Basarabov, neavand nici harta, nici GPS )

 

Cum, placerea turei impreuna a fost si de partea mea, nu ai pentru ce sa-mi multumesti. Tot ce imi pare rau e ca am uitat complet de pestera de care ne-a zis Tom Cat. Toate bune si sa ne vedem si in viitor cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La pestera am fost eu acum o saptamana, si m-am ratacit de vreo 2 ori, pentru ca indicatoarele nu sunt foarte vizibile. Traseul de urmat e asta: http://goo.gl/maps/dQJ2K

E bine sa stii bulgara, ca ghidul vorbeste o gramada si spune si glume. Eu n-am inteles mare lucru, decat "Vlad Dracul" de cateva ori, si inca vreo cateva cuvinte care seamana cu cele din limba romana. Si nu te lasa sa faci poze daca nu platesti taxa de foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mers pe drumul national spre Veliko Tarnovo, apoi ai facut stanga spre Dve Mogili si inapoi spre pestera, asta a fost o greseala, probabil din cauza GPS-ului sau ai evitat drumul judetean, care este insa foarte bun.

Drumul cel mai drept e cel judetean, spre Basarbovo - Ivanovo, dupa Ivanovo mergi mai departe, treci de drumul care face stanga spre Cherven, apoi ai indicator cu Orlova Chucka inainte de Dve Mogili. Drumul e mult mai frumos pe acolo, iar dupa ce treci de Ivanovo traficul e aproape zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Si nu te lasa sa faci poze daca nu platesti taxa de foto.

 

Ceea ce mi se pare normal. Totusi, la Ivanovo ghidul prezent acolo ne-a permis sa facem oricate fotografii, a repetat asta intr-una. E drept ca era rupt omul; de-abia se tinea pe picioare si articula cu greu... :-))) deh. La racoare, in pestera, site UNESCO... merge berea de minune. :-)))

 

Drumul e mult mai frumos pe acolo, iar dupa ce treci de Ivanovo traficul e aproape zero.

 

Am refacut harta traseului facut cu Robert la indicatiile tale, inca o data iti multumim!

Si am publicat o scurta poveste a turei, aici: http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2013/06/20/canionul-rusenski-lom/ Toate bune, om!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca scriu aici, poate am noroc.

 

Nu are nimeni chef de o tura in dupamasa asta (plecare pe la 6:30-7:00 din Buc) pana la Ruse (sau Giurgiu)? Initial vroiam sa mananc un peste la "Perla", dar citind cele scrise, parca as incerca coastele din Ruse :)

 

Asadar, e cineva interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si iesirea aia, problema e ca nu am inteles exact daca vreti sa mergeti mai sus cu motocicletele si pe drumul ala neasfaltat (eu am un Suzuki GSR600, naked, si nu stiu daca e ok pt drumul ala, mai ales ca sunt incepator).

 

Maine o iau spre alte directii, uite aici (link), poate te tenteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am vazut si iesirea aia, problema e ca nu am inteles exact daca vreti sa mergeti mai sus cu motocicletele si pe drumul ala neasfaltat (eu am un Suzuki GSR600, naked, si nu stiu daca e ok pt drumul ala, mai ales ca sunt incepator).

Eu zic ca nu e cazul sa te stresezi, vom merge pana unde permite drumul, avand in vedere motocicletele care il alcatuiesc (cel putin eu). Nu cunosc drumul, dar banuiesc ca pana la Piatra Arsa ar trebui sa te descurci lejer. De acolo putem urca pe jos. La fel si drumul pana la Cabana Bolboci, ar trebui sa fie relativ accesibil si pt motorul tau la un mers usurel. Hai sa ne mutam pe topicul celalalt :)

 

E cineva interesat de o tura lejera pana la Ruse? Maine pe la pranz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă o palmă dată capitalismului !

 

pingoinpaf.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator MosRahao

Vreo 300 km (dus-întors): Buc-Giurgiu-Ruse-Silistra-Călărași (cu bacul)-A2-Buc

 

Drumul Silistra-Ruse este super, intreg traseul este f misto, l-am facut de cateva ori. Eu as zice ca merita. Tie cum ti s-a parut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Drumul Silistra-Ruse este super, intreg traseul este f misto, l-am facut de cateva ori. Eu as zice ca merita. Tie cum ti s-a parut?

N-am mai ajuns de la Ruse la Silistra din pacate, am plecat mai tarziu si aveam ora de intoarcere destul de stransa. Am dat doar o tura prin Ruse, iar acolo am oprit la Happy, in centru, la niste costite (daca nu ma insel, chiar tu le laudai pe undeva :) )

Dar daca zici ca e un drum care merita, atunci o sa planific in curand si portiunea ruse-silistra ;)

Editat de TheHaWk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

 

Dar daca zici ca e un drum care merita, atunci o sa planific in curand si portiunea ruse-silistra ;)

 

eu as spune ca da. in tot cazul, imi place mult. parcurg mereu cu placere traseul asta, atuci cand nu e timp ori nu sunt bani pentru ceva mai sofisticat si trebuie sa ma multumesc cu o tura de-o zi... am povestit cate ceva : http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2012/10/12/silistra-turtucaia-ruse/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...