Sari la conținut

Route des Grandes Alpes - iulie 2013


Postări Recomandate

  • Admin

Am facut si eu in 2010 o tura in Croatia cu remorca pe care aveam Burgmanul de 650 fix din aceleasi considerente, asa incat te inteleg perfect. Singurul aspect care imi scapa si nu-l inteleg este faza cu prelata, ca iei vreo piatra aici sau in Alpi este fix acelasi lucru, in fond ti-ai luat mobra aia s-o folosesti, nu s-o tii bibelou, dar fiecare cu fixurile lui, le am si eu pe ale mele, asa incat nu-mi permit sa-i judec pe altii :)

Legat de consum, imi amintesc ca mie mi-a consumat una peste alta cam 10%, fata de 7-7.5 in mod normal.

Frumoasa tura, bravo tie ca ai banii si timpul necesar, la mai multe de-astea!

 

PS: Akime, se stie ca tu esti un haiduc intr-o ipostaza rara cu cascaval si timp liber berechet incat poti sa o arzi pe mobra cit/unde/cite zile/ore incontinuu vrei, dar mai ai si un mare atu pentru treba asta, nu ai nici catel, nici purcel, eu am si un copil pe care nu prea am cu cine-l lasa, nevasta-mea este la fel de confortabila incat prefera turele cu masina sau avionul, sunt si altii in situatia mea, ce a facut Vlad impaca si capra si varza, tinand cont de conjunctura..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

intrebare:

tu nu ai calatorit niciodata cu o agentie turistica?????

sau poate pana la mamaia ... nu i nevoie!!!!!!pardon... CAMPULUNG ....

"#3198412Chestii de facut in Campulung Muscel

Posted by smire on 07 August 2012 - 12:45 PM in Motociclisti in timpul liber

Daca vreti sa va plimbati prin oras sa vedeti ceva frumos, mergeti la manastirea Negru Voda. E o oaza de liniste. Apoi e un drum frumos de facut pe deal, de unde se poate vedea orasul de la umbra unor meri...nu-mi amintesc cum se cheama satul, dar cum veniti dinspre Pitesti, o luati in dreapta, se vede de jos, e un drum cu serpentine frumoase de urca pe deal. Mai e de mers la Bughea bai pentru balaceala, dar nu stiu exact cum este ca nu am ajuns acolo. Si cum a spus si Bogdan, cabana Voinea si mausoleul. Si inspre Leresti mai este de explorat...nu am mers decat putin in directia aia.

Aha, si inainte de Campulung, pe drumul de Pitesti, sunt ramasitele unei vechi asezari romane, pe dreapta...este un indicator la sosea.

De mancat si baut nu cunosc."

Iar esti ingust...si pot spune cu certitudine superficial.

 

Nu ma cunosti si vorbesti din putinele mele interventii aici. Afla ca Norvegia, tura cu care tu te lauzi de cateva zile aici am fost, eu am descoperit-o in 2008. Ah, si am avut timp sa o descopar, nu sa alerg prin ea si sa fac poze din sa. Si te asigur ca sunt mult mai multe tari pe care le-am descoperit (atentie, nu parcurs), pe motor, in masina sau cu avionul, insa nu am povestit despre ele tocmai din cauza celor de teapa ta. Nu am nimic de demonstrat nimanui si pastrez povestile pentru mine si prietenii mei.

 

Daca o sa scriu vreodata un jurnal de calatorii, o sa-ti ofer unul, poate o sa inveti ce inseamna modestie si bun simt.

 

:))))) unde draq ai gasit asta :))))

Cat am ras

You made my day ...tx

Iar cu ecoul nu-mi bat capul...daca intelegi asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar esti ingust...si pot spune cu certitudine superficial.

Nu ma cunosti si vorbesti din putinele mele interventii aici. Afla ca Norvegia, tura cu care tu te lauzi de cateva zile aici am fost, eu am descoperit-o in 2008. Ah, si am avut timp sa o descopar, nu sa alerg prin ea si sa fac poze din sa. Si te asigur ca sunt mult mai multe tari pe care le-am descoperit (atentie, nu parcurs), pe motor, in masina sau cu avionul, insa nu am povestit despre ele tocmai din cauza celor de teapa ta. Nu am nimic de demonstrat nimanui si pastrez povestile pentru mine si prietenii mei.

Daca o sa scriu vreodata un jurnal de calatorii, o sa-ti ofer unul, poate o sa inveti ce inseamna modestie si bun simt.

 

Iar cu ecoul nu-mi bat capul...daca intelegi asta.

cu autograf si dedicatie te rog ...

 

deja sunt coplesit de atata MODESTIE SI BUN SIMT PE FORMUL ASTA.....

 

UN BLOG CEVA ...DE LA ATATEA DESCOPERIRII......

 

......apropo.... asta e forum de IMAGINI DIN CALATORIILE PE 2 roti........

 

ai..... pune..... si din sa si alergate .....primim

 

O TARA PLINA DE MODESTI SI POLITICOSI ......

 

O TARA PLINA DE MODESTI SI POLITICOSI ......

 

daca pui poze pe un topic de poze ........NU INSEAMNA CA TE LAUZI...........

si daca TE LAUZI .......ASTA E.....DACA NU O FAC EU ...O FAC ALTII

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, bai Ianachime, e topic de poze unde nu mai poti sa respiri de bashinile voastre. Sensibililor! A pus omul o poza pe topicul lui Vlad si ati sarit toti de chur in sus. De parca RGA e rezervata pentru voi. Bravo voua pentru pasiune si portofel gros, dar la bun simt si modestie sunteti repetenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa te linistesti....

am spus de trei ori ave maria

si am stat pe coji de nuci juma de ceas....

acum simti si tu cardul meu in pormoneul tau????

 

sincer ma pis pe mine de ras la unele comentarii pe care le scrieti

 

stii macar de la ce s a ajuns la balacareala asta.....

citeste , intelege si mai povestim.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luigi ... nu e chiar asa cu a lu Moromete... sufera si el destul ... si nu e haiduc d'ala adevarat ... si nici cu tzechinii nu sta bine ... si nici timp berechet nu are ... el e ( inca ) la stapan ... dar ii place sa se plimbe ... aia cu catel si purcel ai nimerit-o ... cand pleaca ... pleaca si gata ... il doare la basca ... e un pic bolnav ... asta e , cine-l accepta bine - cine nu, NU - simplu

@ smirelush ... eu am vorbit la modu general ... nu te-am bagat in seama , ca nu te cunosc ... dar ma bucur ca ai inteles ... inseamna totusi ca poti si asta e mare lucru ... pt unii ... promiti ... e bine

@ tex : parca ne-am intetsectat acu vreo 4-5 ani prin alpi ... sper sa nu gresesc ... erai cu pasagera ... cu alta mobra ... asa e ? eram cu Vlad intr-o tura si tu erai de capu tau pe coclauri ... citisei pregatirile noastre si traseul si te-ai apucat de treaba ... daca gresesc -scuze multe ... dar parca nu

Ps daca un moderator considera ca am poluat , este invitatul meu sa stearga ce e necesar

Dati-va cat mai puteti ,

Stima ( nu la toti )

Didi

 

Ia uite cat a scris lumea ... pana sa compun io gandirea mea ...

Hai ca nu mai am baterie

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca la postarea mea din 11 iulie de pe forumul lui Vlad te referi sau am inteles eu gresit sensul frazei.

Oricum, intr-adevar, nici nu ma intorsesem inca atunci cand am cutezat sa fac un comentariu despre schimbarile rapide ale vremii, conform imaginii.

post-15375-0-09898000-1374700001_thumb.jpg

Didi, ai dat-o-n puncte puncte, ora tarzie sau ce? Da, ne-am intalnit atunci si e bine cu scuze multe, caci gresesti. Cand aveti de gand sa pricepeti ca suntem cu zecile de mii pe niste pasuri din Europa? Asa cum khk a aflat de ele, iar voi lenesii ati asteptat sa va puna altcineva o harta in fata, am fost altii care ne-am facut lectiile acasa. Si ca sa-ti amintesc mai bine, caci vad ca te lasa memoria cu varsta, traseele noastre s-au suprapus mai putin de 24 ore, iti stau la dispozitie cu dovezi concrete, daca doresti. Nu neg faptul ca Vlad a fost amabil si ne-a dat pontul cu Aqua Dome pentru seara in care ne-am suprapus, lucru care mi se pare normal si pentru care ii multumesc.

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul am comentat prima data la faza cu remorca......

apoi la :

"Bravo Vlad.

 

 

Astept cu interes relatarea despre preturile din zonele parcurse de tine la cazari si cat de usor sau greu este sa le faci singur, fara alte sfaturi ale unor asa-zisi experti/ghizi care nu stiu decat sa jumuleasca naivii.

 

Astept urmarea.

 

Edited by road_runner 1400, 16 July 2013 - 04:40 PM."

 

O MARE MARLANEALA!!!!!!

 

unii dintre noi au concedii limitate

si atunci vor sa fie DEGAJATI de orice raspundere sau grija

CARDURILE DE CREDIT ne permit sa platim serviciile unor prieteni pentru DOAR a ne bucura de viraje

unii dintre noi... e" si mai prosti ... nu stie cu calculatorul... eu de exemplu....

asa ca imi face agentia khk rezervarile

 

si sincer ma bucur ca unii dintre voi "e destepti si pleaca singuri .... asa nu ne vom intalni niciodata.....

 

si nu uitati

 

RGA UL NU E AL NOSTRU SI NICI AL VOSTRU

CI' AL COPIILOR NOSTRI CARE NU VOR AVEA BANI DE BENZINA SI O SA L VADA DOAR PE YOUTUBE.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refer in ceea ce scriu doar la tine, altfel ma adresam direct.

De exemplu, un anume domn constantean mai are putin si-mi cere taxa de copyright, inclusiv pentru o poveste despre aceeasi zona, pe care am dus-o la sfarsit primul. Adica desi am apucat sa termin relatarea mult inaintea lui khk, avand proprietati de medium, de fapt am copiat-o de la el. Pe astia i-a obisnuit boul ala de Mazare rau, cand calcai in Mamaia, pac cotizai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refer in ceea ce scriu doar la tine, altfel ma adresam direct.

De exemplu, un anume domn constantean mai are putin si-mi cere taxa de copyright, inclusiv pentru o poveste despre aceeasi zona, pe care am dus-o la sfarsit primul. Adica desi am apucat sa termin relatarea mult inaintea lui khk, avand proprietati de medium, de fapt am copiat-o de la el. Pe astia i-a obisnuit boul ala de Mazare rau, cand calcai in Mamaia, pac cotizai.

in ultimul timp observ ca nu este ceva de TINE SAU DE MINE SAU DE NOI.....

este o prob generala intre cei care FAC NISTE SACRIFICII si se plimba si cei CARE COMENTEAZA si se plimba pe taste ......

 

ca noi avem dispute legate de care a ajuns primul pe "col de'o buca verde" astea sunt nimicuri

dar sa ajungi sa i faci pe unii prosti ca platesc niste servicii la niste jepcatri ... ASTA E PROBLEMA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... pctele ... pctele ... vin de la berea de la concert ....si de la un alt fus orar care ma culca pe la 3-4 dimineata ( inca ) -al draq

Am zis io bine ca tu erai , deci nu e nevoie de scuze , nici multe nici putine , iar chestia cu varsta si cu memoria ... nu te caracterizeaza - cred io ( inca )

Faptul ca Vlad pune trasee si harti si le face publice , BRAVO lui si bravo voua care faceti asta ,iar faptul ca sunteti ( suntem ) cu miile pe acolo e un lucru natural si normal dealtfel .

Si nu mai pun pcte ... pcte ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

unii dintre noi au concedii limitate

si atunci vor sa fie DEGAJATI de orice raspundere sau grija

CARDURILE DE CREDIT ne permit sa platim serviciile unor prieteni pentru DOAR a ne bucura de viraje

unii dintre noi... e" si mai prosti ... nu stie cu calculatorul... eu de exemplu....

asa ca imi face agentia khk rezervarile

 

 

Ati explicat clar de ce mergeti pe varianta khk, nu e nevoie de atatea repetari, ca am inteles.

Exista clar 2 variante descrise in amanunt, si de mine si de khk, cei care doresc sa plece au de unde alege si informa.

Nu vreau sa comentez mai mult, deoarece in urma unei discutii private cu khk, am fost de acord sa ne vedem fiecare de propria ograda. Asta nu inseamna ca altii nu au dreptul sa comenteze, din senin sau in urma unor alte discutii in contradictoriu de mai demult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am mai observat ceva

 

daca apari pe aici si ceri de "o ciorba" ca pleci nu stiu pe unde

TOATA LUMEA .... mamaaaa super tura super excursie ce aventura

 

IAR daca vii si pui poze pe unde ai plimbat motorul .... o gramada de flamanzi in pipeta de benzina se dau la tine ca nu esti MODEST

 

pacat ca nu mi vine sa vin sa va cer de o ciorba in norvegia DESCOPERITA de unii prin 2008 ... de zici ca's nepotii lui COLUMB

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ati dat-o la pace

Bravo voua -dovada de maturitate in gandire

Ma culc

Pa

nu nu nu

are de dat o bere...

inca un pic si are 3000 de vizionari.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu nu

are de dat o bere...

inca un pic si are 3000 de vizionari.....

Surpriza, nu asta era scopul, vizionari pe baza de ciondaneala.

Am scris mai devreme azi, gustul cu care am ramas a fost excelent punctat de smire: sa va fie invatatura de minte sa va povestiti turele la necunoscuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surpriza, nu asta era scopul, vizionari pe baza de ciondaneala.

Am scris mai devreme azi, gustul cu care am ramas a fost excelent punctat de smire: sa va fie invatatura de minte sa va povestiti turele la necunoscuti.

trebuie sa ma intelegi

sunt somer

nu ma mai ciondanesc la job

asa ca ......

 

dydy man

hai la somn ca eu maine plec devreme .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic: sa va fie invatatura de minte sa va povestiti turele la necunoscuti. Intotdeauna o sa se gaseasca unul sa va umple topicul cu mizerii.

E, uite d-aia nu pun eu poze din ture decat pe feisbuci unde le poate vedea doar cine vreau io...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:

 

tu nu ai calatorit niciodata cu o agentie turistica?????

 

 

Io nu. Si nici n-am s-o fac. Niciodata.

Da' de ce intrebi?!

 

 

......apropo.... asta e forum de IMAGINI DIN CALATORIILE PE 2 roti........

 

ai..... pune..... si din sa si alergate .....primim

 

 

Pai ce sa mai pui, frate, poze aici? Ca sa vii tu sa-mi explici ca n-am facut bine traseul, ca n-am mancat unde trebuie, ca am mers incet, ca am facut putini km. si ca n-am aparat foto profi si mai ales ca pun poze brute?!

 

.

Faptul ca Vlad pune trasee si harti si le face publice , BRAVO lui si bravo voua care faceti asta

 

A, m-am mai linistit, credeam ca tre' sa cerem cuiva voie sa trecem pe unde au trecut ei...

 

Mai stiu io pe unu' care nu vroia sa-i afle lumea traseele de coclau ca sa nu se umple de enduristi si sa nu mai aiba el loc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doctor x si kollar

 

promit ca vand bmw urile si mi iau KLE 500

iar diferenta o dau la saraci

 

e bine asa????

 

si cea mai lunga tura o sa fie pana la babele

 

MODEST?????

 

da ma lasati sa iau un charter pana in santorini ...asa ......de wkend?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene '"non sens" nu te supara pe mine ,dar un proverb romanesc spune asa

 

ce semeni,aia culegi!!!!!!!

Am mai zis, folosind cuvantul "non sens" ca sa nu-i spun mai popular altfel, mai ca ma lasi fara replica. Eu cred ca citesti paginile de jos in sus. Am pus o poza de pe unde ati trecut si voi, crezand ca va fi colegial primita si ati sarit ca arsi ca muntele va apartine, apoi pe topicul MEU am facut o relatare despre excursia MEA.

Inca o replica de asta picata din cer si cred ca am sa spun o poveste reala cu constanteni, cu riscul de a supara prin generalizare. Sau mai bine nu, ca este tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doctor x si kollar

 

promit ca vand bmw urile si mi iau KLE 500

iar diferenta o dau la saraci

 

e bine asa????

 

si cea mai lunga tura o sa fie pana la babele

 

MODEST?????

 

da ma lasati sa iau un charter pana in santorini ...asa ......de wkend?????

Intrebarea e cine dreaqu iti vinde tie un KLE la banii pe care-i iei pe mizeria de bemveu'?

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...