Sari la conținut

Accidente frecvent intalnite - explicate


28fun
 Share

Postări Recomandate

Am gasit asta pe net - mi se pare foarte utila mai ales pentru incepatori dar si pentru racerii de weekend.

http://www.assureurs-prevention.fr/sites/media/ap/motoprev/motoprev.htm

 

Asta ca sa mai constientizam un pic din realitatea cotidiana.

De interes:

- vederea din masina

- testul cu identificarea cauzelor (explicatii)

 

din pacate numai in franceza

Editat de 28fun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte fain realizat materialul si destul de explicit . Doar ca pana nu doare , nu bagam la cap :) . Sper sa ramana accidentele doar pe monitor , ca animatie si sa inchidem topicul negru de la noi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intervine şi aici selecţia naturală :tomato:

Selectia naturala ... ce e si in ce consta ? Care sunt fortele care o controleaza ...

 

Unii vorbesc si habar nu au ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Selectia naturala ... ce e si in ce consta ? Care sunt fortele care o controleaza ...

 

Unii vorbesc si habar nu au ...

 

Inconstienta, teribilismul, lipsa experientei (cand 150 de cai sub poponeata la 18 ani) etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Selectia naturala ... ce e si in ce consta ? Care sunt fortele care o controleaza ...

 

Unii vorbesc si habar nu au ...

 

Selectia naturala de face de regula pe baza de prostie, ignoranta sau rezistenta la mediu. Cateva exemple:

1. Stau masinile la calea ferata la bariera. Tu in prostia ta (tu zici ca smecher) depasesti coloana si fentezi barierele. Vine trenu! Bum!!! Ai murit ca prostu.

2. II dai 180 in zona de 50. Treci pe rosu ca nu ai timp sa observi stopul care tocmai s-a schimbat! Bum! Ai murit ca prostu! (a fost un caz in Arad anul trecut)

3. Te bagi in depasire pe linie continua! Vine o masina de pe contrasens. Te pierzi, blochezi fata si intri in balarii unde intalnesti un copac pe traiectorie. Ai murit ca prostu!

 

Selectia naturala se bazeaza pe inabilitatea unor indivizi de a vedea anumiti factori de risc sau pericole care pot pune in pericol viata pe care alti membri ai speciei le pot vedea si evita. In felul acesta, specia in sine devine mai puternica, curatandu-se de indivizii mai slabi.

 

Acum ai inteles?

Editat de 28fun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Selectia naturala se bazeaza pe inabilitatea unor indivizi de a vedea anumiti factori de risc sau pericole care pot pune in pericol viata pe care alti membri ai speciei le pot vedea si evita. In felul acesta, specia in sine devine mai puternica, curatandu-se de indivizii mai slabi.

 

 

10+, asa pentru incurajare!

 

4. Rulezi cu 130+ si vrei ca toti sa te vada in oglinda, dar uiti ca v=d/t; asadar in cat timp parcurgi 100m(200m samd) cand rulezi cu 130km/h!

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Selectia naturala se bazeaza pe inabilitatea unor indivizi de a vedea anumiti factori de risc sau pericole care pot pune in pericol viata pe care alti membri ai speciei le pot vedea si evita. In felul acesta, specia in sine devine mai puternica, curatandu-se de indivizii mai slabi.

 

Acum ai inteles?

Eu am inteles dar selectia naturala nu tine de inteligenta monser. Si Stephen Hawking o fi cel mai destept om de pe roca asta dar nu cred ca vrea nimeni copil cu el si singur nu poate sa faca din cauza de selectie naturala.

 

Abilitati fizice + inteligenta + oportunitate te duc mai departe daca ne luam dupa selectia naturala. Pana si animalele mai triseaza uneori, noi de ce nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles dar selectia naturala nu tine de inteligenta monser. Si Stephen Hawking o fi cel mai destept om de pe roca asta dar nu cred ca vrea nimeni copil cu el si singur nu poate sa faca din cauza de selectie naturala.

 

Abilitati fizice + inteligenta + oportunitate te duc mai departe daca ne luam dupa selectia naturala. Pana si animalele mai triseaza uneori, noi de ce nu? :D

 

Am zis inainte ca tine si de rezistenta la mediu (sau anduranta / robustete), in plus fata de inteligenta. Si crede-ma, selectia naturala tine muult de inteligenta. Ca doar nu de destept ce era a mers agariciu ala cu Bentleyul in tren la bariera din Pipera. Ci de prost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca doar nu de destept ce era a mers agariciu ala cu Bentleyul in tren la bariera din Pipera. Ci de prost!

mai ia un 10! ai 20... :)

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis inainte ca tine si de rezistenta la mediu (sau anduranta / robustete), in plus fata de inteligenta. Si crede-ma, selectia naturala tine muult de inteligenta. Ca doar nu de destept ce era a mers agariciu ala cu Bentleyul in tren la bariera din Pipera. Ci de prost!

 

Off: Gresit. Era prea preocupat de problemele cotidiene. A zis Pandele (si nu poti sa nu il crezi), ca i-a povestit decedatul (Dzeu sa-l ierte) ca, din cauza grijilor s-a trezit odata in alta localitate decat cea in care trebuia sa ajunga. Deci vezi? Ai fost rautacios.

Bine ca totusi a vazut coloana de masini oprite si a reusit sa o ocoleasca in ultima clipa, ca altfel le lovea si nu stiu ce ar fi iesit...

 

On: Foarte bun materialul. Si util. Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

misto articol si util, cu statistica cu diverse tipuri de comportament: /motociclist/automobilist/pieton..... putin trase de par si fortate accidentele dar na este instrument didcatic sa spunem. :)

 

Bafta la toti si iesiri precaute pe doua roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc de cîțiva ani pe aici.

Frecvent am văzut cauză a accidentelor soldate cu deces: "i-a sărit casca din cap".

 

Nu mai mergeți frate cu căștile neasigurate bine că degeaba o ai pe cap dacă în caz de accident sare.

 

De foarte multe ori am văzut povestea cu săritul căștii din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...