Sari la conținut

GENUNCHERE - Totul despre


Postări Recomandate

Si nu e incomod sa le porti pe sub pantaloni ? intreb si eu, ca vreau sa imi cumpar si nu stiu de ce sa tin cont...

 

mai toate genunchierele se poarte sub pantaloni , exista ciorapi 'speciali' pt asa ceva( genu colanti de femeii :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sunt ok si pretul e decent, doar sa ai grija la marimi, eu normal la evs si astersik aveam marimea M, la sx-01 marimea M mi-a fost mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea merita... daca adaug freight si handling fee iese cu maxim 10% mai iefitin decat este acum in magazin la 10 km de mine...

 

eu ortezele mele le-am loat de pe ebay la jumate de pret fata de preturile din magazinele din tara care sunt cam exagerate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Are cineva orteze Leatt C-frame? Pretul este ok comparativ cu cele de la Asterisk si POD. Ca si orteza este cu sigurana este de nota 10 dar cum nu stiu cum apara genunchiul de loviturile directe mai ales ca interiorul genunchiului nu este protejat. Par foarte solide, fixe si sunt facute in asa fel incat la impact puternic pentrua evita fracutra femurului sau a tibiei, protectia de carbon se sparge. Dar din cauza lipsei protectiei pe interior (ca sa simti mobra mai bine intre picioare) am senzatia ca este o orteza pentru MX.

post-18717-0-71499200-1424101019_thumb.jpg post-18717-0-23508800-1424101134_thumb.jpgpost-18717-0-51773200-1424101500_thumb.jpgpost-18717-0-46850000-1424101532_thumb.jpg

 

Ma gandeam sa bag o pereche de genunchiere mai soft sub Leatt-uri pentru full protection. Din cate vad ar avea loc.

post-18717-0-81943700-1424101076_thumb.jpg

 

Mobius X8 are cineva ? Din cate am vazut sunt ortezele perfecte pentru endureala dar sunt mai scumpe decat Leatt-urile.

post-18717-0-02733200-1424101101_thumb.jpg

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Am reusit sa-mi dau si eu dauna la genunchi: ruptura LIA si probleme cu meniscul.

Pana ma operez (prin primavara intentionez sa fac pasul) as vrea sa mai fac cateva ture cu motorul si as vrea sa-mi cumpar niste orteze. Normal, ortezele vreau sa le folosesc si dupa operatie pt protectie.

In principal m-am horat sa aleg intre Asterisk si Donjoy Armor, insa nu stiu care sunt cele mai potrivite. As vrea sa nu alunece de pe picior si sa asigure o protectie cat mai buna impotriva miscarilor "dubioase" ale genunchiului. Inca o intrebare, la DonJoy, are rost sa incerc sa caut si modelul mai scurt?- am inteles ca ar fi proiectat special sa se pupe cu cizemele de mx si booti de snowboard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu aceeasi interventie si aceesi problema cu ortezele. Donjoy am inteles ca sunt cele mai bune pentru toate sporturile baschet ,enduro , snowboard. Am ales sa merg in continuare pe genunchere simple dar mult mai safe. Incearca sa nu amani operatia. Am 11 luni de la accident 9 de la operatie si sunt la 95% din capacitatea de dinainte de operatie. Fac tot ce faceam inainte dar mai cu frica. Doctor Ojoga este extraordinar, conditiile la Sanador foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • l.u.v changed the title to GENUNCHERE - Totul despre
  • 10 months later...

Dupa parerea mea, la enduro trebuie strict orteze, insa daca e sa vorbim despre genunchere clasice, mi s-au parut foarte ok cele de la Leatt (in general echipamentele lor sunt foarte faine) care se numesc "Dual Axis Knee Guard". Eu le am branduite cu Husqvarna, luate de la Dementor. Sunt foarte comode (atat pe moto cat si in picioare la plimbat), dar in acelasi timp stau si foarte fix. Am mai avut unele de la Dainese (pt strada), nu stiu cum se numesc dar sunt cele mai clasice de la ei, le-am purtat vreo 14 ani pana s-au dezintegrat curelele alea - ok, dar nu stateau foarte bine fixate, ma bucur ca n-am avut nevoie de ele. Am mai avut experienta cu niste Alpinestars Bionic SX (tot de strada as zice) - faine si interesante dar foarte incomode cand nu esti pe motor sau pe un scaun. La enduro folosesc Alpinestars Bionic 10 Carbon. Erau 4 mii si ceva de lei la Dementor (si vreo 3 mii si ceva pe net - fcmoto etc) si le-am luat cu oferta lor de blackfriday la jumatate de pret. Nu zic ca nu sunt faine: sunt comode si pana acum si-au facut treaba bine, insa la cateva iesiri mai sare cate o piesa din ele, usor usor se dezintegreaza ceea ce mi se pare inadmisibil (si nu e de la cazaturi). Am un prieten care a avut Bionic 7 (practic sunt cam la fel dar nu sunt din carbon) si tot aceeasi problema.... deci na

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...