Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Ferrari e echipa cu care nu merita sa tii ! Jos palaria pentru Mercedes si manelist !


» Post actualizat in 30 Jul 2017 13:45


...Cine zicea că Bottas e candidat la titlu? Sau că Ferrari favorizează un pilot în defavoarea celuilalt? :)

 

Uite zic eu acum :crack:

 

Vettel danseaza de bucurie pe monopost. LOL


» Post actualizat in 30 Jul 2017 13:50

Era suficient ca Raikkonen sa mai ramana un singur tur de pista inainte de intrarea la boxe ....

Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alonso face fastest lap in ultimul tur

 

 

Cred ca Alonso a mai facut o oprire in ultimele tururi si a pus gume noi. PR stunt !

 

rectificare: Nu a oprit decat odata, in turul 35. Bravo lui !

» Post actualizat in 30 Jul 2017 14:04

Vettel nu ar fi făcut asta în veci amin.

 

Amin !

 

Si asa sa ii ajute Dumnezeu ! :crack:

 

Stati relaxati, ca urmeaza Spa, Monza ....

Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era suficient ca Raikkonen sa mai ramana un singur tur de pista inainte de intrarea la boxe ....

 

Just. Ar fi ieșit în față și ar fi câștigat cursa. Dar nu ar fi fost o victorie 100% meritată. Kimi a fost mai lent tot week-end-ul. S-a apropiat doar datorită problemelor pe care Vettel le-a avut cu volanul.

 

Wolff a făcut o mișcare înțeleaptă. Dar asta arată și cât de siguri sunt pe ei și pe mașina pe care o au. La Spa și Monza sunt mari favoriți.

 

Păcat de prostia lui Verstappen, ar fi fost o cursă mult mai interesantă cu ambele RedBull-uri la bătaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jegul din F1 in toata splendoarea lui!La ambele echipe!Diferenta e ca Mercedes au avut loc de planul B!Dar tot jegosi!Kimi mai rapid ca Vettel(apropo,cum a fost Maestre Method a semanat cu Monte Carlo?) e bagat rapid la schimb si mai primeste si ordin pe fata sa nu-l atace,ba sa-i tina si tira(ca in vremurile bune ale lui Barrichelo,care tinea plutonul pe loc sa se duca porcul de Schumacher in fata,spre titluri fara numar)!Iar la Mecedes Bottas primeste ordin si se da la o parte sa-i faca loc multiplului campion de doi lei Lewis,care a facut un kakat,nici macar un atac la Kimi!Au mimat fair playul la final!Rahat cu apa rece!

Si vine Method sa-mi faca pe savantul in basina asta de competitie!El nici nu a vazut vreo cursa live (la televizor) a lui Senna,Prost sau Mansell ,Piquet dar face pe desteptul din inregistrari!

Este hipsterul perfect,produs al PR-ului unei competitii de doi lei,in care sunt scoase la inaintare marile minuni tehnologice ale producatorului !Ca sa nu mai faca baietasul asta pe desteptul,INTOTDEAUNA moto sportul si F1 in special a fost este si va fi inovativ,cu pasi mici sau mari!Dar zeci de ani,inovatiile au stat in umbra gladiatorilor,adica a pilotilor!Acum in epoca consumerismului este scos in fata producatorul,echipa ,cauciucul,strategia si la coada pilotul!

Pentru ca bani multi!Capisci Methoade!

Acum intru pe Youtube sa-i vad pe Prost si Senna,cand se buseau fraticid!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai facut spume la gura. Recomand Zewa.

 

----------

 

revenind la cursa -> Ricci nu mai zambeste :(

 

“That was amateur to say the least – it is not like he was trying to pass, there was no room Valtteri was in front and I was to the right but I don't think he likes when a team-mate gets in front of him. You have the whole race to try and repair a mistake but the pass was never on, it wasn't even a pass, it was just a very poor mistake.”
Magnussen kicks ass :
Magnussen noted that Hulkenberg's move on Haas team-mate Romain Grosjean at the start was too strong, saying he would do the same if it was allowed to pass without penalty.

Later in the race, Magnussen held Hulkenberg off-track intentionally later on, eventually taking 11th place for Haas.

Hulkenberg came up to Magnussen during a TV interview in the media pen after the race, saying: "Once again, the most unsporting driver on the grid."

Magnussen simply responded with: "Suck my balls mate."
Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“That was amateur to say the least – it is not like he was trying to pass, there was no room Valtteri was in front and I was to the right but I don't think he likes when a team-mate gets in front of him. You have the whole race to try and repair a mistake but the pass was never on, it wasn't even a pass, it was just a very poor mistake.”

#33 se căiește:

 

Magnussen kicks ass :
(...) "Suck my balls mate."

 

Da, da. Tare faza :laugh:

 

Cum a venit Vettel la circuit:

 

UV3zT1gr.jpg

 

Normal că l-a ajutat: Seb + Kimi = <3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in Formula 1, baietii au cam uitat sa se dueleze, se bazeaza mult prea mult pe stratgie, pe intratul la boxe etc, nu inteleg de ce nu l-au lasat pe Hamilton sa atace Ferrari-urile, se vedea clar ca este mai rapid, asa a footot rotile asteptand sa ce??? Si in locul lui Ham eu nu-l mai lasam pe Bottas sa revina, pentru ca era prea in spate, nu a putut tine aproape de grupul fruntas, pa.

 

Verst imi aduce aminte de Marcquez, talent cu carul dar respect pe pista 0, nu zic sa te porti cu manusi cu adversarul dar nici sa te arunci la rupere fara sa gandesti.

Editat de Valentino Rossi VR46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Talent? O fi, nu zic. Se arunca si o comite? Hai, o face si a 2a oara. Dar cand face DOAR tampenii si nu termina nici un tur de pista de atatea ori il pui in pixda ma-sii la colt pe coji de nuca dupa ce-i inrosesti bine coorul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in Formula 1, baietii au cam uitat sa se dueleze, se bazeaza mult prea mult pe stratgie, pe intratul la boxe etc, nu inteleg de ce nu l-au lasat pe Hamilton sa atace Ferrari-urile, se vedea clar ca este mai rapid, asa a footot rotile asteptand sa ce??? Si in locul lui Ham eu nu-l mai lasam pe Bottas sa revina, pentru ca era prea in spate, nu a putut tine aproape de grupul fruntas, pa.

 

Verst imi aduce aminte de Marcquez, talent cu carul dar respect pe pista 0, nu zic sa te porti cu manusi cu adversarul dar nici sa te arunci la rupere fara sa gandesti.

 

Nu uita că puștiul a intrat în F1 la 17 ani :) Toată lumea i-a suflat în fund și i-a umflat ego-ul. E ușor să deraiezi la vârsta asta. Iar acum are 19 ani. Cu un an mai puțin decât Márquez când a debutat în MotoGP.

 

Hamilton a trecut destul de repede de Bottas, a pierdut doar 2-3 ture în spatele lui, nimic crucial. Nu acolo și-a ucis gumele, ci în cele ~20 ture petrecute în urma lui Kimi. De care nu a putut să treacă deși era la rândul lui blocat de un Vettel care șchiopăta. Era normal să cedeze o poziție căpătată pe nedrept, deși mă îndoiam că o va face.

 

F1 nu e MGP :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până acum nu i s-a cerut lui Kimi să-și cedeze poziția în cursă în favoarea lui Vettel (lucru care s-a întâmplat la Mercedes). Pentru că nu a fost nevoie. Iar asta spune multe. Sunt fan Kimi și aș vrea să-l văd câștigând. Dar ca performanță pură, trebuie recunoscut că și-a luat-o în mod constant de când s-a întors la Ferrari - de la Alonso și acum de la Vettel.

 

Ieri a fost sacrificat în primul rând pentru binele echipei: dacă-l lăsau să treacă de Vettel, Ferrari ar fi pierdut practic dubla. Dealtfel Kimi a recunoscut că victoria a pierdut-o singur, sâmbătă, când nu a reușit pole-ul.

 

Cursa de la Monaco credeam că este subiect închis. În ciuda părerii conspiraționiștilor, toate analizele coerente au arătat că Vettel a câștigat meritat cursa și nu a fost vorba despre o mașinație din partea echipei. Räikkönen era lider, a avut întâietate la intrarea la standuri. Vettel a rămas pe pistă, a făcut "un Schumacher" și a ieșit în față. Sfârșit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut cursa in totalitate,am vazut primele 10 tururi si dupa aia a trebuit sa plec.O sa o dau jos.Am vazut insa prostia lui vErst...

 

Cursa de la Monaco credeam că este subiect închis. În ciuda părerii conspiraționiștilor, toate analizele coerente au arătat că Vettel a câștigat meritat cursa și nu a fost vorba despre o mașinație din partea echipei. Räikkönen era lider, a avut întâietate la intrarea la standuri. Vettel a rămas pe pistă, a făcut "un Schumacher" și a ieșit în față. Sfârșit.

Bine,si mie mi s-a parut destul de clar,dar unii cauta teorii ale conspiratiei si alte nebuloase.

Kimi nu mai e ce a fost.A nu se confunda un om simpatic si mucalit cu un pilot bun.daca e funny si haios si are multi fani asta nu inseamna ca e mai rapid ca Vettel.Simplu.

Si asta o spune un non-fan al lui Vettel. (ca sa nu zic hater pe fata :P )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu zic hater pe fata :P

 

Eș' Vettel-hater pân-la os! Dar în lumina ultimelor smiorcăieli la radio și a dansului penibil de podium, încep să te-nțeleg ^_^ După faza de la Baku era erou, acum s-a dezumflat spre nivelul de penibil.

 

Se pare că vom avea status-quo la anul în echipele de vârf: Kimi și Seb se pregătesc de prelungire la Ferrari, Horner a spus deja că Max și Dan vor rămâne la RBR (se pare că Ricciardo avea posibilitatea să ajungă la Ferrari doar dacă Vettel pleca), iar Mercedes îl vor păstra pe Valtteri vioara-a-2-a Bottas.

 

Lucrurile arată nasol pentru Alonso. Dacă Kubica se descurcă bine în testul de mâine, nu va avea loc nici măcar la Renault. Singura lui opțiune realistă rămâne un McLaren cu un motor incert pentru 2018.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman la parerea mea ca Raikkonen a fost dezavantajat in cele 2 curse din motive de strategie.

De ce n-a fost lasat Raikkonen sa 'faca un Schumacher' aici la Hungaroring si sa mai stea o tura pe circuit. Cu siguranta ar fi iesit in fata lui Vettel.

Judecati cu dubla masura 2 evenimente similare.

La Mercedes pare mult mai echilibrata distributia in echipa desi la inceputul sezonului Bottas era in mod regulat dat la o parte in favoarea lui Hamilton. Jos palaria pentru cel din urma. Nu cred ca mai era obligat sa cedeze locul, in cateva ture pusese aprox 7-8 secunde distanta intre el si Bottas. O fi el god-bless dar e mai rapid si are mentalitate de campion mai mult decat Vettel. Vettel este adevaratul 'fucking sore loser' din F1.

Ma bucura renasterea echipei Ferrari dar cu Vettel incercand sa para ce nu e vorbind in italiana si facand dansuri egiptene cand de fapt trebuia sa termine pe 5 e destul de penibil. Cred ca tot Mercedes va lua campionatul.

In schimb, Valteri 'minimal talking' Bottas castiga tot mai multi fani prin atitudinea umila si fair-playul pe care il arata. De viteza nu se poate pune la indoiala, este acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce n-a fost lasat Raikkonen sa 'faca un Schumacher' aici la Hungaroring si sa mai stea o tura pe circuit. Cu siguranta ar fi iesit in fata lui Vettel.

 

Nu a negat nimeni asta. S-a văzut clar că era mai rapid decât Vettel, iar echipa l-a sacrificat doar pentru a nu pierde dubla. Personal am spus doar că nu ar fi fost o victorie în întregime meritată, având în vedere că ar fi venit pe fondul problemei lui Vettel, nu a performanței lui Kimi. Fără problema cu volanul (pe care a avut-o din turul de încălzire), #5 ar fi dominat cursa și ar fi câștigat detașat.

 

Indiferent de simpatii, ce crezi că ar fi preferat Ferrari? Să facă o dublă Vettel-Räikkönen, sau o simplă victorie cu Räikkönen?

 

Despre Monaco m-am exprimat destul de clar. Fiecare cu convingerile lui. Pot doar să-ți propun să citești analizele făcute de către cei mai avizați decât noi (f1fanatic.co.uk, autosport.com, etc) sau declarațiile adversarilor (Horner, Wolff, Lauda).

 

Vettel este într-adevăr un sore loser. La fel ca și Alonso. Sau Schumacher. Sau Senna. Sau alți campioni. Faptul că se smiorcăie constant pe radio este penibil. Faptul că nu-i place să piardă, nu.

 

Despre mentalități și simpatii nu sunt în măsură să comentez. Notez atât: deși l-a ajutat la Hungaroring, Kimi nu și-a cedat niciodată poziția în cursă în fața lui Seb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...