Sari la conținut

Tentativa de musamalizare accident auto cu victima


George M.
 Share

Postări Recomandate

Habar n-ai. Cheia sta in cuvintele "în lipsa altor mijloace de transport". E vorba de atunci cand nu poti sa chemi salvarea, nu in mijlocu' orasului. Poate nu stii ca toata lumea, inclusiv politia si smurdul recomanda sa nu misti accidentatul pana vine salvarea.

 

Tu habar n-aveai de art. asta si acum te dai destept :)) Atat de jos te cobori ca sa scapi de mancatul unei jumatati de pagina?

Sa nu misti un om care se ridica singur si vrea sa plece acasa? Esti de geniu... inteleg de ce esti de acord cu klux :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea e simplu de inteles pentru cei care stiu sa citeasca. Daca salvarea face 20 de minute pana la accident se pierd 40 de minute, tu faci 20 daca-l iei pe sus si-l duci la spital. Deja ne pierdem in meandrele limbii romane. Ca sa ramai si tu cu ceva din topicul asta, aia erau obligati s-o duca pe Doamna la spital in cazul in care isi exprima dorinta asta. I-a dat cineva 100lei de taxiu. Se putea duce la spital sau se suna salvarea.

Pe parte civila te pot da in judecata. Se merge in paralel cu ancheta. Nu am nevoie sa astept stabilirea vinovatiei.

Editat de klux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet inca o data: in cazul asta, acum, nu se pot intelege in nici un fel. Cercetarea penala continua, indiferent ca partile se "impaca" sau nu, indifierent ca victima depune plangere sau nu.

Am facut referire si la civil pt ca, dupa (si daca) ce s-a stabilit ca soferul e vinovat, victima poate intenta proces civil, in baza sentintei pe parte penala, pt despagubiri etc.

Nu am la ce atitudine sa renunt, din moment ce spun un adevar (nu ca zic eu, ci pt ca asta e procedura) si sunt contrazis cu un copy-paste.

 

Caz concret, poate e mai usor de inteles: victima 1 merge pe carosabil in aceeasi directie de mers cu mine, cu castile de la mp3 in urechi. La 1m distanta de el, se hotaraste sa faca stanga si ajunge pe capota mea. Se ridica, se verifica, e intreg, vrea sa plece... il urc in masina si il duc la Municipal. Acolo vine un echipaj, suflu in fiola, dau si eu, si el, declaratie... ma intorc cu echipajul la locul accidentului, se fac poze, masuratori etc. Suntem amandoi chemati la Udriste, dam iar declaratii, el declara (cu parintii de fata pt ca era minor) si ca nu depune plangere impotriva mea. partea interesanta acum incepe: cercetarile penale continua, permisul meu e in continuare la ei, eu ma duc in continuare lunar la parchet, unde sunt frecat la icre de un procuror gretos care ma vede ca pe ultimul criminal. Dupa cateva luni bune, primesc acasa scrisorica cu NUP (o am si acum), in care scrie ca nu sunt considerat vinovat de producerea accidentului. Deci nu sunt vinovat, da? Nu ca a renuntat ala sa depuna plangere si de asta mi-au dat permisul inapoi si au rupt dosarul (vorba vine)... ci pt ca Politia a facut cercetari si a trimis procurorului dosarul de cercetari si propunerea neinceperii urmaririi penale, procuror care a decis NUP.

 

Sau, mai simplu: ne intelegem (impacam), dupa care, datorita traumatismelor suferite, victima decedeaza. Inseamna ca nu mai raspund penal, ca m-am impacat cu victima?

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau, mai simplu: ne intelegem (impacam), dupa care, datorita traumatismelor suferite, victima decedeaza. Inseamna ca nu mai raspund penal, ca m-am impacat cu victima?

:)

Aici e putin discutabil.Daca tu consideri ca nu ai patit nimic,vrei sa te ridici si sa pleci,,,,ce vina are soferul ? Sau acuma chem salvarea si de la o palma primita peste ceafa,,,,ca cine stie ce traumatisme pot aparea ?

-Eu zic,ca daca persoana accidentata se ridica si poate pleca pe picioarele ei ( de buna-voie) nu sunt sanse sa moara.Pana si cel mai prost om,daca simte ca il doare ceva,solicita ambulanta.

-Si accidentarile de acest gen,sunt foarte putine.Ori " iti da de te juleste" si e clar nevoie de ambulanta,ori te atinge destul de incet," hopa Mitica,cade'n fund si se ridica" ,adica nu e cu nimic diferit fata de o cazatura cu bicicleta,sau una de la fotbal..Cazul de fata e de mijloc.Inteleg ca doamna nu a simtit nimic pe loc,durerile au aparut mai tarziu....

Editat de niniarges
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi,

 

Va multumesc pentru ca mi-ati scris si pentru incurajari!

 

Din fericire, mama se simte mai bine si este pe cale sa-si revina. Toate examinarile medicale au iesit bine: examen ortopedic, examen chirurgical, radiografii, tomografie. Multumim lui Dumnezeu ca este intreaga!

 

Cateva lamuriri suplimentare pe care le-am aflat si eu mai tarziu:

1. Exista un dosar penal pentru Accident cu victime, care contine declaratia soferului care a atins-o pe mama: [...] "s-a realizat contact fizic intre autoturism si victima" [...].

2. Problema actuala a ambilor soferi este Parasirea locului accidentului, la care se mai adauga Neacordare de prioritate in cazul soferului de la punctul 1, caruia i-a fost suspendat deja permisul pe 90 de zile. Ar mai putea fi adaugata si Vatamarea corporala din culpa, daca mama ar depune plangere.

3. Toti cei prezenti la accident au procedat gresit. Trebuia apelat 112 pentru a veni Ambulanta si Politia sa constate evenimentul si scapau mult mai usor (caz fortuit pentru cauciuc, iar cu victima s-ar fi inteles). Au gresit cand au incercat sa trimita victima "la plimbare", pentru a ramane doar cu dauna materiala.

4. NU conteaza ca victima s-a ridicat in picioare, CONTEAZA ca a existat o victima si soferii n-au declarat-o la 112, plecand fiecare la casa lui. S-A AFLAT de victima abia atunci cand mama a ajuns la UPU si a povestit intamplarea. De la UPU s-a sunat la Politie.

5. Am facut astazi examen medico-legal, iar la ora 14 mergem sa luam rezultatul. Daca numarul de zile de ingrijiri medicale este mai mare de 10, se poate declansa urmarirea penala pentru Vatamare corporala din culpa. Mama NU doreste sa depuna plangere penala impotriva soferului, desi este indreptatita s-o faca indiferent de numarul de zile de ingrijiri medicale (de la 10 zile in sus se considera Vatamare corporala). Daca numarul de zile este mai mare de 10 poate fi solicitata plata de daune materiale, pe care o suporta RCA-ul autoturismului de la punctul 1. Totusi, vom lasa soferul sa-i ofere mamei o compensatie morala, pentru decizia ei de a nu face plangere, in caz ca numarul de zile de ingrijiri este mai mic de 10.

6. Tot astazi mergem la Politie pentru a scrie mama o declaratie. Pana acum au fost doar declaratii verbale cu agentul de caz.

 

Noi nu suntem rau intentionati si nu dorim sa facem o afacere din asta.

 

Asfalt uscat!

 

George.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultatul IML este "Nu necesita zile de ingrijire medicala". Deci dosarul va avea NUP, iar soferul ramane cu permisul suspendat pentru neacordarea de prioritate.
N-am depus plangere pentru Vatamare corporala din culpa deoarece nu are rost, oricum primeste NUP. Familia s-a oferit sa plateasca o despagurbire morala.
Suntem fericiti ca mama nu are nimic grav.
Multa sanatate!


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai inteleg nimic... ieri o durea tot corpul, azi "nu necesita zile de ingrijire medicala".... plus "neacordare de prioritate"? unde, cine, cui, cand? cauciucul n-a acord prioritate unui cui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu cauciucul a fost o informatie eronata.

 

A virat stanga incalcand marcajul continuu pentru a intra pe un drum secundar. Atunci a fost lovit de alta masina si a ricosat in mama.

 

Pe mama o doare si acum corpul, dar nu are leziuni, nici interne si nici externe. A luat niste calmante de durere si s-a mai inzdravenit. Era imbracata grosut si a cazut pe pamant moale, noroi. In afara de o vanataie la un ghenunchi nu are alte semne pe corp.



post-77812-0-09714700-1379521944_thumb.jpg

 

Acesta este locul. El venea din vale, precum Loganul, si a virat la stanga prin fata pietroiului. Atunci la lovit unul care venea din sens opus. El a ricosat spre pietroi, acrosand-o pe mama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai inteleg nimic... ieri o durea tot corpul, azi "nu necesita zile de ingrijire medicala".... plus "neacordare de prioritate"? unde, cine, cui, cand? cauciucul n-a acord prioritate unui cui?

 

tu n-ai cazut mai tare vreodata? cu bicicleta, de pe scara, etc? te lovesti si te doare. asta nu inseamna ca ai leziuni interne, oase rupte sai mai-stiu-eu ce. doare si atat. vanatai... e bine ca mama omului n-are nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu cauciucul a fost o informatie eronata.

 

A virat stanga incalcand marcajul continuu pentru a intra pe un drum secundar. Atunci a fost lovit de alta masina si a ricosat in mama.

 

Pe mama o doare si acum corpul, dar nu are leziuni, nici interne si nici externe. A luat niste calmante de durere si s-a mai inzdravenit. Era imbracata grosut si a cazut pe pamant moale, noroi. In afara de o vanataie la un ghenunchi nu are alte semne pe corp.

 

Acesta este locul. El venea din vale, precum Loganul, si a virat la stanga prin fata pietroiului. Atunci la lovit unul care venea din sens opus. El a ricosat spre pietroi, acrosand-o pe mama.

 

Cam multe informatii eronate pe metru patrat. Unuia i-a explodat cauciucul, dar de fapt facea stanga pe linie continua fara sa acorde prioritate. Altul parca, dar de fapt mergea regulamentar pe contrasens. Doamna nu are leziuni, dar de fapt o doare tot corpul.

 

Fara legatura cu acest caz particular, prevad ca tot mai multi pietoni o sa pozeze in victima cand o sa afle cat de banos e sportul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu n-ai cazut mai tare vreodata? cu bicicleta, de pe scara, etc? te lovesti si te doare. asta nu inseamna ca ai leziuni interne, oase rupte sai mai-stiu-eu ce. doare si atat. vanatai... e bine ca mama omului n-are nimic!

 

Ba da, dar nu are relevanta... pana acum nu mi-am rupt nici un os, niciodata, indiferent cat de urat am cazut. Si nici nu prea ma invinetesc asa usor.

Ziceam ca nu mai inteleg nimic pt ca povestea initiala suna cu totul si cu totul altfel... era vorba de explozie de cauciuc (mi-a sunat ciudat si atunci faza cu "explozia", dar am presupus ca era vreo vechitura cu roata pe camera), masina care a lovit-o in plin, dureri nasoale si chemat salvare a 2a zi... pana la urma constat ca totul era fals si exagerat.

Normal ca e f bine ca nu are nimic, sanatate sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multe informatii eronate pe metru patrat. Unuia i-a explodat cauciucul, dar de fapt facea stanga pe linie continua fara sa acorde prioritate. Altul parca, dar de fapt mergea regulamentar pe contrasens. Doamna nu are leziuni, dar de fapt o doare tot corpul.

 

Fara legatura cu acest caz particular, prevad ca tot mai multi pietoni o sa pozeze in victima cand o sa afle cat de banos e sportul asta.

 

Cand o femeie de 59 de ani, te suna de la UPU la o ora de la producerea evenimentului, toata speriata si cu dureri fizice, nu te astepti la informatii eronate?

Ca pieton, esti victima cand un autovehicul te atinge, oricat de grav. Daca soferul facea "BAU" si te speriai si cadeai, atunci nu mai erai victima. Asa ca, atentie la sensul pe care il dai tu la "a poza in victima".

 

A, si inca ceva. Daca iau un sac de nisip si il leg de-o grinda, iar de sac te leg pe tine. Iau o bata si lovesc in sac cu putere, ce parere ai, vei avea leziuni vizibile la suprafata? Dar dureri interne?

M-ai jicnit!

 

Geo, nu era fals si exagerat neaparat. Eu n-am fost la locul faptei ca stiu exact. Mi s-a transmis la telefon cand mama era in stare de soc si am luat-o ca atare. Usor-usor am aflat si eu povestea reala. Ce vrei, asta este.

 

Multa sanatate va doresc si grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@George M.: In primul rand, sanatate mamei tale!

Omule, in tot acest topic tu ai gresit de la inceput pana la final. In primul rand ai gresit crezand ca aici primesti ajutor sau informatii pertinente. Ar fi fost bine sa urmezi sfatul lui fast_arrow care, de altfel, a fost foarte prompt in a ti-l oferi. In al doilea rand ai gresit ca ai dorit sa oferi detalii suplimentare care au schimbat in totalitate scenariul initial, pentru ca ti s-a parut corect ca "publicul" sa cunoasca situatia reala si apoi deznodamantul <=> lectie de viata oferita pe tava pt. cei dispusi s-o primeasca. N-a fost totusi un demers zadarnic. Ultima greseala - si te complaci in aceasta situatie - este sa te justifici in fata unor necunoscuti ce-si permit sa te judece (alaturi de familia ta) in mod gratuit fara sa te cunoasca.
Maica-ta este mai bine si-si revine repede, fara probleme ulterioare; vinovatul de producerea accidentului a fost tras la raspundere dpdv legal; familia acestuia s-a oferit sa va ajute; complicele (soferul celeilalte masini implicate) este puricat si el pt. decizia neinspirata de a nu raporta accidentul.

A fost un accident din care toata lumea a scapat intreaga si fiecare in parte si-a tras invatamintele. Nu cred ca cei doi soferi au fost rau intentionati, ci doar au crezut ca scapa fara mari batai de cap. E mai usor de intocmit o amiabila decat sa dai cu subsemnatul pentru un accident cu victime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

prea ca la tara...oameni au zis ca suporta toate cheltuielile!!! dar voi le-ati facut si rau le-ati luat si banii.....ti-ai scos si tu macar de un plin si un pachet de tigari???

Editat de jhn05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...