Sari la conținut

Cap surub rupt la R1-08


MiLiTiaNU21
 Share

Postări Recomandate

Daca nu are filet pana in capat, asa cum e in linkul lui GoodKat, da-i gaura cu burghiu in celalalt capat, tarod -> filet, infiletezi un surub si incepi sa strangi si bati in acelasi timp. Ar trebui sa se desfaca usor...

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in part fische are piulita la capatul de pe dreapta, daca-i dai carenele jos, pui roata spate pe un stander si ridici usor de motor cu un crick, probabil ca iese foarte usor, daca nu il ajuti cu un dorn si un ciocan

 

comanda-ti alt surub, vad ca e 12$.. sau cauta la dezmembrari

 

nu mai merge cu motoreta asa poti sa-i rupi/indoi celelalte prinderi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in part fische are piulita la capatul de pe dreapta, daca-i dai carenele jos, pui roata spate pe un stander si ridici usor de motor cu un crick, probabil ca iese foarte usor, daca nu il ajuti cu un dorn si un ciocan

 

comanda-ti alt surub, vad ca e 12$.. sau cauta la dezmembrari

 

nu mai merge cu motoreta asa poti sa-i rupi/indoi celelalte prinderi

se scoate cu dornul (sau alt surub lung mai subtire, sau vreo surubelnita care incape acolo si o bati, etc), exact cum explica colegul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Va putem ajuta atat cu extragerea surubului cat si comandarea unui nou reper.

 

Distribuitor si SERVICE AUTORIZAT YAMAHA

Contact
con_address.png Soseaua Pipera 48, Sect 2. Bucuresti Romania

emailButton.png info@motociclete.com.ro

con_tel.png 021-528 0474 / 021-528 0475

con_fax.png 021/528 0476

con_mobile.png 0729.019.787

http://www.motociclete.com.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca motoreta a avut scaritze race, cu tija schimbatorului montata pe acel surub, printr-o bucsa lunga prelungitoare, care are rol de piulitza de stringere la acest surub rupt(se monteaza surubul invers) si rol de suport pt rulmentul pe care sta pedala schimbatorului. Daca acea bucsa nu este proiectata sa se rupa intr-un punct , prin subtirea ei(asa sint proiectate bucsele de la scaritele Gilles), ea va rupe surubul-cazul de fatza. In afara de Gilles, toti ceilalti producatori dau o bucsa solida, care va rupe capul surubului. Eu am subtiat acea bucsa pe un strung.

 

Se potriveste surubul de la 2004 2006.

post-1003-0-08875200-1380120023_thumb.jpg

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, multumesc si pentru link-ul respectiv cu microfisa motorului, a fost de foarte mare ajutor. Surubul a iesit relativ usor, acu trebuie doar sa vad daca gasesc sa il inlocuiesc cu ceva asemanator de pe la noi, pana imi vine originalul. Dupa ce mi-am strans ustensile de spalat atunci cand am descoperit ca este rupt am gasit si capatul. Nu stiu cum s-a putut rupe asa. Va multumesc foarte mult pentru ajutor. Stima multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, se pare ca asta ar fi singura solutie provizorie, nu am gasit la nimeni asa ceva, piesele auto nu aduc componente de genu asta, cel putin aici la mine. Pe site-ul respectiv costa 70 $ cu tot cu transport. Imi spunea cineva ca ar putea fi facut la strung. Se poate asa ceva, este sigur? Ce alte solutii am?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tija filetata ... :))) ce plm e calorifer ?

Daca s-a rupt capul de surub ... nu s-o fi rupt el degeaba, ceva sta stramb acolo sau in tensiune mare. O tija filetata e de duritate mica ... o sa-i tina 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca baietul de sus nu stie citi pe capul suruburilor...

sa mori tu ?

 

@TNG si pe tija filetata unde scrie ca are duritate 8.8 ? Am indoit o tija filetata de 8mm cu 40 cm cu mainile.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mori tu ?

 

@TNG si pe tija filetata unde scrie ca are duritate 8.8 ? Am indoit o tija filetata de 8mm cu 40 cm cu mainile.

poate tu esti tacsu' lu arnold...;tragi de fiare baiatu'?iei proteine?:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate tu esti tacsu' lu arnold...;tragi de fiare baiatu'?iei proteine? :))))

Nu frate, in afara de footut nu practic alt soprt ... doar ca o bara filetata de 8mm luata din Hornbach (deci nu din talcioc sau ocico cum se zice pe la voi) ... lunga de 40 cm se poate indoi relativ usor cu ambele maini fara a folosi o parghie. Cu un surub de 8.8 duritate nici macar nu se flambeaza ... de aici deduc ca duritatea tijei filetate e fix plua.

Si in plus ... trebuie verificat mai intai de ce s-a rupt capul surubului original ... pt ca ceva nu e in regula acolo ... sau la R1 2008 se rupe o data la 5 ani si e trecut in manualul de service ?

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa chestiunea regionalismelor pentru un lingvist capabil...ca esti pe dinafara...tensiunea la care e supusa tija respectiva nu e ca tensiunea pe care o exerciti tu cu mana indoind capetele tijei...solutia e empirica oricum...era vorba de o tija provizorie pana isi cumpara surubul original..si eu cel putin sunt convins ca nu se rupe tija nici sa vrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8.8 nu reprezinta duritatea :)

E vorba despre rezistenta la rupere si limita de curgere

8 = tensiunea de rupere 800MPa

.8 = limita de curgere a materialului (0.8 X tensiunea de rupere), adica 640MPa

 

Pt tija filetata se interzice solicitarea la incovoiere din cauza ca filetul e concentrator de tensiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou. apreciez ingrijorarea unora de aici. Cu ajutorul lui ottoman am comandat acest surub (ii multumesc inca odata), insa dau dreptate celor care si-au pus intrebarea de ce s-a rupt? Mentionez din nou ca am depistat surubul in timp ce stergeam pe acolo, l-am observat retezat iar pe jos am gasit capatul impreuna cu piulita infiletata pe el. Pt ca am desfiletat piulita (am nevoie de ea pt ca surubul vine fara aceasta piulita. ea se comanda separat) am observat ca pe capatul unde se afla aceasta piulita era acea substanta care se foloseste pt impiedicarea piulitelor la desfacere. Intrebarea mea este asa ii din fabrica sau este un indiciu ca s-a umblat acolo si s-ar putea ca acel care a strans surubul sa il fi strans prea mult si ulterior sa cedeze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mori tu ?

 

@TNG si pe tija filetata unde scrie ca are duritate 8.8 ? Am indoit o tija filetata de 8mm cu 40 cm cu mainile.

Un surub de 40cm de 8.8 se va indoi la fel de usor ca acea tija filetata.

In rest ti-a raspuns Cesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou. apreciez ingrijorarea unora de aici. Cu ajutorul lui ottoman am comandat acest surub (ii multumesc inca odata), insa dau dreptate celor care si-au pus intrebarea de ce s-a rupt? Mentionez din nou ca am depistat surubul in timp ce stergeam pe acolo, l-am observat retezat iar pe jos am gasit capatul impreuna cu piulita infiletata pe el. Pt ca am desfiletat piulita (am nevoie de ea pt ca surubul vine fara aceasta piulita. ea se comanda separat) am observat ca pe capatul unde se afla aceasta piulita era acea substanta care se foloseste pt impiedicarea piulitelor la desfacere. Intrebarea mea este asa ii din fabrica sau este un indiciu ca s-a umblat acolo si s-ar putea ca acel care a strans surubul sa il fi strans prea mult si ulterior sa cedeze?

E exact cum am postat mai sus, original, acest model are acel surub cu piulitza montata pe partea opusa, pe partea dreapta, nu pe partea stinga , unde au fotografiat tu. Cind se monteaza acele scarite race, in manualul de instalare apare instructiunea de a scoate surubul de la locul lui si introducerea lui dinspre capatul opus al gaurii. S-a cazut cu ea, surubul nu s-a rupt , dar s-a fisurat.

 

http://partsfinder.onlinemicrofiche.com/yamahagenuineparts/showmodel.asp?Type=13&make=yamahamc&a=596&b=22&c=0&d=-FRAME , se vede clar din ce parte se introduce in fabrica, acel surub, iar tu ai gasit capul lui in partea opusa, ca in poza de pe motocicleta mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...