Sari la conținut

Sunt eu de vina sau conservarul ?


skizzo
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Pe moment dupa un accident nu ti dai mereu seama ce e bine si ce nu e bine sa faci, putini isi pastreaza sangele rece sau luciditatea si foarte putini stiu de fapt ce trebuie facut sa iasa totul bine, pentru ca pe langa luciditate trebuie sa ai si experienta...Macar dupa accident daca este posibil sa faci ce i corect e bine sa faci. Multi considera bunul simt si responsabilitatea pt fapte si urmarile acestora drept o slabiciune, eu unul le consider o virtute. Daca ne am autoeduca si am incerca sa ii constientizam si pe ceilalti de asta, poate viata ne ar deveni mai usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Cu cata lejeritate vorbesc unii pe aici.. :)) Nu conteaza cit teatru joci acolo, politistii de la accidente sunt harsaiti si au experienta, isi dau seama imediat de dinamica accidentului dupa semne, directia zgarieturilor, deformarile suferite de diverse parti din caroserie, etc!

Cine-i crede fraieri este mare naiv..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinamica asta se gaseste de cumparat pe undeva?? sau o concepe nea militica???

El pe dreapta zgariat + toba de la juma` in spre spate. Conservar stanga aripa + oglinda de la juma` in fata. Declaratia ta ca mergeai pe banda ta ca scufita rosie si ala a intrat peste tine incercand sa depaseasca o masina parcata pe marginea drumului sa zicem (aici intervine teatrul). Dinamica Dinamica ce zice? Zice bine iti spun eu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu nimic, nici numar, nici firma. stiu doar numarul de tel si numele lui. si nu am abonament, nu se poate afla numele meu daca am cartela, sunt sigur de asta pt ca lucrez in domeniu :D

Si dupa toate spusele de pana acum clar ma duc maine sa vad ce am de rezolvat.

 

Până maine poţi să îţi fabrici şi nişte martori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci poate sa se duca linistit la politie ca eu nu patesc nimic cu alte cuvinte ? eu nu am patit nimic la motor, doar suportul de numar spart si toba scoasa de pe "teava"

 

cum adica ma lasa fara permis ?si pe ce perioada mai exact ?

 

nu i-am raspuns pt ca m-a enervat stilul lui de a vb. din start a inceput sa tipe ca e vina mea si ca sa il astept sa duca clientul acasa si eu sa il astept

De ce intrebi pe forum si nu mai pui mana sa citesti legislatia...

Daca te a enervat stilui lui si a tipat, de ce mai intrebi pe forum?

Mergi colega la militie si declara in plm ca a dat cu masina peste tine, din cauza celor ca tine maine un taximetrist nu imi acorda prioritate se urca pe mine si tot eu sunt de vina.

offff :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinamica asta se gaseste de cumparat pe undeva?? sau o concepe nea militica???

El pe dreapta zgariat + toba de la juma` in spre spate. Conservar stanga aripa + oglinda de la juma` in fata. Declaratia ta ca mergeai pe banda ta ca scufita rosie si ala a intrat peste tine incercand sa depaseasca o masina parcata pe marginea drumului sa zicem (aici intervine teatrul). Dinamica Dinamica ce zice? Zice bine iti spun eu!!!

 

numai pixdele joaca teatru...uneori e bine sa zici si adevarul (mai ales daca il bagi in rahat pe taximetrist..totusi cu permisul ala isi castiga painea)

Editat de lostinsnow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistuleeee !......ca altfel nu pot sa-ti zic......daca nu incercam sa cunoastem si sa respectam legea....atat cat se poate, atunci ce pretentii vei mai avea de la altii cand se va intampla un eveniment mai nasol? trebuia sa stii ce este de facut in cazuri d-astea....de cand ai invatat ca sa-ti iei permisul.....ca trebuie sa mergi la militie in max 24 de h de la producerea accidentului sau sa incheiati o constatare amiabila de accident. in cazul tau, din povestirile tale, taximetristul ar trebui sa iasa vinovat....dar tot militianul horateste ce si cum dupa ceea ce declarati voi si urmele de pe autovehicule.oricum trebuie sa mergi la militie daca nu va intelegeti amiabil....si daca ala merge si tu nu apari, si daca te gasesc, iese nasol pt tine. trebuia sa-i retii numarul de inmatriculare, indicativul si eventual numele, sau sa faceti schimb de copii dupa asigurare.

 

oricum ai si tu partea ta de "vina" in acest accident, ...ca te-a uitat dumnezeu mergand paralel cu el, ca probabil ai mers prea aproape de el, ca nu l-ai atentionat cu un claxon sau un flash ca il vei "depasi", ca nu ai incercat sa prevezi reactia lui, probabil n-ai stiut drumul pe acolo si cretinul a tras stanga incercand sa evite vreo groapa (ca e drumul varza acolo).....ca nu te-ai gandit ca este taximetrist si astia sunt deseori cei mai miserupisti in trafic.....oricum, trebuia sa-i raspunzi la telefon si sa mergeti la militie, ca asa e normal, asta e concluzia finala.

Editat de kikiroz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...din ce am citit eu din descrierea facuta de tine, eu zic ca e culpa comuna.

nu este culpa comuna :) ia mergi tu pe langa mine si sa trag eu de volan sa te dau cu cracii in sus ... clar este neasigurare la schimbarea directiei de mers... am patit asa ceva ... am tras de volan dreapta (eu aveam o scuza nu l-am vazut in oglinda.. eu fiind la inaltime iar el cu masina sport.. si pe langa asta nu puteam sa il vad in oglinda usii dreapta de la picioarele muncitorilor care ii transportam in acel moment).... il scoate pe taximetrist de vina deoarece i-a creeat spatiu sa se bage... si evident daca el a avut loc s-a bagat.... eu am vrut sa revin pe banda si m-am urcat pe el cu 25 T :) am fost de vina ...

 

De ce nu i-ai raspuns? Te simti vinovat? Mai bine va intalniti si lamuriti

nu ai ce sa lamuresti cu taximetristii... daca tipa putin mai tare la el le da si bani le face si masina il si bat... du-te la politie nu te intalnii cu el sa faci nimic poate decat la asigurari sa faci amiabila... raspunde-i la telefon gaseste si tu o scuza... dar sa nu fie prea tarziu... in majoritatea cazurilor taximetristii se duc la firma in "parcul rece" isi iau ce trebuie schimbat la masina ... o fac si ies din nou la treaba ... asta in cazul in care este constient ca el este de vina .... daca nu ... se duce la politie si il lasa pieton ....

 

Aha, deci poate sa se duca linistit la politie ca eu nu patesc nimic cu alte cuvinte ? eu nu am patit nimic la motor, doar suportul de numar spart si toba scoasa de pe "teava"

 

cum adica ma lasa fara permis ?si pe ce perioada mai exact ?

 

nu i-am raspuns pt ca m-a enervat stilul lui de a vb. din start a inceput sa tipe ca e vina mea si ca sa il astept sa duca clientul acasa si eu sa il astept

adica ... esti un cetatean al acestei tari in care si un boschetar de pe strada are drepturi chiar daca este un jegos homeless... si trebuie sa respecti legea.. asta este viata ... mi se pare ca pe 30 de zile ti-l ia ... asta daca nu ai probleme cu treaba asta de a sta fara el o mica perioada ... dar din cate stiu si eu... nu ai 2 permise... unul cu A si celalalt cu B .... deci oricum o dai esti in pierdere zic eu ... raspunde-i mergi la politie cu el... asta daca nu s-a dus el inainte... vezi ce iti spun gaborii acolo (daca nu esti de vina mergi mai departe...daca esti de vina o dai altfel cu el ... cauta sa te duci la amiabila...opreste si tu langa o masina de rutiera ... vestitele logan mcv mai exact... explica-i cum s-a intamplat si vezi ce iti zice... asta ca sa te convingi inainte la ce sa te astepti )... iar la faza cu tipatul este tipul de taximetrist de culoare ... care asta le este tactica.. tipa si urla ... been there seen that :)... si la mine a tipat unul... am intrat pe o strada si i-am taiat fata... eram de vina...a inceput sa tipe ... l-am salutat si am plecat mai departe.... recunosc am dat dovada de nesimtire ..dar chiar ma grabeam

Editat de CostiX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai ce sa lamuresti cu taximetristii... daca tipa putin mai tare la el le da si bani le face si masina il si bat... du-te la politie nu te intalnii cu el sa faci nimic poate decat la asigurari sa faci amiabila... raspunde-i la telefon gaseste si tu o scuza... dar sa nu fie prea tarziu... in majoritatea cazurilor taximetristii se duc la firma in "parcul rece" isi iau ce trebuie schimbat la masina ... o fac si ies din nou la treaba ... asta in cazul in care este constient ca el este de vina .... daca nu ... se duce la politie si il lasa pieton ....

 



Am vb cu el mai devreme si mi-a zis ca s-a dus la politie dar omu nu stie nr meu corect, l-a dat gresit celor de acolo si inca nu il stie ca nu i l-am zis, iar vina eu cred ca e a lui cu totate ca am semnalizat ca vreau sa il depasesc si toba e destul de galagioasa. In situatia asta mai e nevoie sa mergem la politie mai ales ca au trecut cele 24 de ore ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun si daca numarul nu l-a vzt, pt ca a zburat de pe motor in momentul in care m-a lovit , pe ce dovada face reclamatie ?cum dovedeste asta ?

frate sunt multi privitori ... am rupt oglinda unui golf intr-o zi cu masina de servici ... m-am dus si la politie... am declarat accidentul... cand a iesit omul din casa ... o baba care nu avea ce face... ii zice uite numarul masinii care ti-a rupt oglinda... ce a facut baba? statea pe geam la 8 seara ... mi-a luat numarul si i l-a dat ... surpriza omului a fost cand a sunat la mine la servici,sefii mei m-au sunat mi-au dat numarul lui de telefon sa rezolv problema ... l-am sunat si i-am zis, mergi la politie, ai actele pregatite decat sa iti iei dovada si asigurarea sa te duci sa iti faci masina... mi-am cerut scuze si asta a fost ... mai bine sa platesti o amenda de 150 de lei sau cat a fost decat sa ramai pieton 30 de zile... eu zic ca este muuuult mai avantajos... acum depinde si de tine ...

 

Deci mai pe scurt. Din cum s-a produs accidentul e vina lui, vina mea e ca am plecat si ca nu m-am dus la politie sa declar, am inteles bine ?

nene ... cat faceai pana la sectia 21 ? parca aia era... de ce nu te-ai dus ?

 

nu ai ce sa lamuresti cu taximetristii... daca tipa putin mai tare la el le da si bani le face si masina il si bat... du-te la politie nu te intalnii cu el sa faci nimic poate decat la asigurari sa faci amiabila... raspunde-i la telefon gaseste si tu o scuza... dar sa nu fie prea tarziu... in majoritatea cazurilor taximetristii se duc la firma in "parcul rece" isi iau ce trebuie schimbat la masina ... o fac si ies din nou la treaba ... asta in cazul in care este constient ca el este de vina .... daca nu ... se duce la politie si il lasa pieton ....

 

 

Am vb cu el mai devreme si mi-a zis ca s-a dus la politie dar omu nu stie nr meu corect, l-a dat gresit celor de acolo si inca nu il stie ca nu i l-am zis, iar vina eu cred ca e a lui cu totate ca am semnalizat ca vreau sa il depasesc si toba e destul de galagioasa. In situatia asta mai e nevoie sa mergem la politie mai ales ca au trecut cele 24 de ore ?

frate... fara suparare... din ce ai scris pe aici o arzi genul outlaw :) deci de ce naiba ai mai pus atatea intrebari daca nu ai de gand sa faci nimic ? din 2 ai de ales una sigur... ori iti bagi pl in taxiu lui ... ori te intalnesti cu el si rezolvi intr-un fel... si hai sa iti mai zic ceva ... si pe iuliu maniu sunt camere de supraveghere.... cum sunt si in centru.. pe marile bulevarde... nu ca iuliu maniu ar fii mic.... deci numarul tau de inmatriculare este deja la politie :) o sa iti vna acasa sa te prezinti la politie... de lege nu scapa nimeni ... ia exemplu pe becali,nastase ... oameni mari... nu noi ... muritorii de rand... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am vb cu el mai devreme si mi-a zis ca s-a dus la politie dar omu nu stie nr meu corect, l-a dat gresit celor de acolo si inca nu il stie ca nu i l-am zis (... ...). In situatia asta mai e nevoie sa mergem la politie mai ales ca au trecut cele 24 de ore ?

Mai baiatule, tu citesti ce se scrie pe aici, sau ne batem gura de pomana?

Am senzatia ca vorbim degeaba dupa intrebarile pe care le pui!

 

Trebuia sa mergi tu la politie fara sa te intereseze ce facea el, dar daca el a facut-o intre timp si tu nu te-ai dus in intervalul de 24 ore ai sa ramai fara permis 30 zile + amenda.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce intrebi pe forum si nu mai pui mana sa citesti legislatia...

tardiv. ar fi trebuit sa stie legislatia daca isi conduce fierul in legalitate.

poate nu o avea nici permis de intreaba idioteniile astea. eu cred ca deja i-ati dat prea multe detalii. mai aveti sa-l luati si de manuta sa-l duceti voi la politie.

gogule...stai tata acasa, baga o bere doua si dupa aia la militie, tare-n gura sa nu te faca taximetristul si sa nu uiti sa ii injuri pe politisti. de multe ori.

sau sti ce...nu te duce ca nu te gasesc. bazeaza-te pe asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tardiv. ar fi trebuit sa stie legislatia daca isi conduce fierul in legalitate.

poate nu o avea nici permis de intreaba idioteniile astea. eu cred ca deja i-ati dat prea multe detalii. mai aveti sa-l luati si de manuta sa-l duceti voi la politie.

gogule...stai tata acasa, baga o bere doua si dupa aia la militie, tare-n gura sa nu te faca taximetristul si sa nu uiti sa ii injuri pe politisti. de multe ori.

sau sti ce...nu te duce ca nu te gasesc. bazeaza-te pe asta.

Prietene stai u calm ca am permis si A si B iar motorul e si el in regula, intreb astea pt ca e prima data cand ma lovesc de asa cv si e normal sa intreb ca nu stiu. daca nu aveti chef sa dati indicatii sau informatii si vreti doar sa faceti misto mai bn stati in banca voastra, luati-va o punga de seminte si uitati.va la meci ca joaca steaua.eu am postat asta in speranta ca ma lamureste cineva capabil care a mai trecut prin asa cv, dar vad ca multi se contrariaza iar altii au chef de misto. rog un moderator sa inchida postarea . multumesc anticipat si baietilor care au avut bunavointa si au oferit informatii ajutatoare. o zi buna va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tardiv. ar fi trebuit sa stie legislatia daca isi conduce fierul in legalitate.

poate nu o avea nici permis de intreaba idioteniile astea. eu cred ca deja i-ati dat prea multe detalii. mai aveti sa-l luati si de manuta sa-l duceti voi la politie.

gogule...stai tata acasa, baga o bere doua si dupa aia la militie, tare-n gura sa nu te faca taximetristul si sa nu uiti sa ii injuri pe politisti. de multe ori.

sau sti ce...nu te duce ca nu te gasesc. bazeaza-te pe asta.

este o poza pe net ... sper sa fiu la subiect :)

post-71137-0-89994300-1382424285_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-e clar ca ori amiabila ori trebuie declarat accidentul?La politie nu conteaza cine se duce primul,trebuie ca fiecare din cei implicati sa declare in 24 de ore.Sunt 3 variante:ti-e frica de taximetrist,nereguli in acte(asigurare expirata etc),timpul pierdut la politie e mai pretios decat cel pierdut pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene stai u calm ca am permis si A si B iar motorul e si el in regula, intreb astea pt ca e prima data cand ma lovesc de asa cv si e normal sa intreb ca nu stiu. daca nu aveti chef sa dati indicatii sau informatii si vreti doar sa faceti misto mai bn stati in banca voastra, luati-va o punga de seminte si uitati.va la meci ca joaca steaua.eu am postat asta in speranta ca ma lamureste cineva capabil care a mai trecut prin asa cv, dar vad ca multi se contrariaza iar altii au chef de misto. rog un moderator sa inchida postarea . multumesc anticipat si baietilor care au avut bunavointa si au oferit informatii ajutatoare. o zi buna va doresc!

te-ai iritat degeaba sincer iti spun... trebuia sa te duci la politie sa declari accidentul ... fara nici un fel de jena...taximetristul este de vina... chiar daca nu era el de vina si erai tu ...de ce nu ai facut-o ? pentru ca ori esti prea plin de tine ori esti (ceea ce nu cred) vreun fiu,nepot al vreunui politician caruia nu are ce sa ii faca un amarat de taximetrist... si scapai basma curata... peace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce faci, iti iei jucariile si pleci? :))

Nu te supara, sfaturi la obiect ai primit destule, dar tu pui intrebari pe net si alea 24 ore au trecut :)), este normal ca lume sa te ia putin la perpulis, avand in vedere intrebarile tale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, da de unde atitudinea asta contra legii?!??

 

nu te duce frate ca nu ti-a vazut numarul si alte cacao-uri d-aste.... te duci la militie, declari necazu, si gata treaba, platesti ce trebuie platit si daca trebuie si data viitoare esti si tu si el mai atent. te-am mancat sa te bagi printre masini... se mai intampla si necazuri...

 

aaaa, gata ma, m-am prins de unde e treaba cu atitudinea , scrie si la mine pe boletin sus ROMANIA...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ti stie o parte din numar.... restul e puzzle.

Cam cate motociclete crezi ca pot avea combinatia aia in Bucuresti... 5, 10,15

Daca-ti mai stie si culoarea, deja se restrange treaba.

Asteapta-te sa te sune de la Politie sau sa te caute la adresa din buletin.

Nu-i mai subestimati pe politisti. Nu sunt ei CSI NY dar nici fraieri nu sunt.

Si de la un rahat de genul asta poate-ti face o bucurie taximetristul si se trezeste ca in urma tamponarii are o durere de gat sau alte rahaturi... imaginare fireste dar in .RO daca esti amabil iti iei adeverinte si pentru boli de caini si pisici.

 

Chestie de onoare. Ai gresit, iti asumi, n-ai gresit, n-ai de ce sa te feresti.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene stai u calm ca am permis si A si B iar motorul e si el in regula, intreb astea pt ca e prima data cand ma lovesc de asa cv si e normal sa intreb ca nu stiu. daca nu aveti chef sa dati indicatii sau informatii si vreti doar sa faceti misto mai bn stati in banca voastra, luati-va o punga de seminte si uitati.va la meci ca joaca steaua.eu am postat asta in speranta ca ma lamureste cineva capabil care a mai trecut prin asa cv, dar vad ca multi se contrariaza iar altii au chef de misto. rog un moderator sa inchida postarea . multumesc anticipat si baietilor care au avut bunavointa si au oferit informatii ajutatoare. o zi buna va doresc!

 

mai bine vinde motorul si anuleaza-ti categoriile! esti un pericol pt tine si pt ceilalti participanti la trafic atata vreme cat nu stii pic de legislatie, gramatica si mai esti si arogant. bac-ul l-ai luat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mai bine vinde motorul si anuleaza-ti categoriile! esti un pericol pt tine si pt ceilalti participanti la trafic atata vreme cat nu stii pic de legislatie, gramatica si mai esti si arogant. bac-ul l-ai luat?

Mai bn vezi.ti u de treaba ta silvane ca eu doar am cerut o parere si nu stiu ce te freaca pe tn grija daca am eu bacul luat sau nu ? Scrie undeva ca iti trebuie bacul k sa iesi cu motorul pe strada ? Si ca tot ai intrebat,da, bacul e luat stai u linistit ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...