Sari la conținut

surub stator intepenit


mihai.i
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Zilele trecute am descoperit ca nu mai merge incarcarea si in urma verificarilor am ajuns la concluzia ca statorul e ars.

Azi am incercat sa dau jos statorul de pe capacul lateral insa nu am reusit din cauza celor trei suruburi in cruce. Am incercat, dar fara succes, mai rau decat atat s-au uzat si capetele suruburilor.

daca aveti vreun sfat sau daca puteti careva sa le desfaceti sau unde sa ma duc cu ele ar fi minunat...ca m-am saturat de ele!!!

Pun si o poza cu problema.post-43386-0-13755600-1382556091_thumb.jpg

Numai bine!

 

P.S. din cate am citit in manualul motoretei pt fixarea lor se foloseste ceva de genul loctite.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai folosit surubelnita potrivita(buna), iti zic sigur. Incearca cu un mini-mox daca ai loc, daca nu fa un canal cu flexul(cu grija) sa poti folosi o surubelnita dreapta lata. Succes!

 

P.S. Ele trebuiau lovite eventual, inainte sa incerci sa le desfaci, cu un ciocan de cupru si apoi cu surubelnita potrivita trebuia sa mearga.

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai folosit surubelnita potrivita(buna), iti zic sigur. Incearca cu un mini-mox daca ai loc, daca nu fa un canal cu flexul(cu grija) sa poti folosi o surubelnita dreapta lata. Succes!

Cel mai probabil...desi am incercat vreo 10 la inceput sa vad care se fixeaza mai bine pe crucea aia.

.

 

P.S. Ele trebuiau lovite eventual, inainte sa incerci sa le desfaci, cu un ciocan de cupru si apoi cu surubelnita potrivita trebuia sa mearga.

Asa am facut la inceput, bine, nu cu ciocan de cupru, cu un ciocan mic, din fier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa aiba blocator pe ele. Incalzeste-l cu un feon. Desi e cam greu acum, nu mai prinde bine. Bormasina, dat capul jos, restul prins cu mopsu'. Nu merge cu mopsu, sudezi o piulita de 10 si scoti cu tubulara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un dremel prin casa..ma gandeam sa-i fac un canal, cum zicea @error, si apoi cu surubelnita lata.

Dar ramane dracu ala de blocator/loctite ce-o fi...zici ca merge cu feonu? nu am o lampa pe gaz ca le-as incalzi cu aia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cu ciocan de cupru, cu un ciocan mic, din fier.

Am zis de cupru pt eventualii carcotasi, eu de obicei cand desfac suruburi cu caracter le trag cateva ciocane si nu mici, normale si dau destul de tare, cat sa nu le stric.

 

sudezi o piulita de 10 si scoti cu tubulara.

:agree: Numa' sa aibe spatiu, in cel mai rau caz le taie capurile cu flexu' si scoate statorul, pe urma ramane spatiu suficient! Asta daca nu merge sa le faca loc pt surubelnita dreapta cu flexu'

 

Spor!

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit la drenajul de ulei asa. Nu se desfacea nici cu "linie" in el data cu flexu, cu surubelnita, cu dalta lata si bara pe post de parghie s-a fisurat dalta va dati seama.

Am pus o piulita mai mare deasupra si am sudat, practic se umple gaura cu metalul din electrod. N-are moarte!

Am desfacut apoi cu o inelara foarte usor (probabil ca se si incinsese intre timp de-l gasisera dracii).... Si desi aveam surub de drenaj nou nout de la Yamaha, tot pe ala cu capatul sudat l-am pus, macar stiu o treaba data viitoare ca vad ca mai noi numai gunoaie de suruburi pe toata piata.

 

Partea proasta ca a trebuit sa scot benzina, bateria.. pentru un surub farami juma de mobra.

 

Sau la tine poate merge sa le iei cu freza cu un disc de taiat/polizat pe lateral sa le "patratesti" incat sa-ti prinda o cheie mica, de 8 de cat dracu e acolo ca nu-mi dau seama.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau la tine poate merge sa le iei cu freza cu un disc de taiat/polizat pe lateral sa le "patratesti" incat sa-ti prinda o cheie mica, de 8 de cat dracu e acolo ca nu-mi dau seama.

Ar merge si varianta asta...Incerc prima data cu surubelnita in linie, daca nu merge trec la patratit :)

Loctitet-ul ala ma gandesc ca imi da batai de cap!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai de unde fa-ti rost de o cheie de drujba, aia daca e de marca(gen Still) e destul de lata si suficient de groasa cat sa-si faca treaba, eu am una care o tin bine pusa ca e f utila, ai avantajul ca poti baga in ea o tija cu care sa invarti usor cu o mana iar cu cealalta o poti tine impinsa bine in surub pt un grip bun.

 

osyK3ax.jpg

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surubelnita de impact. Are capul incruce si o lovesti cu ciocanul.

 

Set-surubelnita-de-impact-profesional-40

 

VEzi si in manual sa nu aibe locatite, desi ma indoiesc. Daca are locktite, vezi de ce tip e, apoi vezi la ce temp se inmoaie. Daca vrei sa fii mai catolic ca si papa, i nvesteste 15 de lei si intr-un termometru IR ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai de unde fa-ti rost de o cheie de drujba, aia daca e de marca(gen Still) e destul de lata si suficient de groasa cat sa-si faca treaba, eu am una care o tin bine pusa ca e f utila, ai avantajul ca poti baga in ea o tija cu care sa invarti usor cu o mana iar cu cealalta o poti tine impinsa bine in surub pt un grip bun.

buna idee asta cu cheia de drujba!

 

VEzi si in manual sa nu aibe locatite, desi ma indoiesc. Daca are locktite, vezi de ce tip e, apoi vezi la ce temp se inmoaie. Daca vrei sa fii mai catolic ca si papa, i nvesteste 15 de lei si intr-un termometru IR ;)

Thread lock 1342 ...asta s-a folosit conform manualului.

Cred ca echivalentul lui este loctite blue „Optimum temperature range is range -65ºF to 650ºF.” WTF? Imi trebuie 350 de grade Celsius sa-l inmoi?

Vad ca pe site-ul lor zice:

Blue: Can be removed with hand tools

Red: Apply heat to remove

Green: Apply heat to remove

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

loctite 243 (adica cel albastru) REZISTA la 350 de grade, nu ca se desface la 350. se desface cu scule de mana, fara incalzire. tu ai pus o surubelnita (sau un cap) nepotrivit acolo, prea mic! cauta una mai mare, care sa vina perfect in locas (adica sa intre in santuri pana la capat), doua ciocane date cu moderatie casa se-nfinga o idee si desfa veselia de acolo!

 

ATENTIE MARE!!!! sa nu CUMVA sa nu pui la loc loctite sau o solutie similara de blocare doar din comoditate! suruburile alea se pot desface si o dai in fericire! nu mai putin de 3 motorete am avut pe cap numai primavara trecuta dupa ce proprietarii au schimbat statoarele si n-au pus nimic acolo! sa nu spun ca si eu am facut aceeasi prostie la mobra mea dar nu din lipsa de loctite ci din cauza ca in loc sa imi fac troaca intr-o zi mi-au mai venit 2 prieteni cu diferite rahaturi la gunoaiele lor! si uite asa, impartit intre 3 mobre am uitat sa pun loctite la a mea! dupa vreo 2 saptamani a iesit unul din suruburi, l-a prins rotorul, l-a rupt, a facut muci statorul, eheeeee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu ma gandeam sa nu pun..oricum aveam deja prin casa.

Are cineva idee unde as putea gasi un stator (nou), aftermarket, pentru un Suzuki TU250x din 98 sau GN250 ( ca e aproape aceeasi motoreta).

Dimensiunile lui sunt: diam. exterior 101 mm, diam. interior 40mm, dist. intre suruburi 40 mm, 18 bobine....cred ca si GS-ul foloseste acelasi stator, insa nu stiu sigur.

Momentan cred am gasit unul de pe un ATV chinezesc, dar parca nu am incredere in piesele de pe motoretele chinezesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dan Cata

Scuze de off topic, dar unde se gaseste termometru IR la 15 lei ?

multumesc

Mi-a scapat un 0 :D

 

Eu am luat din LIDL cu 150, cand erau la oferta. Acum sunt in China la 22$, 25$.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suruburile alea sunt criminale. Daca nu ai exact capul de surubelnita care trebuie se strica foarte usor.

 

Eu am bit-uri care se pot monta intr-o cheie cu crichet in loc de tubulara, cu alea desfac de obicei intepeneciuni de-astea. Te lasi cu toata forta pe cheie si cu mana cealalta incerci sa rotesti.

Dar chiar si asa mi-e frica uneori, daca simt ca cedeaza surubul ma opresc... mai bat.. si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suruburile alea sunt criminale. Daca nu ai exact capul de surubelnita care trebuie se strica foarte usor.

 

Eu am bit-uri care se pot monta intr-o cheie cu crichet in loc de tubulara, cu alea desfac de obicei intepeneciuni de-astea. Te lasi cu toata forta pe cheie si cu mana cealalta incerci sa rotesti.

Dar chiar si asa mi-e frica uneori, daca simt ca cedeaza surubul ma opresc... mai bat.. si tot asa.

Cheie de aia am folosit si eu..am avut vreo 10 bituri in cruce, dintre care vreo 4 erau mult prea mici si 2 mult prea groase, asa ca am incercat cu restul, dar nimic!

Dupa ce termin cu serviciul ma apuc din nou de ele.

 

P.S. nu inteleg de ce e asa de moale materialul ala din care sunt facute!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surubelntia de impact.

Daca esti din bucuresti si nu te descurci, scoate mufa si vino cu capacul pana la mine sa-ti demontez statorul.

mersi! pana la ce ora esti la service?

Eu plec de la munca la 5, pana ajung acasa se face 6...nu cred ca te mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...