Sari la conținut

Ajutor! Intrebare pentru mecanici experti.


marcy89
 Share

Postări Recomandate

Salutare prieteni.

Treaba e in felul urmartor.Un prieten mi-a adus un Kawasaki Klr650 din 1998 cu o scurgere de ulei pe la prestupa(orificiu ala mic care curge apa atunci cand pompa de apa are garniturile de la pompa uzate si incepe sa curga apa).Problema am identificato rapid,curge din cauza la semering, din capatu axului de la pompa de apa.Ca sa ajung la semering a trebuit sa dau jos capacu de la ambreiaj.Am dat jos uleiul din motor si in timp ce curgea uleiul a cazut un arculet de circa 1cm lungime si 0,5 grosime.

Poate sunt cei care a-ti mai desfacut mobre de astea si imi poate spune de unde ar putea fi acel arculet. Din ce am verificat manualul am gasit la filtru de ulei, in interiolul axului unde vine elementu filtrant este un arculet asemanator dar ala este la locu lui.Unde mama masi ar mai veni? Pe la vreo tija de cautator de viteze? Am vrerificat manualul da nu am gasit.

Va Multumesc!

Editat de marcy89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o Husqvarna TE610 care avea in capul busonului de ulei un arc si o bila de rulment, exact ca in urmatoarea imagine:

http://thumbs1.ebaystatic.com/d/l225/m/mwBHpFPyzHu7rBoX4cLfg4Q.jpg

 

Daca arculetul seamana cu asta, intreaba si alti posesori de KLR650 cum trebuie sa fie busonul la tine, si apoi cauta si bila de rulment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fost ideal sa pui si o poza sa stim cum arata acel arc,asa ca in lipsa formei lui ti-am pus toate arcurile posibile din cel motor..

Mai sunt de luat in calcul si cel de la filtru ulei si posibil de la o sita la scurgerea de la buson.

 

PS.Asa cum spune cineva mai sus ori ce simering are un arc...dar daca nu stim cum arata cel care il ai tu,si nici tu nu stii sa explici daca arcul care il ai este liniar,circular,resort..etc atunci ramane sa-l indentifici tu.

 

Cu respect TNG!

 

Completare: Ar mai fi si arcul de la supapa de suprapresiune,dar daca ar fi acel arc motorul tau acum bate..

post-15340-0-46091100-1384497477_thumb.jpg

post-15340-0-46613600-1384497488_thumb.jpg

post-15340-0-47459500-1384497498_thumb.jpg

post-15340-0-11165100-1384497509_thumb.jpg

post-15340-0-82600700-1384497663_thumb.jpg

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi dupa cat m-am uitat si eu si tin sa precizez ca nu-s expert, singurul arc care ar fi putut sa cada si totusi nu, e in imaginea atasata, numai ca, dimensiunile date de tine nu se potruivesc deloc.

Vorba lui TNG, pana nu atasezi cateva foto o sa mai vina si alti baieti sa-si dea cu parerea.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor!

TNG, imi cer scuze de eventualele greseli de exprimare, oboseala si asa sunt eu :D..Arc de dimensiunile celui de la discurile de ambreiaj si cele de la cautator viteze nu trece prin gaura busonului de la ulei. Deci arculetu era in motor si a cazut odata cu scurgerea uleiului pe la buson.Am dat dimensiunile alea ca atat este de mare, dar e posibil la cat la mestecat pinioanele sa fi tocit si mai rup din el deoarece am gasit span in sita de la sorbul de ulei.Continui demontatu seara asta si revin cu posila rezolvare la problema.

 

TNG imi poti arata in imagine unde se afla supapa de suprapresiune?

 

Va multumesc fff mult pt timpu acordat mie.

Budulea

Mecanic nus..dar ma mai bag si eu unde mai stiu cate ceva:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor!

TNG, imi cer scuze de eventualele greseli de exprimare, oboseala si asa sunt eu :D..Arc de dimensiunile celui de la discurile de ambreiaj si cele de la cautator viteze nu trece prin gaura busonului de la ulei. Deci arculetu era in motor si a cazut odata cu scurgerea uleiului pe la buson.Am dat dimensiunile alea ca atat este de mare, dar e posibil la cat la mestecat pinioanele sa fi tocit si mai rup din el deoarece am gasit span in sita de la sorbul de ulei.Continui demontatu seara asta si revin cu posila rezolvare la problema.

 

TNG imi poti arata in imagine unde se afla supapa de suprapresiune?

 

Va multumesc fff mult pt timpu acordat mie.

Budulea

Mecanic nus..dar ma mai bag si eu unde mai stiu cate ceva:P

da fa-i ma o poza!!!!!!!!!!!esti catastrofa...tot faci descrieri futile aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e mare lucru.. acest arc ar fi de comprimare,cu grosimea la spira aproximativa unei paste de pix normal.

Arata asa?Stai ca-ti mai caut cateva poze cu arculete....

 

Arata asa?Stai ca-ti mai caut cateva poze cu arculete....

Asta parca e mai clara?

Si da, fa si tu o poza la arculetu lu peste, ......

 

Arata asa?Stai ca-ti mai caut cateva poze cu arculete....

 

Asta parca e mai clara?

Si da, fa si tu o poza la arculetu lu peste, ......

Stai un pic......grosimea la spira cat a uneri paste de pix, are lungimea, aprox 1 cm si diamertul de 0,5?M-ai tulburat....., o fi arcvul de la cric...hahahahhaa :lol: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu ca l-am vaz si pe ala de la decompresie,nu e ala, sigur...acu sunt la munca si de aia nu am avut timp de poze...diseara promit ca pun poza..



E asemanator cu cel din imagine numai ca e mai scurt, mult mai scurt. Ma gandesc ca e scurt deoarece lo mestecat motoru si atat a mai ramas din el.



img



img

post-68590-0-91218500-1384547943_thumb.png

post-68590-0-38117400-1384548143_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

E asemanator cu cel din imagine numai ca e mai scurt, mult mai scurt. Ma gandesc ca e scurt deoarece lo mestecat motoru si atat a mai ramas din el.

la urmatoarea achizitie evita morile cu ciocane!, cumpara honda sau yamaha! :crack:

 

 

 

PS : l-o :)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da n-ar pune ma o poza cu blestematul ala de arc!!!tot pune poze cu altele numai cu al lui nu....eu cred ca omul asta are probleme de comprehensiune....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...