Sari la conținut

ktm 450 exc 2003 inceputuri....


sanduionut
 Share

Postări Recomandate

Salutare prieteni !,

 

Dupa ceva timp m-am decis fortat si de imprejurari (toti prietenii mei au cross'uri) sa bifez si aceasta etapa din viata unui rider - aceea de enduro. Tangente cu motoarele de mic am avut astfel ca am avut scuter pe la 13 ani, alte motoare mai mici, iar pe la 20 o minunata Honda |CB 500, insa cu cross sau alte cateorii doar asa episodic.

De la inceput am fost fascinat de marca asta ktm si tot "cultu" din jurul acesteia, astfel ca prima incalecare a fost pe un 525 exc (pe care tremuram de frica) insa dupa ce m-am obijnuit a inceput sa imi placa extrem de mult faza asta cu dealuri, paduri si alte drumetii, insa nu era momentul sa imi bag banii intr-un cross. Asa ca dupa ce am vandut CB am ramas o perioada pe tusa.... dar demult se infiripase in cap ideea de a avea un cross asa ca dupa multe posturi cititie, pareri si hunting de anunturi :)) mi-am cumparat un KTM 450 EXC din 2003 de care is mandru tare... BIne eu cum is perfectionist o sa ma apuc sa il bibilesc chiar daca va mai lua trante.. Mai jos aveti o poza cu motorul

 

Daca aveti sfaturi, pareri sau alte ganduri mai jos aveti oportuintatea sa le tastati,

 

Numai bine!

post-70592-0-81677700-1385485132_thumb.jpg

Editat de sanduionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bravo, sa o stapinesti sanatos; insa vezi ca mobra ta nu e cross ci e enduro. Sunt citeva topicuri pe aici care explica diferentele.. desi par identice sunt diferente f mari intre cross si enduro, atit din pdv mobra cit si din pdv competitie.

Asa ca grija mare ca acum-acum se incing spiritele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru inceput schimba'i uleiul si filtrele ,verifica'i lantul de distributie sa vezi in ce stare este,asta daca nu iti dai seama dupa cum suna motoru fara sa il desfaci.

 

"a inceput sa imi placa extrem de mult faza asta cu dealuri, paduri si alte drumetii"

 

450'ul EXC ii bun pentru ce vrei tu sa faci cu el.

 

Sa ai parte de el. Te salut.

Editat de Ovistein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ XorX mersi mult, am sa mai citesc una alta

@Ovistein chiar ma gadeam ca ar trebui sa ii schimb cat mai repede uleiu si restul.. cat despre lant si pinion toate arata foarte bine, mai am de la fostul Cb ceva tuburi cu spray pt curatat si uns lantu si o sa fie oki:)..

app ce tip de ulei sa bag ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mi-am facut rost de manualul original si l-am citit din scoarta in scoarta :)) si acolo zice daca is temp sub 0 se recomanda 10w40 sau 10w50 si daca is peste 0 15W40 sau 15W50 .... cred ca acuma iarna o sa ma duc pe 10 W 50... dar care ii faza cu numerelea astea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o poza din aceasta sambata.

Ps caut rapid casca si armura, daca aveti ceva ponturi..

Imi place enorm cum se comporta pe dealuri, santuri si alte off road'uri :)) Cat de curand am sa imi montez si un GoPro pe casca si am sa mai postez un filmulet. Am iesit de 2 ori deocamdata (cca 2 ore iesirea) si am cazut tot de 2 ori.. asa usor din neatentie (s-au activat reflexele de naked :)) ). O zi./seara buna tuturor

PS2 Pana sambata nu am realizat cu adevarat ce inseamna " frate sa vezi ce peisaje... ce adrenalina,... ce bucurie si sentiment de libertate ai cand esti pe deal..."

post-70592-0-90761000-1386021326_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uita de cizme si genunchiere serioase gen orteze, de obicei picioarele sunt primele care cedeaza. fara platosa/armura am mai vazut sa mearga, dar fara cizme si protectii genunchi nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal, nu suport armurile astea cu plasa ( mi se pare ca nu ma lasa sa ma misc cum ar trebui).

Depinde de ce buget dispui. Eu ma dau cu platosa Thor Sentinel (daca vrei ceva cu un grad mai mare de acoperire poti lua Fox Airframe ) si genunchere Thor Force (mi se par cele mai bune in categoria lor de pret)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi plac cele cu plasa mai ales si pentru protectia de la antebrat, pana acuma m-am dat doar cu armura cu plasa ( a unui prieten) si imi place enorm.. cat despre genunchiere nu stiu ce sa mai zic daca imi iau cizme nu cred ca o sa imi fie comod si cu genunchiere cu tibie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era mai indicat un Enduro in padure decat un Cross parerea mea.

Cat despre echipament toata treaba e sa ti-l cumperi tu de nou de undeva unde o sa il si probezi. Eu am TLD genunchere cu tibie si intra perfect in cizme cat despre restul sunt toate separat cotiere, armura, centura. Ideea e ca daca o sa le iei de noi si pe masura ta oarecum se vor mula pe tine si dupa cateva iesiri nu o sa te simti incomod, iti spun sincer ca am stat si aproape o zi intreaga echipat si nimic nu m-a jenat, tinut, ros.... mai ales casca e o placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa dai banii pe echipamente chinezesti...mai bine mai pune niste bani la pusculita pana la primavara si ia-ti ceva calitativ... La fel am facut si eu la inceput si acum stau cu alea vechi aruncate prin pod. Personal imi plac produsele thor si detin o armura Thor Impact Rig SE(499RON) si genunchere Thor Force (300ron). Asculta de cei care au trecut prin asta... eu stiu ca nu am facut si tot la vb lor am ajuns :D

Armura - http://www.ebay.com/itm/Thor-Impact-Rig-SE-Motocross-Enduro-MX-Safety-Jacket-/350586808047?pt=Protektoren_1&var=&hash=item51a09a26ef

Genunchere - http://www.ebay.com/itm/NEW-THOR-FORCE-KNEE-GUARD-BLACK-S-M-/120961272887?pt=Apparel_Merchandise&hash=item1c29da8c37&vxp=mtr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi!

@Ovi o armura exact ca ce-a din poza si-a luat un prieten si am fost curios sa o probez.... si am ajuns la concluzia ca mai bine dau un ban in plus si iau ceva mult mai ok. Daca si la siguranta mea fac rabat de banii m-am gandit ca atunci chiar is roman... asa ca o sa imi caut ceva mai scump dar mai calitativ...

@Soso am probat deja mai multe arumri si am ajuns la concluzia ca un L mi-ar fi ok... (armura prietenului meu ii exact acerbis koerta) la ce pret o dai ?

@Alex intradevar Thor mi se para ca ar fi ok ca si calitate si pret...

Apropo ca vine iarna asta grav si prin cluj deja dealurile is cam inghetate si pline de zapada se merita investita intr-un cauciuc cu cuie ? (am vazut pe net si ceva tutoriale cum poti sa iti faci tu unu cu cuie din guma veche...) ceea ce stiu clar ii ca duminica mi-a rupt aderenta spate grav tare si o fost abea prima fulguiala....

Editat de sanduionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai pm pentru armura. Atentie, probabil ca te referi la un cauciuc artizanal cu suruburi prin el, cele pt gheata sunt alta poveste. Din pct meu de vedere, iarna merita sa te dai doar pe ape inghetate, nu pe pamant. Oricum nu poti face cine stie ce enduro, pe gheata macar poti face un antrenament bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fratilor am "belito" :))) astazi am fost cu mai multi prieteni pe deal si la un moment dat, fara nici un "advertisment" m-a lasat ambeiajul... Aica clapeta (maneta) s-a inmuiat si nu mai actiona deloc... nu am avut timp sa stau sa verific si am venit asa cu ea ..schimbam viteza practic fara sa actionez nimic pana acasa... Ce ii de facut ? Ce ar trebui sa verific si la ce sa ma astept?. Mentionez ca schimba f bine chiar daca nu apasam pe maneta (nu agata, nu se intrerupea, etc) Un prieten mi-a spus ca poate doar ii aer pe instalatie si scap ieftin daca o aerisesc instalatia, dar vreau sa ma astept si la ce ii mai rau. Va multumesc si o zi/seara faiana ( depinde cand cititi mesajul)

 

l,edit.

Si inca o problema, pinionul din fata am observat astazi ca ii mancat bine de tot (efectiv dintii aia is redusi la jumatate) Inca de la primele iesiri cand saream o panta sau o damba mai mare auzeam ca suna ceva dar numai astazi am vazut ca defapt sarea lantu si cum nu am fost atent mi l-a tocit grav.. ( sa fie din cauza lantului prea destrans ? )

Editat de sanduionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...