Sari la conținut

Ij cu motor de japo


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Neata.

Vreau sa cumpar pentru un coleg un Ij si sa-i punem o inima de japoneza.

Daca mai stiti pe careva cu asa ceva, dati-mi de veste, pliz, m-ar ajuta experienta omului. In plus, daca aveti si fotografii, atunci sunteti chiar draguti.

 

In principiu ma gandesc la motoare gen XS400, CB250 sau 500, GS500, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot vrei sa faci investitia , care inseamna ceva bani, timp mana de lucru , cote , strungari , i-ai putea pune un motor de 600 4L , eventual ceva modificari la cadru stil chopper , ar fi un proiect interesant

Nope. Fara modificari la cadru, pastram piesele originale. Daca ne plictisim de prea bine, punem la loc motorul de Ij.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata.

Vreau sa cumpar pentru un coleg un Ij si sa-i punem o inima de japoneza.

Daca mai stiti pe careva cu asa ceva, dati-mi de veste, pliz, m-ar ajuta experienta omului. In plus, daca aveti si fotografii, atunci sunteti chiar draguti.

 

In principiu ma gandesc la motoare gen XS400, CB250 sau 500, GS500, etc.

 

Ia legatura cu user-ul dnepr&sidecar.

Asta-i IJ-ul lui cu motor "galbejit" :

post-47416-0-20037900-1389722593_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Krazule, cat o fi el de căcăcios, motoraşul ăla de XS tot e mai bun decât Jupiteru', Uranusu', Calea Lactee şi alţi planetoizi.

Dă pe guşă cu ăla de 150 de iepurici sau găseşti-mi pe acolo un motor complet de CB400 în minţile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul ala cu Planeta5 din link-ul lui Aleko o are de aproape 4 ani la vanzare, cred ca s-a saturat sa tot incerce sa o vanda.



Ca sa nu fiu offtopic, frumos Jupiterul 3 al lui dnepr, are cumva motor de Honda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kraz-ule, vrei sa-mi spulberi visul de a pune motor de XS400 pe un Jupiter 4... :D

Ce modificari trebuiesc facute pentru a-l pune in cadru? Nu de alta, dar zace bietul Ij degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

j ca sa nu mai stam sa omologam XS/CB/STAR TREK cu ataş.

Păi şi dacă-i pui motor de japoneză, ala crezi că nu trebuie omologat?

Eu am un Kawa Z500 la care mă gândesc cum să-i omologhez un ataş de Jupiter, cred că ies mai bine decât dacă i-aş pune motorul de Kawa într-un IJ. Cel puţin aşa sper...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai omologat motor de BMW pe Nipru, stiu procedurile, taxele de platit, actele care se cer, etc.

Cat despre omologarea atasului de Ij, cred ca in Polonia sau Bulgaria sunt cele mai mari sanse, aici e un pic mai dificil. Nu-i imposibil, dar e mult de lucru si de platit. Si cum finantele-s pe sponci, am hotarat cu al meu coleg sa ne canalizam pe ideea asta.

Daca nu o concretizam, o sa trecem la partea atasarii atasului la o japoneza clasica.



Mi-ar placea mult o Honda CB450K, dar si la nemti sunt scumpe. Ar mai fi o varianta de CB650.

Mai veniti si voi cu idei, care ar fi variantele pretabile de motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mi-ar placea mult o Honda CB450K, dar si la nemti sunt scumpe. Ar mai fi o varianta de CB650.

Mai veniti si voi cu idei, care ar fi variantele pretabile de motociclete.

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-cb%20450%20k-din-1972-552766.html

Am fost si am vazut-o! arata destul de bine la varsta ei, dar nu de banii pe care ii cere :(

Daca vrei poze mai detaliate iti pot trimite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am dat dreacu, nu le mai samsarim noi in Germania, acum samsarim motoarele nemtilor la noi.

Nu merita, un CB650 e undeva la 700-800 de europeni la fritzi.

 

@Ciprian, mie la motocicletele astea de strada imi plac bicilindricele, in categoria 250-600, nu vapoarele.

 

CB250, CB450K, XS400, GS500 (modelul vechi) si alte 2-3 modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai veniti si voi cu idei, care ar fi variantele pretabile de motociclete.

CB550k ....( scuze de link-ul gresit ) http://www.bikeexif.com/motorcycle-sidecar

Ai vazut ca userul Cisu68 are un Suzuki GS500 four din 79 cu atas ( nu stiu daca a mai reusit sa il omologheze dar stiu ca l-a scos iar la vanzare)

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-gs500-din-1977-549156.html

 

Si un XS400..http://www.pro-bike.ro/forums/classifieds/item/6502-yamaha-xs-400/

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca la altii exista norme de omologare, iar la noi nu. Daca poti dovedi ca motocicleta a fost construita de fabrica pentru atas (cazul unor modele de Harley) atunci nu iti mai trebuie decat montajul in service autorizat. RAR nu are in acest moment norme, proceduri si teste de omologare a unei mobre solo in una cu atas. Japonezele care au atas prin Romania sau nu sunt omologate, sau au fost omologate acu cativa ani (cand inca se mai pute face cam orice) pe barba inginerului.

Problema deriva din faptul ca motocicleta cu atas este alta clasa (deci alt vehicul) decat motocicleta solo conform legislatiei europene la care am aderat si noi. O solutie este de exemplu omologarea in oricare alta tara din EC dupa care RAR elibereaza CIV-ul fara discutii.

Chestia este ca de multe ori transformarea corecta si legala a unei japo solo in atas este mai scumpa si mai putin reusita decat un Ural de fabrica.... Spun asta in cunostinta de cauza.

E drept ca pentru fanii BMW cu bani exista solutie de atas cu omologare de tip. La fel si pentru Harley.



Arata cam asa:

post-4462-0-91545000-1390031124_thumb.jpgpost-4462-0-50283300-1390031137_thumb.jpg

 



Asta e motivul pentru care se gandeste Mihai sa schimbe motorul la un IJ: e mai simplu si exista norme de schimbare a motorului intr-un vehicul omologat decat sa omologhezi un vehicul nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...