Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN TG-MURES


suzuki73
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

hai sa vedem ca aici se vrea sa se arate care are mai multa scoala...facem un topic sa vedem care are mai multa..toti cei care au postat aici si care o dau in gramatica??

sibiul si imprejurimile lui m au fascinat de mult timp si revin in zona de cate ori am ocazia cu mare placere.......de ce vrei TU sa mi schimb parerea si sa merg numa" pe centura??????

 

..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul e vinovat pt excesul de viteza (dpdv legal), iar dpdv moral ,ca nu purta echipament si asa mai departe e alta poveste...

 

dar de ce dracu tot incercati sa acordati circumstante atenuante jegului ala care a intors pe linia continua?

 

cate accidente trebuie sa se intample din cauza cretinilor care fac manevre fara sa se asigure pana sa cadem de acord ca este o problema?

 

Nu era zi sa nu-mi intoarca MACAR unul sau doi tampiti din astia pe linie continua,sau sa-mi faca stanga in fata mea,din scurt. Si nu,nu aveam nici 200,nici 100, nici 80 macar.

 

Credeti ca tre sa ai peste 70 km/h ca sa cazi sau sa te accidentezi tare? Cati nu au cazut si si-au busit motoarele din cauza unor dobitoci care pe langa faptul ca au incalcat legea si n-au acordat prioritate,si-au luat si talpasita rapid de la locul unde s-a petrecut, de te trezesti in c.ur,in intersecti

+1

 

Din punct de vedere legal, ambii sunt vinovati de producerea accidentului in cazul in care autovehiculul a intors pe linia continua.

Tot din punct de vedere legal conducatorul autoturismului ar avea toata culpa daca motocilistul circula cu viteza legala(lucru ce va fi stabilit numai de catre o expertiza tehnica) pana in acel moment nimeni nu cunoaste cu exactitate viteza cu care se deplasa motocilistul.

Asadar, cel mai mare procent de vina in cazul producerii acestui eveniment este conducatorul autoturismului deoarece a incalcat linia continua si nu a acordat prioritate motocilistului.

In cazul in care familia motociclistului cat si persoana vatamata din masina ar solicita daune asiguratorul autoturismului va trebui sa le acorde.

Cel mai probabil, daca nu are antecedente conducatorul autoturismului va avea permisul anulat si va primii o pedeapsa cu suspendare.

 

R.I.P :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sibiul si imprejurimile lui m au fascinat de mult timp si revin in zona de cate ori am ocazia cu mare placere.......de ce vrei TU sa mi schimb parerea si sa merg numa" pe centura??????

 

..........

de pe partea mea poti merge roata pe transalpina ca oricum nu ma intereseaza prezenta ta printre noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Din punct de vedere legal, ambii sunt vinovati de producerea accidentului in cazul in care autovehiculul a intors pe linia continua.

Tot din punct de vedere legal conducatorul autoturismului ar avea toata culpa daca motocilistul circula cu viteza legala(lucru ce va fi stabilit numai de catre o expertiza tehnica) pana in acel moment nimeni nu cunoaste cu exactitate viteza cu care se deplasa motocilistul.

Asadar, cel mai mare procent de vina in cazul producerii acestui eveniment este conducatorul autoturismului deoarece a incalcat linia continua si nu a acordat prioritate motocilistului.

In cazul in care familia motociclistului cat si persoana vatamata din masina ar solicita daune asiguratorul autoturismului va trebui sa le acorde.

Cel mai probabil, daca nu are antecedente conducatorul autoturismului va avea permisul anulat si va primii o pedeapsa cu suspendare.

 

R.I.P :(

 

Am inteles ca nu era linie continua unde virat masina. era o intrare undeva intr-o parcare ceva... (linie punctata). Oricum,ideea e ca nu a acordat prioritate.

 

Nu ai nici o scuza pentru a nu acorda prioritate. Asta nu inteleg multi aici pe forumul asta care blameaza motociclistul (nu ca nu ar fi si el vinovat).

 

Unii spun ca e pardonabil sa nu poti anticipa cu ce viteza vine o motocicleta spre tine, sau mai ales daca vine cu viteza foarte mare, ori nu poti estima,ori nu apuci sa o vezi.

 

Pai asta inseamna acordarea de prioritate fratilor. Daca NU vezi, daca NU esti sigur -> nu te bagi. O faci cand esti 100% sigur.

 

Cu ce e mai scuzabil faptul cand un bou iese cu masina si se infinge in el o motoreta/masina care mergea cu viteza mai mare decat cea impusa legal, decat atunci cand un bou iese ,si se infinge in el o motoreta/masina care circula legal ?

 

Acesti boi sunt prezenti la tot pasul si forteaza nota cu fiecare manevra pe care o fac. Ei sunt dobitocii care nu semnalizeaza cand schimba benzile sau cand depasesc, ei forteaza culoarea la semafor, ei nu acorda prioritate.....

 

In vara am ajuns la 5 minute dupa producerea unui accident (intre Iasi si Vaslui). Era un baiat cu o capra ceva enduro.

 

Stiti unde s-a petrecut accidentul? IN LINIE DREAPTA. Era un drum drept (avea cel putin 1 km si ceva de linie dreapta). Dobitocul cu masina a zis cu gura lui (de prost) l-am vazut ca vine, dar am zis ca am timp, ne-am trezit cu el in masina...

 

Daca era ORICE alta motocicleta, as fi zis ca inteleg, o fi vreun vitezoman si plm, SA ZICEM ca a estimat viteza gresit...

 

Dar cum , o CAPRA ENDURO? bag mana-n foc ca ala nu avea nici 80 la ora. Il vezi ca vine si esti atat de dobitoc incat sa te bagi, CREZAND CA AI TIMP, si apoi te miri ca prostu ca a intrat in tine...

 

M-a strans in spate faza pt ca eu veneam dupa ala cu capra, si puteam sa fiu eu in locul lui (eu as fi avut acolo pe putin 130 km/h) pt ca era drum DREPT, cu vizibilitate, si nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca boul cu masina din fata, vazandu-ma, ar fi atat de inconstient sa faca stanga in fata mea..

 

Am atasat poza care vorbeste cat 1000 de cuvinte. Cati dintre voi nu at fi dat BLANA pe drumul ala? (si repet,mobra era o capra care avea maxim 80 la ora)

post-77849-0-16578200-1392308035_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

E cat se poate de limpede nivelul de cultura al sibienilor vazut din posturile lui cipri...de trailes baftalo)sau cum plm se spune

 

Userul suzuki nu e cel de care radeau toti pe topicul detinatorilor de R1.Avea alt username pe atunci.Am vazut si o poza cu el pe circuit,cu mobra inclinata la 15 grade,acolo unde ceilalti toceau sliderele,el mergea la shopping

Mestere,cu scuterul de 49 iti dau fum pe curbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cat se poate de limpede nivelul de cultura al sibienilor vazut din posturile lui cipri...de trailes baftalo)sau cum plm se spune

 

Userul suzuki nu e cel de care radeau toti pe topicul detinatorilor de R1.Avea alt username pe atunci.Am vazut si o poza cu el pe circuit,cu mobra inclinata la 15 grade,acolo unde ceilalti toceau sliderele,el mergea la shopping

Mestere,cu scuterul de 49 iti dau fum pe curbe

hai nu zau..o dam la pariu pe curbe...auzi frate scutere drujbe si alte oratanii...ba nu ca sar putea..daca scot fisele la 3 pistoane..cred ca asa da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

"Se ÎNFINGE" ???!!!

Of-of-of... măi super membrule !

Trage mai tare ca o busa pe curbele circuitului de la mures...(mesaj pentru suzuschi73)

 

Supermembru nu am,da' nu mi e rusine cand il arat in particuler

 

hai nu zau..o dam la pariu pe curbe...auzi frate scutere drujbe si alte oratanii...ba nu ca sar putea..daca scot fisele la 3 pistoane..cred ca asa da

Si cainele meu e mai inteligent ca tine.Si asta fara a avea iq mai mare de 10

 

ma gandeam eu ca SAR putea sa nu intelegi artificiul liric

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trage mai tare ca o busa pe curbele circuitului de la mures...(mesaj pentru suzuschi73)

 

Supermembru nu am,da' nu mi e rusine cand il arat in particuler

 

Si cainele meu e mai inteligent ca tine.Si asta fara a avea iq mai mare de 10

 

ma gandeam eu ca SAR putea sa nu intelegi artificiul liric

sa mai lasam vrajeliile si artificiile ca poate nee intalnim o data si iti musc cainele de ureche..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca nu era linie continua unde virat masina. era o intrare undeva intr-o parcare ceva... (linie punctata). Oricum,ideea e ca nu a acordat prioritate.

 

Nu ai nici o scuza pentru a nu acorda prioritate. Asta nu inteleg multi aici pe forumul asta care blameaza motociclistul (nu ca nu ar fi si el vinovat).

 

Unii spun ca e pardonabil sa nu poti anticipa cu ce viteza vine o motocicleta spre tine, sau mai ales daca vine cu viteza foarte mare, ori nu poti estima,ori nu apuci sa o vezi.

 

Pai asta inseamna acordarea de prioritate fratilor. Daca NU vezi, daca NU esti sigur -> nu te bagi. O faci cand esti 100% sigur.

 

Cu ce e mai scuzabil faptul cand un bou iese cu masina si se infinge in el o motoreta/masina care mergea cu viteza mai mare decat cea impusa legal, decat atunci cand un bou iese ,si se infinge in el o motoreta/masina care circula legal ?

 

Acesti boi sunt prezenti la tot pasul si forteaza nota cu fiecare manevra pe care o fac. Ei sunt dobitocii care nu semnalizeaza cand schimba benzile sau cand depasesc, ei forteaza culoarea la semafor, ei nu acorda prioritate.....

 

In vara am ajuns la 5 minute dupa producerea unui accident (intre Iasi si Vaslui). Era un baiat cu o capra ceva enduro.

 

Stiti unde s-a petrecut accidentul? IN LINIE DREAPTA. Era un drum drept (avea cel putin 1 km si ceva de linie dreapta). Dobitocul cu masina a zis cu gura lui (de prost) l-am vazut ca vine, dar am zis ca am timp, ne-am trezit cu el in masina...

 

Daca era ORICE alta motocicleta, as fi zis ca inteleg, o fi vreun vitezoman si plm, SA ZICEM ca a estimat viteza gresit...

 

Dar cum , o CAPRA ENDURO? bag mana-n foc ca ala nu avea nici 80 la ora. Il vezi ca vine si esti atat de dobitoc incat sa te bagi, CREZAND CA AI TIMP, si apoi te miri ca prostu ca a intrat in tine...

 

M-a strans in spate faza pt ca eu veneam dupa ala cu capra, si puteam sa fiu eu in locul lui (eu as fi avut acolo pe putin 130 km/h) pt ca era drum DREPT, cu vizibilitate, si nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca boul cu masina din fata, vazandu-ma, ar fi atat de inconstient sa faca stanga in fata mea..

 

Am atasat poza care vorbeste cat 1000 de cuvinte. Cati dintre voi nu at fi dat BLANA pe drumul ala? (si repet,mobra era o capra care avea maxim 80 la ora)

Asa-i ca tu , cand esti cu mobra si esti pe drum fara prioritate, daca vezi o masina la 500-1000m departare de tine, stai si ii dai prioritate?!?!

Cam are niste mici lacune rationamentul tau.

Daca nu vezi,inseamna ca nu e nimic de vazut...daca nu vezi dar totusi ar trebui sa vezi ceva acolo,inseamna ca nu ar trebui sa fi conducator/sofer (sau sa iti iei ochelari). Ca nu te uiti si de aia nu vezi, e alta discutie...ca sa vezi trebuie sa te uiti.Daca nu vezi din cauza altuia, te bagi usor pana vezi...asta in timp ce ii umplii frigiderul obturatorului.

Prioritate nu inseamna ca daca vezi pe cineva, sa stai pana trece.

Stii ce intreaba politaii in cazuri de prioritate ,daca nu s-au ciocnit, dar e politia de fata si a vazut faza? Il intreaba pe cel cu prioritatea daca a fost nevoit sa franeze ca sa evite...daca a fost nevoit e neacordare de prioritate...daca nu a fost nevoit, nu e nimic. Asta o spun din ce au postat altii in diferite alte topicuri.

In caz ca nu ai inteles pana acum, circulatia functioneaza bine DACA toti respecta legile, nu doar unii.

Stii tu sigur ca daca motociclistul mergea legal si soferul vw avea timp sa il vada, tot se baga conservarul?

Nu generaliza accidentele....aici se discuta de unul singur.

De curiozitate , ai permis categoria B?

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i cel mai tare topic de la betia panterei incoace. Adica, avem accident mortal + conflicte intre zone (romania vs ungaria) + lectii de gramatica/romana si nu in ultimul rand, cireasa de pe tort, " BAIETII DIN MURESS" baieti care iti fac Mures-Constanta intr-o roata. Deci pe bune, "baietii din mures" sunt noii eroi ai tinerei generatii de "motociclisti". Daca o sa-l intrebi pe Gigel, proaspat proprietar de r1 : " mai Gigele mai, ce vrei tu sa te faci atunci cand o sa fii mare ? Gigel o sa-ti raspunda : paii.. paii.. vreau sa ma fac baiat de muresss, vreau sa fac MOTO-GIPI stradal ca rossi din muress si mai aless vreau sa am 2 fani cum sunt ciprinhio si suzuki73 "

Chiar baietii din mures au taraba cu suveniruri pe undeva ? Tricouri, pixuri, cani poate postere cu ei ? As fi interesat de cateva si daca nu cer prea mult un autograf, se poate ? Ce zici ciprinhio, ma poti rezolva cumva ? platesc in avans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , se dau bine baietii.Da uneori oamenii e rai si intoarce cum vrea ei...

 

:rolleyes: cu ceva pagini in urma, aminteam si eu cum unul din gasca baietilor de la mures a cazut anul trecut. n-am primit nici eu raspuns, baietii se fac ca ploua...

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

sa mai lasam vrajeliile si artificiile ca poate nee intalnim o data si iti musc cainele de ureche..

neah,cand vin prin sibiu plimb una din oile lu' ghita in lesa.cainele ramane acas sa exerseze countersteeringul la curbele de 90 grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i cel mai tare topic de la betia panterei incoace. Adica, avem accident mortal + conflicte intre zone (romania vs ungaria) + lectii de gramatica/romana si nu in ultimul rand, cireasa de pe tort, " BAIETII DIN MURESS" baieti care iti fac Mures-Constanta intr-o roata. Deci pe bune, "baietii din mures" sunt noii eroi ai tinerei generatii de "motociclisti". Daca o sa-l intrebi pe Gigel, proaspat proprietar de r1 : " mai Gigele mai, ce vrei tu sa te faci atunci cand o sa fii mare ? Gigel o sa-ti raspunda : paii.. paii.. vreau sa ma fac baiat de muresss, vreau sa fac MOTO-GIPI stradal ca rossi din muress si mai aless vreau sa am 2 fani cum sunt ciprinhio si suzuki73 "

Chiar baietii din mures au taraba cu suveniruri pe undeva ? Tricouri, pixuri, cani poate postere cu ei ? As fi interesat de cateva si daca nu cer prea mult un autograf, se poate ? Ce zici ciprinhio, ma poti rezolva cumva ? platesc in avans.

trimite banii varuc orice se rezolva...ce doresti???un cauciu pajit o placuta tocita..scarite tocite..in functie de ce bani dai..te rezolv sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: cu ceva pagini in urma, aminteam si eu cum unul din gasca baietilor de la mures a cazut anul trecut. n-am primit nici eu raspuns, baietii se fac ca ploua...

anu trecut???wake up man..tu nu esti de mult timp motociclist fara suparare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ziceam si eu inainte sa ma car, "domne" n-avem autostrazi, n-avem drumuri etc... k..kt, dupa 5 ani mi-e o scarba de autostrada de imi vine sa ma bag la offroad

 

cand am chef ma duc pana in germania si merg blana... cateva minute ca ma zapaceste zgomotul si scade benzina in rezervor vazand cu ochii ............... si in final tot acolo ajung

 

fun e sa risti, sa-i rupi pizd4 pe unde e periculos , il inteleg pe baiatul asta, a vrut senzatie, n-a fost suficient...

eu sunt ultimul fan al autostrazii...

ma plictiseste de ma omoara. cu racheta mea de 99 km\h la drum intins nu am ce bucurii sa am la autostrazi.

dar aia care au suta de cai minim sub sezut... ar putea sa se "descarce" acolo.

 

dar le vreau ca sa mi se descongestioneze drumurile.

sa se mute traficul pe ele si eu sa pot metge relax.

 

fun este sa te dai. nu sa-ti rupi capu'

si da, drumurile cele mai misto pe care te poti da sunt cele periculoase. si nu ma refer la bulevarde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...