Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN TG-MURES


suzuki73
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Sunt sofer de 21 de ani si posesor de motociclete de vreo 11, asa ca pot sa zic ca am vazut de toate. Ma consider destul de priceput in stapanirea volanului si a ghidonului, dovada sta faptul ca pot sa aberez pe-aici.

In ultimii 4-5 ani am inceput sa ma tem. Nu pe motor, ci... in masina. De cate ori vad o motocicleta in trafic sau sunt depasit de una, in creierul meu plin cu bosfor se aprinde o lampa suplimentara, de alarma, care ramane aprinsa tot restul zilei, si care ma face sa ma asigur DE DOUA ORI inainte de a face orice manevra cu masina.

Cresc si car la scoala zilnic cu masina doi copii, asa ca nu mi-as dori sa ma trezesc cu vreun zmeu pe doua roti infipt in caroseria mea. De aia ma asigur de doua ori, de aia incerc sa-mi aduc aminte ca motociclistii chiar exista in trafic.

Problema e ca uneori e al dreaq de greu sa vezi motociclistul care vine din spate, sau chiar din fata, mai ales daca nu esti initiat in fenomenul motociclistic. Uneori motociclistul are viteza prea mare (ca in cazul de fata), alteori motocicleta este mascata de alte vehicule sau obstacole, alteori motociclistul "croseteaza" printre masini, facandu-se vizibil doar in secunda in care depaseste. Iar pentru un sofer care a vazut motociclete doar la televizor sau in parcarea din fata blocului motociclistii NU exista in trafic.

Acum o sa cobor din masina si o sa urc pe honda. Frate, eu vad mult mai bine ce se intampla in trafic, pentru ca pozitia mai inalta de pe motor imi permite. Voi fi atent si la ala care semnalizeaza dreapta, ca poate se razgandeste, si la ala care pune frana, si la cel care vine din spate. Cand sunt pe motor regulile jocului se schimba: eu sunt personajul principal al jocului si chestia nasoala e ca nu am decat o viata. Asa ca in creierul meu plin cu bosfor se aprinde alta lampa care ma face sa fiu suficient de prudent incat sa ajung acasa pe roti, nu pe faras.

 

Cam asta-i.

 

Nu dati cu rosii, mi-am spus si eu parerea, nu vreau sa ma cert cu nimeni. Imi pare rau si pentru baiatul care a murit din cauza inconstientei si din cauza ca nimeni nu a reusit sa-l tempereze, nici macar copiii. Imi pare rau si pentru pasagerul din masina care a murit nevinovat. Chiar si de sofer imi pare rau, pentru ca inainte de a fi sofer e om ca oricare dintre noi. Banuiesc ca nu a iesit in trafic insetat de sange, gandindu-se: "Ia sa kilaresc si eu un motociclist".

 

Condoleante familiilor.

de departe cel mai pertinent post :)

 

Mai stai in loc ciorogarla ca tu nu stai bine pe picioare si ai pretentii sa vb..unul din baieti pe care il cunosc e profi..are un gixer de 1000 complet modificat ii da fum la bmw ala al tau...si tu cu ce te lauzi??

 

AAA ce sa iese cu ei fi serios face 2 preinfarturi inainte si un infart dupa ce le miroase fumul...baietii aia se dau de ani buni de cel putin 4 ani ii stiu eu si se dau frate(in curbe cu genunchiu jos printre masini) si n-am auzit nimik de ei..

 

 

nu stiu cum fac ei cu norocul da uite ca traiesc de ceva vreme...ultima data cand m-am intalnit in vara anului trecut mergeam la Brasov cu motorul aveam 130-140 si au trecut pe langa mine..mi-a inghetat inima pai baietii astia merg si cu 300..deci se stiu..eu merg cu motorul intr-o roata5-7 m ei fac deastea in depasiri si merg..deci nu putem comenta sunt la alt nivel.

 

 

Bun bun...n-am ce sa mai zic..dar rossi se da pe circuit astia se dau pe strada...

 

 

 

 

sa povestim cu Admin sa mai bage ceva HDD-uri prin server, ca sa vezi dixtractie cand or sa se imprastie ajtia care dau fumu si se lipesc cu jenunchiu de asfalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

de departe cel mai pertinent post :)

 

 

 

 

 

 

 

sa povestim cu Admin sa mai bage ceva HDD-uri prin server, ca sa vezi dixtractie cand or sa se imprastie ajtia care dau fumu si se lipesc cu jenunchiu de asfalt

nu se imprastie nimeni stai relax..daca nu sau imprastiat pana acum..Sti cum mia zis unu dintre ei...am zis ai cazut vreo data?? Eu n-am timp sa cad doar sa ma dau am timp...am zis Good luck..poate cade poate nu dar sa faci asta zilnic cand iesi pe cal si n-a cazut pana acum...e ceva..eu unu le urez bafta si nici sa nu aud vreo data ca au cazut..dar nu-l satuiesc pe nimeni sa faca ce fac ei.

Editat de ciprinhio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Franez spatele pana blochez roata in wheelie...si abia apoi ma intorc cu ruleta sa masor urmele de pe asfalt.

Hai sa o lasam moarta, d-aia mor oameni, ca incearca sa "dea fum" :(

foarte bine tu nu incerca sa dai fum si o sa traiesi o vesnicie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine tu nu incerca sa dai fum si o sa traiesi o vesnicie

o vesnicie nu,, da macar cat sa vada nepotii :)

 

individul despre care e vorba in topicul de fata nici copii la scoala nu o apucat.....

 

e prea subtila diferenta pt tine??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o vesnicie nu,, da macar cat sa vada nepotii :)

 

individul despre care e vorba in topicul de fata nici copii la scoala nu o apucat.....

 

e prea subtila diferenta pt tine??

alti nici macar n-au apucat sa-si vada copii...a fost in toamna la medias...be safe Attention City...orasul e plin de oameni stresati toti vor sa ajunga dintro parte in alta cat mai repede..cine alege sa fuga tare sa caste ochii si cei care merg legal sa caste ochii de doua ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alti nici macar n-au apucat sa-si vada copii...a fost in toamna la medias...be safe Attention City...orasul e plin de oameni stresati toti vor sa ajunga dintro parte in alta cat mai repede..cine alege sa fuga tare sa caste ochii si cei care merg legal sa caste ochii de doua ori.

 

 

profund.....plm nici tutea nu ar fi zis mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În final, urmând "litera legii", şoferul va fi considerat vinovat pentru neacordare de prioritate că doar locuim în Absurdistan, nu?

pai da,, e de vina ca nu are SPTRRRDP (sistem de pozitionare in timp real al reiserilor din romania pe drumurile publice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conform pozei, pana in omv e o curba in rampa,, de la omv la locul minunii is... 500 metri.

omul cu masina se asigura si incepe actiunea de intrat in parcare nu vede nimic in oglinda si demareaza > 10 secunde

omul cu moto vine cu viteza:
100 km/h inseamna 1.666 km pe minut adica 27 metri pe secunda ( accident evitabil )

200 km/h inseamna 3.333 km pe minut adica 55 metri pe secunda ( accident neevitabil )

 

nu a fost pus in calcul timpul in care fiecare din cei doi participanti ar fi sesizat potentialul pericol.

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a afectat emotional acest accident, am si eu o masina la fel si tin foarte mult la ea.

Poate că ar trebui să consulţi un psiholog. Eventual să aibă posibilitatea şi unei diagnoze CAN.

 

nu stiu cum fac ei cu norocul da uite ca traiesc de ceva vreme...ultima data cand m-am intalnit in vara anului trecut mergeam la Brasov cu motorul aveam 130-140 si au trecut pe langa mine..mi-a inghetat inima pai baietii astia merg si cu 300..deci se stiu..eu merg cu motorul intr-o roata5-7 m ei fac deastea in depasiri si merg..deci nu putem comenta sunt la alt nivel.

 

Nota 4..

Doua vieti sau stins,,,ca motoare si masini sunt cate doresti..

Cei mai tari băieţi! Mă mir cum de eşti singurul de pe aici care este atât de profund impresionat de schillul şi noroku lor !

 

el se lauda cu fratesu' care l cunoaste pe ROSSI de cand i a dat un autograf pe sapca, ROSSI asta are o yama de 1000 super complet extremodificata de dau fum pe tot dealu negru de la un cap la altul.......

Foarte bună asta !

alti nici macar n-au apucat sa-si vada copii...a fost in toamna la medias...be safe Attention City...orasul e plin de oameni stresati toti vor sa ajunga dintro parte in alta cat mai repede..cine alege sa fuga tare sa caste ochii si cei care merg legal sa caste ochii de doua ori.

Alţi cad pe Transfăgărăşan dintro prostie!

 

profund.....plm nici tutea nu ar fi zis mai bine

Dadaaa, branconier !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate că ar trebui să consulţi un psiholog. Eventual să aibă posibilitatea şi unei diagnoze CAN.

 

Cei mai tari băieţi! Mă mir cum de eşti singurul de pe aici care este atât de profund impresionat de schillul şi noroku lor !

 

Foarte bună asta !

Alţi cad pe Transfăgărăşan dintro prostie!

 

Dadaaa, branconier !

tu de pe scuter vezi situatia altfel....in limp mode..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se imprastie nimeni stai relax..daca nu sau imprastiat pana acum..Sti cum mia zis unu dintre ei...am zis ai cazut vreo data?? Eu n-am timp sa cad doar sa ma dau am timp...am zis Good luck..poate cade poate nu dar sa faci asta zilnic cand iesi pe cal si n-a cazut pana acum...e ceva..eu unu le urez bafta si nici sa nu aud vreo data ca au cazut..dar nu-l satuiesc pe nimeni sa faca ce fac ei.

iti dau dreptate,dar multii aici daca zici de baietii de mures se oftica,aici nu poti avea o parere ca sar o suta pe tine,dar asta e,au fost multi din tara care sau dat cu baietii de mures dar inca nu sau gasit rivali,dar din pacate liderul lor MIRCEA SIMON a decedat acum 2 ani,dar viata merge inainte,dar vreau sa va spun ca mai e putin timp si e gata pista la mures si o sa-i vedeti acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai stai in loc ciorogarla ca tu nu stai bine pe picioare si ai pretentii sa vb..unul din baieti pe care il cunosc e profi..are un gixer de 1000 complet modificat ii da fum la bmw ala al tau...si tu cu ce te lauzi??

3 optiuni (am zis sa ai de unde alege)

- tu chiar crezi ce ai scris?

- erai ironic si nu inteleg?

- esti pur si simplu prost?

eu ma laud cu faptul ca sunt in viata. iar cum stau eu pe picioare sau nu.....e problema mea. prostovanul ala din gasca de profi pe care-i cunosti tu, a luat doua vieti si cu al ui trei. daca asta e motiv de lauda, e clar ca tii de optiunea 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 optiuni (am zis sa ai de unde alege)

- tu chiar crezi ce ai scris?

- erai ironic si nu inteleg?

- esti pur si simplu prost?

eu ma laud cu faptul ca sunt in viata. iar cum stau eu pe picioare sau nu.....e problema mea. prostovanul ala din gasca de profi pe care-i cunosti tu, a luat doua vieti si cu al ui trei. daca asta e motiv de lauda, e clar ca tii de optiunea 3.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac la nebunie expresiile astea cu puternic iz manelistic: "baietii rai ai motociclismului stradal al romaniei", "dar inca nu sau gasit rivali"; sper totusi ca suzuki73 e doar troll si nu chiar crede ce zice. Altfel e cam trist ce nivel de inteligenta predomina prin zona asta, bantuita de ghost rider-ii de romania si alte specimene motococalare ca si cel care a reusit sa dea intr-un final sign out in cazul de fata.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 optiuni (am zis sa ai de unde alege)

- tu chiar crezi ce ai scris?

- erai ironic si nu inteleg?

- esti pur si simplu prost?

eu ma laud cu faptul ca sunt in viata. iar cum stau eu pe picioare sau nu.....e problema mea. prostovanul ala din gasca de profi pe care-i cunosti tu, a luat doua vieti si cu al ui trei. daca asta e motiv de lauda, e clar ca tii de optiunea 3.

nu stiu ce intelegi tu da el n-a facut parte din gasca lor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e putin putin acolo si vina legislatiei de la noi; in Romania e relativ usor sa mergi iar vesel pe drumurile patriei, dupa ce a murit cineva intr-un accident provocat de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dau dreptate,dar multii aici daca zici de baietii de mures se oftica,aici nu poti avea o parere ca sar o suta pe tine,dar asta e,au fost multi din tara care sau dat cu baietii de mures dar inca nu sau gasit rivali,dar din pacate liderul lor MIRCEA SIMON a decedat acum 2 ani,dar viata merge inainte,dar vreau sa va spun ca mai e putin timp si e gata pista la mures si o sa-i vedeti acolo.

offf...pai probabil ca o sa vina cativa baieti de prin bucuresti, d-aia care mai participa si prin competitii, o sa stabileasca un timp oarecare pe tura si baietii tai din mures o sa stea toata ziulica pe-acolo incercand sa-l bata...asta daca nu patesc ceva intre timp, sau in drum spre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...