Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN TG-MURES


suzuki73
 Share

Postări Recomandate

indiferent de cat de bazat te crezi pe motor sau cu ce viteza circuli trebuie luat in calcul si temperatura de afara ca nici in conserva nu ai aderenta pe franare ...nici la 80-100-150 sau 200 .....problema mare este ca suntem bagati toti in aceeas oala din cauza unor pusti teribilisti .....DUMNEZEU SA-L IERTE.....SI AR TREBUII SA INVETE MULTI DIN GRESELILE ALTORA

mai mult decat adevarat man..e un rezumat corect, fiecare suporta consecintele comportamentului sau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca ala avea intr-adevar spre 200 km/h in zona aia, accidentul nici nu mai merita dezbatut. nu e nimic de invatat de aici, e ca si cum ai incerca sa inveti sa joci mai bine ruleta ruseasca. se poate doar constata ca, in cazul lui, probabilitatea sa se lase cu deces este de 33%. bafta! si la vara, cald...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... fiecare suporta consecintele comportamentului sau

 

Nu pare chiar atat de simplu... daca am inteles bine din ce am rasfoit p-aici, soferul Passat-ului e ranit si un pasager a murit. Ce vina au oamenii astia? Asta lasand la o parte si aspectele materiale etc.

Sa nu mai adaugam si ce a scris cineva cu cateva pagini in urma, despre antecendentele dementului...

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andry, esti cam dur unilateral...

ok, a gafat, a tras de gaz prea mult...

INSA trebuie sa recunosti ca ai patit in trafic sa fi tratat de automobilisti ... ca si cand ai fi omul invizibil...

povesti cu "nu te-am vazut" sunt folclor la nivel planetar. nu numai la noi. soferii de masina se simt ... superiori cumva, si sunt procentual mai multi varza decat in comunitatea asta.

Salut.

Sunt sofer de 21 de ani si posesor de motociclete de vreo 11, asa ca pot sa zic ca am vazut de toate. Ma consider destul de priceput in stapanirea volanului si a ghidonului, dovada sta faptul ca pot sa aberez pe-aici.

In ultimii 4-5 ani am inceput sa ma tem. Nu pe motor, ci... in masina. De cate ori vad o motocicleta in trafic sau sunt depasit de una, in creierul meu plin cu bosfor se aprinde o lampa suplimentara, de alarma, care ramane aprinsa tot restul zilei, si care ma face sa ma asigur DE DOUA ORI inainte de a face orice manevra cu masina.

Cresc si car la scoala zilnic cu masina doi copii, asa ca nu mi-as dori sa ma trezesc cu vreun zmeu pe doua roti infipt in caroseria mea. De aia ma asigur de doua ori, de aia incerc sa-mi aduc aminte ca motociclistii chiar exista in trafic.

Problema e ca uneori e al dreaq de greu sa vezi motociclistul care vine din spate, sau chiar din fata, mai ales daca nu esti initiat in fenomenul motociclistic. Uneori motociclistul are viteza prea mare (ca in cazul de fata), alteori motocicleta este mascata de alte vehicule sau obstacole, alteori motociclistul "croseteaza" printre masini, facandu-se vizibil doar in secunda in care depaseste. Iar pentru un sofer care a vazut motociclete doar la televizor sau in parcarea din fata blocului motociclistii NU exista in trafic.

Acum o sa cobor din masina si o sa urc pe honda. Frate, eu vad mult mai bine ce se intampla in trafic, pentru ca pozitia mai inalta de pe motor imi permite. Voi fi atent si la ala care semnalizeaza dreapta, ca poate se razgandeste, si la ala care pune frana, si la cel care vine din spate. Cand sunt pe motor regulile jocului se schimba: eu sunt personajul principal al jocului si chestia nasoala e ca nu am decat o viata. Asa ca in creierul meu plin cu bosfor se aprinde alta lampa care ma face sa fiu suficient de prudent incat sa ajung acasa pe roti, nu pe faras.

 

Cam asta-i.

 

Nu dati cu rosii, mi-am spus si eu parerea, nu vreau sa ma cert cu nimeni. Imi pare rau si pentru baiatul care a murit din cauza inconstientei si din cauza ca nimeni nu a reusit sa-l tempereze, nici macar copiii. Imi pare rau si pentru pasagerul din masina care a murit nevinovat. Chiar si de sofer imi pare rau, pentru ca inainte de a fi sofer e om ca oricare dintre noi. Banuiesc ca nu a iesit in trafic insetat de sange, gandindu-se: "Ia sa kilaresc si eu un motociclist".

 

Condoleante familiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pare chiar atat de simplu... daca am inteles bine din ce am rasfoit p-aici, soferul Passat-ului e ranit si un pasager a murit. Ce vina au oamenii astia? Asta lasand la o parte si aspectele materiale etc.

Sa nu mai adaugam si ce a scris cineva cu cateva pagini in urma, despre antecendentele dementului...

Alooooo, mai lasati nene mila asta cum ca " a murit saracu nevinovat, in masina pe motoreta, in caruta, la carciuma" zilnic mor mii de oameni de foame din lipsa de medicamente de conditii mizerabile de trai... A murit in accident de masina, asta e ala de la volan nu a belit ochii cum trebuia si ala de pe mobra era racheta pe acolo ... se numesc VICTIME COLATERALE. Vorba raposatului "Asa e in tenis"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Problema e ca uneori e al dreaq de greu sa vezi motociclistul care vine din spate, sau chiar din fata, mai ales daca nu esti initiat in fenomenul motociclistic.

 

Uite, eu aici ma blochez cand vad tot repetata ineptia asta.

 

Trebuie sa vina cu o viteza mult prea mare din fata si tre sa fii mult prea prost sa nu poti aproxima daca ai timp sau nu sa te bagi. Si in final, nu se reduce la a avea timp. Se cheama acordare de prioritate. Daca te bagi, se cheama ca nu acorzi prioritate. Indiferent ca ala venea cu 70/170/270 km/h. Daca-i acorzi prioritate,poate o sa treaca si nu moare, sau poate moare de mana altuia, mai tarziu, sau etc...

 

Si pana la urma nu tre sa fii initiat in fenomenul motociclistic pt a beli ochii in trafic. In afara de motociclete sunt atatea pericole si aspecte la care tre sa belesti ochii,atunci cand esti sofer. Daca nu esti in stare, atunci nu ai ce cauta la volan/ghidon.. de aia exista teste atat medicale cat si psihologice..

 

sofatul/calaritul motoarelor NU e pentru toata lumea. Se pot curma foarte usor vieti omenesti.

 

Daca vezi ca vine ceva din fata si nu esti sigur ca ai timp , nu te bagi. E simplu.

 

Eu ce-am postat aici , am boala pe aia care te vad ca vii cu 70 km/h si la 15-20 metri de tine iti vireaza stanga sau iti intoarce. La ala nu se pune problema ca nu te-a vazut sau ca nu ti-a aproximat viteza. Aia se cheama sfidare pe fata. Iar in aia le doresc sa se infinga un TIR in ei (poate asa mai invata,daca mai apuca).

 

De fapt cand vine un tir,am observat ca sunt mai reticenti in a se baga...

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica aveti in zona o brigada in care daca vrei sa intrii, tre sa dovedesti ca dai blana?

belea. deci asta avea de demonstrat baiatul asta?

si va si laudati pe net cu asta.

@KHK - ei nu are nevoie de abees. ei e reisari. ce nuntelegi? k?

Pai exista,sunt baietii rai ai motociclismului stradal al romaniei,inca nu ai auzit de ei???ce fel de motociclist esti??daca vrei,la vara faci o cerere de iesire catre baietii si vei vedea cum merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ai da.o...doar cei care conduc motocicleta stiu ce senzatie iti da!!! mie unul imi da siguranta maxima fata de masina, nush dc..e implinire cumva! oricum gandul e sa ajung intreg acasa si o fac de peste 20 ani la ghidon spre disperarea pustanilor nechibzuiti..asta e, mintea conduce pumnul si nu invers! zicea lil debul candva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pai exista,sunt baietii rai ai motociclismului stradal al romaniei,inca nu ai auzit de ei???ce fel de motociclist esti??daca vrei,la vara faci o cerere de iesire catre baietii si vei vedea cum merg.

 

cati mai raman din ei pana la vara....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consideri că familia pasagerului maşinii ce a decedat va dori să mai vadă motociclişti în jurul lor ? Chiar dacă intenţia motocicliştilor va fi sinceră, arătând că sunt persoane cărora le pasă de semeni, dorind să-şi exprime scuzele şi condoleanţele prin a lor prezenţă; cu atât mai mult că un tâmpit ce e asociat prin pasiunea comună cu aceştia le-a produs suferinţa.

 

Merita incercat, toti suntem oameni.. cel putin merita incercat sa si dovedim acest lucru. :)

sunt curios cum vei merge cand o sa ai o motocicleta de 150 hp sub poponeata?

Stai un pic.. tu mergi cu numarul cailor putere de pe motocicleta.. sau cu ceea ce-ti dicteaza creierul?!??! :eek:

 

 

la un singur lucru sunt de acord cu tine PASAGERUL din masina a murit NEVINOVAT!!!!!!!

In loc sa se ocupe de alegeri si de redirectionarea votantilor politia ar fi trebuit sa investeasca in radare mobile. Atata timp cat se stie ca e o zona periculoasa, circulatia ar fi trebuit sa fie monitorizata, astfel nu ar fi murit o persoana nevinovata acolo.

 

Nu participantii din trafic sunt vinovati.. noi toti ca natie suntem pentru sustinerea unor incapabili in posturi ce ar trebui sa ne apere de orice pericol. O conducere normala isi va apara intodeauna poporul, nu l va trimite la moarte sigura precum o facea Stalin in cel de al doilea razboi mondiat (la 2 soldati o singura pusca). Atata timp cat sustinem incapabili, moartea ne va surprinde dupa fiecare curba.. precum zapada in ianuarie.

 

 

Nu pare chiar atat de simplu... daca am inteles bine din ce am rasfoit p-aici, soferul Passat-ului e ranit si un pasager a murit. Ce vina au oamenii astia? Asta lasand la o parte si aspectele materiale etc.

Sa nu mai adaugam si ce a scris cineva cu cateva pagini in urma, despre antecendentele dementului...

 

te ai si gasit cui sa raspunzi.. neamul prost nu este o alegere, este o stare in care te-ai decis sa ramai. ;)

 

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Stai un pic.. tu mergi cu numarul cailor putere de pe motocicleta.. sau cu ceea ce-ti dicteaza creierul?!??! :eek:

 

 

LOGIC

INTODEAUNA merg in functie de ce hp am sub fund, de ce am luat atunci motor de 163 hp sa ma uit la el de pe terasa

si de aceea la masini prefer TICO

 

creier .....esti cu buba la cap......la ce sa mi foloseasca?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...In loc sa se ocupe de alegeri si de redirectionarea votantilor politia ar fi trebuit sa investeasca in radare mobile. Atata timp cat se stie ca e o zona periculoasa, circulatia ar fi trebuit sa fie monitorizata, astfel nu ar fi murit o persoana nevinovata acolo.

radarul rezolva fix pix...

daca aveam drumuri pe unde sa ne dam... de ex. o autostrada calumea, sau drumul ala era gandit in asa fel incat sa nu se poata calca acceleratia oricat...

noi ne dam... pe unde apucam. e singura optiune, caci nu avem unde merge sa ardem gazul in siguranta. uite nemtii... vor sa se dea... au unde.

eu as delimita autostrazile. sau macar as ridica viteza maxima... 140 merge si dacia 1300 a unui amic. suntem in 2014, majoritatea sculelor fug ... mult peste 140...

lumea este frustrata, are cu ce si nu are unde, rezultatele se vad... parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

 

In loc sa se ocupe de alegeri si de redirectionarea votantilor politia ar fi trebuit sa investeasca in radare mobile. Atata timp cat se stie ca e o zona periculoasa, circulatia ar fi trebuit sa fie monitorizata, astfel nu ar fi murit o persoana nevinovata acolo.

 

Asta e cea mai mare dobitocenie pe care ai spus-o...

 

De ce trebuie sa investeasca in radare mobile statul, din cauza unor inconstienti? De ce sa ne parleasca pe toti care megem cu 20 km in plus fata de limita legala din cauza unui inconstient care mergea cu cel putin de 3 ori limita legala?

 

DRUMURILE ROMANIEI SUNT UN PERICOL efectiv. La tot pasul sunt gauri de canal, tot felu de ca.ca.turi nesemnalizate, tot felu de capuri de pod si o infrastructura gandita cu CU.RUL...

 

iar solutia ta e sa mai cumpere niste radare mobile. Eventual sa le puna undeva in linie dreapta, unde apucam sa mergem si noi mai ca oamenii...

 

Un om daca e prost va muri mereu de mana lui (sau ajutat de mana altuia). Nu conteaza cate radare mobile ii pui in cale...

 

Eu as vrea sa vad ca se lucreaza la drumuri si infrastructura, nu la marit amenzi si alte ca.caturi care oricum nu fac decat sa imbogateasca pe niste porci..

 

Care e SMECHER si are masini scumpe si e impertinent, asa va ramane,indiferent ca se tripleaza amenzile... treziti-va la realitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ZaiR, on 12 Feb 2014 - 15:06, said:

...In loc sa se ocupe de alegeri si de redirectionarea votantilor politia ar fi trebuit sa investeasca in radare mobile. Atata timp cat se stie ca e o zona periculoasa, circulatia ar fi trebuit sa fie monitorizata, astfel nu ar fi murit o persoana nevinovata acolo."

 

1. daca banii aia din amenzi ar ajunge la drumuri ...IN DRUMURI... si nu in super masinile smecherilor de la DRUMURI as fi de acord

2. daca toti meltenii parcati pe trecerile de pietoni sau la coltul strazii sa nu vezi nimic cand iesi ar fi amendati ......

3. daca SIGURANTA PE DRUMURI IN ROMANIA AR INSEMNA ...PREVENIRE......si nici cum ......PANDA

 

ps zi mi cand ai timp dupa ce se usuca si ies "ghioceii" sa te fac o tura de 500-600 km in ROMANIA si sa filmam drumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

janachim, de curiozitate, tu in timpul liber nu esti si sofer? :huh:



Asta e cea mai mare dobitocenie pe care ai spus-o...

 

De ce trebuie sa investeasca in radare mobile statul, din cauza unor inconstienti? De ce sa ne parleasca pe toti care megem cu 20 km in plus fata de limita legala din cauza unui inconstient care mergea cu cel putin de 3 ori limita legala?


DRUMURILE ROMANIEI SUNT UN PERICOL efectiv. La tot pasul sunt gauri de canal, tot felu de ca.ca.turi nesemnalizate, tot felu de capuri de pod si o infrastructura gandita cu CU.RUL...


iar solutia ta e sa mai cumpere niste radare mobile. Eventual sa le puna undeva in linie dreapta, unde apucam sa mergem si noi mai ca oamenii...

 

Un om daca e prost va muri mereu de mana lui (sau ajutat de mana altuia). Nu conteaza cate radare mobile ii pui in cale...

 

Eu as vrea sa vad ca se lucreaza la drumuri si infrastructura, nu la marit amenzi si alte ca.caturi care oricum nu fac decat sa imbogateasca pe niste porci..

 

Care e SMECHER si are masini scumpe si e impertinent, asa va ramane,indiferent ca se tripleaza amenzile... treziti-va la realitate...

 

Acest tip de accident nu are nici o legatura cu infrastructura.

Iti zic eu, in orice tara din Europa sau oriunde, daca o arzi cu 150-200 pe drumuri publice la un moment dat o sa o mierlesti din cauza unui conservar.

 

Cauza acestui accident este INCONSTIENTA. Sa fie clar.



Condusul preventiv cu orice fel de agregat te tine in viata, sport si cai putere se fac in spatii special destinate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

janachim, de curiozitate, tu in timpul liber nu esti si sofer? :huh:

 

 

de prin 93 toamna

cu destui km la bord, de zi de noapte, de oras, de extern etc

si cu o multime de busituri, pocnituri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOGIC

INTODEAUNA merg in functie de ce hp am sub fund, de ce am luat atunci motor de 163 hp sa ma uit la el de pe terasa si de aceea la masini prefer TICO

 

creier .....esti cu buba la cap......la ce sa mi foloseasca?????

Mah nebunule, las' ca ne vdm noi la urmatoarea bere.. :smoke:

 

 

 

De ce trebuie sa investeasca in radare mobile statul, din cauza unor inconstienti? De ce sa ne parleasca pe toti care megem cu 20 km in plus fata de limita legala din cauza unui inconstient care mergea cu cel putin de 3 ori limita legala?

Pentru ca toti sa respecte regulile peste care tu scuipi dupa ce ai luat permisul

iar solutia ta e sa mai cumpere niste radare mobile. Eventual sa le puna undeva in linie dreapta, unde apucam sa mergem si noi mai ca oamenii...

daca am fi mers omeneste nu aveam parte de aceasta sectiune a forumului. Din pacate unii nu pot concepe forumul fara ea.

Un om daca e prost va muri mereu de mana lui (sau ajutat de mana altuia). Nu conteaza cate radare mobile ii pui in cale...

Atata timp cat nu stii unde se afla aceste radare iti va fi frica sa mai faci astfel de gesturi, deci rata accidentelor va scadea. ;)

Eu as vrea sa vad ca se lucreaza la drumuri si infrastructura, nu la marit amenzi si alte ca.caturi care oricum nu fac decat sa imbogateasca pe niste porci..

 

Care e SMECHER si are masini scumpe si e impertinent, asa va ramane,indiferent ca se tripleaza amenzile... treziti-va la realitate...

 

Astea se discuta la social si politica, acum ti-ai gasit gresit locul in care sa-ti arunci frustrarile.

 

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de prin 93 toamna

cu destui km la bord, de zi de noapte, de oras, de extern etc

si cu o multime de busituri, pocnituri

 

Nu se cunoaste.

 

Mie daca mi-ar omora un dement de-asta cu 500 la ora pe cineva din spate in masina, chit ca am intors peste 3 linii continue, cred ca ma duc si-i mai dau si eu vreo doua, mort asa.

 

Sa se inteleaga odata ca in cadrul vitezelor legale micile sau marile greseli ale conducatorilor auto produc doar daune materiale.

In schimb vitezele astronomice produc victime omenesti (cadavre neinsufletite, sa fie mai clar)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

janachim, de curiozitate, tu in timpul liber nu esti si sofer? :huh:

 

 

Acest tip de accident nu are nici o legatura cu infrastructura.

Iti zic eu, in orice tara din Europa sau oriunde, daca o arzi cu 150-200 pe drumuri publice la un moment dat o sa o mierlesti din cauza unui conservar.

 

Cauza acestui accident este INCONSTIENTA. Sa fie clar.

 

Condusul preventiv cu orice fel de agregat te tine in viata, sport si cai putere se fac in spatii special destinate.

 

 

Nici prin cap nu mi-a trecut sa sugerez faptul ca acest accident are treaba cu infrastructura.

 

Este clar vorba de inconstienta crasa

 

Dar cine are motocicleta (sport touring/sport ) si nu i-a dat de cateva ori in gura (da, chiar 150, 200, 220). Si da, pe drumuri publice. Dar in camp,sau undeva unde ai vizibilitate, nu intre parcari de mall uri si benzinarii. Eu as avea morcov la cwr sa merg si cu 80 km/h pe unde s-a petrecut accidentul ala.

 

Eu am zis de infrastructura vis a vis de replica lui Zair cu radarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...