Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN TG-MURES


suzuki73
 Share

Postări Recomandate

pt cei care nu cred viteza,la 220 sa blocat acul,eu am vazut,pacat,dar cu asa o viteza nu mergi printre masini mai ales la ora de varf,inconstient,pacat de ele,condoleante familiei si prietenilor...



soferul nu a intors masina,el vroia sa intre in stanga,si nu a acordat prioritate motociclistului,si eu is motociclist,dar in ora de varf printre masini sa mergi cu viteza aia,pacat,motociclistul avea 26 de ani....



limita de 50 si u mergi cu peste 200,totusi sa fim un pic mai atenti,pt ca in foarte multe cazuri avem de suferit,soseaua nu e circuit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

RIP motociclistului, ganditi-va totusi ce reflexe ar trebui sa aiba ceilalti participanti la trafic cand se apropie cineva cu 200km/h, si nu ma refer aici la intoarcere pe linie continua, ci la o simpla manevra de schimbare a benzii...degeaba miscari cu "Atentie la motociclisti" daca unii motociclisti nu dau dovada de educatie rutiera....rezultatul se vede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si sofer de cativa ani, si pot sa spun ca am calcat linia continua de "cateva" ori...cine spune ca n-a facut-o niciodata minte.....in depasiri, la intrarea intr-un peco, parcare ...ma asigur si trec....la fel o fi facut si acest sofer..s-a asigurat si a dat sa treaca...nu a vazut motorul care venea cu peste 200 spre el, pentru ca, pur si simplu nu avea cum sa-l vada...te uiti in directia lui , nu vine nimic...calci ambreiajul, bagi in viteza, accelerezi usor si te bagi, si in sub 2 secunde motorul ce merge cu peste 200 face 100 de metri si intra in tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care ati citit topicul ar trebui sa tineti minte un lucru: o sa fie un sezon lung si negru,asa cum a fost in fiecare an.Anul trecut am picat ca mustele,cate 1 mortal sau grav la saptamana.

 

CUI DINTRE NOI II VINE RANDUL ANUL ASTA?

 

Stiu,sunt cam macabru,dar cam asta-i treaba in tara asta unde se respecta numai legile junglei.

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care ati citit topicul ar trebui sa tineti minte un lucru: o sa fie un sezon lung si negru,asa cum a fost in fiecare an.Anul trecut am picat ca mustele,cate 1 mortal sau grav la saptamana.

 

CUI DINTRE NOI II VINE RANDUL ANUL ASTA?

 

Stiu,sunt cam macabru,dar cam asta-i treaba in tara asta unde se respecta numai legile junglei.

 

 

 

Cred ca ar trebuii sa invatam toti din greselile unora .

De ce trebuie sa ne vina randul?

Tu care dintre legi ai respectat atunci cand ai depasit pe linie continua coloana de masini si ai avut accident ? Ca deh motociclistii trebuie sa "moara" ca suntem donatori de organe .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care ati citit topicul ar trebui sa tineti minte un lucru: o sa fie un sezon lung si negru,asa cum a fost in fiecare an.Anul trecut am picat ca mustele,cate 1 mortal sau grav la saptamana.

 

CUI DINTRE NOI II VINE RANDUL ANUL ASTA?

 

Stiu,sunt cam macabru,dar cam asta-i treaba in tara asta unde se respecta numai legile junglei.

+1

 

majoritatea celor care cad in fiecare an sunt cei cu SS-uri ..daca o lasati mai usor, traiti mai mult ...

desi detin o jucarie de 900 ,pe oras,iti garantez ca nu depasesc 70 la ora...si din cauza asta am evitat 'nspe mii de accidente,doar prin simplul fapt ca nu aveam viteza,pe exterior,o mai calc...dar in 99% din cazuri-paranoia e activa ca toti imi vor raul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

vad ca unii o tin mortis ca doar mortu e de vina

 

altii ca soferu'

 

Nu exista zi sa nu incalc legea (un 60/ 65 la ora pe zona de 50, in oras, o incalcare de linie continua, o romaneasca (intoarcere la 180 grade)) etc....dar toate astea le fac cand ma dublu-asigur ca nu e nici trafic in preajma, nici militie....

 

prefer sa mai ''stau o tura'' si sa fac manevra cand e liber,decat sa ma grabesc si nu stiu...sa-mi moara motoru sau ceva si sa raman cu mainile legate in fata mortii inevitabile..

 

mai ales cu motorul,sunt mult mai precaut la scheme din astea....

 

 

zicea stulewa ca aici se discuta sa se inteleaga, sa se evite..............fix pwla.........

 

cum a zis si Trotinel,in 2 saptamani e uitat accidentul,asa cum au fost uitate TOATE. Singurii care nu uita sunt familia si prietenii apropiati,dar si aia,in ultima instanta, uita cand se urca la ghidon,asa cum facem toti.....

 

Ne amintim doar in momentele alea de "era sa belesc pwla", in rest, aceste accidente si pseudo-educatia trasa din ele........e uitata complet..

 

topicurile de la accidente sunt doar menite RIP-urilor / odihneasca-se in pace si cel ma imult disputelor si contrelor intre demagogi......ca ala era vinovat,ca celalalt....

 

Daca nu intoarcea sclavu ala cu VW pe linia continua, sa fim realisti, nu o patea acum, o patea mai incolo. La viteza cu care mergea......avea death wish pe frunte...



majoritatea celor care cad in fiecare an sunt cei cu SS-uri ..daca o lasati mai usor, traiti mai mult ...

 

moralistule, cu chopper SV650......las-o mai usor cu morala......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate am avut ghinionul sa ma aflu in zona chiar atunci.

Tot ce pot sa spun .......... INCONSTIENTA

 

Condoleante. :(

 

 

2014210154739.jpg

2014210154804.jpg

2014210154839.jpg

2014210154901.jpg

2014210154903.jpg

 

 

 

S-au preluat filmarile de la camerele de supraveghere din zona, iar militia a aproximat o viteza intre 180-200 km/h. Nu stiu cat e de valabil...... dar ce mai conteaza?

 

Ar trebui sa avem de invatat si de tras niste concluzii din acest accident nefericit, avand in vedere ca in curand se va redeschide sezonul.

 

Asfalt uscat si aveti mare grija de voi!!!!! Nu mai doresc sa vad asa ceva.

Editat de valisiano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Fara nicio legatura cu accidentul in cauza) Cand va aud cu "nu e de iesit, nisip, lipsa aderenta, etc, etc"... Ba da, baaa, e de iesit, doar ca iti trebuie ceva creier ca sa mergi asa cum permite nisipul ala si/sau lipsa aia de aderenta si etc-ul ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU e nici un intors pe linie continua. Acolo este linie intrerupta dubla pentru a-ti da posibilitatea sa intrii in parcarea hotelului Business. Problema a fost ca masina a virat stanga catre parcare , iar motociclistul a venit cu viteza foarte mare. 100% soferul masinii nici nu l-a vazut. In aceea zona, anual sunt morti. E o zona cu peco, 2 hoteluri, parcari, in imediata apropiere intrare in parcul auto, la case cu alei etc. Iti da impresia zona ca poti sa ii dai dar e foarte nasoala, foarte multe accidente an de an. Locuiesc in zona si trec zilnic minim de 2 ori pe acolo.



Dumnezeu sa-l ierte.

 

IMG_36403815309952.jpg

IMG_36417184174722.jpg

IMG_36421188052414.jpg



Din pacate exista si a doua victima din cauza acestui accident. Pasagerul de pe bancheta din spate a decedat astazi in sala de operatie. :(

 

Condoleante familiilor.

Editat de valisiano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar o ardem cu 70 de pagini pe un accident......cine nu e capabil sa mearga pe strada sa mearga cu metro-ul (provincia aveti metro) daca daca daca ......a murit din cauza inconstientei lui.....putea sa fie echipat full racing gp tot o mierlea ........vorbim vorbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar o ardem cu 70 de pagini pe un accident......cine nu e capabil sa mearga pe strada sa mearga cu metro-ul (provincia aveti metro) daca daca daca ......a murit din cauza inconstientei lui.....putea sa fie echipat full racing gp tot o mierlea ........vorbim vorbe

 

Ai moto cu care mergi pe strada? Din poza de profil nu imi dau seama, parca e doar camp in jurul unui enduro, ori in mod normal pe acolo mergi si in rest cu metroul?

 

70 de pagini pot fi inutile sau nu, depinde de persoana, pentru mine aceste pagini sunt oarecum utile deoarece dupa ce am citit acest topic (stiind cat de dor imi e de o tura, in care probabil as trage un pic de gaz) imi voi impune sa o las mai moale dupa ce scot mobra, cel putin pentru una sau cateva ture pana o simt iar in detaliu.

 

PS: In provincie avem si Metro si Selgros, etc, metrou nu prea avem.

 

Salutari!

Editat de D.D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu sa vorbesti cand nu ai fost acolo, ca avea viteza...ca ala a intors pe dubla continua, sunt doar presupuneri.

Cand esti pe motocicleta uiti cati cunoscuti ti-au murit in accidente moto, uiti ca viteza nu face bine si ca traficul se supune in mare parte legilor junglei.

Cu totii ne grabim, la munca, la gradinita, la scoli...e normal ca accidentele sa se intample, nu ar trebui sa blamam viteza, iar cine o face...se vede ca nu a mers niciodata cu motocicleta la limitele traficului, a aderentei si a nesigurantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai moto cu care mergi pe strada? Din poza de profil nu imi dau seama, parca e doar camp in jurul unui enduro, ori in mod normal pe acolo mergi si in rest cu metroul?

 

PS: In provincie avem si Metro si Selgros, etc, metrou nu prea avem.

 

Salutari!

am si de bulevard stai linistit ......din profilul tau se observa ca esti un mic tastaturist ...eu macar ma dau chiar si pe camp ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU e nici un intors pe linie continua. Acolo este linie intrerupta dubla pentru a-ti da posibilitatea sa intrii in parcarea hotelului Business. Problema a fost ca masina a virat stanga catre parcare , iar motociclistul a venit cu viteza foarte mare. 100% soferul masinii nici nu l-a vazut. In aceea zona, anual sunt morti. E o zona cu peco, 2 hoteluri, parcari, in imediata apropiere intrare in parcul auto, la case cu alei etc. Iti da impresia zona ca poti sa ii dai dar e foarte nasoala, foarte multe accidente an de an. Locuiesc in zona si trec zilnic minim de 2 ori pe acolo.Dumnezeu sa-l ierte. IMG_36403815309952.jpgIMG_36417184174722.jpgIMG_36421188052414.jpgDin pacate exista si a doua victima din cauza acestui accident. Pasagerul de pe bancheta din spate a decedat astazi in sala de operatie. :( Condoleante familiilor.

daca in aceea zona ANUAL SUNT MORTI.....cretinii de la circulatie sa faca semafor, rond de sens giratoriu etc

exista birouri specilale la politie cu prevenirea accidentelor si impreuna cu administratorul drumului in zonele cu risc mare de accidente se implementeaza diverse astfel in cat sa scada numarul de accidente

 

in momentul in care se modifica zona adiacenta a drumului, aparc case , scoli, magazine modifici si drumul ......

 

E simplu sa vorbesti cand nu ai fost acolo, ca avea viteza...ca ala a intors pe dubla continua, sunt doar presupuneri.

Cand esti pe motocicleta uiti cati cunoscuti ti-au murit in accidente moto, uiti ca viteza nu face bine si ca traficul se supune in mare parte legilor junglei.

Cu totii ne grabim, la munca, la gradinita, la scoli...e normal ca accidentele sa se intample, nu ar trebui sa blamam viteza, iar cine o face...se vede ca nu a mers niciodata cu motocicleta la limitele traficului, a aderentei si a nesigurantei.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ianachim,

 

in zona exista reguli de circulatie, care daca s-ar respecta nu ar exista prea multe probleme. Ce sa mai faca acolo? Eventual sa existe 24/24 ore un militean in mijlocul strazii sau sa devieze circulatia pe camp. Este un drum european. Si asa cea mai mare densitate de militeni cu radarul si nu numai sunt acolo. Cand nu sunt..... se vad rezultatele. Vad ca pe drumurile noastre, numai daca sunt sperietori pe sosele se poate circula cat de cat civilizat (exceptie cei cu ceafa lata).

 

S-a intamplat din cauza neatentiei, adrenalinei etc. Nici nu conteaza prea mult. Problema e ca s-a intamplat. Si asa ...... acuma ne vaitam si cand suntem in saua motorului, multi dintre noi nu mai tin cont de nimic si se cred zmei. Imi pare rau de cei care au ramas in urma celor doi decedati.

Editat de valisiano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Frate fratelo" ăştia nu-s fraţi cu noi, motocicliştii nu-s fraţi între ei. Peste tot auzi "frate" de parcă-ar fi semn de punctuaţie în multe din discuţiile multor motocicl deţinători de motocicletă ( că mulţi nici măcar proprietari nu sunt ). Fraţi sunt ciobanii aia "de după blocuri". Gangsterii româneşti.

 

Iar strict ce ţine de subiect : păcat de şofer, acum trebuie să tragă de asiguratori până-şi repară maşina pe barba prostului. Dacă o fi avut asigurare jmenaru.

 

Şi nu-i mai luaţi la pendulă pe şoferi, sigur sunteţi mulţi dintre voi şi conservari şi vedeţi cât de greu este să observi din maşină orişice vehicul care se întâmplă să fie poziţionat în dreptul stâlpilor de susţinere a plafonului sau a unghiurilor moarte.

Am început şcoala de şoferi cat. B anul acesta şi încă mă minunez cât de mult îţi obstrucţionează caroseria unei maşini vizibilitatea. Este ca naiba în maşină, sincer îi compătimesc pe şoferii acestora atunci când vine vorba de a te asigura în trafic!

 

Mai lasaţi naibii citarea pozelor!

lasa-ma te rog cu comentariile tale impertinente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

si daca e " la 100 m de tabla cu Tg Mures" asta inseamna ca tre sa-i dea in gaz ca nu e in oras?

la cum arata de praf sigur nu avea 110'

 

 

 

ce sa vada conservarul? un glont care urla spre el cu 200/h?

Am precizat doar locul nenorocirii, tiranspiderule, nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...