Sari la conținut

Cu motocicleta la salonul de la Budapesta


robertkiran
 Share

Postări Recomandate

Robert...am verificat și legal nu putem ieși cu RCA în forma asta. dacă te uiți pe fila verde ai sa vezi bifate cu X toate tarile cu excepția RO deci nu este valabila în afara RO. I Trebuie sa vb.tu unde ai încheiat polița cu ag.de broker, sa ii dai o copie după talon și sa refacă polița unde va fi scris și nr.de înmatriculare și tarile unde se poate circula cu moto. Eu mâine trimit talonul,am vb.cu cineva și apoi îmi da RCA ok. Deci rezolva chestia asta.bafta

e mai bine sa o aveti ok , mai ales ca nu costa nimic, dar ca idee , de cate ori am intrat si am iesit, mai ales in comunitatea europeana, nu am aratat altceva decat buletinul, de multe ori nici pe ala la ambele vami, mi se facea semn sa trec cu mobra... drum bun si vreme faina!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@yoyo_man si ngtmirceaa

 

nu am spus ca pe toate nationalele ai nevoie de vigneta sunt portiuni scurte de drum expres si am vazut indicator, imi cer scuze daca s-a inteles gresit

 

 

HungaryVignettes are required for all travelers using motorways and expressways.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar batea gandul si pe mine....dar la sa ne intalnim la 5 in Pitesti!!!!!!!!! dupa cum ai spus daca sunt 700 de km : pe 2 zile rezulta un 350 km...pe care ii faci lejer in 4-5 ore. Nu mai bine plecat pe 21 la 11 din Pitesti, ajuns la Deva unde cazat. Plecat pe 22 dimineata la 8 ajunz la budapesta pe la 3-4 cazat pe urma vazut motoare iar pe 23 vazut inca o data motoare in fuga si val vartej acasa? Deocamdata vremea spune undeva 10 grade, deci mai mult se poate merge dupa ce prinde soarele putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar batea gandul si pe mine....dar la sa ne intalnim la 5 in Pitesti!!!!!!!!! dupa cum ai spus daca sunt 700 de km : pe 2 zile rezulta un 350 km...pe care ii faci lejer in 4-5 ore. Nu mai bine plecat pe 21 la 11 din Pitesti, ajuns la Deva unde cazat. Plecat pe 22 dimineata la 8 ajunz la budapesta pe la 3-4 cazat pe urma vazut motoare iar pe 23 vazut inca o data motoare in fuga si val vartej acasa? Deocamdata vremea spune undeva 10 grade, deci mai mult se poate merge dupa ce prinde soarele putere.

Din ce spui tu ajungem pe la 15 - 16 in Budapesta, pana te cazezi, pana ajungi la salon pana iti iei bilet se face 17 lejer ... iar la 19 inchide. Doar doua ore de vazut/fotografiat/testat (incalecat) motoare? E cam putin. Eu de obicei intram pe la 10 (la ora deschiderii) si ma prindea ora 15! De obicei imi place sa stau langa fiecare motor, sa ma uit atent la el .... ma rog asta e fixul meu. Apoi duminica spui ca mai te duci o data la salon. Asta inseamna ora 10 deschiderea, mai stai o ora poate, si plecam la ora 12 in cel mai fericit caz. Asta inseamna ca ajungem acasa pe la ora 23-0 noaptea. Nici asta nu prea imi place.

In alta ordine de idei, spui ca faci 350 km in 4-5 ore. Hm, daca e pe autostrada da sunt de acord, ii faci si mai repede. Dar in Ro, nu ii faci. sau cel putin eu nu ii fac. Mie 350 de km, daca nu sunt pe autostrada, imi ia cel putin 6 ore. Trecem prin localitati si am spus ca nu alerg nebuneste. Asta e.

Raman la varianta mea, eventual poate "aman" cu o ora plecarea si sa zic ca plec la 6!

 

Vă salut!

Mi-ar plăcea și mie să merg. Vom vedea atunci cum va fi vremea.

Am spus: in 2010 si 2011 vremea a fost faina. Era gramada de motoare in parcare. Dovada:

post-45393-0-57552200-1392571736_thumb.jpg

Numai anul trecut a fost frig. Poate ca anul asta nu va fi frig ... vom vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va prinde noaptea prin Arad si nu gasiti unde innopta sau pentru orice alte probleme dati un semn de viata. Berea o dati voi! :cheers:

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vin din Bucuresti.nu am nici o problema sa fiu la 5 în Pitești. Și eu sunt de părere ca dacă tot te duci la un salon moto măcar sa stai calm să-l vizitezi, nu sa fii pe fuga. Și la fel și pe drum,care e rostul sai dai gaz,mergi linistit,mai o pauza de o cafea. Eu ma bag oricum,pastram legatura

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fi la 5 in pitesti ar trebui sa te cam urnesti din casa pe la 3 dimineata (trezeala la 2).....e cam devreme totusi.... Ma gandeam ca poate daca ar fi stabilit un traseu exact cu locuri de intalnire pe parcurs si apoi cine poate oase roade si ii ajunge si pe ceilalti din urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum la rezervari pe net nu ma prea pricep azi am fost la o agentie de turism din Pitesti si i-am spus ca vreau o camera single pentru perioada 21-23 martie. I-am spus ca vreau ceva mai low cost dar ca vreau totusi ceva cu baie in camera.

Iata ce oferta mi-a facut domnisoara de la agentie:

Hotel Hunguest Platanus 3* .............................. 50 euro/sejur;

Hotel Achat Premium 4* ....................................59 euro/sejur;

Hotel Golden Park 3* ....................................... 61 euro/sejur;

Hotel Atlantic 3* ...............................................62 euro/sejur;

Hotel Citu Inn 3* .............................................. 70 euro/sejur;

Hotel Expo Congress 4* ...................................70 euro/sejur;

Cica cel mai tare ar fi asta ultimul deoarece e la 300 m de expozitie. Parca la asta as sta. Cei care ati mai fost prin Budapesta, cunoasteti vreunul din hotelurile de mai sus?

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hotel Expo Congress 4* ...................................70 euro/sejur;

Cica cel mai tare ar fi asta ultimul deoarece e la 300 m de expozitie. Parca la asta as sta. Cei care ati mai fost prin Budapesta, cunoasteti vreunul din hotelurile de mai sus?

 

Ce conteaza daca-l stie cineva?? Ai pe net review-uri cu gramada si gata! La 35€/single /noapte la 4 stele este foarte bine ca pret (mai ales daca are si mic deju inclus, ca n-ai specificat si nu e obligatoriu sa fie), are wlan gratuit, spa/sauna... ce mai vrei pt doua zile? Pe booking are nota 8,1 care este mai mult decat suficient daca vrei "camera cu baie" :D

 

Ar trebui sa te gandesti insa ca poate mai bine iei ceva in centru sa poti iesi seara linistit la o bere, ca vei sta doua seri acolo. La targ mergi sambata, te intorci dupa cateva ore si gata, te plimbi prin centru; iar hotelul asta pare a fi la mama naibii fata de centru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre 21-23 martie 2014 se va tine salonul moto de la Budapesta. De prin 2010 merg la salonul asta si de fiecare data am ramas incantat de ceea ce am vazut acolo. E cu mult peste SMAEB-ul nostru ...

Anul asta vreau sa fie altfel. Daca pana acum am mers la salon numai cu trenul (cu tehnologia chinezeasca nu am avut curaj sa ies din tara!), ei bine anul asta vreau sa merg cu motocicleta. Sa fie prima mea tura lunga cu hondita! Etapele ar fi urmatoarele:

Vineri 21 martie plecat din Pitesti pe la ora 5-00 pe traseul: Pitesti - Sibiu-Sebes-Deva- Arad-Nadlac- Mako si de acolo pe autostrada pana la Budapesta. Sunt 706 km conform Google maps. Pot fi facuti intr-o zi tinand cont ca vreo 200 si ceva de kilometrii sunt pe autostrada. Planific sa ajung in Budapesta undeva la ora 18-19. Nu intentionez sa alerg, nebuneste, viteza legala, si unde se poate ii dam mai tare. Oricum ne vor ajuta autostrazile (vreo 2 in Ro si parca tot 2 in Ungaria) unde ii vom da bice. La Budapesta luam o cazare la o pensiune-hotel, dar ceva ieftin (maxim 2 *). Aici as vrea ceva recomandari de cazare: ce cazare ati recomanda? Sa fie mai low cost. Vreau doar o camera cu pat si baie, atat!

Sambata 22 martie mers toata ziua si admirat motoare. Seara cazare la acelasi hotel-pensiune ieftina.

Duminica 23 martie, plecarea dis de dimineata si inapoi in tara.

Intrebari:

1. Stiu ca in Ungaria se plateste rovinieta, insa nu stiu daca se plateste ceva taxa de autostrada. Care ati mai fost prin Ungaria, se plateste ceva pe autostrada?

2. Vrea o o cazare ieftina. Cum am spus mai sus o camera cu pat si baie (nu vreau ceva cu baie comuna). Deci ceva de 2 stele. Ce recomandati?

3. Mai sunt amatori? Daca da, mi-ar face placere sa fim mai multi... cu rugamintea sa nu alergam nebuneste (sunt totusi incepator pe honda)!

Repet, la Salonul de la Budapesta avem ce vedea. Merg la salonul asta de vreo 4 ani si stiu ce zic. E peste SMAEB. Cateva foto de anul trecut:

attachicon.gifDSCF0029.JPGattachicon.gifDSCF0109.JPGattachicon.gifDSCF0112.JPGattachicon.gifDSCF0114.JPGattachicon.gifDSCF0390.JPGattachicon.gifDSCF0353.JPG

merg eu . ma ocup de cazare.

 

Cum la rezervari pe net nu ma prea pricep azi am fost la o agentie de turism din Pitesti si i-am spus ca vreau o camera single pentru perioada 21-23 martie. I-am spus ca vreau ceva mai low cost dar ca vreau totusi ceva cu baie in camera.

Iata ce oferta mi-a facut domnisoara de la agentie:

Hotel Hunguest Platanus 3* .............................. 50 euro/sejur;

Hotel Achat Premium 4* ....................................59 euro/sejur;

Hotel Golden Park 3* ....................................... 61 euro/sejur;

Hotel Atlantic 3* ...............................................62 euro/sejur;

Hotel Citu Inn 3* .............................................. 70 euro/sejur;

Hotel Expo Congress 4* ...................................70 euro/sejur;

Cica cel mai tare ar fi asta ultimul deoarece e la 300 m de expozitie. Parca la asta as sta. Cei care ati mai fost prin Budapesta, cunoasteti vreunul din hotelurile de mai sus?

vrei hotel sau sa fie curat si ok ? nu vad relevanta de 100 m sau 5 km daca esti cu motorul in Budapesta. ma refer la cat de usor e sa ajungem oriunde

 

Daca va prinde noaptea prin Arad si nu gasiti unde innopta sau pentru orice alte probleme dati un semn de viata. Berea o dati voi! :cheers:

ok, s-a marcat

cati sa venim :?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preferabil un hotel curat. Dar sa nu fie scump. De aceea alesesem pe asta Expo Congress, deoarece duduia de la agentie spunea ca e fain. Mi-a bagat sub nas si niste poze care de ce sa fiu carcotas aratau bine. Insa nu am rezervat inca.

Foxbat te poti ocupa de cazare? Cam la ce bani si la ce hotel? Vreau ceva neaparat cu baie in camera (sa nu aud de hostel cu baie comuna) si single. Daca are si mic dejun e fain. 21-23 martie (doua nopti). Si daca se poate cu parcare gratuita (asta avea Expo Congress). Nu de alta dar sunt hoteluri care mai iau 5-10 euro/zi parcare.

Eu vin oricum. Daca vad ca e frig tare (sa zic 0 grade) vin cu Loganu', da tot vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca....

 

Va recomand hotelul Expo Congress, nu ca as fi stat acolo, insa din propria experienta, este mult mai placut sa te duci la expozitie imbracat lejer, decat sa cari dupa tine geaca, casca si tot tacamul.

De obicei este destul de cald la orice salon de acest gen si eu urasc sa transpir 3-5 ore si sa am mainile ocupate de toale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Okesz cam are dreptate. Daca afara va fi cald, inauntru va fi si mai cald. Si nu va fi prea placut sa fi imbracat in geaca moto, si cu casca in mana. Bine exista o posibilitate sa le lasi in top case, dar cum eu sunt patit in Ungaria, nu prea vreau sa stau cu teama ca le ia cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, e secret :)

e fara mic dejun insa.

 

dar mi e dor de mancarea lor..adevarata. cred ca punem 1 kg / ora pe noi acolo

 

si nu e pe zi ci pe noapte :)

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

verificati si aici: http://www.manzardpanzio.com/en/gallery .

 

am stat anul trecut, ok locul, poate nu cel mai ieftin dar aproape de centru si la 5-6 min. de mers pe jos pana la metrou, intr-un cartier rezidential cochet. am parcat masina gratuit pe strada dar moto -cat si masina dar eu nu am simtit nevoia- se pot parca in incinta interioara inchisa (contra cost, banuiesc). micul dejun inclus si deloc saracacios. atmosfera pensiunii e civilizata si linistita.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.szallas.hu (eu zic ca e cel mai mare site pt cautat cazare in HU)

are si in limba romana meniu, astfel ajungi la

http://hotelguru.ro/budapesta

 

HUvinieta D1 trebuie pt motoare si masini sub 3,5t numai pe autostrazi

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...