Sari la conținut

Compresie scazuta Yamaha FZ600


elparu
 Share

Postări Recomandate

Salut. La masini este data o toleranta de 2,5 % intre cilindrii,care inseamna o diferenta de maxim 3 admisa intre ei.

Daca se incadreaza poti sta linistit,sfatul meu este totusi sa-i faci un reglaj-verificare supape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt valorile ? detaliaza pentru toti cilindri. Si eu am obtinut valori de 12 12 11 11 insa diferenta asta inca nu justifica o operatiune pe motor.

Testul te compresie l-ai facut la cald sau la rece ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testul de compresie a fost facut la rece.

 

Nu mi-a spus cat am pe ceilalti doar ca sunt ok, -2 valoarea pe unul din cei 4, nu mi-a spus nici care.

 

M-as bucura sa se regleze din supape, dar parea serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa afli toate valorile. Acum nu stiu ce inseamna "in parametri" pentru motocicleta ta. Daca ai un 12 12 12 10 eu nu cred ca justifica o interventie pe motor insa daca ai 11 11 10 7/8 atunci da.. si din punctul meu de vedere ar trebui refacut testul si la cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Tocmai am aflat ca am compresia scazuta, 2 bari in minus pentru 1 cilindru (4).

Restul sunt in parametrii.

 

Cat de grav este? O mai duc asa?

Costurile care ar fi pentru a face ceva?

 

Segmentii nu au nimic, 99,99%. Una sau mai multe supape nu inchid bine pe cilindrul 4.

Cauze:

supapa stramba (cel mai costisitor scenariu)

joc inexistent la minim o supapa (cel mai ieftin scenariu)

scaune supape iesite din parametri sau depunere de calamina pe supapa/scaun de supapa.

 

test de compresie si leak-down test: primul spune daca ai sau n-ai probleme. Al doilea spune unde e buba.

te putem ajuta cu orice ai de facut in privinta compresiei, inclusiv cele doua operatiuni de mai sus.

Tocmai m-am confruntat cu o problema identica la o motocicleta relativ noua (GSXR 600 K5)

Bafta!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/668981-bucuresti-pantelimon-garaj-moto/

Baietii sunt aproape de tine,pana in selgros pe stanga cum te duci.

Nu te mai duce la tot felul de priceputi care-si dau cu parerea,pune mana si plimba mobra ca de-aia ai luat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma intelegi gresit in legatura cu George TNG sau Cesar. Baietii stiu ce fac,dar ti-am recomandat sa te duci in service-ul cel mai apropiat de tine (Cesar este in Crangasi si George in Ciolpani).Si in pantelimon vei gasi baieti priceputi (Dan si Cristi) care te pot ajuta in orice problema legata de mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc! nu fusei in buc, saptamana asta aflu si sper sa si rezolv.

mai ales ca motorul este cunoscut ca fiind de durata, nu-mi fac mari problem,e insa e stresant :(

 

cum spunea cineva peaici, probabil nici n-o sa simt diferenta pe drum.

 

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...