Sari la conținut

Pareri pt. Hi-Bird QH200GY-III


ceberița 46
 Share

Postări Recomandate

Asa cum se vede si in titlu, as vrea sa aflu de la voi citeva pareri despre aceasta mobra care aveti, ati avut sau ati auzit de ea. Merita 700-1000 E sau ar fii mai bine ceva sh. japonez. Este peste alti producatori made in china gen Loncin,CF Moto, Linhai sau este sub.Motorul este asta are cam 130 kg,15 cp. consum undeva la 2.5 l nu mai stiu alte detalii. Astept parerile voastre pro sau contra.



post-64517-0-77186100-1392987312.jpg

Editat de ceberița 46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Discutia asta se poarta sub diverse forme dar de fapt subiectul este daca merita sa iei "chinezarie" sau nu. Unii zic ca da, altii zic ca nu, si nimeni nu prea stie concret, si probabil depinde de la caz la caz.

 

Oricum, enduro japonez sh n-o sa gasesti la 500 de euro in stare buna, asta-i clar. Un XT125 utilizat destul sa zic de prin 2007 o sa fie pe undeva pe la 1000 euro intr-un caz fericit. Si nu stii ce a facut vechiul proprietar cu el.

 

Eu spre exemplu am auzit de un caz de xt 125 "chinuit" la drum lung spre mare caruia i-a bubuit motorul pt ca proprietarul a mers cu el pe linia rosie pe ruta Bucuresti Constanta, linie rosie care te duce la o viteza "spectaculoasa" de 110 km/ora doar.

 

Concret, eu am avut un scuter 50cmc china, si am fost foarte multumit de el cat l-am avut vreo 5000km, pana sa-mi fie furat :)) ( punct in care era intr-o stare tehnica foarte buna, n-avea nici un fel de problema ).

 

Oricum, fazele gen "e de unica folosita", "nu lua china", "mai bine jaf japonez, pt ca honda-i honda" sunt exagerari copilaresti, parerea mea.

 

Un lucru nou e nou, indiferent unde-i fabricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un lucru nou e nou, indiferent unde-i fabricat.

Asta in general, dar in cazul asta depinde, am vazut produse China bune sau proaste, cit dai atata ai!

Degeaba este nou daca dai putin pe el, calitatea este indoielnica, te bucuri ca dai putin si cu putin ramai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar eu comparam "second hand japonez chinuit si hartanit" vs "china nou", evident ca n-am comparat in cazul de fata XT 125 nou cu Hi-Bird QH-etc.

Si de fapt nici n-am o parere anume intr-o directie sau alta vis a vis de problema asta, zic doar ca trendul este sa zici "chinezarie=porcarie", ca asa-i cool.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

(... ...)Si de fapt nici n-am o parere anume intr-o directie sau alta vis a vis de problema asta, zic doar ca trendul este sa zici "chinezarie=porcarie", ca asa-i cool.

Da, asta-i trendul, dar cine spune asta sunt habarnistii care ignora faptul ca asiaticii sunt aproape prima putere mondiala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta-i trendul, dar cine spune asta sunt habarnistii care ignora faptul ca asiaticii sunt aproape prima putere mondiala!

 

stai ca nu inteleg. incerci sa zici ca, deoarece chinezii produc mii de bucatele minuscule de plastic, metal si sticla, si pe urma le asambleaza, conform unui sablon creat in ORICE alta tara, ii face aproape prima putere mondiala? la ce? la mentalitate nu cred, la ecologie nu cred, la guvernare nu cred. ce-a mai ramas?

 

daca intrebarea era, pot sa-mi iau o chitara americana facuta in china raspunsu era DA, pentru ca e ceva mai putin calitativ decat aia produsa in USA dar nu e ceva total inutilizabil, si e si ieftin.

intrebarea fiind, sa-mi iau mobra asta care e copiata dupa ceva de 10 ori mai scump, raspunsul e NU, strange bani si ia-ti ceva calumea. cat dai atata face, cum se spune..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred in chinezarii, beshinosii astia galbeni copiaza doar forma. Am patit o cu oglinda la masina (Ford), am plesnit carcasa si aveam nevoie de o oglinda noua. Merg la magazin de piese auto si ala incepe: avem la 50 de lei, la 80 de lei, la 120 de lei si originala la 400 de lei. Am luat de 80, sa nu zic ca o iau pe cea mai ieftina, iar la montare am ramas cu ea in mana, un cacao de plastic casant care a plesnit la strangerea usoara a suruburilor. Am luat apoi din dezmembrari cu vreo 150 de lei, deci primii bani au fost efectiv aruncati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

stai ca nu inteleg. incerci sa zici ca, deoarece chinezii produc mii de bucatele minuscule de plastic, metal si sticla, si pe urma le asambleaza, conform unui sablon creat in ORICE alta tara, ii face aproape prima putere mondiala? la ce? la mentalitate nu cred, la ecologie nu cred, la guvernare nu cred. ce-a mai ramas?

Daca nu intelegi un lucru nu inseamna ca acel lucru nu exista sau ca trebuie ignorat :)

China este (acum, pentru ca de maine va fi prima) a doua putere economica mondiala, dupa SUA, uite citeva linkuri luate la intamplare, aici sau aici.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-as lua una daca as sta in china sa dau pe ea cat face adica 3-400 euro. Si sa ii gasesc tot motoru la 150Euro + instalatia electrica nou bineinteles. Se strica ceva la ea no problem piesele sunt ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pt ce vrei masinaria?? sa faci ce cu ea?

e buna (probabil , poate) la mers pe sosea. Pt enduro sau motocross (adica la sectiunea in care ai postat) nu prea are loc..... decat daca vrei sa fi eternul exotic, in cautarea pieselor si a fiabilitatii care la pretul asta nu echiar o certitudine, ca sa nu vorbim de suspensii ca aici banuiesc ca e jale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu chestiile astea chinezesti e ca prea putini le-au si incercat si asa vorbim doar generalitati. Asa pot zice si eu ca recent mi-am luat o trusa de tubulare auchan-china 100 ron si cand a trebuit sa lucrez cu ea mi-am dat seama ca-i un jeg infect, si dupa ce m-am documentat am luat o trusa Yato de 300 ron cu care orice reparatie e o placere.

 

Pe de alta parte nu vad ce relevanta are asta cu topicul in cauza anume motocicleta asta. Fiecare poate veni cu exemplele lui personale de "porcarii chinezesti", dar vorbim la modul general si nu concret.

 

Eu cand mi-am luat scuterul de care vorbeam au sarit multi pe mine ca "nu faci nici 100km cu el", ca "o sa pice ambreiajul" ca "se desfac suruburile" si dupa 5000 km nu aveam inca nici o problema cu el... doar un schimb de ulei. Pe de alta parte poate cu alte modele tot chinezesti sunt adevarate zvonurile.. cine stie. Eu zic doar ca depinde de la caz la caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu intelegi un lucru nu inseamna ca acel lucru nu exista sau ca trebuie ignorat :)

China este (acum, pentru ca de maine va fi prima) a doua putere economica mondiala, dupa SUA, uite citeva linkuri luate la intamplare, aici sau aici.

 

tipule, repet, ce treaba are puterea economica, cu abilitatea de a face design, proiectare si executie? astia fac doar executie, si si aia foarte prost, daca o fac cu manutele lor. ei sunt buni la supravegheat masinarii programate de ingineri "straini" (ca sa vorbim generic).

 

daca nu poti raspunde relevant la intrebare, degeaba arunci in discutie ca sunt a doua putere economica. e ca si cum ai mentiona ca au penisurile cele mai mici, ca medie. e irelevant!

 

revenind la subiect, ia-ti o mobra mai comuna, de care mai gasesti si la altii (ca sa ai pe cine intreba cand observi ceva suspect la ea) si ca sa ai sanse sa gasesti si un mecanic care poate sa o repare/intretina, si si piese, evident.

Editat de silencer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

tipule, repet, ce treaba are puterea economica, cu abilitatea de a face design, proiectare si executie? astia fac doar executie, si si aia foarte prost, daca o fac cu manutele lor. ei sunt buni la supravegheat masinarii programate de ingineri "straini" (ca sa vorbim generic).

 

daca nu poti raspunde relevant la intrebare, degeaba arunci in discutie ca sunt a doua putere economica. e ca si cum ai mentiona ca au penisurile cele mai mici, ca medie. e irelevant!

Asa este, ai dreptate, de fapt sunt prima putere mondiala pentru ca fac totul prost..de fapt foarte prost, cum spui tu..

Eu ma dau batut.. :wave:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, ai dreptate, de fapt sunt prima putere mondiala pentru ca fac totul prost..de fapt foarte prost, cum spui tu..

Eu ma dau batut.. :wave:

 

nu te da batut inca, da-mi exemple de BRAND-uri chinezesti care sunt renumite.

daca vrei sa te dai batut, zi ca nu are treaba puterea economica cu productia de mobre si e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toamna anului trecut am vrut sa iau si eu una,tinand cont de faptul ca unele biciclete sunt mai scumpe decat pretul la care o gasisem atunci la cei de la Proxima Holding(700 Eur),am platit un avans urmand sa platesc restul banilor la sfarsitul lunii.Intre timp l-am cunoscut intamplator pe domnul Adi de la Mymoto din Vitan cu care din vorba in vorba am ajuns la subiectul Proxima Holding si mai exact motocicleta despre care te informezi acum.In urma discutiei cu dansul si o mica poveste despre un grup de prieteni de-ai dansului care au achizitionat mai multe bucati am renuntal la ideea de a o achizitiona chiar daca urma sa pierd avansul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:disappointed:

Este suficient?

Uite-te si la valoarea de piata a companiilor respective..

 

dupa reply-ul asta ma opresc.

in toata lista aia, o singura firma cunoscuta, lenovo. are rost sa-ti precizez ca designer-ul lor e englez? doar de asta, stiu, dar ma indoiesc ca restu care ingineresc ceva in compania aia ar fi chinezi, cel putin nici macar 30%.

 

incerc sa-ti mai explic o data. nu te-am contrazis privind puterea economica a chinezilor, am vrut doar sa-mi spui ce legatura vezi tu intre 5 firme de telecom, inca 5 de hardware, inca 5 de produse de consum local si ce mai compune restul listei SI PRODUCTIA DE MOTOCICLETE. de 4 postari incoa o tii pe a ta, china e super economie.

 

de aici trag o concluzie sumbra.. nu reusesti sa intelegi ca vorbim despre altceva.

 

si inca o concluzie: ca moderator, trebuia sa treci discutia pe privat de la al 2lea reply. daca nu ca sa opresti poluarea topicului, macar ca sa nu se prinda lumea de chestia din concluzia unu.

 

sper ca nu o sa raspunzi acestui post cu inca un link legat de valoarea economica a chinezilor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum se vede si in titlu, as vrea sa aflu de la voi citeva pareri despre aceasta mobra care aveti, ati avut sau ati auzit de ea.

Depinde ce vrei. daca vrei fite, cauta altceva, desi e posibil ca si cel dinaintea ta sa fi vrut fite si sa fi 'terciuit' motorul respectiv.

 

Sfatul meu, cauta pareri si pe site-urile din afara, unde au avut respectii motoarele astea, nu ca la noi "am auzit la un prieten al unui prieten/la o nevasta al unui frate al unui prieten al varului de-al doilea ca chinjii fac lucruri nasoale". Eu unul lucrez la munca cu o gramada de produse chinezesti (intradevar, fara piese in miscare :) ), am destui prieteni care au facut intretinerea motorului cu ulei bun si au tinut, chiar daca le-au cam chinuit. Plasticele au cedat, s-au crapat, s-au decolorat, au mai cazut suruburi, dar mi-a lasat bunicul mostenire o cutie cu suruburi, am de unde sa completez daca dispar. Asa ca mi-am luat recent un trocarici de la proxima si am cuvinte de lauda atat pt. 'patron' cat si pt. motoreta. Daca ma tine 2 ani si nu bag un ban in ea, in afara de consumabile, eu consider ca si-a indeplinit scopul.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...