Sari la conținut

ACCIDENT MOTO andronache


fanefmx
 Share

Postări Recomandate

Asa cum generalizati voi despre taximetristi, asa generalizeaza si altii despre motociclisti. ;)

 

Am mers de sute de ori pe Andronache, e o strada pacatoasa, dar - ca sa vezi - toate sunt periculoase. In oras sunt bulevarde, strazi laterale, lumea e stresata, se baga la japca, prioritatea e o conventie, nu o lege universala.

 

Neacordare de prioritate? Ce-ati spune sa mergeti mai incet, ca sa aveti de unde frana in siguranta cand e vreun bizon in trafic?

 

Dar cine dracu' merge incet? Treaba asa-i pentru fraieri cu doar doua oua. Cei cu trei, merg mai repejor...

 

...la spital.

 

Beliti ochii, ca de nu, stiti voi ce beliti. ;)

 

Bafta in trafic si nu va mai victimizati atata. In 99% din cazuri sunteti de vina. ;)

 

(Sa curga muia!)

Ai uitat sa amintesti ca cei ce si-au luat moto sa ajunga mai repede la destinatie ii asteapta o mare dezamagire si numeroase vizite la service, bancomate, si chiar la spital. E cea mai mare teapa sa crezi o ca motocicleta e mai rapida in trafic decit o masina, sau ca consuma si costa mai putin . E invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai uitat sa amintesti ca cei ce si-au luat moto sa ajunga mai repede la destinatie ii asteapta o mare dezamagire si numeroase vizite la service, bancomate, si chiar la spital. E cea mai mare teapa sa crezi o ca motocicleta e mai rapida in trafic decit o masina, sau ca consuma si costa mai putin . E invers.

Ai uitat sa amintesti ca cei ce si-au luat moto sa ajunga mai repede la destinatie ii asteapta o mare dezamagire si numeroase vizite la service, bancomate, si chiar la spital. E cea mai mare teapa sa crezi o ca motocicleta e mai rapida in trafic decit o masina, sau ca consuma si costa mai putin . E invers.

SERIOS????

 

sa stii ca MOTOCICLETELE au fost construite in primul rand pentru TRANSPORT si apoi pentru CIRCUIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa amintesti ca cei ce si-au luat moto sa ajunga mai repede la destinatie ii asteapta o mare dezamagire si numeroase vizite la service, bancomate, si chiar la spital. E cea mai mare teapa sa crezi o ca motocicleta e mai rapida in trafic decit o masina, sau ca consuma si costa mai putin . E invers.

Numai faptul ca ajungi (te strecori) primul la semafor si scurteaza foarte mult timpul pana la destinatie. Nu trebuie sa-i dai blana ci doar sa ..."te descurci".Eu mi-am calculat de fiecare data cat fac cu masina pana la serviciu si inapoi si ce crezi? Mereu fac mult mai putin cu motocicleta.Pam pam !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai faptul ca ajungi (te strecori) primul la semafor si scurteaza foarte mult timpul pana la destinatie. Nu trebuie sa-i dai blana ci doar sa ..."te descurci".Eu mi-am calculat de fiecare data cat fac cu masina pana la serviciu si inapoi si ce crezi? Mereu fac mult mai putin cu motocicleta.Pam pam !!

esti un fraier.....

ceea ce ti se intampla este DOAR o iluzie........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandeam la fel :crack:

auzi...SIGUR nu ai verificat PRESIUNEA in anvelope......TU PLUTESTI!!!!!!

 

oricum am auzit ca nu o se mai vanda motociclete PENTRU UZ URBAN........doar pentru CIRCUIT

 

LA O MOTO DE CIRCUIT VANDUTA vor da O REMORCA ....CADO'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt sigur ca Jagi se descurca foarte bine pe circuit,dar eu zic sa-i mai dam o sansa, poate invata el sa se dea si prin oras :P

sunt sigur ca orasul nu are secrete pentru JAGI insa sa vii sa ne spui cat suntem de fraieri ca mergem prin oras si ca el a descoperit SIGURANTA CIRCUITULUI......NU E FRUMOS!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi inceteaza ca-l superi si iar nu mai calca pe forum vreo 5 minute la rand... :))))

 

In alta ordine de idei, traficul e asa cum e. Un pic mai multa atentie nu strica. Ca o mica observatie personala, mult prea multe mobre de viteza si prea putine mobre utilitare.

 

O data cu fitzele va scadea si numarul celor accidentati stupid. Sunt multi cei care si-au tras motor pentru ca este "cul", din pacate, cei mai multi vor sfarsi, in cel mai bun caz, inapoi in conserva,jurand ca mobra e unealta diavolului, urand in acelasi timp si pe cei ramasi in sa.

 

O data in viata sunt(aproape) de acord cu ceea ce scrie za uan, za only, in coltul albastru, cantarind cat o sacosa de Real plina cu intuneriiicc: Blaaaaackdiiiiirrrt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traversez zilnic capitala dintr-o parte in alta . Zilnic ma confrunt cu neacordari de prioritate, sicanari, depasiri aiurea sau mers in kurul meu. Zilnic!

De taximetristi nu mai zic: sunt cei mai indisciplinati participanti la trafic....

Nici eu nu sunt cuminte....depasesc frecvent viteza legala,fortez semaforul, slalom, etc...

Ideea este ca paranoia se acutizeaza cu timpul....inveti sa n-ai incredere in nimeni!

Degeaba,..... taximetristii ma surprind mereu....ciocolatii sau nu, tot se joaca cu viata ta!

 

On topic, sper ca baiatul sa-si revina complet si sa nu se lase de microbul moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, Gixu, etc, care sinteti cu experienta multa pe 2 roti, nu trebuie sa va simtiti vizati de postarea mea de mai sus,voi sinteti citeva exceptii din marea majoritate care-si gasesc "nasul" mult mai repede decit banuiau. Nici prin cap nu mi-a trecut ca va trebui sa-mi demonstrati ca nu am dreptate. Stati relax, cind mergeam eu iarna la -10grd cu Jawa prin oras, ianuarie, februarie, voi nici nu stiati ce-i aia motocicleta. Cu 954 am mers multe mii de km prin Bucuresti. Singura motoreta cu care am mers sub 2000km in oras, este actuala R1. Sa va fac un calcul elementar: Berceni-Protv il fac cu masina dimineatza ,in 20-30minute. Cu 954 faceam traseul in 15-17 minute. Cu mopedul(inca il am) il faceam tot in17 minute, fara sa stau la semafor. Bun, dureaza 2-3-4minute sa te echipezi, 1minut sa incalzesti motorul(la masina nu-l incalzesc niciodata), mai pierd 1 minut sa bag sau sa scot motoreta din curte, per total fac un timp mai lung. Daca esti bizon si mergi rapid, se gaseste intodeauna un alt bizon pus de-a curmezisul, care te va calma o perioada. Toamna si primavara pe frig, pierdeam mult mai mult timp cu echipatul, plus ca nu puteam sa car bagaje pe SS. Accidente prin oras am avut doar 3, unul grav si 2 usoare, cel grav mi-a afectat articulatia umarului drept , cu urmari pe viatza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi,nu trebuie sa ne demonstrezi faptul ca mergi foarte bine si in oras,ce am scris mai sus era evident,o gluma.Ori ma imbrac,ori ma echipez imi ia cam acelasi timp(+ -2 minute) pierd timp doar cu "dezechipatul si echipatul" motocicletei.LE Nu ai zis cst iti ia sa gasesti loc de parcare...

Editat de teiu29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, Gixu, etc, care sinteti cu experienta multa pe 2 roti, nu trebuie sa va simtiti vizati de postarea mea de mai sus,voi sinteti citeva exceptii din marea majoritate care-si gasesc "nasul" mult mai repede decit banuiau. Nici prin cap nu mi-a trecut ca va trebui sa-mi demonstrati ca nu am dreptate. Stati relax, cind mergeam eu iarna la -10grd cu Jawa prin oras, ianuarie, februarie, voi nici nu stiati ce-i aia motocicleta. Cu 954 am mers multe mii de km prin Bucuresti. Singura motoreta cu care am mers sub 2000km in oras, este actuala R1. Sa va fac un calcul elementar: Berceni-Protv il fac cu masina dimineatza ,in 20-30minute. Cu 954 faceam traseul in 15-17 minute. Cu mopedul(inca il am) il faceam tot in17 minute, fara sa stau la semafor. Bun, dureaza 2-3-4minute sa te echipezi, 1minut sa incalzesti motorul(la masina nu-l incalzesc niciodata), mai pierd 1 minut sa bag sau sa scot motoreta din curte, per total fac un timp mai lung. Daca esti bizon si mergi rapid, se gaseste intodeauna un alt bizon pus de-a curmezisul, care te va calma o perioada. Toamna si primavara pe frig, pierdeam mult mai mult timp cu echipatul, plus ca nu puteam sa car bagaje pe SS. Accidente prin oras am avut doar 3, unul grav si 2 usoare, cel grav mi-a afectat articulatia umarului drept , cu urmari pe viatza.

man

este un forum pe care il citesc si multi habarnisti, incepatori si aspiranti in ale moto

cand scrii niste lucruri legate de anvelope si AI DREPTATE e ok si bine insa daca incepem sa INDUCEM ideea de

PERICOL, NEJUSTIFICARE a motocicletei pe sosea deja iesim ....in DECOR

 

Nu toti au bani pentru pista, anvelope slick, dube etc si dupa mine sa stii ca motoarele de circuit sunt "sustinute"de vanzarile de la motoarele de strada pe care le foosesc 98 % dintre posesori

 

in mometul in care un formator de opinie ca tine vine si zice: ce dracu va chinuiti cu motocicleta pe strada ca nu se merita sa ti risti viata printre masini...... oamneni incep sa puna la indoiala achizitia unei motociclete

 

Suntem in romania si DA este mult mai periculos pe strazile de la noi decat in afara tarii, dar trebuie sa AVANSAM, sa ajungem la mai multe mopede si motoare folosite in urban , beneficiile le stim cu totii

 

eu as scoate TVA ul de la scutere pentru a dezmorti un pic piata, as inaspri pedepsele pentru FURT, si la accidente cu morti as da fara drept de apel INCHISOARE

 

atunci sa tii un scuter in fata blocului nu ar mai fi o problema de insomnie

eu unul nu rezist sa astept sf de sapt sa merg pana la un circuit si sa ma invart 2 ore

de asta am si preferat motorul in locul parasutismului, zborului cu avion, parapantei unde tot timpul depinzi de zeci de factori ina te bucura de timpul liber.....bag cheia in contact si FUNNNNNNN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi,nu trebuie sa ne demonstrezi faptul ca mergi foarte bine si in oras,ce am scris mai sus era evident,o gluma.Ori ma imbrac,ori ma echipez imi ia cam acelasi timp(+ -2 minute) pierd timp doar cu "dezechipatul si echipatul" motocicletei.LE Nu ai zis cst iti ia sa gasesti loc de parcare...

Discutia era despre obtinerea adrenalinei. Cind te sui pe SS ca sa depasesti zeci , sute de masini prin traficul urban, se va gasi unul care sa te puna jos. Zilele trecute am vazut o faza care m-a marcat. La santierul podului Mihai Bravu cu Dimbovita, unde mai mult se sta, un CBR600F (cred ca F2), m-a devansat, putin mai incolo l-am ajuns. Pe toata lungimea santierului, omul a mers in spatele masinii din fatza lui, nu a riscat nimic, m-am uitat cu atentie la el, crezind ca-i pifan neindeminatic, nici vorba de asa ceva, pur si simplu, omul nu vroia sa riste nimic.Acolo vad destui motociclisti care merg printre coloane, numai ca-i foarte riscant, cine merge pe acolo, stie ce vorbesc, praf pe jos, benzile sint foarte inguste, pietoni care traverseaza printre masini, etc. Si mai sint ca el, nu multi, acestia sint supravietuitorii pe SS din jungla traficului urban.

 

Legat de echipat, una e sa te sui in masina, imbracat cu un tricou si bermude, alta e sa-ti pui protectii, casca, CIZME, si ajuns la destinatie, sa le dai jos , iti ia mult mai mult timp.Si la intoarcere, repeti de la inceput. Am facut proba , am un coleg de muncacare sta in acelasi bloc cu mine, iesit in acelasi timp cu mine din casa, la serviciu a ajuns inaintea mea cu masina, la intoarcere, dupa ora 17, tot inaintea mea a ajuns.E vorba de 5-6 minute, maxim, la un traseu de 8-9km, cu 7 semafoare luate in medie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca trebuie sa l sustinem moral pe colegul accidentat si nu sa ne etalam prostia care vad ca inca isi spune cuvantul, ca una peste alta padure fara uscaciuni nu exista, cretini sunt si pe partea moto si pe partea auto asa ca sanatate celui accidentat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu se mai face puscarie pentru vatamare corporala, doar amenda penala. :|

(din pacate)

Nici inainte nu prea se facea puscarie pentru accidente, de obicei se dadea cu suspendare exceptie facand unele cazuri in care vinovatul de producerea accidentului consumase alcool cand existau sanse mai mari sa se primeasca cu executare.

 

 

 

intrebare: oare poti sa-l duci in instanta sa-i ceri daune morale ,in afara de ce plateste asiguratorul lui???

 

Nu, daunele cerute se platesc de asigurator.

 

Recuperare usoara Rider-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi dacă nu a acordat prioritate, jegodia de taximetrist întră la vătămare corporală. Motociclistul 100% ia în jur de 90 zile concediu medical și din acest moment cred că jegosul ăla cu nevastă-sa vor avea gura mica de tot. Eu să fiu în situație nu l-aș împăca niciodata, să facă pușcărie să aibă timp să mediteze la cum este cu comportamentul în trafic.

 

Conform Noului Cod Penal, infractiune este atunci cand victima primeste mai mult de 90 de zile de INGRIJIRE MEDICALA.

Atentie!!! Nu confundati zilele de ingrijire medicala(trecute doar pe certificatul medico-legal, dat de INML) cu concediul medical.

 

NOUL COD PENAL spune cam asa:

 

Infracțiuni contra integrității corporale sau sănătății

Art. 193

(1) - Lovirea sau orice acte de violență cauzatoare de suferințe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) - Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.

(3) - Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Art. 194

(1) - Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecințe:

a. o infirmitate;

b. leziuni traumatice sau afectarea sănătății unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;

c. un prejudiciu estetic grav și permanent;

d. avortul;

e. punerea în primejdie a vieții persoanei, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

(2) - Când fapta a fost săvârșită în scopul producerii uneia dintre consecințele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. B) și lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.

(3) - Tentativa la infracțiunea prevăzută în alin. (2) se pedepsește.

Art. 195 - Dacă vreuna dintre faptele prevăzute în art. 193 și art. 194 a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 6 la 12 ani.

 

Daca victima are sub 90 de zile de ingrijire medicala, fapta nu mai este penala(conform noului cod penal). Cel vinovat primeste NUP. Pentru recuperarea daunelor materiale si morale, victima trebuie sa deschida proces civil(atentie!!! se plateste taxa de timbru)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta problema, pe care poate multi nu o stiu, este ca unii (sa nu zic "multi") taximetristi sunt niste drogati ordinari, pe heroina sau (i)legale. Asa ca nu e de mirare ca nu le pasa cand taie fata unui motociclist sau ca il scot de pe sosea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, conduita morala, lipsa de respect fata de alti soferi, nivelul educatiei si pregatirea profesionala a unor persoane, au creeat o patura sociala cu probleme... pe vremuri se numeau birjari, astazi sunt taximetristi. Majoritatea au doar "B"-ul, dar se cred profesionisti. Evident nu toti, dar procentul este alarmant de mare! Probleme au toti participantii la trafic din cauza lor, inclusiv pietonii ce trebuie sa ocolesca taxiuri stationate pe treceri pietonale, pe colturi de strazi impiedicand vizibilitatea sau ingreunand accesul, etc. Daca raportam numarul de accidente(unele cu vatamari corporale sau mai rau), in randul soferilor profesionisti, taximetristii sunt pe primul loc. Nu pot sa inteleg cum astfel de oameni obtin atestate de practicare a soferiei ca meserie?

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta problema, pe care poate multi nu o stiu, este ca unii (sa nu zic "multi") taximetristi sunt niste drogati ordinari, pe heroina sau (i)legale. Asa ca nu e de mirare ca nu le pasa cand taie fata unui motociclist sau ca il scot de pe sosea...

 

Eu cand ma uit ce fete au taximetristii stau si ma intreb cine dracului se urca la astia in masina. Toti boschetarii si toate nulitatile societatii se fac taximetristi... Oare cate taxiuri sunt in Bucuresti ca pe orice bulevard sau strada vezi taxiuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca exagerati, taximetristii nu au niciun interes sa fie implicati in accidente, ei din sofat traiesc. Orice incident in trafic, indiferent a cui e vina, le ia painea de la gura. Sunt si la ei uscaturi ca peste tot, dar sa ii condamnam pe toti mi se pare o tampenie. Referitor la ce fetze au, ia puneti-va toti moacele la avatar sa vedem care cum arata, frumosii pamantului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...