Sari la conținut

Nesimtitul de la Ducati (partea...z)


Postări Recomandate

Asta "urlu" si eu de 2 zile...

man

problema nu e ca EL a scris ..ce si cum ...a scris CI ca altii il aproba !!!!!

 

dupa ce ca POVESTEA nu este la primul episod ......EXPOZANTUL cu un pic de PREVENTIE putea evita ...... da de ce sa si bata capul

 

ca cel care scrie pe aici este SAU nu este omul lui, angajat, simpatizant, fan BULBUCATTI nu a facut decat RAU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 382
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uite, ai sa ma injuri, dar eu cred ca a facut bine ca a scris! Daca ai citit in partea cealalta, am spus si acolo ca un raspuns este foarte indicat in situatia asta. Altfel parea un arogant pe care il doare in spate. Problema mare este CUM a facut-o! Pentru cineva care vrea sa vanda, a ales metoda cea mai proasta cu putinta. Jigniri si multe arogante! Atat am retinut eu, potential client, din ce a spus!

 

Iar faptul ca altii sunt de acord cu el nu ma deranjeaza asa tare! Fiecare are dreptul la o opinie, iar atata timp cat opinia nu vine de la un om interesat (om de vanzari) direct, poate sa fie de orice fel. Dar de la cel care vrea sa vanda...pfff, nu stiu cum sa iti spun, dar eu am dat afara oameni pt mai putin de atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la standul ducati n`am gasit pe nimeni sa pun cateva intrebari...desi eram interesat de ceva anume...

si daca o comiteam cumva si venea omu la mine cu figuri si cu gura mare cred ca`l trosneam...asa ca fiecare transeaza situatia cum vrea si cum poate...

ce am scris pe pagina trecuta e doar o frustrare de`a mea legata de multi motoristi din romania...oameni care s`au plans de pretul biletului etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mie imi place sa le pozez ....DUPA ce le iau.......

Pai altfel nici nu prea ai avea de ce. Ar fi aiurea sa te duci in showroom sa-i faci poze, cand e plin netul de ele :D Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi tu te rog, cu cuvintele tale, ce ai vrut sa zici prin "motociclete Ducati au avut, pana anul trecut, asigurare full" si ce legatura are asta cu faptul ca motocicleta a fost zgariata/atinsa/pipaita acum, cand logic(dupa spusele tale) nu mai au asigurare. Sunt chiar curios daca altcineva putea intelege altceva.

 

nu am mai trecut in acest an pe la reprezentanta Ducati pentru a vorbi cu cei de conduc afacerea si nu stiu ce fel de asigurari au facut in acest an pentru motociletele dedicate test driveului. In orice caz, zgaraiturile preluate de pe fermuar sau alte tinte nu sunt suportate de catre asigurator iar pentru a arata precum o motocicelta de showroom ele trebuie reparate din banii importatorului, nu al asiguratorului

 

Asa este! Exponatele sunt cumparate. Nu numai in industria asta, dar si in auto e la fel. Doar ca iti garantez ca vorbim de preturi mult mai mici fata de pretul normal. Pana la urma nu cred ca dealerul face o afacere in care iese in pierdere, altfel s-ar reorienta. In general dealerii au tendinta asta de a se vaita ca nu fac profit! Anul trecut am fost la un dealer suzuki sa ma interesez de un Intruder, iar cand am incercat sa negociez pretul am primit un raspuns uluitor: "avem doar 6% margine la motociclete"... Am intrebat cate mobre vand pe an si mi-au spus ca sub 20! Cand i-am facut omului un calcul de bun simt si i-am demonstrat ca in situatia aia nu ar putea sa iti acopere nici curentul electric, a inceput sa o intoarca.

Revenind la cazul de fata, probabil ca pe dealer l-a costat vreo 3-4000 eur prezenta la SMAEB. Daca nu a avut sustinere de la producator...cum iti scoate banii astia?!? Pentru ca ma indoiesc ca au un management atat de slab incat sa nu isi puna aceasta intrebare....

 

Managementul este creeat de catre pasionati care de multe ori la sf anului trag linie si vad ca sunt pe minus, zero sau cu un mic profit. Singura metoda de a rezista inca un an pana la urmatorul smaeb este serviceul, piesele vandute, intretinerea si echipamantele vandute pe langa mobre. In anii 2006-2009 piesele posesorilor de Ducati erau cumparate doar dupa ce faceam o lista de cumparaturi mai mare de 2500E, altfel nu ne puteam permite sa platim drumul pana in tara pentru a le repara mecaniii pe care ii gasisem.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit minunat tot ce trebuia.

Multumesc.

Am inchis pe celalalt topic cu detalii zic eu interesante.

Asfalt uscat.

 

 

Am uitat un amanunt va rog:

Dupa ceva verificari observ ca unii dintre dumneavoastra, poate cei mai inversunati, au in medie 2 postari pe zi normala, excludem sarbatorile si vacantele,si nu pot sa nu deduc o imposibilitate de a judeca ceva in mod distant si logic, pasiunea fiind stapana pe reactii, inseamna doar ca aici traiti de fapt, in lumea virtuala, asta ar explica si pozitia fara echivoc de aparare intre membrii ''grei''.

Exista si exceptii care au media de 6 postari pe zi, genii sau caz medical? asta ramane de vazut.

 

PS: putea fi vorba de orice brand ca nu conta de fapt.

 

Asfalt uscat.

Ete unde era psihologul, bisnitarul de la Ducati.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca lucrezi cat de cat in domeniul moto reusesti sa vezi lucrurile si din punctul de vedere al unui dealer de motociclete. ZaiR se pare ca lucreaza in domeniu.

nu lucrez in domeniu, ii cunosc ca si pasionat pe cei ce importa aceasta marca in romania

Am fost prezent la salonul de la Milano in fiecare an din 2009 pana in prezent dar nu cred ca m-am urcat pe 20 de motociclete in total. Si acolo ai pe ce sa te urci. De fiecare data am avut grija cum incalec, am avut grija sa nu am geaca cu fermoar pe mine, sa nu am catarama pe afara. Zic ca e respect fata de motocicleta si fata de efortul dealer-ului de a aduce motocicletele respective la salon. ...

asta tine de educatie, motiv pentru care a fost si deschis acest topic

 

. La cum vad eu lucrurile, activitatea unui dealer de motociclete cu greu se poate sustine singura, adica patronul trebuie sa vina cu bani de acasa. Sediul Ducati (Metrotehnica) nu cred ca a fost facut cu bani castigati din comert sau service cu motociclete, deci cineva i-a adus din alta parte. Nu vi se par exagerate pretentiile unora de a avea la dispozitie motociclete de salon, de test drive, stoc de piese la dispozitie, dar de cumparat motociclete cumpara SH din Italia iar piese cumpara de pe site-uri de afara pt ca zic ei ca sunt mai ieftine si spera sa le vina mai repede?

 

Si pentru ca asta s-a intamplat fratii W.cei ce administreaza brandul Ducati in Romania au facut multe concesii in privinta testdriveului, a cursurilor de educare moto si a principiilor de viata celor ce traiesc pe 2 roti. Sunt lucruri pe care doar cativa mecanici au mai incercat sa faca si s-au potihnit in mentalitatea unor persoane de mana a2a, sau SH cum este denumita piata din romania de catre italieni.

Noi nu suntem capabili sa garantam vanzarile pe jumate din zona Milano, daramite sa creeam o cultura moto.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur nu i-as face sarantoci pe toti... au mai zis oameni pe topicul asta: exponatele sunt exponate, iti asumi niste riscuri. Nu vrei sa ti le asumi, le pui intr-o bula de sticla, pui gardulet, pui afis cu "interzis" si aia e...

 

Tu nu ti asumi riscuri nici cu o motoreta sh lasata peste noapte in fata apartamentului unei tipe de care vrei sa te bucuri.. si vorbesti pe aici de sus

Forjator de chopper pe tastatura ce esti..

La fel, s-a mai zis, problema nu e ca avea voie sau nu, ca s-a urcat sau nu, problema e atitudinea vanzatorului/expozantului (patron, maturato, troll, ce o fi el...).

 

 

da mah.. trebuia sa ti aduca si 3 tipe la frecat pentru a te simti bine. Uite care i treaba, la salon te duci pentru a te intalnii cu prietenii de a revede modelul dupa care balesti noapte si de a face calcule cum sa te simti mai bine in viitor. Nicio persoana normala la cap nu vine pentru poze pe moto sau fenomene exibitioniste in noul costum moto. Esti ipocrit si ti am mai spus acest lucru, tu te faci doar ca nu vrei sa intelegi ca sa nu lasi de la tine.

 

ZAIR, esti un mare visator daca iti imaginezi ca cineva face business in felul asta!

Pai tocmai asta vroiam sa subliniez.. ducati chiar nu face bussines in aceasta tara. Aici e vb de pasiune.

 

Care expresie? Am folosit-o de maxim de 2 ori. Nu inteleg de ce ai injura pe cineva, in general. Nu cred ca am ofensat niciodata pe nimeni pe forumul aista.

 

eu vb una, tu intelegi alta.. treaba ta daca te simti ofensat de un plm aruncat precum semn de punctuatie. Vrei sa ma judece careva, da un report si cu asta basta.

Daca am inteles gresit inseamna ca e pentru ca nu ai dat un exemplu bun sau nu stii bine sa explici, te-ai gandit la asta? Spune-mi tu te rog, cu cuvintele tale, ce ai vrut sa zici prin "motociclete Ducati au avut, pana anul trecut, asigurare full" si ce legatura are asta cu faptul ca motocicleta a fost zgariata/atinsa/pipaita acum, cand logic(dupa spusele tale) nu mai au asigurare. Sunt chiar curios daca altcineva putea intelege altceva.

Baga mare!

stii ce.. io nu vorbesc de 10 ori ca sa ti explic unu lucru pe care nu esti in stare sa l intelegi din prima. Reciteste de 5423453ori postul scris si poate se va lipi ceva de tine. Oricum nu ma astept ca sa intelegi ceva atata timp cat n-ai avut nicio secunda vreun contact cu un dealer de masini sau moto NOI.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice! Uite-te in datele financiare ale dealerului! Sunt publice! Ce o sa imi spui acum? Ca si Fabia si Leon se vand tot din pasiune?!? Cu angajati cu asemenea atitudine, pe mine nu ma mira rezultatele alea!

 

Te rog eu frumos! Vorbeste-mi despre ce vrei tu! Mobre, fotbal, politica etc! Dar nu incerca sa imi spui nimic de business si mai ales de vanzari! Oamenii aia nu stiu sa vanda! Punct! Altfel ar fi si pasiune si bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa vanda ceva ce oamenii nu`si permit? cati isi permit sa dea 17k EUR pe 899panigale?

sa ZICEM ca ii DAI .......

si ce POALA mea faci dupa cu EA....

 

magheru, arc , garaj.......garaj, duba , circuit.......

 

in 4 ani 3000 km si o dai la juma de pret......

DA AI OUA' .......poze pe Feisbuciuc, poze la arc......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ZICEM ca ii DAI .......

si ce POALA mea faci dupa cu EA....

 

magheru, arc , garaj.......garaj, duba , circuit.......

 

in 4 ani 3000 km si o dai la juma de pret......

DA AI OUA' .......poze pe Feisbuciuc, poze la arc......

 

Ai descris toti ducatistii aici. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai descris toti ducatistii aici. :D

sa stii ca am intalnit si pe drum, chiar am fost si cu gasca de ducatisti la plimbare ...THASSOS

SUPER BAIETI, fara basini ..cel putin nu am stat in c.ur.ul lor.... acum serios ....nu cred ca MOTORUL il face pe OM ......ci ....INVERS

 

Jet ma :D

alo domnu ...acisilea' vorbim de superSCULE ...DECI

 

TURBO..JET....da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, nu sunt de acord cu tine! Sunt sigur ca o mare parte din cei care isi iau Ducati sunt pasionati ai marci. De altfel suntem toti la fel! Fiecare cu damblaua lui. Doar ca imi e mila de ducatisti ca nu au parte de un dealer si servicii pe masura pasiunii lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, nu sunt de acord cu tine! Sunt sigur ca o mare parte din cei care isi iau Ducati sunt pasionati ai marci. De altfel suntem toti la fel! Fiecare cu damblaua lui. Doar ca imi e mila de ducatisti ca nu au parte de un dealer si servicii pe masura pasiunii lor.

daca la 1 bucata PANIKAKE dau 2 BUCATI"...... ma fac si eu PASIONAT AL MARCII

 

ALOOOO DOMNITA.... JOS FA ' DIN SA CA O umezesti....

 

Ianachim, nu sunt de acord cu tine! Sunt sigur ca o mare parte din cei care isi iau Ducati sunt pasionati ai marci. De altfel suntem toti la fel! Fiecare cu damblaua lui. Doar ca imi e mila de ducatisti ca nu au parte de un dealer si servicii pe masura pasiunii lor.

daca la 1 bucata PANIKAKE dau 2 BUCATI"...... ma fac si eu PASIONAT AL MARCII

 

ALOOOO DOMNITA.... JOS FA ' DIN SA CA O umezesti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...