Sari la conținut

Nesimtitul de la Ducati (partea...z)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 382
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:)))) Bai suma aia e inventata, n-are importanta valoarea exacta, mai mic, mai mare... nu e salariul meu real, si mi s-ar parea aiurea sa-l comunic public sa nu puta a laudarosenie, Precizarea era doar pt a expune un punct de vedere, pentru... a sublinia diferenta dintre... aparenta si esenta . :))) Am folosit eemplul personal pentru ca mi-e cel mai la indemana.

 

Voiam sa zic doar ca daca un om n-are haine nu stiu cum, freza nu stiu cum, si nu-si cumpara echipament nu stiu de care, si nu mananca numai la restaurantul nu-stiu-care... nu inseamna ca nu si-ar permite, asta nu spune nimic despre situatia lui financiara.

 

Eu zic ca-i trist ca la noi romanii se pune cam prea mult pret pe imagine, asta-i impinge pe unii sa plateasca rate de le vine rau la vreo masina mai scumpa si la moda prin anumite cercuri doar ca sa. para ceea ce nu sunt, oameni bogati; ca doar masina si hainele de fite si... casca de 1000 de euro, ti le vede toata lumea :)

 

Haina nu-l face pe om, nu este doar un aforism. Da in fine am zis ce aveam de zis si in fond nici nu prea-mi pasa, evenimentul e consumat... n-am eu treaba...

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la saloane moto numai in Italia, din pacate in Romania inca nu. Eicma, Moto days, etc. Aici TOATE motocicletele in expozitie si la stand-uri sunt pentru vizitatori, de incalecat, admirat, facut poze etc. CU EXCEPTIA celor care au expus un mesaj de genul : "Va rugam sa nu va urcati pe aceasta motocicleta" .

Deci domnul de la Ducati, daca era baiat destept, punea un carton pe sea / parbriz si nu avea probleme. Dar daca are aere superioare si vorbeste in doi peri cu niste potentiali cumparatori nu o sa faca multa strada in acest domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest incident era usor de evitat, daca omul de vanzari si-ar fi facut meseria. Din pacate, la nivel de tara, stam extrem de prost la acest capitol. Avem putini, daca nu chiar foarte putini, oameni de vanzari adevarati. Este esential ca in procesul de vanzare sa incerci sa-ti dai seama cu cine ai de-a face, daca merita sa-ti pierzi energia, ca om de vanzari, dar primordial este sa nu te grabesti in concluzii, sa acorzi acelasi respect si atentie fiecarui client in parte, indiferent de aparente. Afirm asta din experienta: am vandut produse in valoarea de 50 000 euro unui om pe care vazandu-l pe strada nu dai 2 bani. Un om atata de agitat si de putin preocupat de cum arata incat mereu avea pantofii murdari, parul nearanjat si purta aceasi geaca de piele de cand il stiu. Asta nu inseamna ca omul nu avea bani, ci din contra- firma care o administreaza are peste 100 de angajati, avand afaceri nu doar pe teritoriul tarii. Inseamna doar ca era prea putin interesat de aspectul lui fizic.

Eu sunt de parere ca noua, ca si natie, ne-ar mai trebuii inca 20 de ani ca sa invatam singuri anumite aspecte referitoare la comportament. Se vede clar ca si noi putem ( exemplul celor care preiau comportamentul impus de brand-uri de renume) doar ca nu prea vrem. Vorba unui alt client: "E greu dom-le cu noi, e greu!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Expo Construct si nu s-a urcat nimeni pe exponatele oamenilor, era un stand cu jacuzzi si nu erau "potentiali clienti" in ea, nici nu bagau mana sa vada cum e apa, la ferestre nu tragea nimeni sa vada cum se invart jaluzelele, nu baga lemne pe foc in camine, in general lumea aborda un vanzator inainte de a pune mana pe ceva. Or fi poate vanzatorii de motociclete mai putin amabili si curtenitori pentru ca sunt motociclisti si ei si stiu la ce sa se astepte de la alti motociclisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Expo Construct si nu s-a urcat nimeni pe exponatele oamenilor, era un stand cu jacuzzi si nu erau "potentiali clienti" in ea, nici nu bagau mana sa vada cum e apa, la ferestre nu tragea nimeni sa vada cum se invart jaluzelele, nu baga lemne pe foc in camine, in general lumea aborda un vanzator inainte de a pune mana pe ceva. Or fi poate vanzatorii de motociclete mai putin amabili si curtenitori pentru ca sunt motociclisti si ei si stiu la ce sa se astepte de la alti motociclisti?

JIZAS , rili? compari expo construct cu un salon moto?

 

la anu te rog sa te duci la standul BMW sa le explici cum ar trebui sa functioneze, sa nu lase pe nimeni sa se urce pe motociclete, sa-i judece dupa echipament pe trecatori si sa vand 3 motociclete pe an.

 

chiar ai putea sa patentezi ideia asta, vanzarea de motociclete fara sa te urci pe ele

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Expo Construct si nu s-a urcat nimeni pe exponatele oamenilor, era un stand cu jacuzzi si nu erau "potentiali clienti" in ea, nici nu bagau mana sa vada cum e apa, la ferestre nu tragea nimeni sa vada cum se invart jaluzelele, nu baga lemne pe foc in camine, in general lumea aborda un vanzator inainte de a pune mana pe ceva. Or fi poate vanzatorii de motociclete mai putin amabili si curtenitori pentru ca sunt motociclisti si ei si stiu la ce sa se astepte de la alti motociclisti?

Frate, tu ce compari ???? ca nu inteleg deloc.....cred ca esti moto virtual doar, asa imi explic....... altfel nu am cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Expo Construct si nu s-a urcat nimeni pe exponatele oamenilor, era un stand cu jacuzzi si nu erau "potentiali clienti" in ea, nici nu bagau mana sa vada cum e apa, la ferestre nu tragea nimeni sa vada cum se invart jaluzelele, nu baga lemne pe foc in camine, in general lumea aborda un vanzator inainte de a pune mana pe ceva. Or fi poate vanzatorii de motociclete mai putin amabili si curtenitori pentru ca sunt motociclisti si ei si stiu la ce sa se astepte de la alti motociclisti?

am fost aseara la bordel

NIMENI nu calarea" exponatele

NIMENI nu baga degetul

 

IN general' ,colonelul nu era acasa, trebuia sa rogi MATROANA sa pui mana pe ceva....

TOATA LUMEA ERA CUMINTE ...SI O TINEA IN PALMA FIECARE PE A LUI

 

am baut o tarie si am plecat la amanta mea care ma lasa sa i fac ORICE

 

stau si ma intreb ...... DE CE DRACU M AM MAI DUS LA BORDEL.......?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma intreb ...... DE CE DRACU M AM MAI DUS LA BORDEL.......?????

De curiozitate. de aia te-ai fus. Ca sa vezi ce "noutati" au apărut.

PS. Ce aţi făcut de v-ati ingalbenit asa repede. Vad ca sunteţi câţiva care v-ati cam copt :lol:

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Expo Construct si nu s-a urcat nimeni pe exponatele oamenilor, era un stand cu jacuzzi si nu erau "potentiali clienti" in ea, nici nu bagau mana sa vada cum e apa, la ferestre nu tragea nimeni sa vada cum se invart jaluzelele, nu baga lemne pe foc in camine, in general lumea aborda un vanzator inainte de a pune mana pe ceva. Or fi poate vanzatorii de motociclete mai putin amabili si curtenitori pentru ca sunt motociclisti si ei si stiu la ce sa se astepte de la alti motociclisti?

 

oare cum ar fi la o expozitie tancuri tunuri si ghiulele ....si "grenazi" ? nenea...pot sa trag si eu oleaca de cuiul asta ?!? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Expo Construct si nu s-a urcat nimeni pe exponatele oamenilor, era un stand cu jacuzzi si nu erau "potentiali clienti" in ea, nici nu bagau mana sa vada cum e apa, la ferestre nu tragea nimeni sa vada cum se invart jaluzelele, nu baga lemne pe foc in camine, in general lumea aborda un vanzator inainte de a pune mana pe ceva. Or fi poate vanzatorii de motociclete mai putin amabili si curtenitori pentru ca sunt motociclisti si ei si stiu la ce sa se astepte de la alti motociclisti?

 

Luna viitoare e Eros Show, sa vezi acolo probe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost aseara la bordel

NIMENI nu calarea" exponatele

NIMENI nu baga degetul

 

IN general' ,colonelul nu era acasa, trebuia sa rogi MATROANA sa pui mana pe ceva....

TOATA LUMEA ERA CUMINTE ...SI O TINEA IN PALMA FIECARE PE A LUI

 

am baut o tarie si am plecat la amanta mea care ma lasa sa i fac ORICE

 

stau si ma intreb ...... DE CE DRACU M AM MAI DUS LA BORDEL.......?????

 

Ai paltit intrare 20 RON si nu te-au lasat sa te urci pe toate fetele ca sa stii pe care o tavalesti la iarna cand vine finantarea? Incredibil. Domle unde am ajuns, daca nici la bordel nu mai poti sa te urci pe ele sa le incerci ce sa ne mai miram la expozitie moto...

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai paltit intrare 20 RON si nu te-au lasat sa te urci pe toate fetele ca sa stii pe care o tavalesti la iarna cand vine finantarea? Incredibil. Domle unde am ajuns, daca nici la bordel nu mai poti sa te urci pe ele sa le incerci ce sa ne mai miram la expozitie moto...

ultima data cand am fost la curve nimeni nu avea impresia ca exista clienti dornici sa plece acasa cu exponatele...

 

http://www.whiskylive.com/england/83/london-2014

 

nici la astia nu te lasa sa incerci exponatele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt putini negustori care stiu sa-si vanda marfa . Consider ca daca vrei sa nu-ti atinga nimeni motocicleta expusa , investesti putin si iti faci un perimetru imprejmuit in jurul ei sau mai ieftin , iti faci in word cateva pagini cu " va rugam nu atingeti motocicletele expuse " si ai eliminat din start atatea si atatea discutii . Dar , daca esti negustor si vrei sa-ti vinzi marfa , atunci stai langa motocicleta / motociclete , vorbesti frumos cu omul , iar in timp ce-i zapacesti neuronul cu oferte peste oferte ii atragi atentia ca se pot zgaria anumite parti cand urca pe ea . Pe langa asta , sunt atatea metode sa protejezi vopseaua originala : folii color sau transparente , mai subtiri , mai groase , etc . Am participat odata la o expozitie de utilaje agricole si pot sa spun ca daca stai pe langa om in timp ce el da tarcoale pe langa utilaj , daca urci cu el in cabina si ii explici cum functioneaza butoanele si manetele , nu vei avea probleme . Am avt o doamna pe tocuri , curioasa sa vada cum este cabina unui tractor . Am tinut poseta pana a urcat , am dat o mana de ajutor la coborare ptr ca sa aflu la urma ca era sotia unuia care avea vreo 100 de utilaje agricole , luate de la firma X , aflata la prezentare . Primul meu gand : domsoara , fa pasi ca nu-i Bemeveu ! Omul este foarte dificil si de multe ori aparentele inseala . Un client suparat se intoarce si pleaca . Sau se ambitioneaza sa-ti mance nervii . Sau te mai miri ce-i trece prin cap .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima data cand am fost la curve nimeni nu avea impresia ca exista clienti dornici sa plece acasa cu exponatele...

 

http://www.whiskylive.com/england/83/london-2014

 

nici la astia nu te lasa sa incerci exponatele

 

Daca te duci la curve pe care nu le-ai lua acasa inseamna ca te duci la curve prea ieftine :)

 

Sigur ca te lasa la whiskeylive sa incerci exponatele, nu toate, dar intrarea e de la 50 la 150 de euro si ai voie sa degusti, adica sa bagi limba in paharelul oferit si nu sa bagi degetul in sticle cand nu se uita expozantii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt putini negustori care stiu sa-si vanda marfa . Consider ca daca vrei sa nu-ti atinga nimeni motocicleta expusa , investesti putin si iti faci un perimetru imprejmuit in jurul ei sau mai ieftin , iti faci in word cateva pagini cu " va rugam nu atingeti motocicletele expuse " si ai eliminat din start atatea si atatea discutii . Dar , daca esti negustor si vrei sa-ti vinzi marfa , atunci stai langa motocicleta / motociclete , vorbesti frumos cu omul , iar in timp ce-i zapacesti neuronul cu oferte peste oferte ii atragi atentia ca se pot zgaria anumite parti cand urca pe ea . Pe langa asta , sunt atatea metode sa protejezi vopseaua originala : folii color sau transparente , mai subtiri , mai groase , etc . Am participat odata la o expozitie de utilaje agricole si pot sa spun ca daca stai pe langa om in timp ce el da tarcoale pe langa utilaj , daca urci cu el in cabina si ii explici cum functioneaza butoanele si manetele , nu vei avea probleme . Am avt o doamna pe tocuri , curioasa sa vada cum este cabina unui tractor . Am tinut poseta pana a urcat , am dat o mana de ajutor la coborare ptr ca sa aflu la urma ca era sotia unuia care avea vreo 100 de utilaje agricole , luate de la firma X , aflata la prezentare . Primul meu gand : domsoara , fa pasi ca nu-i Bemeveu ! Omul este foarte dificil si de multe ori aparentele inseala . Un client suparat se intoarce si pleaca . Sau se ambitioneaza sa-ti mance nervii . Sau te mai miri ce-i trece prin cap .

exact acesta este si punctul meu de vedere....f bine zis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io nu inteleg ce atata fas, de parca s-a descoperit primul marlan din ro. (presupunand ca initiatorul are dreptate)

 

daca ego-ul a fost ranit poate e o idee mai buna sa se consulte un psiholog, se stie ca formulul nu prea e de ajutor in astfel de cazuri (in niciun caz de fapt :grinbandit: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...