Sari la conținut

Recunoaste personajul


unnamed
 Share

Postări Recomandate

Pai natiunile alea sunt reprezentate si in SUA, tocmai ti-am spus. Mereu sunt cativa fosti campioni din mondial care cauta gloria in SUA, dar nu prea reusesc de obicei (exceptia a facut-o Ken Roczen in 2014). Invers nu prea au de ce sa vina pentru ca e un campionat mai putin urmarit, sunt mai putini bani. In plus, ei cresc de mici cu ideea ca gloria suprema e acolo la ei. Daca te uiti in declaratiile pilotilor europeni, multi spun ca ar dori sa faca trecerea spre SUA, ca acolo e nivelul cel mai inalt. Multi dintre ei au facut trecerea cand inca erau pe varful valului in Mondial, pentru ca li se parea mai de prestigiu sa ia titlul in SUA. Putinii americani care au venit in MX1 au fost mediocrii care nu reuseau acolo (cam ca americanii care vin la echipe de baschet europene, ca nu au loc in NBA).

 

Si daca te uiti la marii piloti. In ultimii ani, in MX1 a fost Cairoli vs restul. In SUA s-au batut la sange patru-cinci piloti de nivelul lui Cairoli (Villopoto, Dungey, Barcia, Roczen, Stewart).

 

Vom afla in 2015 cum sta treaba, cand cel mai tare european (Cairoli) se va bate de la egal la egal cu cel mai tare american din ultimii 10 ani (Villopoto), amandoi in echipe de uzina, in MX1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

IMHO - La ora asta, crema e în Supercross, mai toți europenii bălesc să ajungă în SX. Cairoli e o excepție fericită. Aia cu venitul e ca la WSBK sau BSB. Alea par cele mai șmechere campionate, dar toți piloții doresc să ajungă la motoGP și sar imediat ce au ocazia :)

 

Ultimele trei-patru campionate SX au fost extraordinare. Abia aștept să înceapă 2015 :D

Editat de Trolek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Usor. Jorge Lorenzo. :) Stiu poza dintr-un interviu cu el de mai demult.

 

La postarea mea raspunsul (pe care nu l-a stiut nimeni, ha :) ) este Jean Michel Bayle. Campion in motocros in anii ´80-'90, printre putinii europeni care au avut succes in supercrosul american (doua titluri parca) si singurul pilot de top din motocros care a avut ceva succes la varf in cursele de viteza (plasari decente - locuri 4-5-6 - in a doua jumatate a anilor ´90 pentru echipa Yamaha a lui Kenny Roberts la 500, plus ceva podiumuri si pole-position-uri la 250).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primii e clar ca-s Vinales (Maverick) si Jack Miller. Al treilea as zice ca e Niklas Ajo dupa nr. 31 si logo-ul Red Bull, dar n-as baga mana in foc. De unde e poza, e un eveniment recent? Sunt curios unde s-au dat pe zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primii e clar ca-s Vinales (Maverick) si Jack Miller. Al treilea as zice ca e Niklas Ajo dupa nr. 31 si logo-ul Red Bull, dar n-as baga mana in foc. De unde e poza, e un eveniment recent? Sunt curios unde s-au dat pe zapada.

 

Nu E Ajo, dar nu esti foarte departe. Evenimentul este recent si a avut loc in Finlanda.

 

Indicii: tipul e "bastinas" si provine din motorsportul pe 4 roate.

 

ia sa va vad!!!

 

Erm... tu sau Sasha? :laugh:

Ce va mai place distractia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia sa va vad!!!

 

O fi chiar marele Jumba? :)

 

 

Nu E Ajo, dar nu esti foarte departe. Evenimentul este recent si a avut loc in Finlanda.

 

Indicii: tipul e "bastinas" si provine din motorsportul pe 4 roate.

 

Hmm, sa fie Raikkonen? Ca stiu ca lui ii mai placea motocrosul, parca avea si o echipa de motocros la un moment dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marele Jumba este cumva o aluzie la kilogramele adaugate de sarbatori??? :))) ei bine nu, nu este marele Jumba !!! cum era sa pun poze cu mine :P

Sasha e impricinatul, saptamana trecuta la coclau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baga o fisa :laugh:

 

Bai, deci m-ai bagat total in ceata. :) Deci e finlandez, a fost in F1 dar nu mai e. Si nu e Hakkinen. Doar n-o fi Keke Rosberg sau JJ Lehto, ca astia sunt batrani ca formele de relief.

Kovalainen? Mika Salo? :) Deja chiar nu mai stiu alti finlandezi din F1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ai zis. Heikki este.

Pfiu, ca greu a mai fost. :)

 

Ia sa mai pun si eu unul. Hint: fost pilot de MotoGP, a castigat categoria Expert Single la Romaniacs la un moment dat si a fost in top 20 in Raliul Dakar. Acum are cam 45 de ani si se da in Dakar si anul asta, la categoria Malles Moto (adica aia la care iti intretii singur motocicleta).

post-10528-0-87579100-1420484221_thumb.jpg

post-10528-0-23491100-1420484242_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfiu, ca greu a mai fost. :)

 

Ia sa mai pun si eu unul. Hint: fost pilot de MotoGP, a castigat categoria Expert Single la Romaniacs la un moment dat si a fost in top 20 in Raliul Dakar. Acum are cam 45 de ani si se da in Dakar si anul asta, la categoria Malles Moto (adica aia la care iti intretii singur motocicleta).Proton

Cu Kenny Roberts Proton si moaca aia de scolar silitor, e destul de usor sa-l recunosti pe Jurgen van den Goorbergh (am folosit wiki doar ca sa-si scriu numele corect). Nu stiam de Romaniacs si Dakar, si habar n-am ce cauta langa Rizla Suzuki (nici combinezonul nu se prea asorteaza).

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Kenny Roberts Proton si moaca aia de scolar silitor, e destul de usor sa-l recunosti pe Jurgen van den Goorbergh (am folosit wiki doar ca sa-si scriu numele corect). Nu stiam de Romaniacs si Dakar, si habar n-am ce cauta langa Rizla Suzuki (nici combinezonul nu se prea asorteaza).

 

Yep, el este. Motocicleta Rizla Suzuki nu este de MotoGP, ci de Supersport. A mers si in mondialul de supersport si in ceva campionate nationale de supersport (IDM, campionatul olandez). In vremea aia, parteneriatul dintre Rizla si Suzuki in competitii era valabil in foarte multe ramuri.

 

Omul e foarte tare, face ciclism de semi-performanta, a mers in campionatul european de enduro, in supermoto si in 2009 a fost pe 17 in Dakar, la prima participare (best rookie in anul ala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep, el este. Motocicleta Rizla Suzuki nu este de MotoGP, ci de Supersport. A mers si in mondialul de supersport si in ceva campionate nationale de supersport (IDM, campionatul olandez). In vremea aia, parteneriatul dintre Rizla si Suzuki in competitii era valabil in foarte multe ramuri.

 

Pare de 1000 GSXR-ul ala. K6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...