Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut ,

 

m-am hotarat sa imi achizitionez una din cele 2 modele,am citit o gramada de lucruri despre ambele modele,dar nimic concret.

Vreau sa folosesc motorul pentru naveta in afara orasului,si pentru ture de putin asfalt si forestiere la greu.

 

Nu se pune discutia de gabarit,am 1,98 cm si 120 de kg si experienta de 14 ani de enduro si hard enduro inclusiv competitii.

Ajutati-ma cu ceva comparatii,sau mai concret ce v-ati cumpara voi.Banii pe motoare sunt exact aceiasi deci partea financiara iesedin discutie.

Ambele sunt echipate cu case-uri si au crash bar-uri.

 

Multumesc pentru info, si la prima cursa ,scuze intrunire,dau o bere.

 

Tineti aproape,cunosc cele mai frumoase trasee din judet pentru ture de enduro..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Varadero.Motorul este mult mai fiabil la Honda decat la Aprilia(stiu ca imi vor sari "expertii" in cap).Pentru Honda vei gasi o multime de piese(noi si second) in tara si in afara,insa pentru aprilia,mai greu.Si eu doresc ca sa schimb clasa in maxim 2 ani si sa trec pe acelasi model,asa ca m-am documentat si am facut comparatie intre toata modele din clasa asta,care ar fi:Varadero,Caponord,V-Strom,Cagiva Navigator(care are acelasi motor cu V-stromul si TL 1000S,motor de care sunt foarte multumit in momentul de fata pentru ca am deja),Bmw GS1200.

Unii zic ca Bmw-ul e in top.Nu neg,dar trebuie sa se ia in calcul si pretul si faptul ca,dupa mine,e mai pretentios la intretinere si scump la piese.

Ar mai trebui sa te gandesti si la o eventuala revanzare,unde Varadero iese iar castigatoare,caci restul modelelor nu prea se cauta pe la noi in tara,din pacate.

Spor:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici una dintre cele 2. Mai bine vezi de un KTM 9X0.

:10: Bine zis.Oricum pentru forestier,clar trebuie sa ai ceva cu roti care au spite.Varadero cam "maraie" cand vine vorba de domeniul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pentru off road tot ce fabrica KTM-ul de la 300 in 2 timpi,450,525,530 in 4 timpi si verioarele mai mari LC4 si LC8 ..prea mica seaua la lc8 ptr mine si popoul nevestii plus bagaje.

Multumesc mult,ramane definitiv varadero.

vreun prieten cu esapamente tunning ptr varadero stiti?second bineinteles. ma enerveaza cumplit susuratul celor stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia dar nu are nici o treaba la capitolul fiabilitate cu Honda ,deci Varadero

Atiiiiiiiiiiiiiiiiiiit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pentru off road tot ce fabrica KTM-ul de la 300 in 2 timpi,450,525,530 in 4 timpi si verioarele mai mari LC4 si LC8 ..prea mica seaua la lc8 ptr mine si popoul nevestii plus bagaje.

Multumesc mult,ramane definitiv varadero.

vreun prieten cu esapamente tunning ptr varadero stiti?second bineinteles. ma enerveaza cumplit susuratul celor stock.

La experienta dvs ma asteptam sa dati sfaturi , nu sa cereti . Felicitari ptr hotararea luata . Varadero este o motocicleta fiabila , confortabila , buna ptr ture lungi . Frumoase sunt ambele . Mie mi-ar fi greu sa ma decid . Toate cele bune si asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc un tip care posteaza pe youtube, are userul Turabiker

Baga offroad cu Varadero la greu

Cu mana dreapta pe acceleratie, cu mana stanga pe ambreiaj si cu cealalta tine aparatul foto/camera :P

nu stiu cum face, dar reuseste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca alegerea e strict intre cele 2 atunci varadero

cand cade ceva la aprilia iti faci sepucu

poti "verfica" si un dl1000 v-strom

Are mai multe minus-uri Vstromul decat varadero.Cum ar fi,ambreiaj subdimensionat,suspensie mai slaba decat varadero,la franare la fel sta destul de prost(ca mai toate suzuki de altfel care folosesc tokico).La consum am inteles ca sta mai bine vstromul,dar acum 1 litru in plus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi Caponord are ABS, sincer este motocicleta pe care aş vrea să o am, dintre cele două. ( dar tot nu-mi place rezervorul ăla.. )

Varadero e prea greu şi ... touring.

Andry esti praf, sincer nu ma asteptam la tine la un astfel de comentariu total aiurea :)

 

Sa le luam pe rand:

 

Varadero este prea greu = pai sunt aceeasi clasa frate, deci Andry stai jos ai 4 !

Varadero este touring = pai si Caponordul la fel , deci Andry stai jos ai 2 !

 

 

Nu asa trebuie vazut, hai sa vedem realist.

Am unul dintre cei mai buni prieteni ai mei si membru in club cu mine care are Caponord si este motociclist vechi , am facut iesiri impreuna, m-am dat eu cu motorul lui si el cu al meu si cu toate ca este Aprilia pot spune ca Caponordul este un motor bun. La unele capitole este mai bun ca si Varadero, dar la altele este mai slab.

 

1. Caponordul este mai ,,sprinten'' un pic daca iti place sa faci liniute.

2. Caponordul are mai multe ,,brizbrizuri'' si dotari electronice care sunt frumoase cu conditia sa nu se strice.

3. Unii spun ca ,,desingnul'' este mai frumos la Caponord . Depinde de fiecare in parte cum priveste, gusturile nu se discuta, dar cu toate astea unii cumpara motorul cu sufletul .

 

4. Varadero (pe injectie) este mai economic (consum), am facut noi teste .

5. Varadero are motorul mai fiabil (nu se poate pune in discutie asta), dar si la Varadero mai cad unele piese colaterale

6. Piesele sunt mai usor de gasit si mult mai ieftine la Varadero.

 

Deci daca esti un om mai practic mergi spre Varadero, dar daca conteaza doar pasiunea atunci si Caponordul este un motor frumos.

 

PS

Sunt Hondist convins , am avut Transalp, acum am Varadero , mi-as dori un Crosturrer si cu toate astea este frumos sa fim obiectivi .

Editat de Alin G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andry esti praf, sincer nu ma asteptam la tine la un astfel de comentariu total aiurea :)

 

Sa le luam pe rand:

 

Varadero este prea greu = pai sunt aceeasi clasa frate, deci Andry stai jos ai 4 !

Varadero este touring = pai si Caponordul la fel , deci Andry stai jos ai 2 !

 

 

Nu asa trebuie vazut, hai sa vedem realist.

Am unul dintre cei mai buni prieteni ai mei si membru in club cu mine care are Caponord si este motociclist vechi , am facut iesiri impreuna, m-am dat eu cu motorul lui si el cu al meu si cu toate ca este Aprilia pot spune ca Caponordul este un motor bun. La unele capitole este mai bun ca si Varadero, dar la altele este mai slab.

 

1. Caponordul este mai ,,sprinten'' un pic daca iti place sa faci liniute.

2. Caponordul are mai multe ,,brizbrizuri'' si dotari electronice care sunt frumoase cu conditia sa nu se strice.

3. Unii spun ca ,,desingnul'' este mai frumos la Caponord . Depinde de fiecare in parte cum priveste, gusturile nu se discuta, dar cu toate astea unii cumpara motorul cu sufletul .

 

4. Varadero (pe injectie) este mai economic (consum), am facut noi teste .

5. Varadero are motorul mai fiabil (nu se poate pune in discutie asta), dar si la Varadero mai cad unele piese colaterale

6. Piesele sunt mai usor de gasit si mult mai ieftine la Varadero.

 

Deci daca esti un om mai practic mergi spre Varadero, dar daca conteaza doar pasiunea atunci si Caponordul este un motor frumos.

 

PS

Sunt Hondist convins , am avut Transalp, acum am Varadero , mi-as dori un Crosturrer si cu toate astea este frumos sa fim obiectivi .

7. dpmdv Caponordul are suspensia mai buna decat Varadero, parca mai stabil si cu ciclistica mai buna Caponordul

8. spitele pentru macadam/off

 

Varadero as alege, am calarit ambele modele de Varadero cat si Caponord, votul meu ar merge pentru Varadero

 

Şi Caponord are ABS, sincer este motocicleta pe care aş vrea să o am, dintre cele două. ( dar tot nu-mi place rezervorul ăla.. )

Varadero e prea greu şi ... touring.

diferenta este de 26 kg

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La experienta dvs ma asteptam sa dati sfaturi , nu sa cereti . Felicitari ptr hotararea luata . Varadero este o motocicleta fiabila , confortabila , buna ptr ture lungi . Frumoase sunt ambele . Mie mi-ar fi greu sa ma decid . Toate cele bune si asfalt uscat :)

 

Atata timp cat nu m-am dat pe nici unul din modelele precizate ce experieta si sfaturi sa dau?vrei pareri despre gama ktm,husqwarna sau husaberg ia-ti 5 zile liber si iti povestesc.oricum am gasit la iasi un varadero echipat cu tot ce vreau si maine plec dupa el.multumesc tuturor de sfaturi,va povestesc cat de repede imi permite starea de sanatate cum se face enduro cu varadero.o singura intrebare ar mai fi si anume, care sunt cele mai agresive gume de macadam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...