Sari la conținut

Multumesc taranului pe motor ca m-a speriat..


Yaho0o
 Share

Postări Recomandate

foarte nesimtit celalalt ca nu a oprit. vinovat pentru daunele moto esti tu ca te-ai pierdut. gandeste-te ca puteai doar sa ai impresia ca vine cineva si te panicai si cadeai, atunci cine era de vina? tot ai condus masina din ce-am inteles, daca iti lua unu fatza si tu te panicai si trageai dreapta de covrig si atingeai alta conserva cine era de vina, tu ca ai intrat in alta masina sau ala ca ti-a taiat fatza?

 

priveste partea buna, esti teafar si daca se mai intampla asa ceva o sa fi mai precaut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu, n-am citit ca erau opriti, dar nu are absolut nici o importanta, omul facea stanga intr-o intersectie, nu pleca de pe loc de pe marginea dreapta a drumului.

 

Nu ai voie sa-l depasesti prin stanga pe cel care s-a incadrat spre stanga si a semnalizat ca face stanga sau intoarce!!!!!



eram opriti pt a da prioritate la o masina si apoi ne-am pus amandoi in miscare eu spre stanga el inainte .

 

Si semnalizai ca faci stanga? De ce era in spatele tau, tu nu te incadrasesi spre stanga pe partea stanga a benzii? De ce nu s-a asezat in dreapta ta?



Chiar daca nu era loc sa opreasca in dreapta ta, si astepta in spatele tau ca tu sa cedezi trecerea masinilor de pe contrasens, NU AVEA voie sa te depaseasca prin stanga!! Trebuia sa astepte sa faci stanga sau sa faci loc si abia apoi sa treaca!.

 

Ceilalti, voi stiti sa circulati pe drumurile publice? :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am gresit ca am franat cu roata bracata ca sa evit contactul si nu am stiut /putut/ reusit sa tin motorul



in dreapta aproape era loc sa treaca o masina



mikulas nu mai posta ca te iau smecherii la pola nu stii nimik tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smecherii sa puna mana pe carte nu sa depaseasca prin stanga oameni incadrati in intersectii sa faca stanga.

Mie daca imi facea unul asa ma duceam dupa el si-i crapam capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu frate de ce sa ii crap capul cum zice si titlul topicului el nu a facut altceva decat sa ma sperie si daca nu a existat contact singurul vinovat sunt eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smecherii sa puna mana pe carte nu sa depaseasca prin stanga oameni incadrati in intersectii sa faca stanga.

tu unde ai citit ca era incadrat la stanga intr=o intersectie?

 

Parcare baneasa , doream sa fac stanga cu semnalul pus moment in care taranul prost s-a gandit ca e ff smecher si ca e momentul sa ma depaseasca si ca sa nu intru in el am pus frana si am cazut. Dupa ce ca a vazut ca am cazut nici macar nu a oprit sa vada daca am patit ceva si s-a tirat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu era intersectie, unde facea stanga, in copaci?

 

Si chiar daca nu era intersectie, poate facea stanga sa urce pe trotuarul din stanga, TOT NU ERA permisa depasirea lui.

 

Pe omul incadrat spre stanga care semnalizeaza ca face stanga (indiferent unde) NU AI VOIE SA_L DEPASESTI PE PARTEA STANGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PE OMUL CARE S-A INCADRAT DEJA IN DEPASIRE SI SEMNALIZEAZA ASTA NU AI VOIE SA-L DEPASESTI.

 

 

 

IN GENERAL CAND MERGI PE ORICE DRUM VREI TU SI UNUL DIN FATA TA INCEPE SA SEMNALIZEZE SPRE STANGA NU AI VOIE SA-L DEPASESTI!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@initiatorul topicului: pe strada sa te astepti la orice. Mai ales in romania. Mai ales in bucuresti Daca TU conduci dupa codul rutier si bun simt nu inseamna ca si altii din trafic fac acelasi lucru. Nu te baza pe bunul simt al altuia. Daca iti povestesc eu cate sicane si marlaneli patesc in traficul din bucuresti zi de zi , stam pana maine... Bine ca s-a intamplat la viteza mica si ai scapat usor. Mai mult orgoliul tau a fost sifonat.

Deci relax si "get over it" ... Asa e in primul an de motociclit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu era intersectie, unde facea stanga, in copaci?

 

Si chiar daca nu era intersectie, poate facea stanga sa urce pe trotuarul din stanga, TOT NU ERA permisa depasirea lui.

 

Pe omul incadrat spre stanga care semnalizeaza ca face stanga (indiferent unde) NU AI VOIE SA_L DEPASESTI PE PARTEA STANGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Si cu ce il ajuta asta, acum, dupa cazatura si pagubele aferente? Tu chiar nu pricepi ca lumea ii vrea binele, sa nu se mai bazeze pe : celalalt "NU ARE VOIE SA..." . Cu atitudinea asta esti victima pe sosea, in Rromanica si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte posibil ca ala sa nu fi vazut ca semnalizai stanga... asta e singura explicatie, ori e un mare imbecil ca unii care ii dau dreptate pe aici pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu era intersectie, unde facea stanga, in copaci?

 

Si chiar daca nu era intersectie, poate facea stanga sa urce pe trotuarul din stanga, TOT NU ERA permisa depasirea lui.

 

Pe omul incadrat spre stanga care semnalizeaza ca face stanga (indiferent unde) NU AI VOIE SA_L DEPASESTI PE PARTEA STANGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

repet intrebarea: unde ai citit ca era incadrat la stanga? in postul lui initial, nu dupa cum a dat-o la intors apoi...

 

daca ala din spate era deja in depasire cand a inceput el manevra?! de cand faptul ca semnalizezi iinseamna ca ai prioritate?

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu ce il ajuta asta, acum, dupa cazatura si pagubele aferente? Tu chiar nu pricepi ca lumea ii vrea binele, sa nu se mai bazeze pe : celalalt "NU ARE VOIE SA..." . Cu atitudinea asta esti victima pe sosea, in Rromanica si nu numai.

 

Nu, eu ma luasem de cei care ii tineau morala si cu depasitul in intersectii si alte prostii. Da, depasesti in intersectie, dar pe unul care urmeaza acelasi drum ca tine, nu pe unul care face stanga.

 

Omul n-a avut nici o vina si are dreptate sa-i ureze multa mwie acelui dobitoc care a facut acea manevra. Ce voiati, sa-i ureze numai de bine?? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

repet intrebarea: unde ai citit ca era incadrat la stanga? in postul lui initial, nu dupa cum a dat-o la intors apoi...

 

daca ala din spate era deja in depasire cand a inceput el manevra?! de cand faptul ca semnalizezi iinseamna ca ai prioritate?

Nu mai fa pe prostul si inventa tot felul de scenarii tembele, omul a descris cat se poate de bine situatia.

Da, era incadrat spre stanga, ca doar nu era cu piciorul pe bordura din dreapta si semnaliza ca face stanga, sau era pe banda 1 din 2 si semnaliza ca face stanga si ala din banda 2 l-a busit.

 

Era oprit sa dea prioritate unei masini care venea din fata, semnaliza stanga. Pwla ala trebuia sa-l ocoleasca prin dreapta sau daca nu avea loc sa astepte in spatele lui.

Vrei si un desen?

 

Tu in trafic depasesti oameni care fac stanga?

 

Si chiar daca era OPRIT si semnaliza stanga, pwla ala sa zicem ca venea din spate... tu intrebi daca deja incepuse depasirea... pai ce depasire sa inceapa, mai incepi vreo depasire cand in fata ta e unu care s-a oprit si semnalizeaza stanga? Nu incepi nimic, pt ca nu ai voie sa-l depasesti.

 

Ala trebuia sa inceapa depasirea prin DREAPTA daca a vazut blink blink la stanga, mai ales ca era cu o motocicleta si el si avea loc probabil cacalau prin dreapta.

 

Dar probabil ala era un mare bou care nici nu s-a uitat ca semnalizeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cineva care vinde oglinda stanga de CBR F4i (sau doneaza) si unde as putea sa sudez schimbatorul ?

 

are la mymoto oglinda stanga cu 70 ron identica cu cea originala. ;)

 

 

daca tu la viteza mica franezi si culci motoru, atunci iti doresc succes in noul sezon. o sa ai nevoie din plin.

 

ma lasi..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu tii la motocicleta ! CLAR ! Nu iti doresc un accident din vina ta ! Toti gresim in trafic , nu te mai bate cu pumnul in piept. O cazatura iti ajunge :)

Daca pentru tine sa tii la motocicleta inseamna sa feresti idioti si sa ti-o repari dupa aia pe banii tai bafta, am facut si eu asa de vreo 2 ori da nu-i fun.

Cazaturi au fost si or sa mai fie, asta e viata...

 

a ta nu, dar daca ai o poza cu pretena/iubita/amanta/sotia si e in carti, pune-o. ca la ce idei ai, trebuie s-o consoleze cineva...candva.

 

vezi ca am glumit. e nesarata gluma dar sa stii ca viata merge inainte, cu sau fara tine. asa ca ai grija cum baikaresti, ca fieru' se repara si banii se reintorc. sanatatea - poola.

Da ai dreptate aici nu pot sa te contrazic.

Bafta si tie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu nu am inteles unde s-a petrecut toata treaba

2. Legal, daca e asa cum zice omul, mobristul cu depasirea nu a procedat corect

3. Circumstante atenuante: Posibil ca fiind in spatele lui sa nu zareasca semnalul (care poate a fost dat in clipa in care omul incepea depasirea)

4. YahoOo e suparat ca nu e respectat in trafic, si ca nu se respecta regulile. Amuzant, dar sfat: obisnuieste-te, o sa ti se intample de muuulte ori pe zi.

5. Mobristul cu depasirea e ca multi altii din asa zisa comunitate, un nesimtit (daca faptele sunt asa cum au fost prezentate). Am avut si eu momente in care aveam nevoie de ajutor, dadeam ca nebunu' din maini si nu se oprea niciunul.

 

Sfat: asculta la oamenii cu multe mii de km (ex: luigi (luv)) si ia toata experienta ca o lectie, invata din ea, multumeste ingerului pazitor ca ai scapat ieftin si mergi mai departe. Cu atentie sporita, cel putin acum la inceput. Nu mai frana cu roata bracata, stiu cel putin 5 care au cazut asa. Stiu pe cineva care a cazut de cateva ori ptr ca a uitat sa puna cricul, deci se poate si mai rau :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...