Sari la conținut

Weekend pe circuitul de la Tg. Secuiesc 7 - 9 Iunie


Denis_sbz
 Share

Postări Recomandate

Io , aca am cu cine, merg si weekendul viitor. Daca nu profitam acum cit temperaturile nu trec d 30grd, in iulie mergem sa cautam umbrare sub masini. Trebuie corturi serioase, nu umbrelute. Nu rezisti 2 zile pe platoul ala incins la 60grd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 340
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si mai e o chestie serioasa, multi dintre voi ati avansat, mergeti mai tare, frinati mult mai puternic. E timpul sa investiti in cauciucuri. Si asta costa . Oricum, mai ieftin decit o trinta. Sint iesiri din curbe unde se poate da gaz puternic, e pericol mare de high-side. Incepind cu a treia iesire, creste pericolul, timpii pe tur scad spectaculos, cele mai nasoale crash-uri, atunci apar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti aici linkul cu toate pozele, in format 800x600, facute de Sabin:

 

http://www.gfile.ro/?do=fD&fI=22e7d7c10b4c775e28454400c1b879c5



Si mai e o chestie serioasa, multi dintre voi ati avansat, mergeti mai tare, frinati mult mai puternic.

 

La multi dintre voi se vede foarte clar progresul la care Bogdan face referire, mai ales din tribune :)

Editat de Denis_sbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt constient ca daca nu aveam cauciuce bune mi-o puneam in cap de cateva ori,asta de cate ori mi-am dat eu seama de greseli,cine stie de cate nu mi-am dat seama!se consuma intr-un mare fel dar te ajuta si iti dau si siguranta niste cauciucuri super bune!

In primul week din iulie am nunta deci nu pot merge!eu mizez pe partea a doua a lunii :)) sa avem de la cine fura

 

Furam daca merge mai incet :)))))

 

Furam daca merge mai incet :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa avem de la cine fura

 

O sa avem de la cine :)

 

Data viitoare va fi prezent Daniel ( bunul meu prieten cu zx6 care nu a mai putut ajunge weekendul asta ), Sabin, care se va ocupa si el de cei noi intrati in pista si Marius ( aka Kriminal - Instructor Moto autorizat BMW - Test Rider - www.motobikes.ro ) care, si el la rindu-i, se va ocupa de cei care sunt interesati in a afla tainele acestui sport.

 

Ne vom transporta motoretele pe remorca/in duba. Vom avea incalzitoare, standere, camere, lap timere ... tot ce trebuie sa parem cit mai seriosi :)

post-10481-0-02456300-1402296210_thumb.jpg

post-10481-0-03649300-1402296422_thumb.jpg

post-10481-0-97170900-1402296481_thumb.jpg

Editat de Denis_sbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eusebiu....avem de vanzare pachet RIZOMA la doar 900 de euro, iar pentru ca te cunoastem, evacuarea o lasam la 1000 de euro, ce zici? Rizomaaaa???? :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate reusesc sa imi iau niste ghidoane!

 

N-ar fi rau sa-ti iei. Parca vad poze cu cotul pe jos data viitoare :)

 

Referitor la noi, echipa asta de mai sus, vom incerca sa ne organizam cit mai bine sa nu se mai intimple ca acum.

 

La modul ca, fiind multi motociclisti noi veniti pe circuit, nu am avut nici timp si nici posibilitatea in a le oferii tot sprijinul, motiv pentru care am ramas cu citeva regrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta de nerefuzat!din pacate toate sunt mai scumpe decat mobra mea :)))

dar ma gandesc cum ar arata butoiasul Rizoma pe mobra in curbe,sau scaritele,off

as castiga cel putin 10 cai si 5sec pe tur

 

"It's all about atitude"

 

P.s "timpii demonstreaza ca profesorul a fost bun"

Editat de Eusebiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine fiind si incepator si prima data pe un circuit a fost excelent. Desi am stat doar Sambata am fost epuizat fizic si nu mai faceam fata si Duminica. Poate data urmatoare o sa fiu mai in "forma" si o sa am si un echipament mai adecvat (merci pt pantalonii imprumutati). Poze interesante nu am facut dar totusi am gasit una de la incalzire :)

 

post-66051-0-41233500-1402299010_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu "buf" cu ceva urmari, dar nu regret nimic.

 

Pe scurt: Incepatorul prinde curaj

 

A fost prima data pe circuit pentru mine. Am iesit de cateva ori.

Am inceput usor, sa cunosc traseul; apoi tura cu tura am inceput sa merg un pic mai tare.

Totul parea ca merge bine, dar in acul de par ce pregateste primul "S" am avut un mic moment de deconcentrare.

Mi s-a parut ca intru prea tare si nu voi putea sa ma incadrez in curba; asa ca am decis sa ma indrept (destul de devreme) sa franez puternic si sa ma opresc incet pe zona cu iarba.

Totul a mers conform planului facut in fractiunea de secunda, pana am intrat pe iarba (nu cred ca aveam mai mult de 10-15 kmh), din lipsa de experienta cred ca am ciupit frana / sau pur si simplu n-am reusit sa tin echilibru in iarba.

Cert e ca am cazut pe dreapta, direct pe umar si s-a dus clavicula.

*Motocicleta n-a patit nimic, doar o semnalizare spate rupta. :)

 

Acum, in retrospectiva cred ca as fi putut sa fac acul de par fara mari probleme, deconcentrarea a fost problema mea (mergeam si ma gandeam "hai ca e bine, m-am adaptat; n-a fost rea abordarea asta; hai sa incerc sa deschid mai mult gazul dupa S-ul asta pe curba de stanga" )

 

Cel putin eu asa imi amintesc evenimentul.

Daca se intampla sa aveti filmari/poze dati-mi pe PM va rog.

 

Asa ca prima mea experienta s-a incheiat destul de abrupt, insa cu siguranta nu o sa fie ultima.

 

Acum sunt cu hamul si stau relativ linistit, miercuri ma duc sa fac alta radiografie sa vedem cum se mai aliniaza oasele.

Parerile sunt impartite, la Floreasca la camera de garda mi s-a sugerat ca ar fii bine sa fac o interventie si sa punem placa; altii spun sa o las asa ca se va vindeca ok.

Am atasat rezultatul ispravii surprins de "fotografii" de la Sfantul Gheorghe. :D

post-64203-0-17133200-1402300919_thumb.jpg

 

Multumesc tuturor pentru ajutorul si suportul acordat.

 

P.S. Cu siguranta ati ratat WSBK din weekend, va invit sa il urmariti (am actualizat topicul cu "Arhiva MotoGP")

 

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai proasta scuza posibil!

Cauzele sunt multiple.

 

Cele mai multe motociclete prezente nu sunt nici pe departe pregatite pentru pista: sasiu, suspensii anvelope - praf!

Cei mai multi nu inteleg ca, ocupatiunea asta cere bani. Cine o trateaza ca pe un sport de "bbaieti saraci" dar competitivi, va suporta in viitorul apropiat sau foarte apropiiat consecintele cazaturilor (medii sau tari, la alegere :D ). Nu investiti in motociclete si o sa investit in reparatii. In final faceti calculele si vedeti cum iesiti mai scump.

 

Competititvitate imaginara nejustificata: prea multe discutii despre timpi - cat ai facut, cate secunde sa scad, etc etc. Nimic mai periculos! O sa va rupeti gatu si mai rau daca nu lasati timpii deoparte. Sunt ne-relevanti.

 

Comportament pe pista: atat timp cat nu e o cursa, orice agresivitate sau lipsa de precautie la depasiri, poate duce la accident. prostia se plateste!

O clavicula rupta inseamna un sezon ratat si, suferintele aditionale. Carevasazica distractie la circuit inseamna de fapt suferinta la spital si in pat la recuperare daca nu te duce capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Week asta nu am auzit pe nimeni sa vb de sec!am exersat si invatat(zic eu)

"Suntem pe locul I in lume (cred) in a da sfaturi dar la practica..."

 

O cazatura stiu sigur ca a fost din cauza cauciucului

 

In concluzie ,tu zici ca daca ai o motocicleta pusa la punct nu poti sa cazi?

Adica daca gresesti repara mobra cea pusa la punct?

Sau inteleg eu gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta esti unul dintre cei care considera circuitul un sport de saraci, ceeea ce ma amuza copios :) (Repet - ca sa te dai in siguranta, ai nevoie sa investesti ceva bani si nu vorbesc de stickere sau vopsea)

Poti sa-mi spui cate perechi de cauciucuri esti pregatit sa schimbi pe sezon, pentru aceasta "pasiune"? O suspensie cap coada servisata sunt convins ca ai facut, nu?

 

Cine e in stare sa bage la cap, o s-o faca. Cine nu, o sa stea prin spital si cu motocicleta la reparat :)

Anul trecut imi aduc aminte de incidentul stupid cu Adi care si-a tasat vertebrele... si pentru ce? Pentru o economie de cateva sute de lei.

 

Toate "economiile" astea se conjuga cu lipsa de experienta + competitivitate gresit inteleasa si uite-asa va faceti singuri rau.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, daca nu am bani sa nu vin pe circuit hah? misto :) fiecare vine cu ce are, nu esti capabil sa judeci pe cineva ca "de ce nu iti cumperi bla bla" ai zis odata, gata chill, te-ai facut inteles, ai bani, good for you, ne putem simti bine si fara sa ne dam mari "reisari" spre deosebire de altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerile sunt impartite, la Floreasca la camera de garda mi s-a sugerat ca ar fii bine sa fac o interventie si sa punem placa; altii spun sa o las asa ca se va vindeca ok.

Am atasat rezultatul ispravii surprins de "fotografii" de la Sfantul Gheorghe. :D

attachicon.gif2014-06-08 11.31.51z.jpg

dar ce-ai patit? ca din radiografie nu inteleg nimic. din poze, imi dau seama ca ai cazut :D

 

in august sper sa am timp si eu de o iesire. ca parca prea cu pofta vorbiti :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...