Sari la conținut

Interzis enduro?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

B374, intr-o oarecare masura il inteleg pe ion, si se pare de bun simt ca in mom in care treci pe langa niste turisti sa nu treci cu 50 la h si sa o lasi mai domol ca nah, oamenii au iesit sa se relaxeze la aer curat nu sa ne inghita noua praful si sa ii zpargem timpanele cu tobele. Eu personal de fiecare data cand vad turisti incetinesc pt ca stiu ca aveam o toba de misca plamanii din loc si nici nu ii umplu de praf. Dar mi s-a intamplat sa dau de turisti pe urcari destul de grele si sincer acolo nu mai am ce sa fac ca deja sunt in span iar daca las gazul cad. Sper ca totusi ion sa inteleaga ca sunt oameni si oameni si sa intelegea ca nu am cum cand trec pe langa el sa opresc mobra sa o iau la impins doar pt ca este el acolo. trebuie sa ne respectam cu totii si o sa fie bine intr-un final ;) noi ne dam pe trasee ei se plimba la aer curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu schimbati titlul in "De ce n-ai basca?" Chiar ionradoi zicea ca nu stie ce il dereanjeaza dar il deranjeaza. Imi aduce aminte de vecinii aia de la sat care atunci cand ma jucam ieseau si urlau la noi ca le speriam gainile, ca facem galagie, praf, ca poate le spargem geamul,... Eu m-am dat mult cu MTB-ul si am intalnit destui enduristi si de fiecare data ma uitam cu placere cum treceau pe langa noi ( chestie care m-a facut sa imi iau si eu un EXC 200 acum 2 saptamani chit ca pana atunci nu m-am urcat nici macar pe scooter :)) ) Nemultumiti si carcotasi vor exista tot timpul si nici o data nu o sa fie toata lumea multumita. Corsair zicea un mare adevar cand a zis ca are problema cu interzicerea enduro-ului intr-o tara ca Romania. Este ca si cand ai face fitze la tipurile de machiaj cand tu nu ai facut dus de doua saptamani :)) Este de bun simt sa incetinesti, sa mergi mai incet, si chiar daca faci toatea astea tot mai apre unu` nervos care se simte deranjat dar nu stie de ce. Asa ca hai sa o lasam mai moale cu ura asta de doi bani tipic romaneasca si sa ne vedem de trebuirle care conteaza cu adevarat nu de praful facut de cateva mobre prin munti. Chiar nu ma gandeam ca exista persoane care sa fie deranjate de asa ceva :))

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B374, intr-o oarecare masura il inteleg pe ion, si se pare de bun simt ca in mom in care treci pe langa niste turisti sa nu treci cu 50 la h si sa o lasi mai domol ca nah, oamenii au iesit sa se relaxeze la aer curat nu sa ne inghita noua praful si sa ii zpargem timpanele cu tobele.

 

am zis eu ca trebuie procedat altfel? ma rog, pe mine nu m-ar opri nici o jena sa-i fac semn s-o lase mai moale unuia care vine ca la dakar si nu pare sa ma vada / pese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta-i tare... deci daca vecinul tau ii da cu muzica tare... tu ce faci? sange rau in casa si nu dormi sau te duci si-i zici s-o lase mai moale? sau astepti lege care sa interzica vanzarea de boxe?

nu e nevoie. Exista deja o lege care reglementează treaba asta si care îmi permite sa chem politia care îl arde pe nesimtit pentru tulburarea linistii publice. Am si facut-o, de altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie. Exista deja o lege care reglementează treaba asta si care îmi permite sa chem politia care îl arde pe nesimtit pentru tulburarea linistii publice. Am si facut-o, de altfel.

 

aham. poate noaptea. dar poate tu vrei sa dormi la 11 dimineata. mai vine politia? cam asa e si problema ta... cel putin, repet, din rutele mentionate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi povestea o cunostinta cum il enerveaza la culme, atunci cand merge cu masina, lumina intermitenta pe care o au biciclistii pusa in spate pe troace. Si nu e banc! M-a lasat fara replica.

Probabil ca si daca stai pe-o banca in parc tot se gaseste un "destept" sa-ti reproseze stiu eu ce.

Problema cu ecologistii lu' peste e ca-s multi si au devenit enervanti. Daca nu ma insel, chiar in comentariile cititorilor din link-ul pus la inceput era in "inteligent" care facea referire la niste enduristi spunendu-le tembeli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia am spus-o mai sus: ca sa nu deranjezi nici cu mobra, nici cu muzica, nici cu copilul, nici cu statul pe banaca, etc...: seppuku cu totii. Va mirosi un timp hoitul, dupa care pacea eterna pe planeta.....

 

PS Exista si conceptul de ecoterorism

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul pentru care vor sa interzica enduro sau orice activitate in padure care nu presupune taiatul lemnelor este ca oamenii isi vor da seama ca padurea este o atractie si o sursa de bani asa cum este marea de exemplu si nu vor mai putea sa o taie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu schimbati titlul in "De ce n-ai basca?" Chiar ionradoi zicea ca nu stie ce il dereanjeaza dar il deranjeaza. Imi aduce aminte de vecinii aia de la sat care atunci cand ma jucam ieseau si urlau la noi ca le speriam gainile, ca facem galagie, praf, ca poate le spargem geamul,... Eu m-am dat mult cu MTB-ul si am intalnit destui enduristi si de fiecare data ma uitam cu placere cum treceau pe langa noi ( chestie care m-a facut sa imi iau si eu un EXC 200 acum 2 saptamani chit ca pana atunci nu m-am urcat nici macar pe scooter :)) ) Nemultumiti si carcotasi vor exista tot timpul si nici o data nu o sa fie toata lumea multumita. Corsair zicea un mare adevar cand a zis ca are problema cu interzicerea enduro-ului intr-o tara ca Romania. Este ca si cand ai face fitze la tipurile de machiaj cand tu nu ai facut dus de doua saptamani :)) Este de bun simt sa incetinesti, sa mergi mai incet, si chiar daca faci toatea astea tot mai apre unu` nervos care se simte deranjat dar nu stie de ce. Asa ca hai sa o lasam mai moale cu ura asta de doi bani tipic romaneasca si sa ne vedem de trebuirle care conteaza cu adevarat nu de praful facut de cateva mobre prin munti. Chiar nu ma gandeam ca exista persoane care sa fie deranjate de asa ceva :))

 

Din pacate, atitudinea ta îmi aminteşte de următoarea (fără dezacorduri, e drept): "Dacă mie şi la tovarăşii mei ne place muzica asta frumoasă, înseamnă că tre să placă la toată lumea. Şi dacă nu le place, n-are decât să înghită în sec". Deci nu, lucrurile nu stau aşa. Da, mă deranjează praful şi gazele de eşapament. Şi am dreptul să mă bucur de aer curat, fără praf şi gaze de eşapament atunci când merg la munte. Voi puteţi să vă daţi cu motocicleta dacă îmi respectaţi mie acest drept. De-aia am şi spus că l-am apreciat pe băiatul care a făcut tot posibilul să mi-l respecte, atunci când a încetinit când a trecut pe lângă noi şi a accelerat abia la 20 m distanţă. Din păcate, praf şi zgomot tot a făcut, chiar dacă a făcut tot ce ţinea omeneşte posibil de el pentru a le reduce la minim. În afară de a renunţa la motocicletă în mijlocul naturii.

 

Deci, încă o dată... Oricât de greu ar fi de rezolvat dilema "dar maşinile forestiere de ce pot să facă praf şi gaze", nu o să accept niciodată ideea unui sport motorizat în mijlocul naturii, acolo unde bunul simţ ar trebui să ne oblige pe toţi să protejăm ce a mai rămas cât de cât intact din vegetaţie şi faună, indiferent de cât poluează sau distrug alţii. Sporturile cu motor nu au ce căuta în zone în care sunt permise / încurajate / promovate activităţi turistice pietonale sau de orice alt tip nemotorizat. Revin cu întrebările la care nu mi-a răspuns nimeni: V-aţi da sau nu cu motocicleta enduro pe gazonul personal din spatele casei? Voi cum v-aţi simţi ca pietoni pe un forestier, atunci când pe lângă voi trec 4-5 motociclete enduro?

 

Dar sunetul acceleratiei bicilindrului cum te deranjeaza? Cat 2 monocilindre? Sau 2 bicilindre te deranjeaza cat 1 monocilindru?

 

Ce drăguţ eşti tu şi ce ironie fină mi-ai tras...

 

Cat despre inocenta pietonului, peste tot pe unde am mers (cu mobra sau pe jos) am gasit gunoaie. Daca se decide intr-o zi ca pietonul e prea necivilizat ca sa mearga pe munte fara sa arunce sticle de fanta si ambalaje de joe? Si se interzice accesul pe munte si pietonilor?

 

Nu cred că face parte din tema discuţiei. Nu discutăm aici despre impactul nesimţiţilor care merg la grătare şi lasă mizeria în urmă sau ţărani imbecili (a se citi oameni de la ţară) care consideră normal să-şi arunce gunoiul în râuri sau în pădure. Nu numărăm câte gunoaie am strâns unul sau altul după diverşi alţii. Eu văd toată chestia asta ca pe o discuţie între motociclişti despre impactul motocicletelor şi despre cât de justificat sau nu e accesul lor în natură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare as vrea sa te vad eu prietene ce ai sa spui cand nu o sa ai voie cu MTB decat pe drumuri publice sau in locuri special amenajate. Vad ca esti feroce rau, dar sa vezi cand te costa bani ca ai mers pe langa drum cu bicla. Eu ma dau si cu MTB-ul, si risc amenda mare chiar daca acum 2 ani ma dadeam tot acolo fara nici o problema, adica legal. Vremurile se schimba, vor sa iti vanda si apa din fantana ta, mii de reguli si legi te strang ca intr-o cusca. Problema e ca tu esti aplaudaci la asta.

E clar ca grupurile mari si zonele folosite intens la enduro au de suferit. Mai mult sau mai putin. Sa se lupte pentru pastrarea unor zone sau trasee turistice, alea sa fie libere de motoare, MTB-uri sau alte agregate. Sa le controleze pe alea, dar nu interzici pur si simplu tot si ii cauti ca pe criminali(citeste ce am scris despre Spania mai la inceput).

 

Si da, ma dau si pe dealul meu, asa o tura pana in varf, e locul meu cu acte si nu se strica daca ii fac 15 ture pe an. Pe muntii si vaile din jur, maxim ajungi de 3 ori in acelasi an, acelasi traseu; vino sa iti demonstrez ca de 4 ani nu s-a stricat nimic de la 2-3 motoare. Cat despre padure, de mii de ani se taie, dar acum e dezastru( la noi in cativa ani au scos toata linia ferata de la mocanita, absolut toata, iar acum e forestier nou si exploatare serioasa). Crezi ca dupa inca 30 de ani va mai ramane cum a fost din 1960-1990, timp de exploatare cu trenuletul? Si tu zici ca enduro e asa grav?

 

 

Din pacate, atitudinea ta îmi aminteşte de următoarea (fără dezacorduri, e drept): "Dacă mie şi la tovarăşii mei ne place muzica asta frumoasă, înseamnă că tre să placă la toată lumea. Şi dacă nu le place, n-are decât să înghită în sec". Deci nu, lucrurile nu stau aşa. Da, mă deranjează praful şi gazele de eşapament. Şi am dreptul să mă bucur de aer curat, fără praf şi gaze de eşapament atunci când merg la munte. Voi puteţi să vă daţi cu motocicleta dacă îmi respectaţi mie acest drept. De-aia am şi spus că l-am apreciat pe băiatul care a făcut tot posibilul să mi-l respecte, atunci când a încetinit când a trecut pe lângă noi şi a accelerat abia la 20 m distanţă. Din păcate, praf şi zgomot tot a făcut, chiar dacă a făcut tot ce ţinea omeneşte posibil de el pentru a le reduce la minim. În afară de a renunţa la motocicletă în mijlocul naturii.

 

Deci, încă o dată... Oricât de greu ar fi de rezolvat dilema "dar maşinile forestiere de ce pot să facă praf şi gaze", nu o să accept niciodată ideea unui sport motorizat în mijlocul naturii, acolo unde bunul simţ ar trebui să ne oblige pe toţi să protejăm ce a mai rămas cât de cât intact din vegetaţie şi faună.

Revin cu întrebările la care nu mi-a răspuns nimeni: V-aţi da sau nu cu motocicleta enduro pe gazonul personal din spatele casei? Voi cum v-aţi simţi ca pietoni pe un forestier, atunci când pe lângă voi trec 4-5 motociclete enduro?

Ti-am raspuns eu mai sus. Ma dau pe pajistea si pe trifoiul meu; si te mai invitasem sa vii sa vezi cu ochii tai ce stricaciuni fac motoarele de enduro prin muntii din jurul meu, dar tu citesti cam ce vrei.

 

Si daca intr-o zi, in timp ce fac un traseu de munte, pe jos, impreuna cu ai mei copii, tu cobori in viteza pe langa noi cu MTB-ul tau, ce ar trebui sa fac eu? Daca nu pot abtine doar sa ma uit urat? Sau cum ar trebui sa ma simt eu? Comfortabil?

 

Uite ca si pe mine ma deranjeaza bicicletele in padure, asa, de Gigi-contra. Hai sa cerem sa se interzica la toti toate, ca doar suntem un neam de rahat, sa moara si capra vecinului e tinta.

Daca ai suflet de ecologist, lupta pentru o zona sa fie protejata, lasa-ne cu praful pe forestiere, ca fac si eu drumetii la munte, dar nu merg pe forestiere.

Editat de vAli.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, atitudinea ta îmi aminteşte de următoarea (fără dezacorduri, e drept): "Dacă mie şi la tovarăşii mei ne place muzica asta frumoasă, înseamnă că tre să placă la toată lumea. Şi dacă nu le place, n-are decât să înghită în sec". Deci nu, lucrurile nu stau aşa. Da, mă deranjează praful şi gazele de eşapament. Şi am dreptul să mă bucur de aer curat, fără praf şi gaze de eşapament atunci când merg la munte. Voi puteţi să vă daţi cu motocicleta dacă îmi respectaţi mie acest drept.

 

ia la rand traseele date ca exemplu de tine si verifica pe care dreptul tau de a te plimba nu e si dreptul alauia cu motorul de a se plimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am raspuns eu mai sus. Ma dau pe pajistea si pe trifoiul meu; si te mai invitasem sa vii sa vezi cu ochii tai ce stricaciuni fac motoarele de enduro prin muntii din jurul meu, dar tu citesti cam ce vrei.

Şi daca intr-o zi, in timp ce fac un traseu de munte, pe jos, impreuna cu ai mei copii, tu cobori in viteza pe langa noi cu MTB-ul tau, ce ar trebui sa fac eu? Daca nu pot abtine doar sa ma uit urat? Sau cum ar trebui sa ma simt eu? Comfortabil?ite ca si pe mine ma deranjeaza bicicletele in padure, asa, de Gigi-contra. Hai sa cerem sa se interzica la toti toate, ca doar suntem un neam de rahat, sa moara si capra vecinului e tinta.

Daca ai suflet de ecologist, lupta pentru o zona sa fie protejata, lasa-ne cu praful pe forestiere, ca fac si eu drumetii la munte, dar nu merg pe forestiere.

 

Vali, sunt de acord că un singur motor face stricăciuni neglijabile. Aş vrea în schimb să fii şi tu de acord că mai multe motoare, care tind să se înmulţească şi mai mult, vor face stricăciuni deloc neglijabile. În ce priveşte datul cu mtb-ul pe forestier... Ce ai prefera să treacă pe lângă tine şi copilul tău? Un mtb sau un enduro? Iar în ce priveşte drumeţiile pe munte, dacă într-adevăr le faci, ştii foarte bine că forestierele sunt uneori inevitabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai prefera să treacă pe lângă tine şi copilul tău? Un mtb sau un enduro?

 

mai devreme ziceai ca aia care compara poluarea unui motor cu poluare industriala sunt pe langa, ca nu conteaza ca se face rau mai mic cat timp se face rau? cum e acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia la rand traseele date ca exemplu de tine si verifica pe care dreptul tau de a te plimba nu e si dreptul alauia cu motorul de a se plimba.

 

Accesul pedestru nu e interzis pe absolut niciun forestier. În schimb accesul motorizat a fost interzis foarte multă vreme - până prin anii 90, mai precis. Singurul motiv pentru care acum este permis este vidul legislativ, dar situaţia asta sper să se schimbe odată cu adoptarea legislaţiei UE. Atunci sper să dispară atât motocicletele, cât şi maşinile cu grataragii de pe forestiere.

» Post actualizat in 16 Jun 2014 20:28

mai devreme ziceai ca aia care compara poluarea unui motor cu poluare industriala sunt pe langa, ca nu conteaza ca se face rau mai mic cat timp se face rau? cum e acum?

 

Cu ce poluează o bicicletă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accesul pedestru nu e interzis pe absolut niciun forestier. În schimb accesul motorizat a fost interzis foarte multă vreme - până prin anii 90, mai precis. Singurul motiv pentru care acum este permis este vidul legislativ, dar situaţia asta sper să se schimbe odată cu adoptarea legislaţiei UE. Atunci sper să dispară atât motocicletele, cât şi maşinile cu grataragii de pe forestiere.

 

accesul este interzis unde e plasat indicator de access interzis. vrei sa iau la mana traseele pe care le exemplificai si sa-ti demonstrez (cu filmari) ca nu vezi NICI UN SEMN DE ACCESS INTERZIS?

 

Cu ce poluează o bicicletă?

 

nu neaparat poluare... dar, de ce sunt interzise unde sunt? nu cumva tot pt parte din argumentele tale? cu distrugerea?

» Post actualizat in 16 Jun 2014 20:38

ah, si ma p.i.s. pe permis si nepermis cand in rezervatie in bucegi tot au voie sa se plimbe 4x4-uri care transporta turisti... si cabanierii, si aia de au grija de rezervatie... nelimitat si neconditionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am sesizat pana acum la nime' vreo privire naspeta cand ne-am intersectat pe forestiere, si nici chiar cand ne-am intersectat pe poteci turistice in zona interzisa pentru moto (am intrat fara sa gasim vreun semn de interzis pe niste forestier si am iesit pe o poteca turistica, la iesire era semn de interzis moto)

Intotdeauna salut pe toata lumea, dupa regula muntomanilor, viteza mica, uneori am stat la povesti, cel putin o data oamenii ne-au cinstit cu bere si ce mai aveau.

Am trecut inclusiv prin proprietati ingradite (deschis si inchis la loc barierele), nu am gasit inca unul care sa faca urat ca trec pe langa el.

Sunt convins ca un motoras al isteriei asteia anti motorizare pe munte e ca niste smecheri ochesc o zona, fac o fundatie "de protejare" a zonei aleia si papa de zor niste bani pentru asta; si cel mai usor e cu interzis accesul. Asta deja am intalnit in zona Padis, unde nici pe dihai autostarada forestiera nu ai voie cu masina sa te apropii de obiective turistice. Dupa care plangem ca nu vin turisti sa-si cheltuie banii pe aici.

Mi se pare mult mai util sa gasesti punctul de echilibru intre interesele pedestrasilor, biciclistilor si motorizatilor, faza care nici nu ar trebui sa fie prea complicata.

Tocmai ce am fost si ne-am dat pe dealuri pe langa Resita, intr-adevar este destul de dezvoltata acolo afacerea asta cu mersul cu moto si masini de teren pe dealuri, dar cat am umblat nu am gasit mizerie pe nicaieri ca in Bucegi de exemplu, unde e total interzis sa intri cu orice motor dar nu-i civilizeaza nimeni pe pantofarii care intra, nu ne-am intalnit cu nimeni, ca locul e mare si zonele de interes ale pedestrasilor nu par sa se pupe cu ale motoristilor, drumurile de TAF oricum exista, si nu o sa ma convinga nimeni ca dauneaza grav faptul ca se dau unii pe ele in conditiile in care nu ramane mizerie in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca exista deja legi care interzic accesul motorizat sau lasa la latitudinea organizatiei ce patroneaza zona respectiva. Si asta fara indicatoare clare de interzis. Problema/fericirea e ca nu se aplica aceste legi. Inca. In afara de drumurile publice sau proprietatile private eu nu vad vreo suprafata in Romania unde poti sa spui linistit ca ai voie cu motor. Sau cu pedale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul motiv pentru care acum este permis este vidul legislativ, dar situaţia asta sper să se schimbe odată cu adoptarea legislaţiei UE. Atunci sper să dispară atât motocicletele, cât şi maşinile cu grataragii de pe forestiere.

 

E de bine ori de cate ori mai apare cate un Giga-contra. Parca era o discutie acum cativa ani, ca prin nu stiu ce oras, autoritatile locale voiau sa interzica circulatia motocicletelor, nu? Ia sa intru si eu pe topicul respectiv si-mi exprim speranta ca se vor interzice pana la urma. Ca doar pe mine ma deranjeaza mult mai mult zgomotul tobelor nesimtite noaptea, cand imi trezesc copilul din somn, fata de tine, pe care te deranjeaza doar ideea ca exista unii de se dau cu motoarele pe dealuri.

 

Per total, in 3 ani de enduro, am vazut de vreo 2 ori cate o aripa rupta si pierduta in padure, si o singura data un endurist nesimtit care a baut dintr-un pet si l-a aruncat apoi in prapastie. Insa, pet-uri de bere aruncate pe toate forestierele pe unde se plimba localnicii cu caruta, sau tot felul de deseuri aruncate chiar la liziera padurii de catre sateni, gasesti o multime. Vezi chiar Ranca, unde tot molozul provenit de la constructia vilelor se regaseste printre brazii de la marginea drumului.

Asa ca eu zic ca mai degraba ingradim circulatia localnicilor, ca ei distrug de 1000 de ori mai mult decat enduristii sau gratargii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie:

 

ca sa nu deranjezi nici cu mobra, nici cu muzica, nici cu copilul, nici cu statul pe banaca, etc...: seppuku cu totii. Va mirosi un timp hoitul, dupa care pacea eterna pe planeta.....


» Post actualizat in 17 Jun 2014 05:27

Eu nu am sesizat pana acum la nime' vreo privire naspeta cand ne-am intersectat pe forestiere,...

 

Pai tu ai mai mereu ochelarii aburiti si nu prea vezi de fel :D

Imi aduc aminte cand eram pe Tabla Butii si un biciclist ne spune: "e, macar voi distrugeti mai putin decat aia cu atv-urile". Simti nuanta, nu? Adica tot distrugeti...

Faza cuidata e ca taf-urile si tractoarele + camioanele care cara lemne distrug drumurile si fac praf + zgomot chiar in inima padurii cat zeci de mobre la un loc, dar ecologistii lu' peste nu spun nimic la faza asta. Ei au idei putine da' fixe: fara moto in padure. Bai, ma lesi?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu rau,cu bine noi tot o sa iesim in padure ,cand va pune indicatorul cumparam un set de jante SM si cu asta basta.Nu neaga nimeni ca nu distruge mobra dar distruge intr-un mod in care natura se reface foarte usor nu e o poluare chimica.Pt cei cu MTB si pietonii,nu tare am ce sa le zic aici depinde enorm de atitudinea endurilor.

Editat de adi_b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de bine ori de cate ori mai apare cate un Giga-contra. Parca era o discutie acum cativa ani, ca prin nu stiu ce oras, autoritatile locale voiau sa interzica circulatia motocicletelor, nu? Ia sa intru si eu pe topicul respectiv si-mi exprim speranta ca se vor interzice pana la urma. Ca doar pe mine ma deranjeaza mult mai mult zgomotul tobelor nesimtite noaptea, cand imi trezesc copilul din somn, fata de tine, pe care te deranjeaza doar ideea ca exista unii de se dau cu motoarele pe dealuri.

 

Absolut. Eu vin şi spun că în Romania nu există autostrăzi şi tu vii şi îmi spui că de ce nu mă plâng mai bine că e mâncarea scumpă.

 

Referitor la faza cu vitezanele de la 3 dimineatza, le-am mai menţionat de câteva ori în posturile anterioare, atât pe topicul ăsta, cât şi pe ăsta /index.php?/topic/711882-minti-luminate/, unde poate că am fost ceva mai clar. Rezumatul este următorul: faptul că altcineva aruncă gunoaie în pădure, nu-mi dă mie dreptul să arunc şi eu un pet. Faptul că maşinile de lemne distrug mai mult nu înseamnă că enduro-urile au voie să distrugă mai puţin.

 

In concluzie:

 

» Post actualizat in 17 Jun 2014 05:27

 

Pai tu ai mai mereu ochelarii aburiti si nu prea vezi de fel :D

Imi aduc aminte cand eram pe Tabla Butii si un biciclist ne spune: "e, macar voi distrugeti mai putin decat aia cu atv-urile". Simti nuanta, nu? Adica tot distrugeti...

Faza cuidata e ca taf-urile si tractoarele + camioanele care cara lemne distrug drumurile si fac praf + zgomot chiar in inima padurii cat zeci de mobre la un loc, dar ecologistii lu' peste nu spun nimic la faza asta. Ei au idei putine da' fixe: fara moto in padure. Bai, ma lesi?!

 

Sincer, n-aş zice că se face prea mult tam-tam pe interzicerea enduro-urilor, deocamdată. Şi asta pentru că majoritatea ecologiştilor îşi îndreaptă eforturile înspre defrişările ilegale. Dacă faci o restrospectivă a ştirilor TV din ultimii ani, o să constaţi că au fost destul de multe cazuri de reportaje pe tema defrişărilor ilegale, dar nu-mi aduc aminte să fi fost încă niciunul pe tema enduro-urilor şi atv-urilor şi distrugerilor provocate de ele. Ba din contră. "Plimbările cu ATV-uri" intră la distracţiile alea meseriaşe menţionate în toate ştirile turistice de 3 lei, împreună cu "bucatele tradiţionale" şi "grătarele sfârâinde".

 

accesul este interzis unde e plasat indicator de access interzis. vrei sa iau la mana traseele pe care le exemplificai si sa-ti demonstrez (cu filmari) ca nu vezi NICI UN SEMN DE ACCESS INTERZIS?

 

 

nu neaparat poluare... dar, de ce sunt interzise unde sunt? nu cumva tot pt parte din argumentele tale? cu distrugerea?

» Post actualizat in 16 Jun 2014 20:38

ah, si ma p.i.s. pe permis si nepermis cand in rezervatie in bucegi tot au voie sa se plimbe 4x4-uri care transporta turisti... si cabanierii, si aia de au grija de rezervatie... nelimitat si neconditionat...

 

Bicicletele nu prea sunt interzise dincolo (vorbesc doar de Austria şi Germania, pentru că am fost şi am văzut) decât în rezervaţii. Nu sunt interzise din nişte motive evidente:

 

1. Nu au motor. Deci nu poluează fonic şi nu emit noxe.

2. Merg mult mai încet şi nu ridică praful.

3. Nu distrug solul, pentru că au cuplul la roata din spate mult mai mic şi dependent de condiţia fizică a ciclistului. Bănuiesc că n-o să susţii că un mtb urcând la deal poate să "are" la fel ca un enduro.

 

Nu cred că îşi are rostul comparaţia între mtb şi enduro dpdv al impactului asupra mediului sau pietonilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... nu conteaza daca-i mic sau mare decat cand vrei tu:

 

Faptul că maşinile de lemne distrug mai mult nu înseamnă că enduro-urile au voie să distrugă mai puţin.

 

Nu cred că îşi are rostul comparaţia între mtb şi enduro dpdv al impactului asupra mediului sau pietonilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...