Sari la conținut

accident Arcul de Triumf


gabyziggy
 Share

Postări Recomandate

Salut, am avut o tamponare usoara, eu vroiam sa ma duc in spre piata presei cand o femeie cu o masina a intrat in mine, ea vroia sa iasa spre vodafone. eu eram pe banda 2, ea pe 1 si a intrat in scarita, mi-a rupt scarita si indoit schimbatorul de frana. Ea mi-a notat nr de inmatriculare si pana am tras moto in afara drumului ea a plecat si nu i-am retinut numarul.

Faza e ca nu prea vreau sa fiu tarat prin birocratie, ca nu sunt de aici si ma pregatesc sa plec acasa, si pana imi fac cei de la asigurare paguba...... eu maine pot sa o repar imediat si ieftin.

E primul accident, ce sa fac? sa declar sau nu paguba mea?

 

Help !!!!!

post-72319-0-14126000-1402591594_thumb.jpg

Editat de gabyziggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arcul de Triunf?!?... serios acum.

 

scuze am scris in graba, am scris repede ca sa obtin informatii unde sa ma duc, ca din cate stiu daca nu declari accidentul in 48 de ore e de rau,am mai gresit si prin text si am corectat, dar acolo nu mai pot corecta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

declara accidentul si acolo spui ca a fugit aia si n ai apucat sa vezi numaru de dai lovit si tu. poate au camere ceva macar o be leste si ea.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi pe Calea Grivitei la accidente usoare ,ia un formular si mai intreaba politistii de la rutiera de acolo , e deschis non stop , zona e supravegheata video , poate revedeti incidentul si gasiti cucuana !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la politie... in 24 de ore e acum, eu asa stiu, asa mi-a zis si politista de la sectia accidente usoare din sectorul 1.. acum vreo 9-10 luni.

Editat de icsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plm... ori formezi 112 ori dai nr de telefon si ceri sa fii apelat, salvezi nr de telefon cu nr masinii si rezolvi dupa...



plm... ori formezi 112 ori dai nr de telefon si ceri sa fii apelat, salvezi nr de telefon cu nr masinii si rezolvi dupa...

 

as mai adauga: ceri sa vezi si asigurarea / itepe-ul si daca nu vezi bine te trantesti pe asfalt si revii la 112.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cucoana a inceput sa tipe ca nu ma uit si nu i-am dat prioritate (desi ea a intrat in mine, am crezut ca are boala pe mine de a intrat direct, nu stiu cum de am facut de nu mi-a prins piciorul, ca cizmele le aveam acasa :D) si m-am coborat de pe mobra si m-am dus la ea sa vorbesc, si ea in timpul ala imi nota nr in agenda, apoi m-am dus sa imping moto spre margine ca blocasem circulatia ( de varf pe la 5:40) si ea nu mai era.



Am fost la politie, de la 9 pana acum la 1 am stat la coada, doamna nu a depus nici o declaratie la politie (si sper sa nu apara ca sa nu ne certam, vreau o vacanta linistita). Dupa ce mi-a facut cateva poze, agentul m-a asigurat ca pot sa-mi repar scarita linistit. O zi cu peripetii, bine ca nu am mobra carenata ca o puneam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna idee. Aia oricum pleca, venea militia si il baga la autovatamare corporala.

Ramanea si cu reparatia, si fara plastic cel putin 3 luni.

Serios? Daca-ti dau un pumn in barba si plec, Politia te scoate pe tine vinovat ah? Poate faci si 29 arest cine stie...

 

In alta ordine de idei, daca tanti aia a declarat accidentul, iar tu nu te prezinti in 24 ore, ti se va suspenda permisul pe o perioada de 30 zile, chiar daca nu ai fost vinovat pt producerea accidentului. I

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o melodia:ROMANIA TREZESTETE !!! bai cum naiba sa nu te uiti ma la nrul de imatriculare al ei,pe ce lume traiesti,fiti ma rai ca daia nu ne respecta nimeni ,cerei bani pe loc,ameninto ca o sa chemi politie+ambulanta,si daca tipa ce? te-a intimidat? bine ca ai scapat ieftin si ca esti tu sanatos,invatare de minte pe viitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum s a miscat" tipa ESTE CLAR ca nu e la primul incident!!!!

sunati fratilor la 112 daca nu e nevoie de salvare chemati un echipaj de politie poate fata nu avea carnet, poate nu avea RCA, poate un ITP expirat!!!!!!

nu stii de unde sare iepurele iar tu ca gicapulica nu ii poti verifica actele

 

AMIABILA asa incepe usor usor sa fie naspa fara acte de la politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o melodia:ROMANIA TREZESTETE !!! bai cum naiba sa nu te uiti ma la nrul de imatriculare al ei,pe ce lume traiesti,fiti ma rai ca daia nu ne respecta nimeni ,cerei bani pe loc,ameninto ca o sa chemi politie+ambulanta,si daca tipa ce? te-a intimidat? bine ca ai scapat ieftin si ca esti tu sanatos,invatare de minte pe viitor

da, eu sunt de alta parere. Daca eu nu am avut paguba mare, nu zgariat mobra, a intrat direct in scarita si a rupt-o (nu stiu cum a reusit ca e groasa), nu am avut pretentii; am zis ca a gresit si ea ca toti, dar daca m-a amenintet cu politia, acum am fost. Faza (cred eu) ca nu prin rautate indrepti un om, poate a vazut si ea ca a gresit si ii pare rau, nu vreau sa prinda ura pe noi ca motociclisti (poate gresesc?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand mai aveti astfel de incindente nu mai pierdeti vremea sunand la 112 ca dureaza prea mult...sunati la 0219544 numarul de telefon al brigazii rutiere ca sa opreasca masina in trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol ca nu ai luat numarul, detaliul asta plus incompetenta si lenea politiei rutiere fac sa fii intr-o situatie nu tocmai placuta. Adica, normal ar fi sa ia in considerare plangerea ta si sa faca investigatii sa o identifice pe femeia care te-a lovit, dar cel mai probabil nu vor face asa ceva.

Asa cum au zis si ceilalti e esential sa-i iei numarul insa e de inteles ca lovit si speriat se poate intampla sa nu fii pe faza sa faci asta. Odata cu trecerea timpului si acumularii de experienta o sa stii mai bine ce sa faci in situatiile astea.

 

Acum despre ea, cat de idiot trebuie sa fii sa lovesti un om si si apoi sa pleci de la fata accidentului? Astia ar trebui sa raspunda penal. Si daca sunai la 112 cred ca asta s-ar fi si intamplat. Sunai si chemai salvarea, ca esti victima intr-un accident rutier si soferul a fugit de la fata locului.

 

Inteleg ca vrei sa fii bun dar e o diferenta intre a fi bun si a fi slab, pasiv. Daca dupa ce te loveste mai si zbiara la tine, nu mai stai la discutii, 112 si gata. Si eu am avut un accident la inceputul anului, dar omul respectiv m-a facut sa nu am abordarea asta pentru ca:

  • era speriat si ingrijorat pt sanatatea mea
  • m-a intrebat daca sunt bine, daca sa chemam salvarea, si m-a ajutat sa ridic motorul
  • a vorbit tot timpul foarte civilizat

Si chiar si asa, multi mi-au zis ca TOT trebuia sa declar la politie si sa sun la 112. E in interesul lui sa fie politicos cu tine ca sa nu ramana fara permis. Dar asa, tot el cu gura mare, nu stai la discutii, 112 direct.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de sfaturi, dupa experienta asta mi-am dat seama de mai multe lucruri, si asa cum ziceai daca persoana care te-a lovit nu are un pic de remuscare ca a lovit pe cineva ........ trebuia sunat la 112 (abia a doua zi a inceput sa ma doara piciorul si nu prea pot sa calc cu toata talpa, insa se putea intampla si mai rau). In zona sunt camere video si nu cred ca are cum sa scape prea usor (doar n-or fi montate degeaba). Azi mi-am reparat ce era stricat, si acum n-as mai vrea sa aud de politie, alte declaratii, cozi si timp pierdut. Drum liber tuturor si fara incidente!!



multi inca nu constientizeaza ca un accident moto nu se lasa doar cu tabla indoita si vopseaua zgariata, ci si cu lezarea pilotului si a pasagerului. De acum o sa ma duc la toate campaniile moto anti accidente

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...