Sari la conținut

BMW Camp 5 - the real deal


zigzag
 Share

Postări Recomandate

Inteleg si e frumos ce propui tu. Doar ca nu prea sunt sigur daca e bine sa campam fara un rau langa.

Ceilalti ce spun?

 

Si inca o chestie. Inca nu m-am hotarat dar tot ce e posibil ca urmatoarea sa nu se mai numeasca BMW Camp. Intalnirea BMW ar fi corect sa fie si pentru moto stradale + cazare.

Ce vom face noi e pentru mobre ceva mai enduriste si corturi. Unde mai pui ca, dupa cum s-a vazut, amestecatura de marci nu prea mai justifica numele BMW in denumirea intalnirii. Si ca veni vorba, astept niste idei pentru redenumirea intalnirii tinand cont de ce v-am spus.

Oricum, ma mai gandesc si va anunt ceva clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da cumva te inteleg. Mai ales de cand ti-ai luat Husa.

Eu am ratat un G450 in toamna si de asemenea un WR 450.

In alta ordine de idei am si o idee de nume dar o mai molfai un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, s-a stabilit. Intalnirea BMW va fi organizata la anul de un alt entuziast. Ma bucur ca a acceptat oferta mea si am mare incredere ca va face o treaba exceptionala! Cand va fi pregatit va face el anuntul oficial. Ii urez succes si abia astept sa particip la intalnire!

 

Dar, pentru ca BMW Camp 1 si 5 au fost deosebite, ramane ca eu sa va propun o intalnire soft-enduristica, cu plimbari pe munte si lupi facand pipi pe corturi in miez de noapte.

Ca sa nu mai poluam mult aici, mai astept niste idei de redenumire a noii intalniri si dupa aia voi face un topic separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ratat un G450 in toamna ...

he he... ala de la Bavaria? Eu m-am trezit la 1 saptamana dupa ce l-au dat. Cica numai dupa ce a fost vandut au intrebat fro' 5-6 de el...

 

 

@zigzag:

Softenduro Camp

Noroi Camp/Mud Camp

Wolf Camp ( ca tot ii dai cu lupii...)

MountEnduro Camp

CortMobra Camp

Editat de popp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum avem asa:

 

Adventure Camp.

Cramponiada

Knobby Camp

Softenduro Camp

Noroi Camp/Mud Camp

Wolf Camp ( ca tot ii dai cu lupii...)

MountEnduro Camp

CortMobra Camp

La plimbare in zona X

Scapa cine poate

Astept si alte idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutitu' de lemn - Camp :crack:

tre' sa ai cutit pentru ursi, lupi si ajuns acolo.

http://din--dragoste.blogspot.ro/2010/08/cutit-pentru-ursi.html

 

Dap, tura va fi pe Oticu, Tuica si daca se gasesc curajosi si e vremea frumoasa si trecem de locul asta:

post-3463-0-99229600-1417900925_thumb.jp

ajunge la o aruncatura de bat de Moldoveanu.(total nerecomandat cu mobre mari)

 

Tabara sus ar fi posibila si chiar interesanta dupa parerea mea, dar trebuie carate sus: tot echipamentul, potolu', berula si lemnele de foc. Am intalnit popor in tabara de Suzi Vitara cu cativa metri inainte de locul din poza pusa mai sus, la peste 2000m alt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adventure Camp.

Cramponiada

Knobby Camp

Softenduro Camp

Noroi Camp/Mud Camp

Wolf Camp ( ca tot ii dai cu lupii...)

MountEnduro Camp

CortMobra Camp

La plimbare in zona X

Scapa cine poate

Alpine Riders

Alpine Camp

GS Fun (gs = gelände und strasse = of & on road)

Haita (ca tot ii dau cu lupii)

Am mai pus si eu cateva idei si, daca nu mai sunt alte propuneri, astia 2-3 interesati de micro-intalnirea asta votati unul din numele propuse pana acum. Regula de bun simt e sa nu va votati propriile propuneri. Macar sa ne facem o idee despre ce se doreste.


» Post actualizat in 08 Dec 2014 20:17

Propunerea mea ar fi sa facem camp-ul in golul alpin si anume

 

attachicon.gifCamp 6 propunere.jpg

Coordonatele punctului ar fi :

 

45.541569°

24.708401°

 

Am urcat pana acolo cu un jeep pt o incursiune pe Moldoveanu, cu piciorul. Sunt aproape convins ca as fi putut urca mai sus cu mobra din dotare, desi nu cu mult mai sus. Ideea e ca acolo unde am lasat masina sau chiar mai jos nu ne deranjaza nimeni, cu sguranta. Dar trebuie sa ne aducem apa cu noi.

Tabara sus ar fi posibila si chiar interesanta dupa parerea mea, dar trebuie carate sus: tot echipamentul, potolu', berula si lemnele de foc. Am intalnit popor in tabara de Suzi Vitara cu cativa metri inainte de locul din poza pusa mai sus, la peste 2000m alt.

 

Da, recunosc ca ar fi interesanta o tabara sus pe platou. Dar doar o noapte si musai vreme foarte buna. Asta in conditiile in care vom face traseul cu absolut toate bagajele in spate.

E de luat in calcul varianta asta. Rumegam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac alea cu "Alpine".

 

Cât despre tabara sus merge facuta si 2 nopti, solutia este evidenta. Mai putine bagaje. Scria un nene care merge pe munti ca atunci cand pleci de acasa : "Leave your home at home".

 

 

Gabi pune si tu poza aia mai mare ca nu reusesc sa-mi dau seama de unde este. Eu la tura de care am vb am lasat un LandRover la 2300 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Pe Custura se numeste locul, cum mergi pe culme dinspre Tuica spre Moldoveanu.

Poze cu soare da' eram singur cu XR si m-am stresat, am mers pe jos cam 1km sa trag o poza:

 

DSCN6075_zps5b36b5f8.jpg

DSCN6053_zpsf43f4ece.jpg

DSCN6074_zps41827c78.jpg

DSCN6072_zps2a63e6f9.jpg

 

dupa care devine mai lejer

DSCN6073_zpse66902d8.jpg

DSCN6068_zps7ec71d14.jpg

 

si in final:

DSCN6065_zps3bf2a9ff.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am promis , in acest an voi participa la Întrunirea pe care ași numi-o BMW Camp 2015 - la munte .

Locul propus pe Valea Valsanului ne invita la o evadare in mijlocul naturii la jumatatea drumului dintre civilizatie (Poienile Valsanului ) si muntii Tuica , Oticu .

 

Trebuie sa completez faptul ca drumul este accesibil aproape tuturor motocicletelor cu o garda la sol cat de cat .

 

Iata cateva imagini de la ultima incursiune si locul propus pentru campare

post-48189-0-81031300-1418222831_thumb.jpg

 

 

 

post-48189-0-50334600-1418222739_thumb.jpg

post-48189-0-62664500-1418222754_thumb.jpg

post-48189-0-55636600-1418222769_thumb.jpg

post-48189-0-43547700-1418222784_thumb.jpg

post-48189-0-57578000-1418222800_thumb.jpg

post-48189-0-92031200-1418222815_thumb.jpg

post-48189-0-66367000-1418222847_thumb.jpg

post-48189-0-22875500-1418222864_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am promis , in acest an voi participa la Întrunirea pe care ași numi-o BMW Camp 2015 - la munte .

 

Ca sa vezi micile schimbari, citeste incepand de aici: /index.php?/topic/714506-bmw-camp-5-the-real-deal/?p=3884714

 

------------

 

In principiu, pentru mine lucrurile sunt destul de asezate acum. Cred ca am gasit numele, perioada si desfasurarea "ostilitatilor". Sper sa iasa interesant.

 

Ca idee, cu mai mult peisaj montan, trasee mai soft si doar doua zile si o noapte, ma gandesc la ceva in genul:

- https://vimeo.com/31139253

- https://vimeo.com/61606264

 

ps- Valsan inca nu e batut in cuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vezi micile schimbari, citeste incepand de aici: /index.php?/topic/714506-bmw-camp-5-the-real-deal/?p=3884714

 

------------

 

In principiu, pentru mine lucrurile sunt destul de asezate acum. Cred ca am gasit numele, perioada si desfasurarea "ostilitatilor". Sper sa iasa interesant.

 

Ca idee, cu mai mult peisaj montan, trasee mai soft si doar doua zile si o noapte, ma gandesc la ceva in genul:

- https://vimeo.com/31139253

- https://vimeo.com/61606264

 

ps- Valsan inca nu e batut in cuie.

 

 

  1. Mi-a facut placere sa revad filmele.
  2. Rusii aia sunt complet dusi.
  3. Daca asa iti doresti sa iasa, nu cred ca o sa vina nimeni.
  4. Sigur mai am mult de invatat si poate nu o sa ma dau ca baietii aia nicidata, dar la randul meu as putea sa-i invat, despre cum sa-si faca bagajele:
  • Scaune
  • Mese
  • Topor
  • WTF doar chiuveta le lipsea.

Clar imi mai trebuie o mobra.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

  1. Daca asa iti doresti sa iasa, nu cred ca o sa vina nimeni.

 

La ce referi cand spui asta? Ca daca te gandesti la dificultatea traseului am spus deja ca:

 

..... cu mai mult peisaj montan, trasee mai soft si doar doua zile si o noapte, ma gandesc la ceva in genul:

 

Ca dificultate, traseul va fi asemanator cu ce-am facut anul asta la BMW Camp 5.

 

Ideea e urmatoarea. Ne intalnim sambata dimineata intr-o localitate apropiata de locul in care iesim de pe asfalt, ne dam toata ziua si seara campam undeva pe vreun munte sau prin vreo padure. Deci vom merge cu bagajele la noi. Duminica o luam din loc si ne dam iar. Doar ca duminica va fi un traseu mai scurt astfel incat seara sa fim fiecare la casa lui.

Cum am mai spus, ca dificultate traseul va fi asemanator cu cel de anul asta, care cred c-a fost destul de usor chiar si pentru mobrele mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul pe Valsan este usor si poate fi parcurs de oricine care stie cat de cat sa se tina in șea . Desigur ca exista si locuri din afara traseului de "anarhie' .

................

Interesante cele doua filmulete , dar parca prea regizate artistic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vrea inoroiala cu mobra mare si grea si plina de bagaje?

 

Mai degraba cred ca ai veni cu capra si bagaje la minim. :) Ceea ce e cu totul alta mâncare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...