Sari la conținut

Postări Recomandate

Metzeler garantat sunt foarte bune. Daca iti iei cauciucuri noi sa fii atent la anul de fabricatie (DOT 2012). Asta conteaza enorm.

 

Banda cu care se infasoara tevile este facuta dintr-un material ce contine azbest. Motivul e evident... daca ai pune carpa obisnuita s-ar putea sa te trezesti cu ea in flacari :). Cred ca mai exista si alte materiale decat azbestul - cred ca ceva fibre ceramice. In orice caz, tot rezistente la temperaturi mari. Am mai vazut si tevi invelite in zale metalice.

 

Exista un topic aici: Banda protectoare evacuare

 

Daca ai tobe cromate si pui banda din asta peste ele o sa strici cromul - cromul se albastreste la caldura mai mare si daca invelesti toba nu se mai raceste asa bine in mers.

 

Multam fain de informatii. Eu as vrea sa invelesc prima parte de la cilindru pana trec de cotul tevii, pentru ca pe o teava pe portiunea ce as vrea sa o invelesc au aparut picatele de rugina si nu prea stiu daca le pot scoate cu ceva. Ai vreo idee in acest sens? Cu ce sa frec teava sa scap de acele picatele, ca nu as mai inveli-o daca o pot reface. Cam asta ar fi problema mea. Cat despre anvelope sa vad exact ce oreturi au la metzeler si functie de buget ma bag.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multam fain de informatii. Eu as vrea sa invelesc prima parte de la cilindru pana trec de cotul tevii, pentru ca pe o teava pe portiunea ce as vrea sa o invelesc au aparut picatele de rugina si nu prea stiu daca le pot scoate cu ceva. Ai vreo idee in acest sens? Cu ce sa frec teava sa scap de acele picatele, ca nu as mai inveli-o daca o pot reface. Cam asta ar fi problema mea. Cat despre anvelope sa vad exact ce oreturi au la metzeler si functie de buget ma bag.

 

Intai verifica daca e cu adevarat rugina sau e doar mizerie. Daca tobele nu au fost lovite / zgariate, atunci e putin probabil sa fi ruginit pentru ca e un crom de calitate. Eu am trecut odata pe un drum proaspat asfaltat si dupa aceea aveam tobele in picatele. Nici nu mi-am dat seama la inceput ce e. Am zis si eu ca a sarit cromul, dar parca nu imi venea sa cred ca e asa rau. Pe urma, cu multa rabdare si cu un burete + detergent auto, am reusit sa scot toate petele.

 

Exista si pasta pentru polishat cromul. Eu am luat de la Louis. Daca nu sunt pete mari / zgarieturi adanci, atunci face treaba chestia aia si iese totul stralucitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shtefanut dragstar-ul acela cu coif de spartan e defapt de viking si e motorul lui @Nemet_Huni din Tarnaveni, e frumoasa jucaria lui.

Cu privire la banda aia textila care e pusa pe esapament pot sa-ti recomand sa cauti ceramica, se inegreste mai tarziu si e mai rezistenta la temperaturi mai inalte din cate stiu eu, fata de cea de azbest. Vezi ca vinde careva pe la sectiunea accesorii...etc

Aici ai detalii cu privire la banda /index.php?/topic/43065-cum-invelim-galeriile-de-evacuare-cu-banda-protectoare/page__st__120

Cu privire la petele de pe esapament pot sa-ti zic ca e foarte buna pasta de care zice @Dstar de la Louis, eu am o pasta dinasta din 2009 parca si din cand in cand mai curat petele astea, mai e o cutie in care e vata textila cu nu stiu ce solutie in ea si impreuna cu pasta fac minuni cand vine vorba pete, mizerie si rugina.

:smoke:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain de informatii. Eu as vrea sa invelesc prima parte de la cilindru pana trec de cotul tevii, pentru ca pe o teava pe portiunea ce as vrea sa o invelesc au aparut picatele de rugina si nu prea stiu daca le pot scoate cu ceva. Ai vreo idee in acest sens? Cu ce sa frec teava sa scap de acele picatele, ca nu as mai inveli-o daca o pot reface. Cam asta ar fi problema mea. Cat despre anvelope sa vad exact ce oreturi au la metzeler si functie de buget ma bag.

 

 

 

picatele de rugina am si eu, si da ..e rugina...de la pietricele sare stratul de crom (ajunge sa sara cat varful de ac) iar in timp sa apara rugina ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfaturi.

O sa incerc sa curat cu pasta, daca nu iese le invelesc cu banda. Am vazut la Louis banda de grafit, cre ca e destul de buna, nu contine azbest, din ce am inteles eu.

In rest..... vin cu poze maine cred daca nu duminica sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfaturi.

O sa incerc sa curat cu pasta, daca nu iese le invelesc cu banda. Am vazut la Louis banda de grafit, cre ca e destul de buna, nu contine azbest, din ce am inteles eu.

In rest..... vin cu poze maine cred daca nu duminica sigur.

Cu placere, le asteptam sa vedem ce jucarie ai intre picioare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se preteaza bine sa invelesti tevile de esapament cu banda ... ma bate acest gand la a mea, in caz ca nu gasesc evacuari cromate sau inox la un pret mai decent.

 

Ma gandeam sa le lucreze cineva din teava obisnuita, apoi sa le infasor ... inca oscilez.

 

Shtefanut, astept ceva poze cu frumusetea ta.

 

uite ce recomanda cineva http://www.racingnick.ro/rn/items/2502/Banda_izolare_-_Graphit.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se preteaza bine sa invelesti tevile de esapament cu banda ... ma bate acest gand la a mea, in caz ca nu gasesc evacuari cromate sau inox la un pret mai decent.

 

Ma gandeam sa le lucreze cineva din teava obisnuita, apoi sa le infasor ... inca oscilez.

 

Shtefanut, astept ceva poze cu frumusetea ta.

 

uite ce recomanda cineva http://www.racingnic..._-_Graphit.html

 

E scumpa tare aia de 50 mm latime si 15m. Pe Louis costa 30 Euro si are 50 mm latime si 10 m, acum depinde cat de lunga iti trebuie.

Astazi, mai pe seara vin pozele cu motorasul...;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea le am cu forumul.

Nu stiu cum sa incarc poze.

Le am, dar ma uit numai eu la ele..... :angryfire:.

Spuneti-mi cum sa fac sa le incarc pe forum. Multam.

 

O sa mai mai interesez si eu sa vad cum incarc poze.

Revin.

 

Gata, mi-a aratat cineva.

Cand ajung acasa bag poze.......:banana:

Acum sunt la servici si nu le am la mine.

 

Salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea le am cu forumul.

Nu stiu cum sa incarc poze.

Le am, dar ma uit numai eu la ele..... :angryfire:.

Spuneti-mi cum sa fac sa le incarc pe forum. Multam.

 

O sa mai mai interesez si eu sa vad cum incarc poze.

Revin.

 

Gata, mi-a aratat cineva.

Cand ajung acasa bag poze.......:banana:

Acum sunt la servici si nu le am la mine.

 

Salutari

 

Mai nene, ne tii in suspans?

 

Ori esti si schimbul doi?!? Hai sa vedem si noi ce a iesit ...:-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa vedem si noi ce a iesit ...:-L

 

Nu stiu la ce te referi cand zici ca vrei sa vezi ce a iesit.

Am gasit ceva pasta de curatat (daca la picatelele de rugina de pe tevi te referi) insa nu am avut timp sa o si aplic.

 

Si imi cer scuze ca va tin in suspans dar aveti si voi rabdare cu un incepator in ale forumului.

Promit ca nu ma las pana nu postez si eu poze cu bijuteria mea.

Va salut si inca o data scuze pentru aceste amanari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu vreau sa te carai nici sa te necajesc ...

 

Dar ca imi doresc ( si nu sunt singurul ) sa-ti vedem calul ....

Bafta si spor in toate.

Editat de Phoenix78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc.

 

Si am reusit.

 

O sa mai pun si alte poze, azi.

Frumoasa jucaria, sa ai noroc de ea si sa aveti calatorii fara evenimente negative. Sunt curios cum suna, ar fii fain si un video daca nu iti cer prea mult :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte poze cu bijuteria mea.

 

Frumoasa jucaria, sa ai noroc de ea si sa aveti calatorii fara evenimente negative. Sunt curios cum suna, ar fii fain si un video daca nu iti cer prea mult :cheers: .

 

Suna bestial cu site....sa o auzi fara site, e de vis, nu e adevarat, cel putin pe mine ma incanta total.

Cat despre un video cred ca o sa fie cam greu pentru mine de postat, dar nu impoosibil, insa trebuie sa imi lasati ceva timp.

Sper sa va placa ce mi-am luat, e visul meu.

post-68206-0-97831200-1348571778_thumb.jpg

post-68206-0-07293100-1348571798_thumb.jpg

post-68206-0-33883900-1348571849_thumb.jpg

post-68206-0-80311300-1348571877_thumb.jpg

post-68206-0-70223700-1348571923_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte poze cu bijuteria mea.

 

Suna bestial cu site....sa o auzi fara site, e de vis, nu e adevarat, cel putin pe mine ma incanta total.

Cat despre un video cred ca o sa fie cam greu pentru mine de postat, dar nu impoosibil, insa trebuie sa imi lasati ceva timp.

Sper sa va placa ce mi-am luat, e visul meu.

Ahoi!

Ma cucereste hyperchargerul si esapamentul, in viitor (cred-ca indepartat, probleme financiare)am sa-mi pun si eu hypercharger si un nou esapament. Dar momentan prioritatea e apehangerul care il am si nu dispun de resursele financiare pentru cablaraie si furtune :sick:

Cu privire la video, roaga pe cineva sa te filmeze si sa te ajute sa-l incarci pe youtube.

Uite doua video-uri cu al meu:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte poze cu bijuteria mea.

 

 

 

Suna bestial cu site....sa o auzi fara site, e de vis, nu e adevarat, cel putin pe mine ma incanta total.

Cat despre un video cred ca o sa fie cam greu pentru mine de postat, dar nu impoosibil, insa trebuie sa imi lasati ceva timp.

Sper sa va placa ce mi-am luat, e visul meu.

Sa o stapanesti sanatos! Ma intriga hyperchargerul ala :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte poze cu bijuteria mea.

 

 

 

Suna bestial cu site....sa o auzi fara site, e de vis, nu e adevarat, cel putin pe mine ma incanta total.

Cat despre un video cred ca o sa fie cam greu pentru mine de postat, dar nu impoosibil, insa trebuie sa imi lasati ceva timp.

Sper sa va placa ce mi-am luat, e visul meu.

 

Meserie !!!! ... Meserie am zis !!!

 

 

 

Fain bro. Stapanesti sanatos. Arata bestial. Tobele cred ca sunt mama lor. Si eu caut sa le modific...astept momentul sa facem o plimbarica impreuna :burnout: . Esi aproape de Braila, ce faci in Week-end? Dam o tura lina de Lepsa sau Soveja? Drumul e super. :moto:

 

Ahoi!

Ma cucereste hyperchargerul si esapamentul, in viitor (cred-ca indepartat, probleme financiare)am sa-mi pun si eu hypercharger si un nou esapament. Dar momentan prioritatea e apehangerul care il am si nu dispun de resursele financiare pentru cablaraie si furtune :sick:

Cu privire la video, roaga pe cineva sa te filmeze si sa te ajute sa-l incarci pe youtube.

Uite doua video-uri cu al meu:

 

 

Niiiceeeeeeee .... 1100 suna "demential" ....:clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mult de munca pana ajung sa fie ceeace vreau eu, vreau sa modific: ghidon (ape), aripi (gen dragstar classic spre indian), esapament ( asemanator sporster), sysibar old school minim 75 cm inaltine,sa ii pun si un hypercharher. Am cel putin 1000 de euro de bagat in el ca sa arate cum vreau eu. Multumesc de complimente, chiar suna bine, acum sunt la o plimbare prin noapte si va scriu de pe mobil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mult de munca pana ajung sa fie ceeace vreau eu, vreau sa modific: ghidon (ape), aripi (gen dragstar classic spre indian), esapament ( asemanator sporster), sysibar old school minim 75 cm inaltine,sa ii pun si un hypercharher. Am cel putin 1000 de euro de bagat in el ca sa arate cum vreau eu. Multumesc de complimente, chiar suna bine, acum sunt la o plimbare prin noapte si va scriu de pe mobil.

 

 

aripile gen classic personal nu-mi plac, dar " de gustibus non disputatum", sissy inalt arata trasnet, hyperchargerul ... nu ma pricep. Ce rol are mai exact? La colegul shtefanut arata bine, recunosc, dar ?:scratch: . Esapamentul e super ok.

 

 

PS: Sa stii ca nu-ti "comentez" gusturile si dorintele in sens rau. Doar imi spun punctul de vedere.

 

Ca tot vorbeam de esapament am gasit unul la un pret relativ ok pt a mea de 650, de la V&H. Ce parere ai? Din poze si soundul de pe "goagle" pare OK.

 

Editat de Phoenix78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aripile gen classic personal nu-mi plac, dar " de gustibus non disputatum", sissy inalt arata trasnet, hyperchargerul ... nu ma pricep. Ce rol are mai exact? La colegul shtefanut arata bine, recunosc, dar ?:scratch: . Esapamentul e super ok.

 

 

PS: Sa stii ca nu-ti "comentez" gusturile si dorintele in sens rau. Doar imi spun punctul de vedere.

 

Ca tot vorbeam de esapament am gasit unul la un pret relativ ok pt a mea de 650, de la V&H. Ce parere ai? Din poze si soundul de pe "goagle" pare OK.

 

Rolul hypercharger-ului e sa iti creasca puterea si sa iti scada consumul, desigur daca e si o evacuare custom si un filtru sport pe el si impreuna sunt calculate astfel in cat sa mearga struna.

Aripile vreau sa fie ceva de genul post-25613-0-99929400-1348605243_thumb.jpg

Esapamentul, ghidonul (ape-ul) si sisybar-ul ceva de genul post-25613-0-19960000-1348605261_thumb.jpg

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meserie !!!! ... Meserie am zis !!!

 

 

 

Fain bro. Stapanesti sanatos. Arata bestial. Tobele cred ca sunt mama lor. Si eu caut sa le modific...astept momentul sa facem o plimbarica impreuna :burnout: . Esi aproape de Braila, ce faci in Week-end? Dam o tura lina de Lepsa sau Soveja? Drumul e super. :moto:

 

 

 

Mi-ar fi placut sa ies, dar inca imi mai ling ranile dupa o cazatura pe drumul spre Transalpina. Am cazut impreuna cu sotia, cu Banditul, undeva in apropiere de Brasov. Nimic grav, insa mai sunt ceva dureri pe la un sold si pe la coaste, nu e nimic rupt, doar busitura iar motorul, m-am ocupat de el si arata impecabil.

 

Sper sa imi revin cat mai repede sa mai prind si eu ceva din sezonul asta.

Multam oricum de invitatie si inca o data, imi pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolul hypercharger-ului e sa iti creasca puterea si sa iti scada consumul, desigur daca e si o evacuare custom si un filtru sport pe el si impreuna sunt calculate astfel in cat sa mearga struna.

Aripile vreau sa fie ceva de genul post-25613-0-99929400-1348605243_thumb.jpg

Esapamentul, ghidonul (ape-ul) si sisybar-ul ceva de genul post-25613-0-19960000-1348605261_thumb.jpg

 

Asta cu crescutul puterii e mai mult teorie. Poate n-am cunoscut eu prea multi chopperisti, dar cei cu care am vorbit au zis ca de fapt, dupa ce si-au pus tobe custom si hypercharger au mai pierdut din putere nu au castigat.

Cred ca e o chestie delicata. Trebuie reglaj fin pe carburatoare si in Romania mai greu asa ceva. Ar trebui reglare, dyno test, iar reglare si tot asa pana iese, dar la noi nu prea exista dyno asa ca...

Oricum, promisiunile astea de crestere a puterii nu prea se indeplinesc. Vazusem o emisiune TopGear pe tema asta... ideea era sa ia o masina obsinuita, sa puna pe ea tot felul de chestii care sa ii imbunatateasca performanta si sa dovedeasca astfel ca poti sa faci un super-car cu bani putini. Bineinteles ca n-au facut nimic. Concluzia e simpla - vrei motor mai puternic iti cumperi motor mai puternic nu il chinui pe ala pe care il ai.

Deci, tobe custom + hypercharger e doar imagine. Acum nah, cine si-a luat chopper si l-a luat pentru imagine, nu pentru performanta, nu?

 

http://www.youtube.com/watch?v=M9QUun7Coic

Cred ca filmuletul asta l-am mai postat, dar nu conteaza. E prea misto, asa ca merita sa il mai vedeti.

La minutul 1:16 sunt 2 motoare cam cum vrei tu IceLord. Cred ca o sa iti iasa misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...