Sari la conținut

Accident Stefan cel Mare cu Lizeanu


Disturber
 Share

Postări Recomandate

Sursa FB: "Update de la fata locului: A fost defapt intre scuterul mai sus mentionat si o masina care a virat regulamentar Stanga pe culoarea VERDE a semaforului. Scuterul depasea prin statia de tramvai, pe sine. Conducatorul scuterului are capul spart, la Floreasca. Era constient cand l-au urcat in Smurd."

"B201303 - Numarul de la Scuter"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pozitia unde e cazut scuteru , mai mult ca sigur soferu facea "U-turn" dupa statia de tramvai... Acu cateva zile am stat oprit ceva vreme in zona aia si am vazut destui care faceau manevra...

Oricum ar fi, nici scuterul nu avea ce sa caute prin stg refugiului de tramvai.

Cateodata ma gandesc ca daca tot faci o nefacuta si treci pe unde nu ar trebui, macar mergi naiba cu grija...

Sanatate pilotului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuter Kymco Super 8. Scuteristul vinovat, n-avea ce sa caute pe acolo, pe linia de tramvai, prin statie. Era cazut intre liniile de tramvai. Am ajuns acolo dupa ce fusese luat de salvare. Dupa cum era lovita masina, stalp fata jos si prag, cred ca s-a culcat inainte de impact. Sanatate flacaului, sper sa fi invatat ceva din asta. Manevra masinii perfect legala daca, bineinteles, a avut verde pentru a vira la stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa se solutioneze cu culpa comuna, ca toate cazurile de acest gen.

Pare ciudat, dar asta e practica curenta.

Deoarece masina efectua schimbarea directiei de mers, soferul trebuia sa se ASIGURE ca poate face manevra in siguranta, indiferent ca dupa logica normala "nu avea cine sa vina din stinga"; poate sa vina orice, salvare, pompieri, politist moto, biciclist, pieton in fuga si obligatia ta este sa TE ASIGURI CA NU PRODUCI ACCIDENT INDIFERENT DE SITUATIE.

Mare-mare atentie la genul acesta de situatii in care mergind legal te intersectezi cu cineva/ceva circulind ilegal: viraj la stinga in intersectie cu refugiu sau fara, sensuri unice, etc.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate fi culpa comuna atata timp cat masina avea verde, semafor / faza, special pentru facut la stanga, separat de cel pentru mers inainte. Masinile de care pomenesti trebuie sa vina cu "surle si trambite" iar pietonii n-au ce cauta in mijlocul intersectiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul rutier nu zice nicaieri ca ai prioritate in fata a ceva "care nu are voie sa fie acolo", el zice sa te asiguri cind faci manevre.

Si eu am fost foarte mirat ca astfel de situatii se solutioneaza cu culpa comuna, dar analizind un pic situatia am ajuns la concluzia ca e corect; o situatie similara e cind troznesti unul intrat pe sens interzis, tu mergind legal. Tot culpa comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o situatie similara e cind troznesti unul intrat pe sens interzis, tu mergind legal. Tot culpa comuna.

 

La asta chiar nu e culpa comuna. Poate doar daca intri pe o strada cu sens unic din lateral - sa zicem ca ai obligatoriu la dreapta (incolo e sensul unic), iar tu te asiguri doar din stanga, si in momentul ala faci accident cu unul care venea din dreapta, pe interzis. Atunci s-ar putea sa fie culpa comuna... nu stiu sigur daca si la accidentul din topic (orice e posibill), dar in mod sigur daca tu mergi frumos pe o strada cu sens unic si te lovesti frontal cu unul care merge pe interzis, nu e culpa comuna, ci e vina lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta chiar nu e culpa comuna. Poate doar daca intri pe o strada cu sens unic din lateral - sa zicem ca ai obligatoriu la dreapta (incolo e sensul unic), iar tu te asiguri doar din stanga, si in momentul ala faci accident cu unul care venea din dreapta, pe interzis.

Corect, am omis sa precizez asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul este al meu, kymco super 8 50cc , toate benzile erau ocupate pana la obor nu se putea circula pe partea dreapta, mergand pe linia de tramvai spre intersectie pana in refugiu a vazut un mare semafor rosu montat pe parte dreapta a refugiului ca si cum ar fi pt banda de stanga unde erau oprite masinile pt virarea la stranga, toate cele 3 benzi inainte circulau in intersectie intrucat aveau verde, fiind sigur ca acel rosu era destinat benzi auto de virarea la stanga, automat ca tramvaiul avea verde inainte. Studiind intersectia de pe patul de spital, am constat cu stupoare ca acel semafor care era rosu langa banda de facut stanga era destinat tramvaielor printr-o placuta cu un tramvai desenat pe ea. Dar din cauza pasagerilor ce asteptau pe refugiu tramvaiul, optura vizibilitatea placutei!

La 4 metri de la acest semafor care se vedea marele rosu era alt semafor pe aceeas linie care ulterior a dat verde la straga , semaforul ne fiind vizibil de pe linia de tramvai, primul autoturism a plecat brusc pe verde la stanga pentru a intoarce fara sa se asigure daca vine cineva pe linia de tramvai, cu toate ca avea dreptul si semaforul ii permitea.

Marea vina de accident o poarta cei care au montat semaforul pentru linia de tramvai mult in dreapta langa banda auto de facut straga, trebuia montat pe partea stanga a refugiului langa linia de tramvai

Parte de vina are si soferul autoturismului deoarece nu s-a asigura la virarea, putea veni salvarea, pompieri etc, ca poate asculta muzica si nu auzea sirenele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea vina de accident o poarta cei care au montat semaforul pentru linia de tramvai mult in dreapta langa banda auto de facut straga, trebuia montat pe partea stanga a refugiului langa linia de tramvai

Parte de vina are si soferul autoturismului deoarece nu s-a asigura la virarea, putea veni salvarea, pompieri etc, ca poate asculta muzica si nu auzea sirenele

Nu vreau să o fac pe lupul moralist, dar vei avea mai mult de câștigat dacă îți vei asuma vina și vei înțelege ce și de ce ai greșit. Îți spun din proprie experiență.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina o ai tu ca nu ai respectat indicatorul de ocolire refugiu prin dreapta lui. Atat

De la bucur obor spre dorobanti nu ai cum sa mergi pe partea dreapta sau printre masini cu scuterul, inseamna ca degeaba am scuter..

» Post actualizat in 06 Oct 2014 19:24

Nu vreau să o fac pe lupul moralist, dar vei avea mai mult de câștigat dacă îți vei asuma vina și vei înțelege ce și de ce ai greșit. Îți spun din proprie experiență.

Oricum recunosc vina..

» Post actualizat in 06 Oct 2014 19:26

Lasă semaforul, ce zic doctorii?

Mare noroc..doar 3 fracturi, o coasta rupta si julituri fara nr

Editat de Marius Lux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, mare "noroc". De recunoscut n-ai recunoscut decat acum. Faptul ca ai scuter nu iti da dreptul sa incalci legile. In postul de dimineata acuzai pe toata lumea cu exceptia ta, singurul vinovat de fapt. Modul in care judeci accidentul denota ca nu ai invatat nimic si daca mergi mai departe in stilul acesta s-ar putea sa o mai patesti, numai sa nu se termine norocul. Nu iti doresc asta dar schimba aceasta atitudine, "am scuter, trebuie sa merg pe oriunde vrea muschiuletul meu pentru ca trebuie sa ma strecor". Nu este tocmai asa !

Sanatate, recuperare rapida, este posibila pentru ca esti tanar, cred.

 

P.S. - cu un scuter ca al tau am inceput si eu aventura pe doua roti

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...