Jump to content
Sign in to follow this  
adidas

Trackdays - Discutii generale

Recommended Posts

Nu cred că are rost să te încordezi să-ți iei neapărat Alpinestars. Eu mi-am luat Richa de la Dual Motors astă toamnă (mi se terminaseră alea originale ale costumului) și am dat vreo 110 lei pe o pereche. Sunt negre, simple, nu se uzează prea tare, merg la fix.

Mersi de pont,e o varianta.

Mi-au confirmat si mie aseara, nu se mai tine track day-ul sambata, pe 4 iunie :( ......dar pentru cine vrea , o sa fim cativa care mergem pe hungaroring pe data de 9 pt ca pe 10 iunie e track day acolo.

Mi-au confirmat si mie aseara, nu se mai tine track day-ul sambata, pe 4 iunie :( ......dar pentru cine vrea , o sa fim cativa care mergem pe hungaroring pe data de 9 pt ca pe 10 iunie e track day acolo.

Sa ne dati amanunte despre calitatea asfaltului proaspat turnat.

Da da,sa ne dati amanunte.si eu fug in a doua parte a lunii iulie.dar sunt convins ca pana atunci se va guma destul de bine suprafata noua.etape de formula renaul,wtcc,etc.plus track day-uri de masini si moto.nu-mi fac griji dar sunt curios cum e. :D

Georgica vrei sa faci record?:)

Al meu personal da. :) ultimul best lap a fost 2:10.998,sper sa-l bat.va fi prima data cu gume noi pe circuit. :)

ai toate sansele cu cauciucuri noi,succes

da,in teorie tre sa scada timpul fara prea mari probleme.acum sa vedem daca mai poate Gremlin,implineste 60.000km.:P

raman la parerea mea : noi suntem si o sa ramanem singurele "probleme" ale motocicletelor noastre

Eu nu sunt de aceeasi parere. ;)

Ma abonez si eu la topicul acesta.

:transport-040:

Care aveti ceva detalii despre Mures?cica ar fi fost deja un trackday.200ron/6 intrari.

Edited by george05

Ma intreb oare ce performante ar avea echipa de interventii de la Adancata, la asa o scena groaznica....?!

Care aveti ceva detalii despre Mures?cica ar fi fost deja un trackday.200ron/6 intrari.

Nu-mi spune ca e gata circuitul de acolo si ca se poate folosi :P

Chiar nu am mai auzit de mult vesti despre acel circuit...

Am trait emotia provocata de astfel de posibil incident,la Serres, in 2011...cred. Am intrat si eu la cursa sa vad cum e o cursa de motociclism, pentru ca se anuntase ploaie duminica s-a hotarat ca astia clasele B si C sa faca o cursa combinata sambata - ca nu avea lumea cauciucuri de ploaie and stuff. Asa ca eram eu pe pozitia 37 din vreo 40-45 de rideri pe grila.

Cand am plecat la start exact asa s-a intamplat, cuiva i s-a oprit motoru' prin fata pe acolo, iar cand am ajuns langa el eram a 1-a capat (mult peste 100km/h) iar el se misca usurel spre marginea circuitului, noroc ca si-a dat seama ca nu e bine sa taie inca calea celor care vin din urma. Aproape l-am atins cu genunchiul, daca intram in el cam asa s-ar fi vazut! :D

Nu-mi spune ca e gata circuitul de acolo si ca se poate folosi :P

Chiar nu am mai auzit de mult vesti despre acel circuit...

Circuitul e gata cu siguranță. Din surse am aflat ca s-au dat deja crva baieti pe acolo acum cateva saptamani. Astept ca acele "surse" sa anunte cand/daca/cum se va organiza urmatorul eveniment. A fost foarte incognit-o trackday-ul, de aceea intrebam aici daca cineva stie ceva mai oficial decat mine. :) Edited by george05

Circuitul nu are nici o aprobare legala pt a organiza evenimente, deaia nu se anunta nimic, si nici nu o sa se povesteasca.

Teoretic stiu si eu(ca de altfel majoritatea) acest aspect. Dar având in vedere ca s-a anuntat pe un grup de FB, iti da de gandit. Nu?

Am trait emotia provocata de astfel de posibil incident,la Serres, in 2011...cred. Am intrat si eu la cursa sa vad cum e o cursa de motociclism, pentru ca se anuntase ploaie duminica s-a hotarat ca astia clasele B si C sa faca o cursa combinata sambata - ca nu avea lumea cauciucuri de ploaie and stuff. Asa ca eram eu pe pozitia 37 din vreo 40-45 de rideri pe grila.

Cand am plecat la start exact asa s-a intamplat, cuiva i s-a oprit motoru' prin fata pe acolo, iar cand am ajuns langa el eram a 1-a capat (mult peste 100km/h) iar el se misca usurel spre marginea circuitului, noroc ca si-a dat seama ca nu e bine sa taie inca calea celor care vin din urma. Aproape l-am atins cu genunchiul, daca intram in el cam asa s-ar fi vazut! :D

mno....bine ca nu l-ai "zburat"...a fost cu noroc

Circuitul e gata cu siguranță. Din surse am aflat ca s-au dat deja crva baieti pe acolo acum cateva saptamani. Astept ca acele "surse" sa anunte cand/daca/cum se va organiza urmatorul eveniment. A fost foarte incognit-o trackday-ul, de aceea intrebam aici daca cineva stie ceva mai oficial decat mine. :)

go it :)

desenul a ramas tot asa ca in trecut...cu liniile drepte lungi si "periculoase"?

Circuitul nu are nici o aprobare legala pt a organiza evenimente, deaia nu se anunta nimic, si nici nu o sa se povesteasca.

..si se incearca obtinerea aprobarilor sau o sa ramana doar pista de biciclete si jogging?

go it :)

desenul a ramas tot asa ca in trecut...cu liniile drepte lungi si "periculoase"?

Din păcate cam sec... Dar nah.

Edited by george05

mda...ai zis bine, sec.

Incheiata si ziua mea de circuit(prima dupa o pauza de 3 ani). Locatie Hungaroring, data 23.06. Dupa un drum horror cu ploaie la rupere,dupa o noapte cu un frig crunt(7 grade) dimineata ne-a adus soare frumos, dar destul de frig(13 grade la prima intrare de la ora 09.25). Dupa turele de reacomodare(primele doua intrari) a ajuns si colegul @Kyp76 si a inceput veselia. Voie buna, mers relativ retinut(unii din cauza varstei, altii din cauze naturale). O ploaie dupa masa a speriat lumea, eu am ramas sperand ca se usuca. Am avut noroc, pe cand a venit intrarea mea(nr. 6) era uscat. :) Adunat aprox 225km,Gremlin a papat 23l de benzina, si-a facut datoria exemplar pt un mos de 16 ani si 65.000km in bord. O sa atasez si ceva filmare cu un prichindel de vreo 12 ani, "blana orbitoare", coate pe jos etc. Mi-a invartit casca in cap de cate ori m-a prins. Norocul meu era ca avea doar 250cmc si pe linia dreapta il depaseam si ma indepartam. :)) Best lap 2.10.847 pe transponder inchiriat de la circuit. Boxa a fost 10.000HUF,transponderul 2500HUF,cazarea 50eur/noapte/3 adulti+un copil mic. Geniala cazarea, in spatele circuitului. Din păcate poze nu prea am(nu a fost cine sa faca), dar am ceva filmari de pe GoPro-ul personal. Voi atasa link pe youtube later on. Toate peste toate, inca o iesire minunata plina de voie buna.

» Post actualizat in 24 Jun 2018 16:25

Familionul si subsemnatul in singura poza pe curbe. Nici daca erau fotografi peste tot nu era mai bine, pauza de trei ani si-a pus amprenta:franari devreme, timpi "morti" in frana de motor, iesiri cal moi din curbe. Eh, dar distracția a fost pe masura asteptarilor.

post-35274-0-82175200-1529857378_thumb.jpg

post-35274-0-36485600-1529857407_thumb.jpg

Edited by george05

Ai mers blana ,felicitari pt iesire !

Foarte frumos Georgica :D
Hai mai des la circuit :))
Hai ca te ajut eu cu o poza mai clara pe curbe ;)

post-63803-0-76633000-1529866288_thumb.jpg