Sari la conținut

Rezervor indoit


RaduDaniel
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,la inceputul primului meu sezon de "motociclism" am reusit sa dau motorul pe o parte,ok,pana acum nimic neobisnuit,problema e ca am reusit sa indoi si rezervorul.Acum cu pauza asta nu pot sa nu mesteresc ceva la mobra..ce ziceti,cum as putea sa indrept cat de cat rezervorul?

post-85986-0-94642800-1422282270_thumb.jpg

post-85986-0-57225300-1422282271_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate si cu o unealta comuna :

 

 

Poti sa incerci . Macar mai reduci din suprafata indoita .

 

Alta varianta este sa actionezi din interior , prin gaura de umplere , insa iti trebuie cateva scule speciale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,la inceputul primului meu sezon de "motociclism" am reusit sa dau motorul pe o parte,ok,pana acum nimic neobisnuit,problema e ca am reusit sa indoi si rezervorul.Acum cu pauza asta nu pot sa nu mesteresc ceva la mobra..ce ziceti,cum as putea sa indrept cat de cat rezervorul?

 

 

Salut,

Cu siguranta o sa ai nevoie si de o vopsire....dupa ce e curatat bine rezervorul si nu mai ai vapori de benzina in el....incalzesti locul cu o lampa cu flacara ...dupa care pui carpa de bumbac uda in locul unde s.a incalzit...stiinta pura:metalul se dilata de la caldura si se contracta cand se raceste,astfel revine la forma lui initiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact cum spune si colegu dinaintea mea... mergi la tinichigiu k nu o poti scoate singur , scula care i.ti trebuie tie se numeste "extractor" si ajunge pe la 1000 de euro asa k.... :) (si eu am aceeasi problema la a mea dar o sa o las asa)

Editat de george blondu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,am incercat cu scula de aia de prins geamurile..bineinteles ca nu am reusit..o sa incerc cu lampa si cu carpa de bumbac zilele urmatoare

nu face prostia asta ! Cald se da la tabla proasta (de ex Logan) care dupa ce o indrepti se trage inapoi imediat sau dupa 5 min. Du-te cu rezervorul intr-un service de tinichigerie si sa ti-l traga cu pointerul (bombita). E un fel de aparat de sudura care are un ciocan dinamic pe + . Este cea mai sigura treaba. Daca-l incalzesti mai mult decat trebuie, se va umfla ca dracu si nu-l mai scoti niciodata la adevar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate idei nastrusnice :)) ... tot la tinichigiu ajungi , crede.ma , asta dak vrei sa faci treaba buna, daca vrei tiganie incearca modalitatile babesti. motorul meu este turtit sus, idiotu de la care l.am luat cica se dadea cu el pe o roata si trebuia sa stea cu fundul pe rezervor si a dat cu ciocanul in el pana sa ales prafu. nu mai exista nici o sansa de al indrepta, l.am tras putin si de restu chit k sa.i dau o fata. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ventuze sau alte metode cu silicon merge pe suprafete mai drepte unde tabla e subtire, la rezervor este invers. iti spun sigur si din proprie experienta ca in acea zona a rezervorului cea mai buna metoda este bombita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si rezervorul meu de ce nu a fost la fel de inteligent sa.i spuna cretinului sa nu dea cu ciocanul k o sa iasa un rahat ?

Salut, as vrea sa va povestesc cum am indreptat eu un rezervor de IJ56 atunci cand romanii nu dispuneau de atata tehnologie. Am incalzit 3l apa pana la fierbere , am astupat gaurile rezervorului , am turnat apa fiarta, pus capac ,l-am zbatut de vreo doua ori si gata. Apoi am chituit micile cute ramase .Nu spun sa faci la fel deoarece nu este acelasii tabla la rezervor, a fost doar o aducere aminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...