Sari la conținut

Un Sfat Urgent


IULY M
 Share

Postări Recomandate

pai depinde de care garnitura e vb

dc e cea dintre chiuloasa si cilindru, atunci nu se pune decat garnitura originala

dc e la garnitura dintre chiuloasa si capacul ei, poti sa aplici un strat f subtire(0,1mm) de silicon negru.

Atentie la strangere!!!! se urmaresc instructiunile din manualul de service. NU SE STRANGE LA MANA!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai depinde de care garnitura e vb

dc e cea dintre chiuloasa si cilindru, atunci nu se pune decat garnitura originala

dc e la garnitura dintre chiuloasa si capacul ei, poti sa aplici un strat f subtire(0,1mm) de silicon negru.

Atentie la strangere!!!! se urmaresc instructiunile din manualul de service. NU SE STRANGE LA MANA!!!!!!!

 

 

 

 

si de unde aflu eu cat de tare se strange ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor am si eu o intrebare , nu stiu ce tre sa fac tre sa pun mastic siliconic la montarea unei garnituri noi de chiuloasa la un kawa de 900 , garnitura e de metal adica sant vre-o trei si nu stiu ce safac sa pun sau sa nu pun ????

nu se pune nimic,poti sa o ungi subtire cu vaselina,dar sfatul meu ar fi,deoarece nu sti un lucru atat de simplu sa nu te apuci tu de montat poti sa strici mult mai mult decat te-ar costa un mecanic bun. :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se pune nimic,poti sa o ungi subtire cu vaselina,dar sfatul meu ar fi,deoarece nu sti un lucru atat de simplu sa nu te apuci tu de montat poti sa strici mult mai mult decat te-ar costa un mecanic bun. :bow:

 

 

 

 

daca nu te superi recomandami tu un mecanic bun eu am mai desfacut la un dt 125 si am stras-o la mana si merge de rupe dar aici se pare ca e mai complicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. un om inteligent este acela care invatza din greselile altora, un om normal e cel acre invata din greselile lui, iar prostul nici atat

2. eu as alege sa fiu inteligent, gen: du-te la cineva care a mai facut asta

3. raspunsul este NU. pe garnitura de chiulasa nu pui NIMIC.

4. UNEORI se pune silicon la garnitura de CAPAC, care insa NU ARE nici o LEGATURA cu ce ai intrebati tu.

5. CUPLUL de strangere al suruburilor este trecut in MANUALE, iar astfel de suruburi se strang cu CHEIA DINAMOMETRICA. (ti-a mai spus cineva pe aici) asa ca vezi pct 2.

 

 

p.s. fi inteligent.

p.p.s. btw se scrie Chiulasa. e din acelasi ciclu cu biela sau bieleta care nu au nici o legatura una cu alta diferentza fiind termenul "chiuloasa" nu insemna nimic :bow:) eha hea lasa k nimeni nu s-a nascut invatzat dar oricum daca tot t gandeai sa o schimbi, macar ..sa ii sti cum ii zice..

Editat de Sinner-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

5. CUPLUL de strangere al suruburilor este trecut in MANUALE, iar astfel de suruburi se strang cu CHEIA MANOMETRICA. asa ca vezi pct 2.

p.s. fi inteligent.

si bine inteles intr-o anume ordine si nu cu ulei in capul suruburilor !! ai gija la supape sa nu indoi vreuna sau mai multe daca ai noroc succes :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. un om inteligent este acela care invatza din greselile altora, un om normal e cel acre invata din greselile lui, iar prostul nici atat

2. eu as alege sa fiu inteligent, gen: du-te la cineva care a mai facut asta

3. raspunsul este NU. pe garnitura de chiulasa nu pui NIMIC.

4. UNEORI se pune silicon la garnitura de CAPAC, care insa NU ARE nici o LEGATURA cu ce ai intrebati tu.

5. CUPLUL de strangere al suruburilor este trecut in MANUALE, iar astfel de suruburi se strang cu CHEIA DINAMOMETRICA. (ti-a mai spus cineva pe aici) asa ca vezi pct 2.

p.s. fi inteligent.

p.p.s. btw se scrie Chiulasa. e din acelasi ciclu cu biela sau bieleta care nu au nici o legatura una cu alta diferentza fiind termenul "chiuloasa" nu insemna nimic :bow:) eha hea lasa k nimeni nu s-a nascut invatzat dar oricum daca tot t gandeai sa o schimbi, macar ..sa ii sti cum ii zice..

 

p.s. Se scrie "fii inteligent" nu "fi inteligent".

p.p.s. Se scrie "sa stii cum ii zice" nu "sa ii sti cum ii zice", se scrie "ca" nu "k" etc.

 

Rade ciob de oala sparta :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. Se scrie "fii inteligent" nu "fi inteligent".

p.p.s. Se scrie "sa stii cum ii zice" nu "sa ii sti cum ii zice", se scrie "ca" nu "k" etc.

 

Rade ciob de oala sparta :bow:

 

Nu ca vreau sa corectez, ci doar vreau sa zic: sa scrii "sa ii sti cum ii zice", mi se pare a fi o greseala de tastare, "ca" nu "k"- asta este o prescurtare f des folosita de chatter-i sau SMS-isti, dar ca sa spui chiuloasa, cand ea se numeste chiulasa si sa mai fii si barbat si motociclist si si....., mi se pare ceva mai grav.Nu acuz pe nimeni si nu corectez pe nimeni, doar ca deunazi, motociclistii faceau misto de motocicliste ca nu se pricep sa-si bage mainile in motor.Si ma simt o fericita ca imi permit sa-mi duc motorul la service, cand si daca e cazul, dar, in schimb, stiu ca se spune chiulasa si nu chiuloasa, desi sunt fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor v-am cerut doar un sfat, ce se face ,si cum se face , ca doar nu am citit tot dictionaru sa stiu fiecare cuvant cum se scrie si nici nu stiu germana ca sa imi traduc singur din manualul tehnic al motocicletei , si la urma daca esti pasionat de mecanica nu e tare greu sa iti repari singur motocicleta '' eu am stricat-o eu o repar '' ca tot de oameni este facuta , :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Sorry!!! 'bea2000',

pentru greseli orthographice, nu este o scuza, dar sunt plecat de peste douazeci de ani nin Romania si intradever ma straduiesc sa ma exprim cit posibil romaneste.

 

Toate cele bune.

...am corectat greselile, sper ca nu mai sunt si altele.

 

Ba mai sunt! Crede-ma, este corect, nu credema! :bow: Iar "curbutorii" sunt de fapt, culbutoare (element al mecanismului de distribuție, format dintr-o pârghie articulată care transmite miÂşcarea de la arborele cu came la supapele unui motor cu ardere internă). Am facut o facultate tehnica, asta e explicatia, ca daca vorbeam de medicina,poate ca nu m-as fi bagat.Si mai sunt ceva mici greseli pe-acolo, dar sigur sunt greseli de tastare.Astea ne scapa la toti, intr-o masura mai mare, sau mai mica.

Apreciez ca inca te straduiesti sa scrii si sa vorbesti romaneste dupa 20 de ani.Chiar apreciez.Sincer.Bravo tie!Sunt foarte multi care-si uita limba dupa o luna; dupa 20 de ani deja, uita si de unde au plecat.

Salutari.

 

fratilor v-am cerut doar un sfat, ce se face ,si cum se face , ca doar nu am citit tot dictionaru sa stiu fiecare cuvant cum se scrie si nici nu stiu germana ca sa imi traduc singur din manualul tehnic al motocicletei , si la urma daca esti pasionat de mecanica nu e tare greu sa iti repari singur motocicleta '' eu am stricat-o eu o repar '' ca tot de oameni este facuta , :bow:

Eu nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, dar daca tu esti atat de convins ca vrei s-o faci cu mana ta, desi e o treaba extrem de delicata (ca mai sunt si altele pe care le faci cu propria mana, dar nu presupun atatea riscuri), merita sa incerci.Spun sa incerci, pt ca, cel mai probabil, nu vei si reusi, dar macar inveti.Ce conteaza, acolo, un motor!

Hai, bafta multa! Si sincer iti dorec sa-ti iasa, ca sa ne dai la toti peste nas.

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, sincer, cred ca ar trebui sa te uiti in manual. Eu l-am adus, si din manualul de zx9r reiese ca:

 

Cele 10 suruburi de 10mm se string in ordinea:

 

8 4 2 6 10

7 3 1 5 9

 

Unde lantul de distributie e in dreptul perechii 9-10. (Nu prea inteleg bine din poza, dar pe partea cu 7-3-1-5-9 par a fi evacuarile, oricum fanta pe unde e lantul de distributie e pe dreapta).

Initial se string la 20Nm (in secventa) iar apoi : Daca ai suruburi noi, se string la 54Nm (tot in secventa))iar daca le refolosesti pe cele vechi, la 49 Nm.

 

Apoi se string cele 2 suruburi de 6mm la 12Nm.

Ti-am facut din nou poza, si cu cele 2 suruburi de 6mm (11 si 12) iar cu "|" am marcat lantul de distributie.

 

8 4 2 6 10 | 12

7 3 1 5 9 | 11

 

Oricum ideea e ca in "stinga" sint cele de 10 iar in dreapta cele de 6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dute la un mecamic moto sau macar ia langa tine pe cineva care a mai facut asa ceva ,ca daca gresesti si cel mai mic detaliu reparatia te va costa mult prea scump, :bow: o spun din experienta,ori cum bafta si sa-ti iasa cat mai bine :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...