Sari la conținut

Tiuit transformatoare


Chivu
 Share

Postări Recomandate

N-are legatura cu motocicletele dar intreb aici. Am doua transformatoare, unul de monitor lg 23" si celalalt de telefon nexus 4. Ambele scot un tiut tampit ca nu pot sa dorm noaptea. Cel de la telefon nu e o problema ca pot sa-l scot din priza peste noapte, dar cel de la monitor nu, ca e sub birou. Am observat ca atunci cand e aprins monitorul bazaie mai incet iar cand e in standby si clipeste ledul de standby scade si creste in intensitate zgomotul in functie de intermintenta ledului.

Sunt stricate ? Monitorul e inca in garantie, il trimit ? Am schimbat deja mai multe prize chiar si din locatii diferite (casa/bloc) si fac lafel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tolele din ele. Daca is cu tole, daca nu... nush ce sa zic.

 

La fel am si eu la sistemul audio, ma dispera. Noaptea cand ma culc tre' sa il scot din priza, ca il aud in dormitor, din sufragerie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e in garantie trimite-l.

Daca nu era si puteai sa ai acces la el,dadeai cu un strat subtire de silicon peste,fara sa il acoperi pe tot.Asta daca e cu tole

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea mai noi nu prea mai sunt cu tole, sunt surse in comutatie majoritatea, oricum, sunetul cel mai probabil e coil noise, dar poate veni si de la vreun condensator din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la garantie, nu ai ce sa-i faci. Dar, inainte sa mergi vezi in cartea monitorului daca zice ceva de zgomot. Am vazut ca in ultima vreme s-au jmecherit si mentioneaza nivel de zgomot admis. Daca imi aduc bine aminte am vazut chiar 60dB pe cutia unui redresor din ala de la Lidl. Initial am ris dar dupa ce am auzit cum face in priza m-am prins de ce scrisesera pe cutie nivelul de zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde acuma, nu toate fac, cum a spus si Andry, daca e de la condensatori, aia probabil au stat prea mult in depozit, si pana au ajuns acasa, s-au uscat. Ma rog, oricum piesele electronice din ziua de azi sunt de proasta calitate. Depinde si ce nimeresti. Daca tu ai noroc sa nu iti bazaie nici una, nu inseamna ca toata lumea poate avea acel noroc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde acuma, nu toate fac, cum a spus si Andry, daca e de la condensatori, aia probabil au stat prea mult in depozit, si pana au ajuns acasa, s-au uscat. Ma rog, oricum piesele electronice din ziua de azi sunt de proasta calitate. Depinde si ce nimeresti. Daca tu ai noroc sa nu iti bazaie nici una, nu inseamna ca toata lumea poate avea acel noroc :D

E prima oara in 43 de ani de cand m-am luat de electronica cand aud ca pot sa tiuie condensatorii sau in fine sa faca vreun zgomot, dar mai stii omul cat traieste invata, oi fi eu surd.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nici un motiv pt. care n-ar face zgomot condensatoarele alea in conditiile dintr-o sursa in comutatie dar nici n-o sa-si rezolve omul prob,ema daca o sa ne lamurim noi. Mie inca mi se pare destul de ciudat ca a patit-o cu 2. Imi amintesc cind eram mic si auzeam tiuitul de la traful de linii al televizorului de-mi venea sa sar pe geam dar ai mei nu-l auzeau deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nici un motiv pt. care n-ar face zgomot condensatoarele alea in conditiile dintr-o sursa in comutatie dar nici n-o sa-si rezolve omul prob,ema daca o sa ne lamurim noi. Mie inca mi se pare destul de ciudat ca a patit-o cu 2. Imi amintesc cind eram mic si auzeam tiuitul de la traful de linii al televizorului de-mi venea sa sar pe geam dar ai mei nu-l auzeau deloc.

Sursele pe partea de comutatie au condensatoare mylar, ppe etc nu prea are ce sa zdrangane intr-un condensator, trafo-urile sunt alta gasca in alta traista. Deci eu nu am auzit asta e, tiuitul la sursa in comutatie vine din zona bobinelor de balast.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sursele pe partea de comutatie au condensatoare mylar, ppe etc nu prea are ce sa zdrangane intr-un condensator, trafo-urile sunt alta gasca in alta traista. Deci eu nu am auzit asta e, tiuitul la sursa in comutatie vine din zona bobinelor de balast.

:10:

 

 

Eh, acuma lasa-i si pe ei, discutiile despre electronica in cercuri de neavizati sunt la fel de amuzante ca discutiile babelor despre ce afectiuni sufera si ce tratamente fac in termeni medicali auziti pe ici si colo si folositi dupa ureche. :D

Mai citeam pe niste forumuri niste ineptii.. multi habar nu au ce e un condensator si care e rolul lui in lume, in schimb dau sfaturi patimas altora...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...