Sari la conținut

Accident Floreasca - scuter vs auto


b52izgodlike
 Share

Postări Recomandate

Astazi am asistat la un accident produs sub podul pipera, intre DRPCIV si Nicolae Caranfil. Pe scurt : scuterist fan courier se deplasa pe carosabil pe partea dreapta langa bordura, un renault clio a cedat prioritate masinilor care veneau ( erau stationate de fapt la semafor ) din dreapta, dupa ce a scos botul masinii 3m a fost prea tarziu, scuteristul nu a mai avut timpul si posibilitatea de a frana sau ocolii masina, impact frontal. Scuteristul a avut zile de la Dumnezeu, a zburat cativa metrii peste masina, s-a ridicat singur de pe jos, acuza dureri la incheietura mainii si coloana, a sunat la ambulanta si politie, echipajul SMURD l-a preluat si l-a dus la spitalul Elias pt investigatii.

 

Daune scuter : partea din fata destul de distrusa, soferul masinii s-a ales cu o sperietura mare dar s-a comportat civilizat, nu s-a crizat, nu a facut circ, nu a deplasat masina de la locul impactului, a asteptat politia si ambulanta, a dat declaratii etc.

Partea de vina : ambele tabere : legal -> soferul auto : neacordare prioritate, moral -> scuteristul, trecand pe langa mine cu viteza destul de mare ( motociclist fiind, nu vorbesc prostii, estimez ca avea un 40-50 in momentul impactului, l-am vazut cu ochisorii mei intrand in masina si zburand/fiind proiectat cativa metrii in aer ). Avand in vedere ca se deplasa pe langa trotuar prin dreapta masinilor intr-o zona aglomerata, sub un pod de unde mai ies masini, mai traverseaza pietonii neregulamentari etc, partea morala de vina pt producerea accidentului ii apartine. (parerea mea, sa-mi fie cu iertare)

 

Am ajutat colegul cu scuterul dupa impact, m-am intors pentru o posibila declaratie in calitate de martor daca era nevoie, nu a fost, a plecat cu ambulanta la spital, mai departe urmeaza ancheta, dosar penal pt vatamare din culpa si tot tacamul.

 

Sanatate si recuperare usoara + grija mare pe drumuri, chiar daca a dat un pic soarele, inca nu e de forjat si de mers tare prin trafic

post-68134-0-39412300-1426601775_thumb.jpg

post-68134-0-36905000-1426601824_thumb.jpg

post-68134-0-48719000-1426601860_thumb.jpg

post-68134-0-96530700-1426601910_thumb.jpg

post-68134-0-82206000-1426601943_thumb.jpg

post-68134-0-95132400-1426601972_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am estimat, nu stiu cat avea, viteza insa da. daca avea mai putin, macar frana, lua de ghidon etc...oricum, a lovit masina in bara fata lateral, bara de la clio fiind moale, nu stiu exact cum se numeste genul ala de tabla pe care o indoi si isi revine la forma initiala destul de repede, se poate sa fi fost si cazul aici, habar nu am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, dosar penal se face indiferent, odata apelat serviciul 112 cu textul "accident cu victime", se autosesizeaza politia si se deschide dosar penal pe numele celui vinovat. Treaba cu 90 de zile ingrijiri medicale e alta mancare de peste, acolo poti cere daune in instanta cand te judeci, depinde de avocat si de procuror ce cauza de castig iti da si cati banuti poti lua. Chiar daca nu ai avut parte de 90 zile spitalizare, se socotesc si zilele de ingrijire medicala, prejudiciu produs, imposibilitatea deplasarii, pierderea jobului, etc etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bara da, aripa in nici un caz !

gresesti , are un coleg la mine la serviciu un clio identic cu cel din poza si are si aripa de plastic.....

Editat de sebacovaci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, dosar penal se face indiferent, odata apelat serviciul 112 cu textul "accident cu victime", se autosesizeaza politia si se deschide dosar penal pe numele celui vinovat. Treaba cu 90 de zile ingrijiri medicale e alta mancare de peste, acolo poti cere daune in instanta cand te judeci, depinde de avocat si de procuror ce cauza de castig iti da si cati banuti poti lua. Chiar daca nu ai avut parte de 90 zile spitalizare, se socotesc si zilele de ingrijire medicala, prejudiciu produs, imposibilitatea deplasarii, pierderea jobului, etc etc etc.

 

Se da inceperea urmarii penale, iar in cazul in care depaseste 90 zile de spitalizare se va face dosar penal pentru vatamare din culpa. Pana acum daca se depasea 11 zile de spitalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Am inteles. My bad :)

gresesti , are un coleg la mine la serviciu un clio identic cu cel din poza si are si aripa de plastic.....

» Post actualizat in 17 Mar 2015 19:49

am inteles. Nu credeam ca e posibil asa ceva.. :)))

La clio si megane(modele 2003-2008 la astea am avut ocazia sa mesteresc) aripile fata sunt din plastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fosti colegi de ai mei,bine ca am scapat de munca pe scuter,e motivul principal pentru care am renuntat si nu doresc nimanui sa ajunga sa lucreze pe scuter,trebuie sa te gandesti ca poate doamne fereste ajungi in scaun cu rotile leguma pe viata,ce faci?devii o povara pentru cei din jur?sanatate scuteristului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba ca e scuterist, ca livreaza pizza, ca e motociclist, biciclist etc, ni se poate intampla tuturor daca vorba colegului de mai sus, ne grabim "prea repede" sa punem munca inaintea vietii. Accidentul a fost postat ca sa invatam din greselile altora si nu sa ii tragem de urechi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Clio si bara si aripa din fata e plastic.....

Din fericire..

» Post actualizat in 21 Mar 2015 10:15

, aripa in nici un caz !

 

aripa in nici un caz !

Wrong answer.Am io Symbol si-i toata din plastec.

» Post actualizat in 21 Mar 2015 10:16

Din nefericire , acesti colegi de trafic pun mai presus munca fata de sanatatea lor.....nu odata am fost tentat sa opresc cate unul si sa-l bat in cap cu scuterul pana intelege ca nu se poate pune cu o conserva oricum ar da-o....dar ma calmez.......

Iti dau dreptate aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am estimat, nu stiu cat avea, viteza insa da. daca avea mai putin, macar frana, lua de ghidon etc...oricum, a lovit masina in bara fata lateral, bara de la clio fiind moale, nu stiu exact cum se numeste genul ala de tabla pe care o indoi si isi revine la forma initiala destul de repede, se poate sa fi fost si cazul aici, habar nu am.

Bara de care zici e un fel plasic e creat pentru absorbirea impactului,se poate indrepta singur sau cu aer cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire , acesti colegi de trafic pun mai presus munca fata de sanatatea lor.....nu odata am fost tentat sa opresc cate unul si sa-l bat in cap cu scuterul pana intelege ca nu se poate pune cu o conserva oricum ar da-o....dar ma calmez.......

 

/index.php?/topic/723746-asta-da-pasiune/?hl=%2Basta+%2Bpasiune

Nu fa greseala, ca te linseaza admiratorii acestor "motociclisti supremi" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...