Sari la conținut

Sa invatam corect


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:agree:

 

@ Ultrasunete: afisezi aici o lista de preturi sau la oferte de service? chiar sunt curios si interesat, eventual.

 

In zilele urmatoare o sa pot spune ceva concret.

» Post actualizat in 19 Mar 2015 13:39

Putem sa te intrebam de practici corecte in orice domeniu? Ca am vazut ca incerci te bagi peste tot...

 

La oierit nu ma pricep, imi pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e si cu credinta.

 

Ti-am aratat o parte dintr-un tabel de compatibilitati, nu nascocit de mine.

 

Cel mai probabil, ce ai tu acolo nu este facut din cauciuc. Poate este Teflon. Nu am de unde sa stiu. Consulta manualul motocicletei si vezi cu ce-ti recomanda sa cureti lantul. Ei stiu mai bine ce au ie acolo. Este foarte simplu.

 

Din ce vad acele sprayuri de curatat lanturi, tot pe baza de motorina sunt.

Ha ha ha ha !!! Nu ma asteptam sa ajunga topicul asta asa amuzant! Zici ca ascult Radio Erevan! Crap de ras!

Demitizarea exhaustiva si relational caduca, sa mor io!

Hai pa, m-am lamurit, adanca filozofia asta a curatarii lantului de mobra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Depinde si de tipul materialului. Nu poti folosi o solutie acida pentru aluminiu. Si la cele din fonta trebuie avuta atentie, intrucat oxideaza imediat dupa ce au fost scoase. Trebuie clatite intr-o solutie ce contine si inhibitori de rugina.

 

Multe din substantele ce se foloseau inainte au fost eliminate. In mai toate procesele se foloseste acum un compus pe baza de metasilicat de sodiu si cel putin un eter al glicolului. O mare majoritate au inclus in componenta si pirofosfat tetrasodic. La o concentratie de 1%, solutia are un PH ~13. Necesita clatire.

 

De retinut este ca nu doar agentul chimic curata. Ci si temperatura (>50 Celsius) si agitatia mecanica asupra obiectului.

 

Imi este greu sa-ti spun cat ar dura facut acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crapa linistit, ce pot sa-ti zic.

 

Nu-ti place nu mananci.

Tie iti cam place, inteleg.

Asa cum ma asteptam si eu si altii, topicul asta n-a fgost, de fapt, decat un preludiu mascat pentru un altul publicitar. /index.php?/topic/724349-servicii-de-curatat-prin-ultrasunete/

 

Si, cum io cu tine am discutat strict despre lanturi, banuiesc ca tre' sa recunosc acum ca am fost prosti toti zeci de ani cat am curatat lanturile cu motorina, tu detinand adevarul absolut si inaccesibil noua, muritorilor de rand: curatarea lantului cu ultra-parturi!

Acum cred ca stiu unde-o sa dorm diseara: langa boxa de 200W. Ca sa fie sunete ultra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa dormi si in aer liber sa se uite paduchii la stele.

 

Chiar nu ma gandesc la tine. E curios ca totusi nu-ti place, dar revii. Sa nu fie ceva disfunctionalitate.

 

M-a intrebat cineva si nu i-am raspuns? Ti-am zis eu sa cureti lanturi la mine?

Editat de Ultrasunete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa dormi si in aer liber sa se uite paduchii la stele.

 

Chiar nu ma gandesc la tine. E curios ca totusi nu-ti place, dar revii. Sa nu fie ceva disfunctionalitate.

 

M-a intrebat cineva si nu i-am raspuns? Ti-am zis eu sa cureti lanturi la mine?

Revin de plictiseala la cafeau de dinainte de tura.

Da, eu te-am intrebat si nu mi-ai raspuns.

Si, stai linistit, nici io nu ma gandesc la tine, ci doar la ce scrii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Depinde si de tipul materialului. Nu poti folosi o solutie acida pentru aluminiu. Si la cele din fonta trebuie avuta atentie, intrucat oxideaza imediat dupa ce au fost scoase. Trebuie clatite intr-o solutie ce contine si inhibitori de rugina.

 

Multe din substantele ce se foloseau inainte au fost eliminate. In mai toate procesele se foloseste acum un compus pe baza de metasilicat de sodiu si cel putin un eter al glicolului. O mare majoritate au inclus in componenta si pirofosfat tetrasodic. La o concentratie de 1%, solutia are un PH ~13. Necesita clatire.

 

De retinut este ca nu doar agentul chimic curata. Ci si temperatura (>50 Celsius) si agitatia mecanica asupra obiectului.

 

Imi este greu sa-ti spun cat ar dura facut acasa.

Multumesc pentru raspuns,

 

Spune-mi atunci unde, cat ar dura si cat ar costa facut "industrial".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Imi este greu sa-ti spun unde. Pana si la URAC masinile de spalat piese sau stricat.

 

Ca si timp de lucru, nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 ore, cu tot cu clatire si uscat.

 

Pretul este greu de spus, mai ales ca fiecare prestator isi stabileste preturile, in functie de gabarit, material, etc.

 

Mai mult de 100-120 lei, avand in vedere dimensiunile este o risipa monetara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...